Scenariusz lekcji języka polskiego dotyczącej ballady A Mickiewicza Powrót taty


Scenariusz lekcji języka polskiego dotyczącej
ballady A Mickiewicza Powrót taty
Klasa VI szkoła podstawowa
Nauczyciel: Ewa Polak
Temat: Wizerunek ojca i rodziny na podstawie ballady A. Mickiewicza Powrót taty.
CELE LEKCJI
CEL GAÓWNY: Zapoznanie uczniów z utworem Adama Mickiewicza
pt. "Powrót taty"
CELE OPERACYJNE:
Uczeń będzie potrafił:
" wyrażać i nazywać uczucia bohaterów ballady
" wysnuwać wnioski dotyczące sensu utworu
" wypowiadać się na temat poznanego utworu,
" identyfikować i nazywać przeżycia bohaterów,
" charakteryzować postacie,
" wyciągać właściwe wnioski i poprawnie je formułować,
" odczytywać różne teksty kultury- dzieło sztuki,
" korzystać ze słowników w celu wyszukania potrzebnych informacji,
ŚRODKI DYDAKTYCZNE:
- tekst literacki
- karta pracy ucznia
Metody i techniki pracy: poszukujące, problemowe- burz mózgów, dyskusja dydaktyczna,
praca z tekstem
Forma pracy: praca indywidualna
Pomoce: reprodukcja obrazu Powrót syna marnotrawnego- Rembrandt,
Słownik wyrazów bliskoznacznych
PRZEBIEG LEKCJI
Faza wstępna
1. Obejrzenie reprodukcji obrazu Rembranta przedstawiającą sylwetkę ojca. Krótka
rozmowa na temat tego obrazu.
2. Ćwiczenia słownikowe związane z rzeczownikiem rodzina
1
RODZINA= WSPÓLNOTA= JEDNOŚĆ= WIy
3. Podanie i zapis skojarzeń związanych ze słowem tata, ojciec ( burza mózgów)
rodzic
obrońca przewodnik
nauczyciel
doradca
ojciec
przyjaciel wychowawca
Faza właściwa
1. Podanie tematu lekcji.
2. Zapoznanie uczniów z balladą Adama Mickiewicza.
3. Opowiedz balladę z punktu widzenia zbójcy.
4. Uzupełnij oś czasu
modlitwa dzieci
5. Nawiązanie do wydarzeń z ballady Powrót taty.
Pytania:
" Co może zburzyć rodzinne szczęście, rodzinny spokój? (zli ludzie, brak
miłości, brak czasu dla siebie, kłamstwo ,pogoń za bogactwem, dobrobytem)
" Gdzie i kiedy dzieją się wydarzenia przedstawione w balladzie Powrót taty?
" Kto jest przyczyną kłopotów rodziny kupca?
" Jak zachowuje się żona kupca? (z lękiem, obawą, troską)
" Jak zachowują się jego dzieci? (przejęte, wzruszone)
" Jak zachowuje się kupiec? (najpierw radośnie, z ciekawością, potem
zatrwożony, rozgoryczony)
" Jak zachowuje się herszt bandy? (zdecydowanie, twardo, potem tkliwie,
wzruszająco)
" Dlaczego nie doszło do tragedii? (modlitwa dzieci, wspomnienia herszta
4. Jak została przedstawiona rodzina kupca w balladzie Mickiewicza: żona kupca
(Podajcie cechy jej charakteru wraz z uzasadnieniem), dzieci kupca (podajcie cechy
ich charakteru wraz z uzasadnieniem), przedstawiony kupiec (podajcie cechy jego
charakteru wraz z uzasadnieniem
ŻONA- kochająca, czuła, Zaniepokojona długą
dobra, wrażliwa, zatroskana, nieobecnością męża,
pobożna poprosiła dzieci, by swą
szczerą modlitwą wyprosiły
Boga o szczęśliwy powrót
ojca.
DZIECI- wdzięczne, Zrozumiały niepokój matki i
posłuszne, wyrozumiałe, posłusznie spełniły jej prośbę.
2
przejęte, stęsknione, wzruszone, Z wielkim przejęciem
grzeczne modliły się o swego tatę.
Serdecznie go witały.
KUPIEC- kochający mąż i Z radością wracał do domu.
ojciec, dobry, pracowity, Nie mógł doczekać się
odpowiedzialny, przywiązany spotkania z żona i dziećmi.
do rodziny Przywiózł im z podróży
podarunki. Był gotów oddać
wszystko, żeby ocalić rodzinę
przed nieszczęściem.
Faza końcowa
1. Podsumowanie lekcji
2. Rozwińcie następujące zdanie:
Powrót taty jest dla mnie.........................
( przykładem wspaniałej postawy ojca, zródłem refleksji nad własną rodziną itp.)
3. Praca domowa:
" Napisz, co członkowie rodziny mogą robić wspólnie.
3
KARTA PRACY UCZNIA
Zadanie 1
Obejrzyj reprodukcję obrazu Rembranta przedstawiającą sylwetkę ojca. Opowiedz, co na niej
widzisz.
Zadanie 2
Do wyrazu rodzina dopisz wyrazy bliskoznaczne.
& & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & ...
Zadanie 3
Podaj i zapisz skojarzenia związane ze słowem tata, ojciec
ojciec
Zadanie 4
Uzupełnij oś czasu
modlitwa dzieci
Zadanie 5
Odpowiedz na pytania:
" Co może zburzyć rodzinne szczęście, rodzinny spokój?
" Gdzie i kiedy dzieją się wydarzenia przedstawione w balladzie Powrót taty?
" Kto jest przyczyną kłopotów rodziny kupca?
" Jak zachowuje się żona kupca?
" Jak zachowują się jego dzieci?
" Jak zachowuje się kupiec?
" Jak zachowuje się herszt bandy?
" Dlaczego nie doszło do tragedii?
Zadanie 6
Jak została przedstawiona rodzina kupca w balladzie Mickiewicza: żona kupca (podajcie
cechy jej charakteru wraz z uzasadnieniem), dzieci kupca (podajcie cechy ich charakteru wraz
z uzasadnieniem), przedstawiony kupiec (podajcie cechy jego charakteru wraz z
uzasadnieniem).
Zadanie 7
Rozwińcie następujące zdania:
Powrót taty jest dla mnie...............................................................................................
Dzisiejsza lekcja była& & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & .
ZADANIE DOMOWE
" Napisz, co członkowie rodziny mogą robić wspólnie.
1
Rembrandt van Rijn, Powrót syna
marnotrwanego
2
KARTA PRACY UCZNIA
Zadanie 1
Obejrzyj reprodukcję obrazu Rembranta przedstawiającą sylwetkę ojca. Opowiedz, co na niej
widzisz.
Zadanie 2
Podaj i zapisz skojarzenia związane ze słowem rodzina
rodzina
Zadanie 3
Napisz czego dowiedziałeś się z utworu  Powrót taty
& & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & &
& & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & &
& & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & &
& & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & &
Zadanie 4
Opisz i narysuj dowolną postać z utworu  Powrót taty
& & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & &
& & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & &
& & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & &
& & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & &
& & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & &
Zadanie 5
Dokończ zdanie
Dzisiejsza lekcja była& & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & .
ZADANIE DOMOWE
" Napisz kilka zdań o swojej rodzinie.
1

