malarz tapeciarz 714[01] z2 01 n


MINISTERSTWO EDUKACJI
NARODOWEJ
Barbara Dobrek
Dobieranie materiałów, narzędzi i sprzętu do tapetowania
714[01].Z2.01
Poradnik dla nauczyciela
Wydawca
Instytut Technologii Eksploatacji  Państwowy Instytut Badawczy
Radom 2006
Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
Recenzenci:
mgr inż. Florczak Teresa
dr inż. Francuz Władysława Maria
Opracowanie redakcyjne:
mgr inż. Machnik Marek
Konsultacja:
mgr inż. Machnik Marek
mgr inż. Sagan Teresa
Korekta:
Poradnik stanowi obudowę dydaktyczną programu jednostki modułowej 714[01].Z2.01
 Dobieranie materiałów narzędzi i sprzętu do tapetowania , zawartego w modułowym programie
nauczania dla zawodu malarz  tapeciarz
Wydawca
Instytut Technologii Eksploatacji  Państwowy Instytut Badawczy, Radom 2006
Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
1
SPIS TREÅšCI
1. Wprowadzenie 3
2. Wymagania wstępne 6
3. Cele kształcenia 7
4. Przykładowe scenariusze zajęć 8
5. Ćwiczenia 12
5.1. Właściwości, dobór i zastosowanie tapet 12
5.1.1. Ćwiczenia 12
5.2. Rodzaje tapet 15
5.2.1. Ćwiczenia 15
5.3. Tapety specjalne 17
5.3.1. Ćwiczenia 17
5.4. Rodzaje i właściwości klejów oraz materiałów pomocniczych 19
5.4.1. Ćwiczenia 19
5.5. Narzędzia i sprzęt do przygotowania podłoża i robót tapeciarskich 21
5.5.1. Ćwiczenia 21
5.6. Zasady obmiaru i przedmiaru robót tapeciarskich 23
5.6.1. Ćwiczenia 23
6. Ewaluacja osiągnięć ucznia 25
7. Literatura 36
Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
2
1. WPROWADZENIE
Przekazujmy Państwu Poradnik dla nauczyciela, który będzie pomocny w realizowaniu
modułowego programu nauczania dla zawodu malarz - tapeciarz. Jest to część pakietu
edukacyjnego dla jednostki modułowej  Dobieranie materiałów narzędzi i sprzętu do
tapetowania .
W poradniku zamieszczono:
" zestaw umiejętności, jakie powinien opanować uczeń przed przystąpieniem do realizacji
programu jednostki modułowej,
" zestaw umiejętności, jakie powinien opanować uczeń w wyniku realizacji programu
jednostki modułowej,
" przykładowe scenariusze prowadzonych zajęć,
" propozycje ćwiczeń, które mają na celu wykształcenie u uczniów umiejętności
praktycznych,
" propozycje testów osiągnięć edukacyjnych uczniów przeprowadzanych na zakończenie
realizacji programu jednostki modułowej,
" wykaz literatury.
Do propozycji ćwiczeń dołączone są wskazówki dotyczące ich realizacji oraz zalecane
środki dydaktyczne.
Kwalifikacje jakie uczeń ma uzyskać w ramach tej jednostki modułowej, narzucają
wykorzystanie aktywizujÄ…cych metod nauczania takich jak:
" ćwiczenia praktyczne po przeprowadzeniu instruktażu,
" pogadanka z pokazem,
" metoda tekstu przewodniego,
" dyskusja dydaktyczna.
Forma organizacyjna pracy uczniów może również być zróżnicowana  praca samodzielna
pozwala dokładniej ocenić indywidualne postępy ucznia i jest zgodna z formą egzaminów
zewnętrznych, jednakże praca w zespole pozwala usprawnić organizację procesu kształcenia
i skrócić czas wykonywania ćwiczenia co, w razie potrzeby, pozwala na jego powtórzenie.
Oprócz tego jest to okazja do kształtowania i oceniania umiejętności współpracy w zespole.
W każdej z podanych metod nauczania istotną rolę odgrywa wykonywanie ćwiczeń,
mających na celu ukształtowanie nowych umiejętności i utrwalenie tych, które zostały nabyte
wcześniej. Umieszczone w poradniku ćwiczenia należy traktować jako przykładowe. Nauczyciel
może tworzyć nowe ćwiczenia, dostosowane do możliwości i warunków lokalnych, jednakże
powinny one prowadzić do osiągnięcia wszystkich celów określonych w programie jednostki
modułowej.
Po wykonaniu zaplanowanych ćwiczeń uczeń ma możliwość sprawdzenia poziomu swoich
postępów, odpowiadając na pytania podane w podrozdziale  Sprawdzian postępów . Według
tego samego zestawu pytań, nauczyciel dokonuje oceny osiągnięć ucznia. Uczeń powinien
samodzielnie przeczytać pytania i udzielić na nie odpowiedzi. W tym celu wstawia X obok
słowa:
" TAK  jeżeli jego odpowiedz na pytanie jest twierdząca (operacja wykonana w sposób
prawidłowy)
" NIE  jeżeli jego odpowiedz na pytanie jest przecząca (operacja wykonana w sposób
nieprawidłowy, niepełny).
Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
3
Podobne czynności wykonuje nauczyciel, obserwując zachowanie ucznia i efekty jego pracy.
Po dokonaniu przeglądu odpowiedzi, określa się pytania, na które uczeń nie potrafił
odpowiedzieć lub odpowiedział przecząco. Brak odpowiedzi lub zakreślenia obok zapisu NIE
wskazują luki w wiedzy i umiejętnościach. Zmusza to ucznia do ponownego zapoznania się
z potrzebnymi treściami, powtórzenia ćwiczenia lub jego części. Podczas oceny należy przyjąć
zasadę, że zadanie (ćwiczenie) będzie zaliczone tylko wtedy, kiedy będzie wykonane zgodnie
z przyjętymi standardami i kryteriami. Można stosować przyjęty w danej placówce wewnętrzny
system oceniania, można też potwierdzać umiejętności ucznia w skali dwustopniowej:
ćwiczenie(zadanie) zaliczone, ćwiczenie (zadanie) nie zaliczone.
Na zakończenie realizacji programu jednostki modułowej nauczyciel przeprowadza
sprawdzian sumatywny, którego wynik określa poziom przyswojonych wiadomości
i ukształtowanych umiejętności. W tym celu nauczyciel może posłużyć się propozycjami testów
teoretycznych i praktycznych.
Zajęcia mogą być prowadzone w pracowniach ćwiczeń praktycznych, dostosowanych do
realizacji modułowego programu nauczania, pracowniach symulacyjnych Centrów Kształcenia
Praktycznego lub na wydzielonych poligonach na placu budowy, w warunkach pozwalajÄ…cych
skoncentrować się na szkoleniu. Nauczyciel powinien dysponować kompletem podstawowych
narzędzi dla każdego ucznia. Wielkość pracowni, liczba stanowisk ćwiczeniowych, ilość
materiałów, sprzętu i pomocy dydaktycznych powinna w pełni umożliwić realizację programu.
Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
4
Schemat układu jednostek modułowych
714[01]
Technologia robót tapeciarskich
714[01].Z2.01
Dobieranie materiałów narzędzi i sprzętu
do tapetowania
714[01].Z2.02
Przygotowanie podłoży pod tapetowanie
714[01].Z2.03
Tapetowanie
714[01].Z2.04
Wykonywanie robót
remontowych i konserwacja tapet
Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
5
2. WYMAGANIA WSTPNE
Przystępując do realizacji programu jednostki modułowej uczeń powinien umieć:
- stosować terminologię budowlaną,
- odróżniać technologie wykonania budynku,
- przestrzegać zasad bezpiecznej pracy, przewidywać i zapobiegać zagrożeniom,
- stosować procedury udzielania pierwszej pomocy osobom poszkodowanym,
- rozpoznawać i charakteryzować podstawowe materiały budowlane,
- odczytywać i interpretować rysunki budowlane,
- posługiwać się dokumentacją budowlaną,
- wykonywać przedmiary i obmiary robót,
- wykonywać pomiary i rysunki inwentaryzacyjne,
- organizować stanowiska składowania i magazynowania,
- transportować materiały budowlane,
- rozróżniać materiały i sprzęt budowlany.
Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
6
3. CELE KSZTAACENIA
W wyniku realizacji ćwiczeń podanych w poradniku uczeń powinien umieć:
- rozpoznać i nazwać materiały do robót tapeciarskich,
- ocenić jakość tapet i klejów,
- dobrać rodzaj tapety w zależności od przeznaczenia,
- dobrać rodzaj kleju i materiałów pomocniczych,
- określić szacunkowo ilość potrzebnych materiałów,
- dobrać i zastosować narzędzia oraz sprzęt do robót tapeciarskich,
- dobrać i zastosować narzędzia oraz sprzęt do przygotowania podłoża pod tapetowanie,
- dobrać i zastosować drabiny malarskie i rusztowania,
- ustalić zakres i kolejność robót tapeciarskich,
- zorganizować stanowisko do prac tapeciarskich,
- wykonać tapetowanie z zachowaniem przepisów bezpieczeństwa higieny pracy, ochrony
przeciwpożarowej i ochrony środowiska.
Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
7
4. PRZYKAADOWE SCENARIUSZE ZAJĆ
Scenariusz zajęć 1
Jednostka modułowa: Dobieranie materiałów, narzędzi i sprzętu do malowania
Temat: Właściwości, dobór i zastosowanie tapet
Cele kształcenia:
Po zakończeniu zajęć uczniowie potrafią:
- odczytać znaki graficzne na etykietach tapet,
- scharakteryzować tapetę na podstawie etykiety,
- omówić właściwości tapet,
- określić w jakich pomieszczeniach można zastosować tapety,
- dobrać tapety do pomieszczenia szczególnie narażonego na zabrudzenia,
- dobrać tapety do pomieszczenia nie narażonego na zabrudzenia,
- dobrać tapety do pomieszczenia narażonego na zawilgocenie,
- dobrać tapety do pomieszczenia o najwyższym standarcie
Metody nauczania  uczenia siÄ™:
- dyskusja,
- ćwiczenia praktyczne.
Czas: 180 min.
Åšrodki dydaktyczne:
- poradnik dla ucznia  Dobieranie materiałów narzędzi i sprzętu do malowania 714[01].Z2.01,
- katalogi z próbkami lub zdjęciami tapet (co najmniej po jednym na 1 ucznia),
- rzutnik pisma,
- foliogramy z znakami określającymi właściwości tapet,
Organizacja stanowiska dydaktycznego
- stoliki uczniowskie, umożliwiające skorzystanie z katalogów, literatury i zapisanie notatek.
Formy organizacyjne pracy uczniów:
- indywidualnie lub w zespołach dwuosobowych.
Przebieg zajęć:
1. Nauczyciel dopilnowuje, aby uczniowie zajęli stanowiska pracy w odpowiednim ubraniu
roboczym, sprawdza obecność, wpisuje temat zajęć na tablicy i poleca wpisać go do
dzienniczków uczniowskich (10 minut).
2. Uczniowie zapoznają się z tematem ćwiczenia, które mają wykonać. Nauczyciel inicjuje
dyskusję, w trakcie której zwraca uwagę na konieczność znajomości właściwości
i zastosowania tapet (10 minut).
3. Nauczyciel poleca uczniom zapoznanie się z właściwym materiałem nauczania w poradniku
dla ucznia  uczniowie wykonujÄ™ polecenie (15 minut).
Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
8
4. Uczniowie odpowiadajÄ… na wskazane przez nauczyciela pytania sprawdzajÄ…ce (15 minut).
5. Nauczyciel dzieli grupę na zespoły dwuosobowe, przydziela stanowiska ćwiczeniowe,
a następnie określa zakres ćwiczenia do wykonania (10 minut).
6. Każdy zespół zapisuje zakres robót, a następnie określa plan działania (sposób wykonania)
(20 minut).
7. Uczniowie pobierają z magazynu potrzebne materiały i organizują stanowisko pracy
(10 minut).
8. Uczniowie wykonuje ćwiczenie zgodnie z ustalonym planem działania (45 minut).
9. Uczniowie dokonują samooceny wykonanej pracy i konfrontują własna ocenę z oceną
nauczyciela (10 minut).
10. Dyskusja w grupie na temat uzyskanych wyników pracy i przyczyn popełnianych błędów.
Uczniowie odpowiadają na pytanie: co zrobiłbym lepiej gdybym to zadanie wykonywał
jeszcze raz (15 minut)?
11. Nauczyciel podsumowuje ćwiczenie, wskazuje umiejętności jakie zostały nabyte. Następnie
omawia nieprawidłowości, jakie wystąpiły w procesie realizacji ćwiczenia i wyjaśnia jak ich
uniknąć w przyszłości (czas około 30 minut).
Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
9
Scenariusz zajęć 2
Jednostka modułowa: Dobieranie materiałów narzędzi i sprzętu do malowania. 714[01].Z2.01.
Temat: Zasady obmiaru i przedmiaru robót tapeciarskich.
Cele kształcenia:
Po zakończeniu zajęć uczniowie potrafią:
- określić zasady obmiaru ścian przed tapetowaniem,
- wyliczyć ilość metrów ścian do wytapetowania,
- obliczyć różnymi sposobami liczbę potrzebnych rolek tapety,
- obliczyć dodatek tapety na ubytki,
- obliczyć zużycie ilościowe tapet,
- przestrzegać przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy,
- utrzymywać ład na stanowisku pracy.
Metody nauczania  uczenia siÄ™:
- dyskusja,
- ćwiczenia praktyczne.
Formy organizacyjne pracy uczniów:
- praca w zespołach dwuosobowych.
Organizacja stanowiska dydaktycznego
- pomieszczenie warsztatowe, w którym odbywają się zajęcia praktyczne,
- stoliki uczniowskie, umożliwiające skorzystanie z literatury i zapisanie notatek.
Åšrodki dydaktyczne:
- taśma miernicza (jedna na zespół),
- literatura (poradnik dla ucznia  Zasady obmiaru i przedmiaru robót tapeciarskich , Poradnik
majstra budowlanego),
- kalkulator (jeden na zespół),
- przybory do pisania.
Czas: 180 min.
Przebieg zajęć:
1. Nauczyciel dopilnowuje, aby uczniowie zajęli stanowiska pracy w odpowiednim ubraniu
roboczym, sprawdza obecność, wpisuje temat zajęć na tablicy i poleca wpisać go do
dzienniczków uczniowskich (10 minut).
2. Nauczyciel inicjuje dyskusję, w trakcie której zwraca uwagę na konieczność znajomości
zasad obliczenia właściwej ilości tapety przed tapetowaniem (10 minut).
3. Nauczyciel poleca uczniom zapoznanie się z materiałem nauczania w poradniku dla ucznia
 uczniowie wykonujÄ™ polecenie (20 minut).
4. Uczniowie odpowiadajÄ… na wskazane przez nauczyciela pytania sprawdzajÄ…ce (15 minut).
Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
10
5. Nauczyciel dzieli grupę na zespoły dwuosobowe, przydziela stanowiska ćwiczeniowe,
a następnie określa zakres ćwiczenia do wykonania (10 minut).
6. Każdy zespół wypisuje zasady obliczenia potrzebnej ilości tapety (20 minut).
7. Zespoły konsultują swoje zapisy z nauczycielem, dokonują w nich ewentualnych poprawek
(15 minut).
8. Uczniowie wykonuje ćwiczenie (45 minut).
9. Uczniowie dokonują samooceny wykonanej pracy i konfrontują własna ocenę z oceną
nauczyciela (10 minut).
10. Dyskusja w grupie na temat uzyskanych wyników pracy i przyczyn popełnianych błędów
(15 minut).
11. Nauczyciel podsumowuje dyskusję, zwraca uwagę na najważniejsze elementy zajęć
(10 minut).
Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
11
5. ĆWICZENIA
5.1. Właściwości, dobór i zastosowanie tapet
5.1.1. Ćwiczenia
Ćwiczenie 1
W wymienionych niżej pomieszczeniach określ jaki stopień odporności tapet na światło
słoneczne należy zastosować. Uzasadnij swój wybór.
- przedpokój,
- kuchnia,
- Å‚azienka,
- sypialnia,
- pokój gościnny,
- pokój dziecięcy,
- sala wykładowa,
- magazyn.
Wskazówki do realizacji:
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić cel
i sposób wykonania ćwiczenia.
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1) zapisać stopnie odporności tapet na światło słoneczne w określonych pomieszczeniach,
2) uzasadnić swój wybór,
3) przedstawić nauczycielowi swoje notatki.
Zalecane metody nauczania - uczenia siÄ™:
- pogadanka,
- pokaz z objaśnieniem,
- ćwiczenia praktyczne.
Åšrodki dydaktyczne:
- rzutnik pisma,
- foliogramy z oznaczeniami graficznymi tapet.
Ćwiczenie 2
Z przygotowanych etykiet różnych tapet wybierz trzy i scharakteryzuj tapety, które są przez
nie opisane, na podstawie przedstawionych znaków graficznych.
Wskazówki do realizacji:
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien przygotować etykiety
różnorodnych tapet a następnie omówić celi sposób wykonania ćwiczenia.
Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
12
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1) wybrać trzy etykiety opisujące tapety i przeczytać je,
2) rozpoznać znaki graficzne przedstawione na etykietach,
3) zapisać ich znaczenie  scharakteryzować tapety,
4) przedstawić nauczycielowi efekty swojej pracy.
Zalecane metody nauczania - uczenia siÄ™:
- pogadanka,
- pokaz z objaśnieniem,
- ćwiczenia praktyczne.
Åšrodki dydaktyczne:
- rzutnik pisma,
- foliogramy z oznaczeniami graficznymi tapet,
- zestaw etykiet tapet.
Ćwiczenie 3
Z przygotowanych katalogów z tapetami (różnych firm), wybierz takie tapety, którymi
wytapetowałbyś sypialnię, łazienkę oraz przedpokój. Uzasadnij swój wybór.
Wskazówki do realizacji:
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien przygotować katalogi
tapet, a następnie omówić zakres i sposób wykonania ćwiczenia.
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1) przeglądnąć przygotowane katalogi,
2) wybrać tapety, którymi wytapetowałby sypialnię, łazienkę oraz przedpokój,
3) przedstawić swój wybór nauczycielowi i uzasadnić go.
Zalecane metody nauczania - uczenia siÄ™:
- pogadanka,
- ćwiczenia praktyczne.
Åšrodki dydaktyczne:
- rzutnik pisma,
- foliogramy dotyczące właściwości tapet,
- katalogi tapet różnych firm.
Ćwiczenie 4
Z przygotowanych katalogów z tapetami (różnych firm), wybierz takie tapety, którymi
wytapetowałbyś lokal użyteczności publicznej (kawiarnię). Uzasadnij swój wybór.
Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
13
Wskazówki do realizacji:
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien przygotować katalogi
tapet, a następnie omówić zakres i sposób wykonania ćwiczenia.
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1) przeglądnąć przygotowane katalogi,
2) wybrać tapety, którymi wytapetowałby lokal użyteczności publicznej (kawiarnię),
3) przedstawić swój wybór nauczycielowi i uzasadnić go.
Zalecane metody nauczania - uczenia siÄ™:
- pogadanka,
- ćwiczenia praktyczne.
Åšrodki dydaktyczne:
- rzutnik pisma,
- foliogramy z oznaczeniami graficznymi tapet,
- katalogi tapet różnych firm.
Ćwiczenie 5
Z przygotowanych różnych rolek tapet (różnych firm), wybierz te tapety, których jakość jest
najlepsza. Uzasadnij swój wybór.
Wskazówki do realizacji:
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien przygotować rolki tapet
o zróżnicowanym stanie technicznym, a następnie omówić zakres i sposób wykonania ćwiczenia.
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1) przeglądnąć przygotowane rolki tapet,
2) wybrać te, których jakość uzna za najlepszą,
3) przedstawić swój wybór nauczycielowi i uzasadnić go.
Zalecane metody nauczania - uczenia siÄ™:
- pogadanka,
- ćwiczenia praktyczne.
Åšrodki dydaktyczne:
- rzutnik pisma,
- rolki tapet o zróżnicowanym stanie technicznym.
Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
14
5.2. Rodzaje tapet
5.2.1. Ćwiczenia
Ćwiczenie 1
Z przygotowanych różnych kawałków tapet wybierz tapety papierowe. Namocz fragmenty
tapety wodą za pomocą pędzla. Przez pociągnięcie sprawdz ich wytrzymałość na rozciąganie.
Wskazówki do realizacji:
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien przygotować fragmenty
tapet, a następnie omówić cel i sposób wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów
bezpieczeństwa i higieny pracy.
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1) obejrzeć przygotowane fragmenty tapety,
2) wybrać tapety papierowe,
3) namoczyć fragment tapety wodą, za pomocą pędzla,
4) namoczony fragment rozciągnąć do momentu rozerwania,
5) omówić z nauczycielem swoje spostrzeżenia.
Zalecane metody nauczania - uczenia siÄ™:
- pogadanka,
- ćwiczenia praktyczne.
Åšrodki dydaktyczne:
- rzutnik pisma,
- foliogramy z opisem właściwości tapet,
- fragmenty tapet papierowych,
- fragmenty tapet winylowych,
- fragmenty tapet tekstylnych,
- wiaderko - 1 sztuka na 1 ucznia,
- pędzle krzywiki - 2 sztuki na 1 ucznia,
- pędzle płaskie - 2 sztuki na 1 ucznia.
Ćwiczenie 2
Z przygotowanych różnych fragmentów tapet wybierz tapety winylowe i tekstylne. Namocz
fragmenty tapety wodą za pomocą pędzla. Przez pociągnięcie sprawdz ich wytrzymałość na
rozciÄ…ganie.
Wskazówki do realizacji:
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien przygotować fragmenty
tapet, a następnie omówić cel i sposób wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów
bezpieczeństwa i higieny pracy.
Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
15
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1) oglądnąć przygotowane kawałki tapety,
2) wybrać tapety winylowe i tekstylne,
3) namoczyć fragmenty tapet wodą, za pomocą pędzla,
4) namoczony fragment rozciągnąć,
5) omówić z nauczycielem swoje spostrzeżenia.
Zalecane metody nauczania - uczenia siÄ™:
- pogadanka,
- ćwiczenia praktyczne.
Åšrodki dydaktyczne:
- rzutnik pisma,
- foliogramy dotyczące właściwości tapet,
- fragmenty tapet papierowych,
- fragmenty tapet winylowych,
- fragmenty tapet tekstylnych,
- wiaderko - 1 sztuka na 1 ucznia,
- pędzle krzywiki - 2 sztuki na 1 ucznia,
- pędzle płaskie - 2 sztuki na 1 ucznia.
Ćwiczenie 3
Z przygotowanych różnych rolek tapet wybierz fototapetę. Ułóż na sucho jej obraz.
Wskazówki do realizacji:
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić cel
i sposób wykonania ćwiczenia.
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1) oglądnąć przygotowane rolki tapet,
2) wybrać fototapetę,
3) ułożyć jej obraz,
4) omówić z nauczycielem efekty swojej pracy.
Zalecane metody nauczania - uczenia siÄ™:
- pogadanka,
- ćwiczenia praktyczne.
Åšrodki dydaktyczne:
- rolki tapet papierowych,
- rolki tapet winylowych,
- rolki tapet tekstylnych,
- fototapety.
Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
16
5.3. Tapety specjalne
5.3.1. Ćwiczenia
Ćwiczenie 1
Z przygotowanych różnych kawałków tapet wybierz tapety samoprzylepne. Zdecyduj gdzie
można zastosować wybrane tapety samoprzylepne.
Wskazówki do realizacji:
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien przygotować próbki
różnorodnych tapet, a następnie omówić cel i sposób wykonania ćwiczenia.
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1) obejrzeć przygotowane kawałki tapety,
2) wybrać tapety samoprzylepne,
3) zdecydować o miejscu zastosowania samoprzylepnych,
4) omówić z nauczycielem swoją decyzje.
Zalecane metody nauczania - uczenia siÄ™:
- pogadanka,
- ćwiczenia praktyczne.
Åšrodki dydaktyczne:
- fragmenty tapet papierowych,
- fragmenty tapet winylowych,
- fragmenty tapet tekstylnych,
- fragmenty tapet korkowych,
- fragmenty tapet samoprzylepnych.
Ćwiczenie 2
Z przygotowanych różnych fragmentów tapet wybierz tapety korkowe. Zdecyduj gdzie
można zastosować wybrane tapety. W trakcie wykonywania ćwiczenia stosuj przepisy
bezpieczeństwa i higieny pracy.
Wskazówki do realizacji:
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien przygotować próbki
różnorodnych tapet, a następnie omówić cel i sposób wykonania ćwiczenia.
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1) obejrzeć przygotowane kawałki tapety,
2) wybrać tapety korkowe,
3) zdecydować o miejscu zastosowania tapet korkowych,
Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
17
4) omówić z nauczycielem swoją decyzję.
Zalecane metody nauczania - uczenia siÄ™:
- pogadanka,
- ćwiczenia praktyczne.
Åšrodki dydaktyczne:
- fragmenty tapet papierowych,
- fragmenty tapet winylowych,
- fragmenty tapet tekstylnych,
- fragmenty tapet korkowych,
- fragmenty tapet samoprzylepnych.
Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
18
5.4. Rodzaje i właściwości klejów oraz materiałów pomocniczych
5.4.1. Ćwiczenia
Ćwiczenie 1
Z przygotowanych klejów wybierz klej do przyklejania tapet papierowych. Oceń jego jakość.
Odmierz odpowiednią ilość suchego kleju do 4 litrów wody. Przygotuj wybrany klej do
gruntowania podłoża i do tapetowania. W trakcie wykonywania ćwiczenia stosuj przepisy
bezpieczeństwa i higieny pracy.
Wskazówki do realizacji:
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić cel
i sposób wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy.
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1) zapoznać się z przygotowanymi klejami,
2) wybrać klej do tapet papierowych,
3) ocenić jego jakość,
4) obliczyć i odmierzyć prawidłową ilość kleju do wykonania gruntowania,
5) przygotować gruntownik,
6) obliczyć i odmierzyć prawidłową ilość kleju do wykonania klejenia tapety,
7) przygotować klej do tapet papierowych,
8) przestrzegać przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy na stanowisku pracy.
Zalecane metody nauczania - uczenia siÄ™:
- pogadanka,
- ćwiczenia praktyczne.
Åšrodki dydaktyczne:
- różne rodzaje klejów (po 0,5 kg kleju do tapet winylowych i papierowych na 1 ucznia),
- naczynia na klej i gruntownik - 2 sztuki na 1 ucznia,
- naczynie miarowe - 1 sztuka na 1ucznia,
- mieszadło,
- waga,
- pędzle krzywiki - 2 sztuki na 1 ucznia
- kalkulator.
Ćwiczenie 2
Z przygotowanych klejów wybierz klej do przyklejania tapet winylowych. Odmierz
odpowiednią ilość suchego kleju do 4 litrów wody. Jaką ilość kleju należy zakupić, aby
zagruntować i wytapetować 140 m2 podłoża? W trakcie wykonywania ćwiczenia stosuj przepisy
bezpieczeństwa i higieny pracy.
Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
19
Wskazówki do realizacji:
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić cel
i sposób wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy.
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1) zapoznać się z przygotowanymi klejami,
2) wybrać klej do tapet winylowych,
3) obliczyć i odmierzyć prawidłową ilość kleju do przyklejenia tapet,
4) przygotować klej do tapet winylowych,
5) obliczyć potrzebną do tapetowania ilość kleju,
6) przestrzegać przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy na stanowisku pracy.
Zalecane metody nauczania - uczenia siÄ™:
- pogadanka,
- ćwiczenia praktyczne.
Åšrodki dydaktyczne:
- różne rodzaje klejów (po 0,5 kg kleju do tapet winylowych i papierowych na 1 ucznia),
- naczynia na klej - 1sztuka na 1 ucznia,
- naczynie miarowe - 1 sztuka na 1ucznia,
- mieszadło,
- waga,
- pędzle krzywiki - 2 sztuki na 1 ucznia
- kalkulator.
Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
20
5.5. Narzędzia i sprzęt do przygotowywania podłoża i robót
tapeciarskich
5.5.1. Ćwiczenia
Ćwiczenie 1
Z przygotowanych różnych narzędzi i sprzętu, wybierz narzędzia przeznaczone do cięcia
tapety na bryty. Oceń ich jakość, ze względu na przepisy bezpieczeństwa i higieny pracy.
Przygotuj je do wykonywania pracy oraz zorganizuj stanowisko do cięcia tapet. W trakcie
wykonywania ćwiczenia przestrzegaj przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy.
Wskazówki do realizacji:
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić cel
i sposób wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy.
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1) zapoznać się z przygotowanymi narzędziami i sprzętem,
2) wybrać potrzebne narzędzia i sprzęt,
3) ocenić ich jakość,
4) zorganizować stanowisko do cięcia tapet,
5) skonsultować z nauczycielem prawidłowy dobór narzędzi i sprzętu,
6) zastosować przepisy bezpieczeństwa i higieny pracy na stanowisku pracy.
Zalecane metody nauczania - uczenia siÄ™:
- pogadanka,
- ćwiczenia praktyczne.
Åšrodki dydaktyczne:
- stół tapeciarski  1 sztuka na ucznia,
- narzędzia do przycinania tapet  2 sztuki na ucznia,
- listwa stalowa (liniał)  1 sztuka na ucznia,
- kÄ…towniki  1 sztuka na ucznia,
- listwa tnÄ…ca  1 sztuka na ucznia,
- nożyce  1 sztuka na ucznia,
- pion  1 sztuka na ucznia,
- pędzel ławkowiec  1 sztuka na ucznia,
- pędzel tapeciak  1 sztuka na ucznia,
- pędzel krzywik  1 sztuka na ucznia,
- pędzel płaski  1 sztuka na ucznia,
- wałki dociskowe (różne rodzaje),
- szczotka tapeciarska  1 sztuka na ucznia,
- drabiny malarskie (różnej wysokości)  2 sztuki na ucznia,
- ścierki z tkaniny bawełnianej  1 sztuka na ucznia
- wiaderka  2 sztuki na ucznia,
- miarka  1 sztuka na ucznia.
Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
21
Ćwiczenie 2
Z przygotowanych różnych narzędzi i sprzętu, wybierz narzędzia przeznaczone do
tapetowania na ścianie o wysokości 3 m. Oceń ich jakość ze względu na przepisy bezpieczeństwa
i higieny pracy. Zorganizuj stanowisko do wykonywania tapetowania. W trakcie wykonywania
ćwiczenia stosuj przepisy bezpieczeństwa i higieny pracy.
Wskazówki do realizacji:
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić cel
i sposób wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy.
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1) zapoznać się z przygotowanymi narzędziami i sprzętem,
2) wybrać potrzebne narzędzia i sprzęt,
3) ocenić ich jakość,
4) zorganizować stanowisko do wykonywania tapetowania,
5) skonsultować z nauczycielem prawidłowy dobór narzędzi i sprzętu,
6) zastosować przepisy bezpieczeństwa i higieny pracy na stanowisku pracy.
Zalecane metody nauczania - uczenia siÄ™:
- pogadanka,
- ćwiczenia praktyczne.
Åšrodki dydaktyczne:
- stół tapeciarski  1 sztuka na ucznia,
- narzędzia do przycinania tapet  2 sztuki na ucznia,
- listwa stalowa (liniał)  1 sztuka na ucznia,
- kÄ…towniki  1 sztuka na ucznia,
- listwa tnÄ…ca  1 sztuka na ucznia,
- nożyce  1 sztuka na ucznia,
- pion  1 sztuka na ucznia,
- pędzel ławkowiec  1 sztuka na ucznia,
- pędzel tapeciak  1 sztuka na ucznia,
- pędzel krzywik  1 sztuka na ucznia,
- pędzel płaski  1 sztuka na ucznia,
- wałki dociskowe (różne rodzaje)  2 sztuki na ucznia,
- szczotka tapeciarska  1 sztuka na ucznia,
- drabiny malarskie (różnej wysokości)  2 sztuki na ucznia,
- ścierki z tkaniny bawełnianej  1 sztuka na ucznia
- wiaderka  2 sztuki na ucznia,
- miarka  1 sztuka na ucznia.
Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
22
5.6. Zasady obmiaru i przedmiaru robót tapeciarskich
5.6.1 Ćwiczenia
Ćwiczenie 1
W przygotowanym projekcie domu jednorodzinnego, odszukaj sypialnię i oblicz ilość rolek
tapety potrzebnej do wykonania tapetowania na wszystkich ścianach. Użyta tapeta będzie
wzorzysta, z raportem powtarzającym się co 46 centymetrów.
Wskazówki do realizacji:
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien przygotować
dokumentacje domków jednorodzinnych a następnie omówić cel i sposób wykonania ćwiczenia.
W celu szybkiej kontroli poprawności obliczeń uczniów powinien również wykonać obliczenia
samodzielnie.
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1) odszukać sypialnię w przedstawionym projekcie domu jednorodzinnego,
2) odczytać długości i szerokości ścian,
3) odczytać wysokość ścian,
4) wykonać obliczenia powierzchni przeznaczonej do tapetowania,
5) obliczyć liczbę potrzebnych rolek,
6) skonsultować wynik obliczeń z nauczycielem.
Zalecane metody nauczania - uczenia siÄ™:
- pogadanka,
- ćwiczenia praktyczne.
Åšrodki dydaktyczne:
- rzutnik pisma,
- foliogramy dotyczące obliczania ilości tapet,
- projekty domów jednorodzinnych,
- kalkulator.
Ćwiczenie 2
W przygotowanym projekcie domu jednorodzinnego odszukaj 4 pokoje i oblicz ilość rolek
tapety potrzebnej do wykonania tapetowania na wszystkich ścianach. Użyta tapeta będzie
wzorzysta, bez raportu.
Wskazówki do realizacji:
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien przygotować
dokumentacje domków jednorodzinnych a następnie omówić cel i sposób wykonania ćwiczenia.
Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
23
W celu szybkiej kontroli poprawności obliczeń uczniów powinien również wykonać obliczenia
samodzielnie.
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1) odszukać pokoje w przedstawionym projekcie domu jednorodzinnego,
2) odczytać długości i szerokości ścian,
3) odczytać wysokość ścian,
4) wykonać obliczenia powierzchni przeznaczonej do tapetowania,
5) obliczyć liczbę potrzebnych rolek,
6) skonsultować wynik obliczeń z nauczycielem.
Zalecane metody nauczania-uczenia siÄ™:
- pogadanka,
- ćwiczenia praktyczne.
Åšrodki dydaktyczne:
- rzutnik pisma,
- foliogramy dotyczące obliczania ilości tapet,
- projekty domów jednorodzinnych 2 sztuki na 1 ucznia,
- kalkulator 1 sztuka na 1 ucznia.
Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
24
6. EWALUACJA OSIGNIĆ UCZNIA
Przykłady narzędzi pomiaru dydaktycznego
Test 1 (pisemny)
Test dwustopniowy do jednostki modułowej  Dobieranie materiałów narzędzi
i sprzętu do tapetowania 
Test składa się z 20 zadań wielokrotnego wyboru w tym:
- z poziomu podstawowego zadania: 1, 2, 3, 5, 8, 9, 11, 13, 15, 16, 17, 18, 20,.
- z poziomu ponad podstawowego: 4, 6, 7, 10, 12, 15, 19.
Punktacja zadań 0 lub 1 punkt
Za każdą prawidłową odpowiedz uczeń otrzymuje 1 punkt. Za złą odpowiedz lub jej brak
uczeń otrzymuje 0 punktów.
Proponuje się następujące normy wymagań  uczeń otrzyma następujące
oceny szkolne:
- dopuszczający  za rozwiązanie co najmniej 9 zadań z poziomu podstawowego,
- dostateczny  za rozwiązanie co najmniej 12 zadań z poziomu podstawowego,
- dobry  za rozwiązanie 16 zadań, w tym co najmniej 3 z poziomu ponadpodstawowego,
- bardzo dobry  za rozwiązanie 19 zadań, w tym co najmniej 6 z poziomu ponadpodstawowego
Klucz odpowiedzi: 1. b, 2. c, 3. d, 4. b, 5. a, 6. c, 7. b, 8. c, 9. c, 10. c, 11. a, 12. a,
13. d, 14. a, 15. d, 16. b, 17. b, 18. d, 19. c, 20. d.
Plan testu
Nr Cel operacyjny (mierzone osiągnięcia Kategoria Poziom Poprawna
zad. ucznia)  uczeń potrafi celu wymagań odpowiedz
Określić warunki stosowania drabiny
1. C P b
malarskiej do tapetowania
Określić warunki doboru rodzaju tapety
2.
C P c
w zależności od przeznaczenia
Wyjaśnić oznaczenie graficzne
3.
B P d
stosowane na etykietach tapet
4. Obliczyć ilość potrzebnej tapety
C PP b
Dobrać tapetę w zależności od
5.
A P a
przeznaczenia
Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
25
6. Obliczyć ilość potrzebnej tapety
C PP c
Scharakteryzować cechy tapet
7.
B PP b
winylowych
Wyjaśnić oznaczenie graficzne
8.
B P c
stosowane na etykietach tapet
Rozróżnić tapety w zależności od
9.
C P c
wzoru
10. Określić znaczenie raportu
C PP c
Wyjaśnić oznaczenie graficzne
11.
B P a
stosowane na etykietach tapet
Określić prawidłowy gruntownik pod
12.
C PP a
tapetÄ™
Rozpoznać materiał pomocniczy
13.
A P d
używany w tapetowaniu
Wyjaśnić oznaczenie graficzne
14.
B P a
stosowane na etykietach tapet
Określić prawidłową proporcję klej do
15.
C PP d
tapetowania
Wyjaśnić oznaczenie graficzne
16.
B P b
stosowane na etykietach tapet
Określić przeznaczenie narzędzi do
17.
C P b
tapetowania
Wyjaśnić oznaczenie graficzne
18. A P d
stosowane na etykietach tapet
19. Określić zastosowanie tapetomatu
B PP c
Podać miejsce powstania pierwszej
20. A P d
fabryki tapet
Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
26
Przebieg testowania
Instrukcja dla nauczyciela
1. Ustal z uczniami termin przeprowadzenia sprawdzianu z co najmniej jednotygodniowym
wyprzedzeniem.
2. Omów z uczniami sposób udzielania odpowiedzi (karta odpowiedzi).
3. Zapewnij uczniom możliwość samodzielnej pracy.
4. Rozdaj uczniom zestawy zadań testowych i karty odpowiedzi oraz podaj czas przeznaczony
na udzielanie odpowiedzi.
5. Postaraj się stworzyć odpowiednią atmosferę podczas przeprowadzania pomiaru
dydaktycznego (rozładuj niepokój, zachęć do sprawdzenia swoich możliwości).
6. Kilka minut przed zakończeniem sprawdzianu przypomnij uczniom o zbliżającym się czasie
zakończenia udzielania odpowiedzi.
7. Zbierz karty odpowiedzi oraz zestawy zadań testowych.
8. Określ wyniki i wpisz do arkusza zbiorczego.
9. Przeprowadz analizę uzyskanych wyników sprawdzianu i wybierz te zadania, które
sprawiły uczniom największe trudności.
10. Ustal przyczyny trudności uczniów w opanowaniu wiadomości i umiejętności.
11. Opracuj wnioski do dalszego postępowania, mającego na celu uniknięcie niepowodzeń
dydaktycznych  niskie wyniki przeprowadzonego sprawdzianu.
Instrukcja dla ucznia
1. Przeczytaj uważnie instrukcję.
2. Podpisz imieniem i nazwiskiem kartÄ™ odpowiedzi.
3. Zapoznaj się z zestawem zadań testowych.
4. Test zawiera 20 zadań o różnym stopniu trudności. Są to zadania wielokrotnego wyboru.
5. Test składa się z zadań reprezentujących dwa poziomy wymagań: podstawowy (P)
i ponadpodstawowy (PP).
6. Udzielaj odpowiedzi tylko na załączonej karcie odpowiedzi, stawiając w odpowiedniej
rubryce znak X. W przypadku pomyłki należy błędną odpowiedz zaznaczyć kółkiem,
a następnie ponownie zakreślić odpowiedz prawidłową.
7. Pracuj samodzielnie, bo tylko wtedy będziesz miał satysfakcję z wykonanego zadania.
8. Kiedy udzielenie odpowiedzi będzie sprawiało trudność, wtedy odłóż rozwiązanie tego
zadania na pózniej i wróć do niego, gdy zostanie Ci czas wolny.
9. Na rozwiÄ…zanie testu masz 35 min.
Powodzenia
Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
27
ZESTAW ZADAC TESTOWYCH
1. Jaką zasadę należy przyjąć przy doborze wysokości drabiny do robót tapeciarskich?
a) Nie ma znaczenia jaka jest wysokość drabiny.
b) Wysokość drabiny zależy od wysokości pomieszczenia, które mamy wytapetować.
c) Drabina ma mieć wysokość 4 m.
d) Drabina nie jest nam potrzebna.
2. W pomieszczeniach narażonych na zawilgocenie należy zastosować tapetę
a) papierową gładką.
b) papierową tłoczoną.
c) winylową gładką.
d) tekstylną z włókna.
3. Co przedstawia pokazane obok oznaczenie graficzne na tapecie “!Ä™!
a) kierunek tapetowania.
b) tapeta z uskokiem wzoru.
c) układać na zakład.
d) kleić na przemian góra-dół.
4. Ile rolek tapety potrzeba do wytapetowania ścian pomieszczenia o wymiarach: szerokość 5 m,
dÅ‚ugość 10 m, wysokość 2,5 m, jeżeli jedna rolka ma powierzchniÄ™ 5 m²?
a) 10 rolek.
b) 15 rolek.
c) 30 rolek.
d) 35 rolek.
5. W pomieszczeniu o bogatym wyposażeniu wnętrza należy zastosować tapetę
a) papierowÄ… o Å‚agodnej barwie i drobnej fakturze.
b) papierowÄ… o zdecydowanej barwie i wzorze.
c) winylowÄ… wzorzystÄ… z raportem.
d) winylowÄ… z nadrukiem.
6. Ile rolek gÅ‚adkiej tapety o wymiarach 0,5 m x 10 m potrzeba do wytapetowania 40 m² Å›cian,
uwzględniając10% dodatek?
a) 4 rolki.
b) 8 rolek.
c) 9 rolek.
d) 10 rolek.
7. CechÄ… charakterystycznÄ… tapet winylowych stosowanych w kuchniach i Å‚azienkach jest
a) niska trwałość.
b) odporność na zmywanie.
c) mała odporność na wilgoć.
d) konieczność dopasowania wzorów.
Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
28
8. Co przedstawia pokazane obok oznaczenie graficzne na tapecie?
a) Zadawalającą światłotrwałość. <&
b) Doskonałą światłotrwałość.
c) Dobrą światłotrwałość.
d) Wystarczającą światłotrwałość.
9. Ze względu na wzornictwo rozróżnia się tapety
a) gładkie i wytłaczane.
b) zwykłe i zmywalne.
c) jednobarwne, wzorzyste bez raportu, wzorzyste z raportem.
d) papierowe i strukturalne.
10. W robotach tapeciarskich raportem nazywamy
a) sprawozdaniem z przebiegu robót.
b) obmiar robót.
c) odległość pomiędzy kolejnymi powtarzającymi się elementami wzoru.
d) instrukcjÄ… dotyczÄ…cÄ… przygotowaniu kleju do tapet.
11. Co przedstawia pokazane obok oznaczenie graficzne na tapecie? <&
<&
a) Doskonałą światłotrwałość.
b) Zadawalająca światłotrwałość.
c) Wystarczająca światłotrwałość.
d) Dobrą światłotrwałość.
12. Do gruntowania podłoża pod tapetę używa się najczęściej
a) roztworu tego samego kleju którym przykleja się tapetę.
b) roztworu mydła szarego.
c) rozcieńczonej farby emulsyjnej.
d) farby wapiennej.
13. Merla jest to materiał służący do
a) wygładzania podłoża.
b) usuwania tłustych zanieczyszczeń podłoża.
c) odrdzewiania podłoży metalowych.
d) oklejania spoin prefabrykatów.
14. Co przedstawia pokazane obok oznaczenie graficzne na tapecie? H"
a) Tapeta zmywalna.
b) Przesuniecie wzoru.
c) Układanie na zakład.
d) Tapeta odporna na światło.
Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
29
15. Klej Metylan przygotowany do gruntowania jest rozcieńczony w proporcji
a) 1:20 (1 kg kleju na 20 litrów wody).
b) 1:40 (1 kg kleju na 40 litrów wody.
c) 1:60 (1 kg kleju na 60 litrów wody).
d) 1:80 (1 kg kleju na 80 litrów wody).
16. Co przedstawia pokazane obok oznaczenie graficzne na tapecie. 0
a) Tapeta z uskokiem wzoru.
b) Tapeta bez wzoru.
c) Tapeta z wzorem na tym samym poziomie.
d) Tapeta z suchÄ… warstwÄ… kleju.
17. Szczotki tapeciarskie służą do
a) nanoszenia kleju na tapetÄ™.
b) wyrównywania i dociskania tapety do podłoża.
c) oczyszczenia powierzchni z kurzu.
d) czyszczenia stołu tapeciarskiego.
18. Co przedstawia pokazane obok oznaczenie graficzne na tapecie Ä™!
a) Tapeta z uskokiem wzoru.
b) Układać na zakład.
c) Kleić na przemian góra - dół.
d) Kierunek tapetowania.
19. Tapetomat to
a) półka na tapety.
b) aparat do mierzenia tapet.
c) urzÄ…dzenie do tapetowania.
d) instrukcja układania tapet.
20. Pierwsza fabryka tapet powstała w
a) Polsce.
b) Chinach.
c) Holandii.
d) Anglii.
Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
30
KARTA ODPOWIEDZI
ImiÄ™ i nazwisko..........................................................................................
Dobieranie materiałów, narzędzi i sprzętu do tapetowania 714[01].Z2.01
Zakreśl poprawną odpowiedz.
Nr
Odpowiedz Punkty
zadania
1
a b c d
2
a b c d
3
a b c d
4
a b c d
5
a b c d
6
a b c d
7
a b c d
8
a b c d
9
a b c d
10
a b c d
11
a b c d
12
a b c d
13
a b c d
14
a b c d
15
a b c d
16
a b c d
17 a b c d
18 a b c d
19 a b c d
20 a b c d
Razem:
Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
31
Test 2
Test praktyczny niskosymulowany do jednostki modułowej  Dobieranie
materiałów narzędzi i sprzętu do tapetowania 
Punktacja zadań: 0 lub 1 punkt
Za każdą prawidłowo wykonaną czynność lub efekt wykonania uczeń otrzymuje jeden
punkt, za czynność zle wykonaną, nie spełniający określonych kryteriów efekt wykonania lub za
niewykonanie wymaganej czynności uczeń otrzymuje zero punktów.
Informacja dla zdajÄ…cego
1. Zapoznaj się z treścią zadania praktycznego, instrukcją do jego wykonania, stanowiskiem
pracy i jego wyposażeniem. Masz na to czas  20 minut. Czas ten nie jest wliczany do czasu
trwania wykonywania zadania.
2. Po upływie tego czasu zgłoś gotowość przystąpienia do wykonania zadania.
3. Pamiętaj, że podczas wykonywania zadania jesteś oceniany przez nauczyciela, który
obserwuje wykonywane przez Ciebie czynności i nie będzie udzielać Ci żadnych wskazówek.
Interweniuje tylko w przypadku naruszenia przez Ciebie przepisów bezpieczeństwa i higieny
pracy, ochrony przeciwpożarowej i może w takim przypadku przerwać wykonywanie zadania.
Temat zadania:
W pracowni, która przeznaczona jest do ćwiczeń dla uczniów, oblicz powierzchnię ścian
przeznaczonych do tapetowania. Po wykonaniu obliczeń, dobierz odpowiednią tapetę, pamiętając
o właściwościach, które musi spełniać. Oblicz potrzebną liczbę rolek, uwzględniając odpowiedni
dodatek na ubytki. Dobierz odpowiedni klej i odmierz potrzebną jego ilość do wykonania
tapetowania. Zorganizuj stanowisko pracy. Uzasadnij swój wybór.
Czas przeznaczony na wykonanie zadania wynosi 120 minut.
Instrukcja do wykonania zadania
Aby bezpiecznie i poprawnie wykonać zadanie:
1. Przed przystąpieniem do zadania przeanalizuj jego treść.
2. Zapisz PLAN DZIAAANIA:
a. wypisz kolejne czynności niezbędne do wykonania zadania,
b. sporządz wykaz materiałów niezbędnych do wykonania zadania,
c. sporządz wykaz przyrządów pomiarowych potrzebnych do jego wykonania,
3. Zgłoś ukończenie sporządzania planu działania
4. PrzystÄ…p do organizowania stanowiska pracy.
5. Wykonaj zaplanowane czynności przy użyciu właściwych przyrządów, przestrzegając zasad
bezpieczeństwa i higieny pracy oraz ochrony przeciwpożarowej.
6. Po zakończeniu pracy uporządkuj stanowisko pracy.
7. Zgłoś gotowość przystąpienia do prezentacji.
8. W czasie prezentacji:
a. uzasadnij sposób:
- wykonania obliczeń,
Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
32
- doboru właściwej tapety.
b. oceń jakość wykonania zadania, odnosząc się do następujących kryteriów:
- wyniku obliczeń,
- właściwości wybranych tapet.
Plan działania:
1. Wymień czynności prowadzące do wykonania zadania
.......................................................................................................................................................
.......................................................................................................................................................
.......................................................................................................................................................
.......................................................................................................................................................
.......................................................................................................................................................
2. Wymień sprzęt kontrolno  pomiarowy, potrzebny do wykonania zadania
.....................................................................................................................................................................................
3. Wymień materiały potrzebne do wykonania zadania
.......................................................................................................................................................
.......................................................................................................................................................
Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
33
Instrukcja dla nauczyciela
Czynności i kryteria wykonania
I. Planowanie
Nr Czynności i kryteria wykonania Punktacja
1-0
1. Zapisał przynajmniej 6 z poniższych czynności:
- przygotowanie materiałów,
- przygotowanie sprzętu pomiarowego,
- przygotowanie narzędzi i sprzętu,
- obliczenie powierzchni ścian do tapetowania,
- obliczenie ilości potrzebnej tapety,
- obliczenie odpowiedniej ilości kleju potrzebnego do tapetowania,
- pobranie odpowiedniej ilości materiałów,
- przygotowanie kleju,
- zorganizowanie stanowiska pracy.
2. Zapisał następujące materiały:
- tapeta,
- klej do tapet.
3. Zapisał przybory kontrolno-pomiarowe
- przymiar taśmowy.
II. Organizowanie:
5. Zgromadził następujące narzędzia i sprzęt (przynajmniej 12)
- drabina malarska,
- stół tapeciarski,
- narzędzia do przycinania tapet,
- listwa stalowa (liniał),
- kÄ…towniki,
- listwa tnÄ…ca,
- nożyce,
- pion,
- pędzel ławkowiec,
- pędzel tapeciak,
- pędzel krzywik,
- wałki dociskowe (różne rodzaje),
- szczotka tapeciarska,
- wiadro,
- miarka,
- przymiar taśmowy.
6. Zgromadził następujące materiały:
- tapetÄ™,
- klej.
7. Sprawdził stabilność drabiny przed jej użyciem i jej zabezpieczenie przed
rozsunięciem.
Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
34
III. Wykonanie:
8. Prawidłowo zorganizował stanowisko pracy.
9. Wykonał obliczenia powierzchni do tapetowania.
10. Wybrał odpowiednią tapetę do pomieszczenia.
11. Scharakteryzował jej właściwości , odczytując znaki graficzne na tapecie.
12. Obliczył potrzebną ilość tapety do wykonania zadania.
13. Dobrał właściwy klej do tapety.
14. Obliczył potrzebną ilość kleju.
14. Przygotował potrzebną ilość kleju.
16. Utrzymywał ład i porządek na stanowisku pracy.
IV. Prezentacja.
17. Uzasadnił wykonanie zadania.
18. Ocenił jakość wybranej tapety.
Proponowane normy wymagań na oceny szkolne:
- poniżej 8 punktów  niedostateczny,
- od 9 do 11 punktów  dopuszczający,
- od 12 do 14 punktów  dostateczny,
- od 15 do 16 punktów  dobry,
- od 17 do 18 punktów  bardzo dobry.
Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
35
7. LITERATURA
1. Cassell J., Parham P.: Malowanie domu. Arkady, Warszawa 1997
2. Jastrzębski A.: Tapetowanie mieszkań. Arkady, Warszawa 1988
3. Niemierko B., Szmigel M.K. (red.): Teoria i praktyka oceniania zewnętrznego. PANDIT,
Kraków 2001
4. Ratza S.: Malowanie i tapetowanie. Pagina, Wrocław 1999
5. Wolski Z.: Zarys materiałoznawstwa budowlanego. WSiP, Warszawa 1994
6. Wolski Z.: Roboty malarskie. WSiP, Warszawa 2000
Normy i katalogi:
1. Katalog Nakładów Rzeczowych nr 2-02.  Orgbud Spółka z o.o. Warszawa 1998
2. Katalog Polskich Norm 2000. Wybór norm budowlanych cz. 1-3. Polski Komitet
Normalizacyjny, Warszawa 2000
Akty prawne:
1. Ustawa z 7 lipca 1994 r. Prawo budowlane (Dz. U. z 2003 r. Nr 207. poz. 2016
z pózniejszymi zmianami)
2. Rozporządzenie Ministra Infrastruktury z 6 lutego 2003 r. w sprawie bezpieczeństwa
i higieny pracy podczas wykonywania robót budowlanych (Dz. U. Nr 47, poz. 41)
Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
36

