kaletnik 744[01] z1 05 n


MINISTERSTWO EDUKACJI
NARODOWEJ
Maria Senderowicz
Ocenianie jakości surowców i materiałów do produkcji
wyrobów kaletniczych 744[01] Z1.05
Poradnik dla nauczyciela
Wydawca
Instytut Technologii Eksploatacji  Państwowy Instytut Badawczy
Radom 2007
 Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
Recenzenci:
dr inż. Marian Grabkowski
dr inż. Jacek Przepiórka
Opracowanie redakcyjne:
mgr inż. Małgorzata Latek
Konsultacja:
mgr inż. Zdzisław Feldo
Poradnik stanowi obudowę dydaktyczną programu jednostki modułowej 744[01].Z1.05
 Ocenianie jakości surowców i materiałów do produkcji wyrobów kaletniczych , zawartego
w modułowym programie nauczania dla zawodu kaletnik 744[01].
Wydawca
Wydawca Instytut Technologii Eksploatacji  Państwowy Instytut Badawczy, Radom 2007
 Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
1
SPIS TREÅšCI
1. Wprowadzenie 3
2. Wymagania wstępne 5
3. Cele kształcenia 6
4. Przykładowe scenariusze zajęć 7
5. Ćwiczenia 11
5.1. Kontrola przedprodukcyjna w procesie produkcji wyrobów kaletniczych 11
5.1.1. Ćwiczenia 11
5.2. Ocena jakości materiałów podstawowych metodą organoleptyczną 14
5.2.1. Ćwiczenia 14
5.3. Ocena jakości materiałów pomocniczych metodą organoleptyczną 18
5.3.1. Ćwiczenia. 18
5.4. Dokumentacja i znaki kontroli jakości 22
5.4.1 Ćwiczenia 22
6 Ewaluacja osiągnięć ucznia 24
7 Literatura 34
 Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
2
1. WPROWADZENIE
Przekazujemy Państwu Poradnik dla nauczyciela który będzie pomocny w prowadzeniu
zajęć dydaktycznych w szkole kształcącej w zawodzie kaletnik 744[01].
W poradniku zamieszczono:
- wymagania wstępne,
- wykaz umiejętności, jakie uczeń opanuje podczas zajęć,
- przykładowe scenariusze zajęć,
- propozycje ćwiczeń, które mają na celu wykształcenie u uczniów umiejętności
praktycznych,
- wykaz literatury, z jakiej uczniowie mogą korzystać podczas nauki.
Wskazane jest, aby zajęcia dydaktyczne były prowadzone różnymi metodami ze
szczególnym uwzględnieniem następujących metod nauczania:
- pokazu z objaśnieniem,
- tekstu przewodniego,
- metody projektów,
- ćwiczeń praktycznych.
Formy organizacyjne pracy uczniów mogą być zróżnicowane, począwszy od samodzielnej
pracy uczniów do pracy zespołowej.
W celu przeprowadzenia sprawdzianu wiadomości i umiejętności ucznia, nauczyciel może
posłużyć się zamieszczonym zestawem zadań testowych.
W Poradniku zamieszczono również:
- plan testu w formie tabelarycznej,
- punktacje zadań,
- propozycje norm wymagań,
- instrukcjÄ™ dla nauczyciela,
- instrukcjÄ™ dla ucznia,
- kartÄ™ odpowiedzi,
- zestaw zadań testowych.
 Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
3
744[01]. Z1
Surowce i materiały kaletnicze
744[01].Z1.03
744[01].Z1.01 744[01].Z1.02
Stosowanie tworzyw sztucznych
Stosowanie surowców skórzanych Stosowanie surowców
i materiałów skóropodobnych
i skór wyprawionych i materiałów włókienniczych
744[01]. Z1.04
Stosowanie materiałów
pomocniczych do produkcji
wyrobów kaletniczych
744[01]. Z1.05
Ocenianie jakości surowców
i materiałów do produkcji wyrobów
kaletniczych
Schemat układu jednostek modułowych
 Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
4
2. WYMAGANIA WSTPNE
Przystępując do realizacji programu jednostki modułowej uczeń powinien umieć:
- wyjaśniać celowość kontroli przedprodukcyjnej surowców i materiałów do produkcji
wyrobów kaletniczych,
- zorganizować stanowisko pracy zgodnie z zasadami bhp, ochrony przeciwpożarowej,
ochrony środowiska oraz wymaganiami ergonomii,
- posługiwać się podstawowymi narzędziami pomiarowymi w procesie kontroli
przedprodukcyjnej,
- posługiwać się normami dotyczącymi jakości surowców i materiałów,
- interpretować wyniki badań,
- korzystać z różnych zródeł informacji,
- stosować przepisy bezpieczeństwa i higieny pracy oraz ochrony przeciwpożarowej
i ochrony środowiska,
- rozpoznawać i charakteryzować surowce i materiały do produkcji kaletniczej,
- rozpoznawać i charakteryzować wyroby kaletnicze.
 Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
5
3. CELE KSZTAACENIA
W wyniku realizacji programu jednostki modułowej uczeń powinien umieć:
- wyjaśnić znaczenie kontroli przedprodukcyjnej w procesie produkcji wyrobów
kaletniczych,
- wyjaśnić zasady prowadzenia kontroli przedprodukcyjnej w procesie produkcji wyrobów
kaletniczych,
- ocenić jakość surowców i materiałów przy pomocy badań organoleptycznych,
- określić zastosowanie podstawowych przyrządów pomiarowych podczas kontroli
przedprodukcyjnej,
- posłużyć się przyrządami pomiarowymi do pomiaru długości, masy, powierzchni,
grubości skór i materiałów pomocniczych,
- określić zadania działu kontroli jakości,
- wykonać badania materiałów podstawowych i pomocniczych,
- posłużyć się normami dotyczącymi jakości surowców i materiałów,
- zinterpretować wyniki badań,
- sporządzić dokumentację kontroli jakości.
 Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
6
4. PRZYKAADOWE SCENARIUSZE ZAJĆ
Scenariusz zajęć 1
Osoba prowadzÄ…ca & & & & & & & & & & & & .
Modułowy program nauczania: Kaletnik 744[01]
Moduł: Surowce i materiały kaletnicze 744[01]Z1.
Jednostka modułowa: Ocenianie jakości surowców i materiałów do produkcji
wyrobów kaletniczych 744[01].Z1.05.
Temat: Ogólna ocena wyglądu skóry wyprawionej.
Cel ogólny: Ukształtowanie umiejętności oceniania skór naturalnych metodą
organoleptycznÄ….
Po zakończeniu zajęć edukacyjnych uczeń powinien umieć:
- dobrać odpowiednie przyrządy do badania organoleptycznego,
- wykonać badanie organoleptyczne skór,
- wskazać ogólne wady wyglądu zewnętrznego skóry gotowej,
- zinterpretować wyniki badań,
- odczytać dane z dokumentacji techniczno  technologicznej.
Metody nauczania uczenia siÄ™:
- ćwiczenie praktyczne.
Formy organizacyjne pracy uczniów:
- indywidualna lub grupowa.
Strategia: uczenie siÄ™ przez praktykÄ™.
Czas: ustala na bieżąco nauczyciel w zależności od umiejętności ucznia.
Åšrodki dydaktyczne:
- skóry naturalne różnego gatunku, wielkości i grubości,
- próbki skór z widocznymi wadami,
- przyrzÄ…dy pomiarowe,
- tablice poglÄ…dowe,
- stoły robocze,
- kreda lub ołówki do skór,
- dzienniczek zajęć,
- dokumentacja techniczno  technologiczna wyrobu ze skóry naturalnej.
Przebieg zajęć:
1. Podanie tematu i celów zajęć.
2. Dokonanie podbudowy teoretycznej przyszłych działań praktycznych.
3. Zorganizowanie stanowiska pracy do wykonywania zadania.
4. Realizacja zajęć:
- uczniowie zakładają odzież ochronną,
- omówienie warunków zachowania bhp i przepisów przeciwpożarowych
wynikających z zagrożeń wykonanej pracy,
 Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
7
- uczniowie wysłuchują instruktażu na temat badania organoleptycznego skór
naturalnych,
- uczniowie na bieżąco sporządzają notatkę,
- uczniowie obserwują wzorcowy pokaz czynności praktycznych dokonany przez
nauczyciela, a dotyczący ogólnej oceny wyglądu skóry wyprawionej,
- uczniowie wysłuchują ostrzeżeń przed najczęściej występującymi błędami przy
wykonywaniu badań organoleptycznych,
- uczniowie ustalają kolejności wykonywanych czynności związanych
z przeprowadzeniem badania,
- uczniowie organizują własne stanowiska pracy do przeprowadzenia badania
organoleptycznego,
- uczniowie analizujÄ… dokumentacjÄ™ techniczno  technologicznÄ… i normy oraz
odczytujÄ… notatki,
- uczniowie dokonują ogólnej oceny wyglądu skór.
5. Po wykonaniu wszystkich czynności uczniowie porządkują stanowiska pracy.
6. Uczniowie wskazują swoje słabe i mocne strony.
7. Nauczyciel sprawdza pracę uczniów i stwierdza czy wykonali ją poprawnie.
8. Uczniowie prezentują wyniki przeprowadzonych badań w kolejności wykonywania.
9. Uczniowie wspólnie z nauczycielem dokonują oceny pracy.
Praca domowa
Odszukaj w literaturze informacje i opisz w jaki sposób przeprowadzić badanie
organoleptyczne na obecność wady wyglądu zewnętrznego skóry gotowej jaką jest
 zmienność barwy .
Sposób uzyskania informacji zwrotnej od ucznia po zakończonych zajęciach:
 anonimowe ankiety ewaluacyjne dotyczące sposobu prowadzenia zajęć i zdobytych
umiejętności,
- odpowiedzi ustne i dyskusja z uczniami.
 Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
8
Scenariusz zajęć 2
Osoba prowadzÄ…ca & & & & & & & & & & & & & ..
Modułowy program nauczania: Kaletnik 744[01].
Moduł: Surowce i materiały kaletnicze 744[01]Z1.
Jednostka modułowa: Ocenianie jakości surowców i materiałów do produkcji
wyrobów kaletniczych 744[01]Z1.05.
Temat: Ocena organoleptyczna okuć stosowanych do produkcji wyrobów kaletniczych.
Cel ogólny: Ukształtowanie umiejętności oceniania materiałów pomocniczych
stosowanych do produkcji wyrobów skórzanych metodą organoleptyczną.
Po zakończeniu zajęć edukacyjnych uczeń powinien umieć:
- wykonać badanie organoleptyczne okuć,
- wskazać wady i zalety badania organoleptycznego,
- dobrać odpowiednie przyrządy do wykonania badania organoleptycznego okuć,
- wskazać okucia z wadami,
- odczytać dokumentację techniczno  technologiczną,
- posłużyć się normami,
- zinterpretować wyniki badań.
Metody nauczania uczenia siÄ™:
- ćwiczenia praktyczne,
- tekstu przewodniego.
Formy organizacyjne pracy uczniów:
- uczniowie pracujÄ… w grupach 2  4-osobowych.
Czas: 180 minut.
Åšrodki dydaktyczne:
- gabloty z różnego rodzaju okuciami,
- przykładowe okucia (dobre i uszkodzone),
- wyroby kaletnicze z zastosowanymi okuciami,
- stoły robocze,
- normy materiałowe i dokumentacja techniczno  technologiczna,
- literatura fachowa,
- zestawy ćwiczeń opracowane przez nauczyciela dla każdego zespołu uczniowskiego,
- pytania prowadzÄ…ce,
- instrukcja pracy metodÄ… tekstu przewodniego,
- papier formatu A4,
- mazaki,
- proste przyrzÄ…dy pomiarowe np. suwmiarka, miarka zwijana itd.
Przebieg zajęć:
1. Podanie tematu i celów zajęć.
2. Dokonanie podbudowy teoretycznej przyszłych działań praktycznych.
3. Omówienie przepisów bhp i ppoż. na stanowisku kontroli jakości okuć.
4. Omówienie istoty metody przewodniego tekstu.
5. Rozdanie pytań prowadzących przygotowanych przez nauczyciela.
 Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
9
6. Rozdanie literatury fachowej, norm, okuć oraz wyrobów kaletniczych.
7. Podział na grupy.
8. Realizacja zajęć przebiegająca w VI fazach.
Faza I  Informacje:
- uczniowie zakładają odzież ochronną,
- uczniowie analizują dane z norm materiałowych, dokumentacji technicznej oraz literatury
fachowej dotyczącej okuć stosowanych w produkcji kaletniczej,
- uczniowie zapoznajÄ… siÄ™ z wyrobami kaletniczymi z zastosowanymi okuciami oraz
dobrymi i wadliwymi okuciami,
- uczniowie odpowiadajÄ… na pytania prowadzÄ…ce.
Faza II- Planowanie:
- uczniowie planują dobór przyrządów do badania organoleptycznego,
- uczniowie ustalają kryteria oceny jakości okuć stosowanych do produkcji wyrobów
kaletniczych.
Faza III  Ustalenia:
- uczniowie dyskutują nad kryteriami oceny jakości,
- uczniowie rozpoznają błędy w planowaniu doboru przyrządów pomiarowych,
- uczniowie korygują błędy i ustalają ostateczne kryteria oceny.
Faza IV  Realizacja zadania:
- uczniowie samodzielnie wykonują badania organoleptyczne okuć stosowanych do
produkcji kaletniczej,
- uczniowie odkładają wadliwe okucia, które nie mogą być użyte do produkcji.
Faza V  Kontrola jakości:
- Uczeń sprawdza poprawność wykonanego badania, a następnie sprawdza poprawność
badania jego kolega.
Faza VI  Analiza wykonanej pracy:
- uczniowie dokonujÄ… samooceny wykonanego badania organoleptycznego,
- uczniowie informują nauczyciela o swoich słabych i mocnych stronach podczas
wykonywania pracy,
- uczniowie wysłuchują podsumowania nauczyciela na temat przeprowadzonego przez nich
badania,
- uczniowie wspólnie z nauczycielem dokonują ostatecznej oceny wykonanej pracy,
- uczniowie porzÄ…dkujÄ… stanowiska pracy.
Praca domowa
Odszukaj w literaturze i opisz wady nitów.
Sposób uzyskania informacji zwrotnej od ucznia po zakończonych zajęciach:
 anonimowe ankiety ewaluacyjne dotyczące sposobu prowadzenia zajęć i zdobytych
umiejętności,
- odpowiedzi ustne i dyskusja z uczniami.
 Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
10
5. ĆWICZENIA
5.1. Kontrola przedprodukcyjna w procesie produkcji
wyrobów kaletniczych
5.1.1. Ćwiczenia
Ćwiczenie 1
Sporządz schemat organizacyjny działu kontroli jakości oraz opisz zadania kontroli
przedprodukcyjnej.
Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić organizację
działu kontroli i omówić zadania kontroli przedprodukcyjnej.
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1) odszukać w materiałach dydaktycznych informacje na temat zadań kontroli wstępnej
i organizacji działu kontroli jakości,
2) zapoznać się z regulaminem oraz instrukcją bezpieczeństwa i higieny pracy w pracowni
lub w zakładzie gdzie będzie realizowane ćwiczenie,
3) zorganizować stanowisko pracy do wykonania ćwiczenia,
4) sporządzić schemat organizacyjny działu kontroli jakości i opisać zadania kontroli
przedprodukcyjnej,
5) podzielić się swoimi wiadomościami z innymi.
Zalecane metody nauczania uczenia siÄ™:
- pokaz z objaśnieniem,
- ćwiczenie praktyczne.
Åšrodki dydaktyczne:
 dzienniczek praktyk,
 przybory do pisania,
 papier formatu A4,
 literatura z rozdziału 7 poradnika dla nauczyciela.
Ćwiczenie 2
Zorganizuj stanowisko pracy ręcznej w niezbędne narzędzia pomiarowe do
przeprowadzenia kontroli wstępnej skór miękkich.
Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić i pokazać
prawidłową organizację stanowiska pracy z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa
i higieny pracy.
 Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
11
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1) odszukać w materiale nauczania wykaz narzędzi do pomiaru skór miękkich,
2) zapoznać się z regulaminem pracowni, a także z instrukcją bezpieczeństwa i higieny
pracy w zakładzie gdzie będzie realizowane ćwiczenie,
3) założyć odzież ochronną,
4) przygotować stanowisko pracy do wykonania ćwiczenia,
5) dobrać narzędzia pomiarowe do kontroli wstępnej skór miękkich,
6) podzielić się uwagami z innymi.
Zalecane metody nauczania uczenia siÄ™:
 pokaz z objaśnieniem,
 ćwiczenie praktyczne.
Åšrodki dydaktyczne:
 dzienniczek praktyk,
 planimetr,
 grubościomierz,
 miarka zwijana,
 skóry miękkie,
 literatura z rozdziału 7 poradnika dla nauczyciela.
Ćwiczenie 3
Wykonaj próbne pomiary grubości i powierzchni surowców i materiałów.
Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien pokazać technikę
pomiaru grubości i powierzchni z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa
i higieny pracy.
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1) odszukać w materiale dydaktycznym informacje na temat zasady działania
grubościomierza i planimetru,
2) zapoznać się z regulaminem pracowni, a także z instrukcją bezpieczeństwa i higieny
pracy w zakładzie gdzie będzie realizowane ćwiczenie,
3) założyć odzież ochronną,
4) zorganizować stanowisko pracy w narzędzia pomiarowe oraz surowce i materiały do
wykonania ćwiczenia,
5) wykonać próbne pomiary,
6) zapisać wyniki pomiarów,
7) oczyścić i zakonserwować narzędzia,
8) wykonać kontrolę wykonanego ćwiczenia,
9) zaprezentować wykonane ćwiczenie.
Zalecane metody nauczania uczenia siÄ™:
 pokaz z objaśnieniem,
 ćwiczenie praktyczne,
 metoda przewodniego tekstu.
 Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
12
Åšrodki dydaktyczne:
 dzienniczek praktyk,
 przybory do pisania,
 planimetr,
 grubościomierz,
 suwmiarka,
 linia metalowa z podziałką,
 waga techniczna,
 odpad skórzany użytkowy,
 odpad tekturowy,
 odpad tworzyw skóropodobnych,
 środki do czyszczenia i konserwacji narzędzi,
 literatura z rozdziału 7 poradnika dla nauczyciela.
Ćwiczenie 4
Dokonaj próbnych pomiarów okuć.
Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien pokazać i objaśnić
technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy.
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1) odszukać w materiale dydaktycznym informacje dotyczące kontroli jakości okuć,
2) zapoznać się z regulaminem pracowni, a także z instrukcją bezpieczeństwa i higieny
pracy w zakładzie gdzie będzie realizowane ćwiczenie,
3) założyć odzież ochronną,
4) zorganizować stanowisko pracy do wykonania ćwiczenia,
5) wykonać próbne pomiary okuć,
6) zapisać wyniki pomiarów,
7) oczyścić i zakonserwować narzędzia,
8) wykonać kontrolę wykonanego ćwiczenia,
9) zaprezentować wykonane ćwiczenie.
Zalecane metody nauczania uczenia siÄ™:
 pokaz z objaśnieniem,
 ćwiczenie praktyczne,
 metoda przewodniego tekstu.
Åšrodki dydaktyczne:
 dzienniczek praktyk,
 przybory do pisania,
 przymiar,
 waga techniczna,
 suwmiarka,
 różne rodzaje i gabaryty okuć,
 środki do czyszczenia i konserwacji narzędzi,
 literatura z rozdziału 7 poradnika dla nauczyciela.
 Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
13
5.2. Ocena jakości materiałów podstawowych metodą badań
organoleptycznych
5.2.1. Ćwiczenia
Ćwiczenie 1
Dokonaj pomiaru grubości skóry oraz obliczeń spadku grubości.
Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić zakres
i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy.
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1) odszukać w materiale dydaktycznym informacje na temat pomiaru grubości skór,
2) zapoznać się z regulaminem oraz instrukcją bezpieczeństwa i higieny pracy w pracowni
lub w zakładzie gdzie będzie realizowane ćwiczenie,
3) zorganizować stanowisko pracy do wykonania ćwiczenia,
4) założyć odzież ochronną,
5) wykonać pomiar grubości skóry w miejscu standardowym,
6) obliczyć pomiar grubości i spadku grubości,
7) zinterpretować wyniki badania,
8) podzielić się uwagami z innymi.
Zalecane metody nauczania uczenia siÄ™:
 pokaz z objaśnieniem,
 ćwiczenie praktyczne,
 metoda przewodniego tekstu.
Åšrodki dydaktyczne:
 dzienniczek praktyk,
 przybory do pisania,
 papier formatu A4,
 literatura z rozdziału 7 poradnika dla nauczyciela,
 grubościomierz,
 skóra naturalna,
 instrukcja do prowadzenia kontroli organoleptycznej.
Ćwiczenie 2
Dokonaj oceny organoleptycznej skóry naturalnej w celu rozpoznanie jej wad
i uszkodzeń.
Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić zakres
i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy.
 Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
14
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1) odszukać w materiale dydaktycznym informacje dotyczące wad i uszkodzeń skór
gotowych,
2) zapoznać się z regulaminem oraz instrukcją bezpieczeństwa i higieny pracy w pracowni
lub w zakładzie gdzie będzie realizowane ćwiczenie,
3) zorganizować stanowisko pracy do wykonania ćwiczenia,
4) założyć odzież ochronną,
5) wykonać badanie organoleptyczne skóry naturalnej,
6) ocenić jakość skóry oraz przydatność do produkcji określonego wyrobu kaletniczego,
7) zinterpretować wyniki badania,
8) podzielić się uwagami z innymi.
Zalecane metody nauczania uczenia siÄ™:
 pokaz z objaśnieniem,
 ćwiczenie praktyczne,
 metoda przewodniego tekstu.
Åšrodki dydaktyczne
 dzienniczek praktyk,
 przybory do pisania,
 papier formatu A4,
 literatura z rozdziału 7 poradnika dla nauczyciela,
 kreda lub ołówki do skór,
 dokumentacja techniczno  technologiczna wyrobu ze skóry naturalnej,
 skóra naturalna z wadami.
Ćwiczenie 3
Dokonaj oceny jakość skóry naturalnej do produkcji teczki męskiej na podstawie
dokumentacji techniczno  technologicznej wzoru metodÄ… organoleptycznÄ….
Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić zakres
i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy.
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1) odszukać w materiale dydaktycznym kryteria oceny skór,
2) zapoznać się z regulaminem oraz instrukcją bezpieczeństwa i higieny pracy w pracowni
lub w zakładzie gdzie będzie realizowane ćwiczenie,
3) zorganizować stanowisko pracy do wykonania ćwiczenia,
4) założyć odzież ochronną,
5) dokonać analizy dokumentacji techniczno  technologicznej,
6) wykonać badania organoleptyczne skóry naturalnej,
7) zapisać wyniki badań,
8) zinterpretować wyniki badań,
9) zaprezentować wyniki badań.
 Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
15
Zalecane metody nauczania uczenia siÄ™:
 pokaz z objaśnieniem,
 ćwiczenie praktyczne,
 metoda przewodniego tekstu.
Åšrodki dydaktyczne:
 dzienniczek praktyk,
 przybory do pisania,
 literatura z rozdziału 7 poradnika dla nauczyciela,
 grubościomierz, planimetr,
 dokumentacja techniczno  technologiczna,
 skóra naturalna.
Ćwiczenie 4
Dokonaj oceny jakości tworzywa skóropodobnego do produkcji kaletniczej metodą
organoleptycznÄ….
Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić zakres
i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy.
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1) odszukać w materiale dydaktycznym wady tworzyw skóropodobnych,
2) zapoznać się z regulaminem oraz instrukcją bezpieczeństwa i higieny pracy
w pracowni lub w zakładzie gdzie będzie realizowane ćwiczenie,
3) zorganizować stanowisko pracy do wykonania ćwiczenia,
4) założyć odzież ochronną,
5) wykonać badania organoleptyczne tworzywa skóropodobnego,
6) zapisać wyniki badań,
7) porównać wyniki badań z podstawowymi wskaznikami, dokumentacją techniczno 
technologicznÄ… wzoru i normami,
8) zinterpretować wyniki badań,
9) zaprezentować wyniki badań.
Zalecane metody nauczania uczenia siÄ™:
 pokaz z objaśnieniem,
 ćwiczenie praktyczne,
 metoda przewodniego tekstu.
Åšrodki dydaktyczne:
 dzienniczek praktyk,
 przybory do pisania,
 papier formatu A4,
 literatura z rozdziału 7 poradnika dla nauczyciela,
 przymiar,
 grubościomierz,
 dokumentacja techniczno  technologiczna,
 tworzywo skóropodobne,
 instrukcja kontroli organoleptycznej.
 Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
16
Ćwiczenie 5
Dokonaj oceny jakości tkanin do produkcji kaletniczej metodą organoleptyczną.
Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić zakres
i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy.
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1) odszukać w materiale dydaktycznym błędy tkanin,
2) zapoznać się z regulaminem oraz instrukcją bezpieczeństwa i higieny pracy,
3) w pracowni lub w zakładzie gdzie będzie realizowane ćwiczenie,
4) zorganizować stanowisko pracy do wykonania ćwiczenia,
5) założyć odzież ochronną,
6) wykonać badania organoleptyczne tkanin,
7) zapisać wyniki badań,
8) porównać wyniki badań z podstawowymi wskaznikami, dokumentacją techniczno
technologicznÄ… wzoru,
9) zinterpretować wyniki badań,
10) zaprezentować wyniki badań.
Zalecane metody nauczania uczenia siÄ™:
 pokaz z objaśnieniem,
 ćwiczenie praktyczne,
 metoda przewodniego tekstu.
Åšrodki dydaktyczne:
 dzienniczek praktyk,
 przybory do pisania,
 papier formatu A4,
 literatura z rozdziału 7 poradnika dla nauczyciela,
 dokumentacja techniczno  technologiczna,
 różne rodzaje tkanin.
 Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
17
5.3. Ocena jakości materiałów pomocniczych metodą badań
organoleptycznych
5.3.1. Ćwiczenia
Ćwiczenie 1
Dokonaj oceny jakości fibry do produkcji kaletniczej metodą organoleptyczną.
Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić zakres
technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy.
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1) odszukać a materiałach dydaktycznych kryteria oceny tektur,
2) zapoznać się z regulaminem oraz instrukcją bezpieczeństwa i higieny pracy, w pracowni
lub w zakładzie gdzie będzie realizowane ćwiczenie,
3) założyć odzież ochronną,
4) zorganizować stanowisko pracy do wykonania ćwiczenia,
5) wykonać badanie organoleptyczne fibry,
6) zapisać wyniki badań,
7) porównać wyniki badań z podstawowymi wskaznikami, dokumentacją określonego
wzoru, normami, atestem,
8) zinterpretować wyniki badań,
9) zaprezentować wyniki badań.
Zalecane metody nauczania uczenia siÄ™:
 pokaz z objaśnieniem,
 ćwiczenie praktyczne,
 metoda przewodniego tekstu.
Åšrodki dydaktyczne:
 dzienniczek praktyk,
 przybory do pisania,
 papier formatu A4,
 literatura z rozdziału 7 poradnika dla nauczyciela,
 waga techniczna,
 waga pomostowa,
 grubościomierz,
 dokumentacja techniczno  technologiczna,
 fibra,
 atest producenta.
Ćwiczenie 2
Dokonaj oceny jakości oczek do produkcji kaletniczej metodą organoleptyczną.
 Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
18
Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić zakres
i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy.
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1) odszukać w materiałach dydaktycznych kryteria oceny oczek (krążków),
2) zapoznać się z regulaminem oraz instrukcją bezpieczeństwa i higieny pracy, w pracowni
lub w zakładzie gdzie będzie realizowane ćwiczenie,
3) założyć odzież ochronną,
4) zorganizować stanowisko pracy do wykonania ćwiczenia,
5) wykonać badanie organoleptyczne oczek,
6) ocenić jakość oczek oraz przydatność do produkcji określonego wyrobu kaletniczego,
7) zinterpretować wyniki badań,
8) podzielić się uwagami z innymi.
Zalecane metody nauczania uczenia siÄ™:
 pokaz z objaśnieniem,
 ćwiczenie praktyczne,
 metoda przewodniego tekstu.
Åšrodki dydaktyczne:
- dzienniczek praktyk,
 przybory do pisania,
 papier formatu A4,
 literatura z rozdziału 7 poradnika dla nauczyciela,
 suwmiarka,
 przymiar,
 dokumentacja techniczno  technologiczna,
 specyfikacja materiałowa,
 różne rodzaje oczek.
Ćwiczenie 3
Dokonaj oceny organoleptycznej jakości kleju do produkcji kaletniczej na podstawie
dokumentacji techniczno  technologicznej.
Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić zakres
i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy.
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1) odszukać w materiałach dydaktycznych ogólne kryteria oceny organoleptycznej klejów,
2) zapoznać się z regulaminem oraz instrukcją bezpieczeństwa i higieny pracy w pracowni
lub w zakładzie gdzie będzie realizowane ćwiczenie,
3) zorganizować stanowisko pracy do wykonania ćwiczenia,
4) wykonać badania organoleptyczne kleju,
5) zapisać wyniki badań,
 Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
19
6) porównać wyniki badań z podstawowymi wskaznikami oraz z dokumentacją techniczno
 technologicznÄ… wyrobu,
7) zaprezentować wyniki badań.
Zalecane metody nauczania uczenia siÄ™:
 pokaz z objaśnieniem,
 ćwiczenie praktyczne,
 metoda przewodniego tekstu.
Åšrodki dydaktyczne:
 dzienniczek praktyk,
 przybory do pisania,
 papier formatu A4,
 literatura z rozdziału 7 poradnika dla nauczyciela,
 dokumentacja techniczno  technologiczna,
 klej Bonakol G2,
 stanowisko do nanoszenia kleju z wyciÄ…giem.
Ćwiczenie 4
Dokonaj oceny jakości nici do produkcji kaletniczej metodą organoleptyczną.
Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien pokazać prawidłową
kontrolę różnego gatunku nici.
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1) odszukać w materiałach dydaktycznych kryteria oceny organoleptycznej nici,
2) zapoznać się z regulaminem oraz instrukcją bezpieczeństwa i higieny pracy
w pracowni lub w zakładzie gdzie będzie realizowane ćwiczenie,
3) założyć odzież ochronną,
4) zorganizować stanowisko pracy do wykonania ćwiczenia,
5) wykonać badania organoleptyczne nici,
6) zapisać wyniki badań,
7) porównać wyniki badań z dokumentacją techniczno  technologiczną i normami,
8) zinterpretować wyniki badań,
9) zaprezentować wyniki badań.
Zalecane metody nauczania uczenia siÄ™:
 pokaz z objaśnieniem,
 ćwiczenie praktyczne,
 metoda przewodniego tekstu.
Åšrodki dydaktyczne:
 dzienniczek praktyk,
 przybory do pisania,
 papier formatu A4,
 literatura z rozdziału 7 poradnika dla nauczyciela,
 dokumentacja techniczno  technologiczna,
 nici poliestrowe i bawełniane.
 Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
20
Ćwiczenie 5
Dokonaj oceny jakości taśmy przyczepnej (rzep) do produkcji kaletniczej metodą
organoleptycznÄ….
Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić zakres
i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy.
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1) odszukać w materiale dydaktycznym kryteria oceny taśmy (rzep),
2) zapoznać się z regulaminem oraz instrukcją bezpieczeństwa i higieny pracy
w pracowni lub w zakładzie gdzie będzie realizowane ćwiczenie,
3) założyć odzież ochronną,
4) zorganizować stanowisko pracy do wykonania ćwiczenia,
5) wykonać badania organoleptyczne taśmy,
6) zapisać wyniki badań,
7) porównać wyniki badań z dokumentacją techniczno  technologiczną i specyfikacją
materiałową,
8) zinterpretować wyniki badań,
9) zaprezentować wyniki badań.
Zalecane metody nauczania uczenia siÄ™:
 pokaz z objaśnieniem,
 ćwiczenie praktyczne,
 metoda przewodniego tekstu.
Åšrodki dydaktyczne:
 dzienniczek praktyk,
 przybory do pisania,
 papier formatu A4,
 literatura z rozdziału 7 poradnika dla nauczyciela,
 przymiar,
 specyfikacja materiałowa taśmy,
 dokumentacja techniczno  technologiczna,
 różne rodzaje taśmy.
 Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
21
5.4. Dokumentacja i znaki kontroli jakości
5.4.1. Ćwiczenia
Ćwiczenie 1
Sporządz protokół odbioru jakości materiałów podstawowych.
Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić zakres
i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy.
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1) odszukać w materiałach dydaktycznych sposób sporządzania protokołu odbioru jakości,
2) zapoznać się z regulaminem oraz instrukcją bezpieczeństwa i higieny pracy, w pracowni
lub w zakładzie gdzie będzie realizowane ćwiczenie,
3) założyć odzież ochronną,
4) zorganizować stanowisko pracy do wykonania ćwiczenia,
5) sporządzić protokół odbioru jakości materiałów podstawowych,
6) przedstawić sporządzony protokół na forum grupy,
7) wprowadzić ewentualne zmiany lub poprawki,
Zalecane metody nauczania uczenia siÄ™:
 pokaz z objaśnieniem,
 ćwiczenie praktyczne.
Åšrodki dydaktyczne:
 dzienniczek praktyk,
 przybory do pisania,
 protokół odbioru jakości,
 literatura z rozdziału 7 poradnika dla nauczyciela,
 wzór prawidłowo wypełnionego protokołu.
Ćwiczenie 2
Napisz protokół sporządzony z powodu braku ilościowego zakupionych zamków do
toreb.
Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić zakres
i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy.
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1) odszukać w materiałach dydaktycznych sposób wypełniania protokołu,
2) zapoznać się z regulaminem oraz instrukcją bezpieczeństwa i higieny pracy, w pracowni
lub w zakładzie gdzie będzie realizowane ćwiczenie,
3) założyć odzież ochronną,
4) zorganizować stanowisko pracy do wykonania ćwiczenia,
 Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
22
5) sporządzić protokół,
6) przedstawić na forum grupy sporządzony protokół,
7) nanieść ewentualne poprawki,
8) zapisać uwagi do zeszytu.
Zalecane metody nauczania uczenia siÄ™:
 pokaz z objaśnieniem,
 ćwiczenie praktyczne.
Åšrodki dydaktyczne:
 dzienniczek praktyk,
 przybory do pisania,
 protokół braku ilościowego zamków,
 literatura z rozdziału 7 poradnika dla nauczyciela,
 wzór prawidłowo sporządzonego protokołu.
Ćwiczenie 3
Sporządz rejestr niezgodności dostawy kleju.
Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić zakres
i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy.
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1) odszukać w materiałach dydaktycznych zastosowanie odpowiedniego dokumentu,
2) zapoznać się z regulaminem oraz instrukcją bezpieczeństwa i higieny pracy w pracowni
lub w zakładzie gdzie będzie realizowane ćwiczenie,
3) zorganizować stanowisko pracy do wykonania ćwiczenia,
4) prawidłowo wypełnić rejestr niezgodności dostaw,
5) zaprezentować wypełniony rejestr,
6) nanieść ewentualne poprawki,
Zalecane metody nauczania uczenia siÄ™:
 pokaz z objaśnieniem,
 ćwiczenie praktyczne.
Åšrodki dydaktyczne:
 dzienniczek praktyk,
 przybory do pisania,
 literatura z rozdziału 7 poradnika dla nauczyciela,
 dokumentacja techniczno  technologiczna,
 specyfikacja materiałowa.
 Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
23
6. EWALUACJA OSIGNIĆ UCZNIA
Przykłady narzędzi pomiaru dydaktycznego
Test dwustopniowy do jednostki modułowej  Ocenianie jakości surowców
i materiałów do produkcji kaletniczej
Test składa się z 20 zadań wielokrotnego wyboru, z których:
 zadania 1, 2, 3, 4, 5, 6, 8, 9, 12, 14, 16, 17, 18, 20, sÄ… z poziomu podstawowego,
 zadania 10, 13 15, 19 sÄ… z poziomu ponadpodstawowego.
Punktacja zadań: 0 lub 1 punkt
Za każdą prawidłową odpowiedz uczeń otrzymuje 1 punkt. Za złą odpowiedz lub jej brak
uczeń otrzymuje 0 punktów.
Proponuje się następujące normy wymagań  uczeń otrzyma następujące
oceny szkolne:
 dopuszczający  za uzyskanie co najmniej 10 punktów z poziomu podstawowego,
 dostateczny  za uzyskanie co najmniej 13 punktów, w tym co najmniej 1 punkt
z poziomu ponadpodstawowego,
 dobry  za uzyskanie 15 punktów, w tym co najmniej 2 punktów z poziomu
ponadpodstawowego,
 bardzo dobry - za uzyskanie 20 punktów.
Klucz odpowiedzi: 1. a, 2. c, 3 .a, 4. b, 5. d, 6. a, 7. c, 8. a, 9. d, 10. c, 11. d,
12. d, 13. a, 14. a, 15. b, 16. a, 17. a, 18. a, 19. c, 20. a.
Plan testu
Nr Cel operacyjny Kategoria Poziom Poprawna
zad (mierzone osiągnięcia ucznia) celu wymagań odpowiedz
1 Określić zadania kontroli przedprodukcyjnej B P
a
Wskazać osoby odpowiedzialne za kontrolę
2 A P
c
przedprodukcyjnÄ…
Określić średnicę stopki grubościomierza skór
3 A P
a
miękkich
4 Wskazać przyrząd pomiaru powierzchni skór A P
b
5 Wskazać przełożonego kontrolera jakości B P
d
6 Wybrać właściwą normę A P
a
 Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
24
7 Określić kolejność oceny wyglądu skóry B P
c
8 Określić sposób oceny lica skóry B P
a
9 Wskazać wadę niedopuszczalną skór A P
d
Określić sposób badania na zachowanie się
10 C PP
c
lica przy zginaniu
11 Rozpoznać wady tworzyw skóropodobnych A P
d
12 Rozpoznać wady tkanin A P
d
Określić sposób badania wytrzymałości tkanin
13 C PP
a
metodÄ… organoleptycznÄ…
Rozpoznać proste przyrządy do kontroli
14 A P
a
jakości tektur
15 Wskazać kryteria oceny okuć C PP
b
16 Określić wskazniki jakości kleju B P
a
17 Określić zakres kontroli wstępnej B P
a
18 Określić zawartość dokumentu zgodności B P
a
Zastosować dokumenty stwierdzające brak
19 C PP
c
ilości materiału
20 Rozpoznać znak kontroli jakości A P
a
 Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
25
Przebieg testowania
Instrukcja dla nauczyciela
1. Ustal z uczniami termin przeprowadzenia sprawdzianu, z co najmniej jednotygodniowym
wyprzedzeniem.
2. Omów z uczniami cel stosowania pomiaru dydaktycznego.
3. Zapoznaj uczniów z rodzajem zadań podanych w zestawie oraz z zasadami punktowania.
4. Przeprowadz z uczniami próbę rozwiązywania testów z zadaniami wielokrotnego wyboru.
5. Omów z uczniami sposób udzielania odpowiedzi (karta odpowiedzi).
6. Zapewnij uczniom warunki do samodzielnej pracy.
7. Rozdaj uczniom zestawy zadań testowych i karty odpowiedzi oraz podaj czas
przeznaczony na rozwiÄ…zanie testu.
8. Postaraj się stworzyć odpowiednią atmosferę podczas przeprowadzania testu (rozładuj
niepokój, zachęć do sprawdzenia swoich możliwości).
9. Kilka minut przed końcem testu przypomnij uczniom o zbliżającym się czasie
zakończenia udzielania odpowiedzi.
10. Zbierz karty odpowiedzi oraz zestawy zadań testowych.
11. Sprawdz wyniki i wpisz do arkusza zbiorczego.
12. Przeprowadz analizę uzyskanych wyników sprawdzianu i wybierz te zadania, które
sprawiły uczniom największe trudności.
13. Ustal przyczyny trudności uczniów w opanowaniu wiadomości i umiejętności.
14. Opracuj wnioski do dalszego postępowania, mającego na celu uniknięcie niepowodzeń
dydaktycznych  niskie wyniki przeprowadzonego sprawdzianu.
Instrukcja dla ucznia
1. Przeczytaj uważnie instrukcję.
2. Podpisz imieniem i nazwiskiem kartÄ™ odpowiedzi.
3. Zapoznaj się z zestawem zadań testowych.
4. Test zawiera 20 zadań dotyczących wykonania oceny surowców i materiałów do
produkcji kaletniczej. Wszystkie zadania sÄ… zadaniami wielokrotnego wyboru.
5. Udzielaj odpowiedzi tylko na załączonej karcie odpowiedzi:
6. W zadaniach wielokrotnego wyboru zaznacz prawidłową odpowiedz znakiem X
(w przypadku pomyłki należy błędną odpowiedz zaznaczyć kółkiem, a następnie
ponownie zakreślić odpowiedz prawidłową).
7. Odpowiedzi udzielaj samodzielnie, bo tylko wtedy będziesz miał satysfakcję
z wykonanego zadania.
8. Trudności mogą przysporzyć Ci zadania: 10, 13, 15, 19, gdyż są one na poziomie
trudniejszym niż pozostałe.
9. Kiedy udzielenie odpowiedzi będzie Ci sprawiało trudność, wtedy odłóż jego rozwiązanie
na pózniej i wróć do niego, gdy zostanie Ci wolny czas.
10. Na rozwiÄ…zanie testu masz 45 minut.
Powodzenia!
Materiały dla ucznia:
 instrukcja,
 zestaw zadań testowych,
 karta odpowiedzi.
 Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
26
ZESTAW ZADAC TESTOWYCH
1. Jednym z zadań kontroli przedprodukcyjnej jest
a) ustalenie jakości materiałów wprowadzanych do produkcji.
b) ustalenie normy zużycia materiałów.
c) ustalenie ceny materiałów.
d) sprawdzenie atestu materiału.
2. Kontrolę przedprodukcyjną materiałów i surowców przeprowadza
a) brygadzista.
b) kontroler ds. reklamacji.
c) brakarz ds. surowców.
d) z-ca kierownika ds. surowców.
3. Średnica stopki czujnika grubościomierza skór miękkich wynosi
a) 10 mm.
b) 20 mm.
c) 30 mm.
d) 40 mm.
4. Do kontroli pomiaru powierzchni skór stosujemy
a) suwmiarkÄ™.
b) planimetr.
c) cyrkiel.
d) grubościomierz.
5. Kontroler jakości podlega
a) referentowi ds. zbytu i magazynów.
b) kierownikowi działu produkcji i zaopatrzenia.
c) brygadziście.
d) prezesowi.
6. Warunki techniczne dla skór galanteryjnych podane są w normie
a) PN - P  22221 : 1981.
b) PN - P  22212 : 1985.
c) PN - P  22213 : 1972.
d) PN - P  22250 : 1988.
7. Przy ocenie wyglądu zewnętrznego skóry należy w pierwszym rzędzie zwrócić uwagę na
a) grubość.
b) powierzchniÄ™.
c) profil.
d) barwÄ™.
8. Przy ocenie powierzchni lica skóry określa się
a) trwałość i równomierność wybarwienia.
b) zwartość.
c) ciągliwość.
d) łamliwość.
 Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
27
9. Wadą niedopuszczalną skór na wyroby kaletnicze jest
a) niejednolitość barwy.
b) plama.
c) odstawanie lica.
d) sztywność całkowita.
10. W celu wykonania badania na zachowanie się lica przy zginaniu należy
a) pocierać skórę kilkanaście razy na odcinku 10 cm.
b) zginać skórę i wyciągać w różnych kierunkach.
c) zginać skórę licem do wewnątrz.
d) obejrzeć skórę pod pewnym kątem i przy dobrym oświetleniu.
11. Wady tworzyw skóropodobnych to
a) uszkodzenia krajki.
b) węzły.
c) skrzywienie nitki wÄ…tku.
d) pękanie warstwy kryjącej.
12. Wadami tkanin sÄ…
a) przecięcia warstwy podłoża.
b) przymglenia.
c) rysy.
d) nadmierne sfilcowania.
13. Organoleptycznie wytrzymałość tkanin można sprawdzić przez ręczne
a) rozciÄ…ganie tkanin.
b) rozdzieranie tkanin.
c) zgniecenie tkanin.
d) zgniecenie i rozdzieranie tkanin.
14. Prostymi przyrządami do kontroli jakości tektur są
a) waga i grubościomierz.
b) przymiar i suwmiarka.
c) przymiar i planimetr.
d) planimetr i termometr.
15. Kontrolując kółka i półkółka sprawdzamy
a) grubość skrętu i wybarwienia.
b) ilość, kolor i wymiar.
c) wagę, gęstość i grubość.
d) profil, grubość i powierzchnię.
16. Ogólnymi wskaznikami jakości kleju są
a) płynność, czas wysychania i skład chemiczny.
b) płynność, kolor, czas wysychania.
c) czas wysychania, skład chemiczny i kolor.
d) kolor, skład chemiczny, płynność.
 Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
28
17. Kontroli wstępnej podlegają
a) materiały podstawowe i pomocnicze.
b) wyroby gotowe.
c) półprodukty.
d) narzędzia.
18. Dokument zwany deklaracją zgodności zawiera
a) potwierdzenie o zgodności surowców i materiałów z dokumentem.
b) potwierdzenie, że skontrolowane materiały odpowiadają wzorcom.
c) potwierdzenie o zgodności gotowego wyrobu z dokumentacją techniczno-
technologicznÄ….
d) potwierdzenie o zgodności gotowego wyrobu ze wzorcem.
19. Dokumentem, który sporządza się w przypadku stwierdzenia braku ilościowego materiału
jest
a) dokument reklamacyjny.
b) protokół odbioru jakości.
c) protokół sporządzony z powodu braku ilościowego materiału.
d) rejestr niezgodności dostaw.
20. Znakiem kontroli jakości brakarza ds. surowców jest pieczątka
a) zielona, trójkątna ze ściętymi rogami.
b) czerwona, trójkątna ze ściętymi rogami.
c) zielona, okrągła.
d) czerwona, okrągła.
 Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
29
KARTA ODPOWIEDZI
ImiÄ™ i nazwisko & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & ..
Ocenianie jakości surowców i materiałów do produkcji wyrobów
kaletniczych
Zakreśl poprawną odpowiedz.
Nr
Odpowiedz Punktacja
zadania
1 a b c d
2 a b c d
3 a b c d
4 a b c d
5 a b c d
6 a b c d
7 a b c d
8 a b c d
9 a b c d
10 a b c d
11 a b c d
12 a b c d
13 a b c d
14 a b c d
15 a b c d
16 a b c d
17 a b c d
18 a b c d
19 a b c d
20 a b c d
Razem:
 Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
30
TEST 2
Test praktyczny typu ,,próba pracy do jednostki modułowej
 Wykonywanie kontroli produkcji wyrobów skórzanych 311[35].Z3.05 .
Treść zadania
Wykonaj badanie organoleptyczne próbek różnego gatunku skór i określ, na jakie wyroby
można je przeznaczyć.
Instrukcja dla nauczyciela
W badaniu osiągnięć ucznia w nabywaniu umiejętności praktycznych przewidzianych
w celach jednostki modułowej zaleca się przeprowadzenie zadania testowego typu  próba 
pracy . Zadanie jest tak dobrane, aby pozwoliło sprawdzić poziom ukształtowanych
umiejętności w zakresie wiedzy teoretycznej i sprawności praktycznego wykonywania
czynności produkcyjnych.
Uczniowie powinni wykonać zadanie indywidualnie. Jest to jednocześnie możliwość
samodzielnego sprawdzenia przez ucznia poziomu nabytych umiejętności i dokonania
podjętych działań praktycznych.
Zadaniem nauczyciela jest stworzenie warunków umożliwiających uczniowi wykonania
zadania zgodnie z zasadami technologicznymi i w określonym czasie. Należy stworzyć
możliwość inwencji w zaplanowaniu poszczególnych etapów wykonywania zadania:
- zorganizowania stanowiska pracy,
- doboru odpowiednich próbek skór, urządzeń i narzędzi,
- zaplanowania podstawowych czynności do wykonania zadania,
- wskazanie umiejętności wykonania badania organoleptycznego skór.
Uczeń powinien mieć udostępnione:
- stanowisko pracy umożliwiające praktyczne wykonanie zadania,
- próbki różnych skór przygotowanych do wykonania zadania,
- instrukcjÄ™ stanowiskowÄ…,
- regulamin bezpieczeństwa i higieny pracy na stanowisku pracy,
- normy przedmiotowe.
Przed rozpoczęciem wykonania zadania nauczyciel powinien:
1) zadbać o przygotowanie stanowiska pracy w warsztatach szkolnych lub zakładzie
produkcyjnym,
2) przypomnieć uczniom zasady bezpieczeństwa i higieny pracy i nakazać bezwzględne ich
przestrzeganie,
3) skontrolować użycie właściwego ubioru ochronnego,
4) określić czas wykonania zadania,
5) przydzielić uczniom stanowisko do wykonania zadania,
6) przydzielić uczniom próbki różnego gatunku skór do wykonania zadania,
7) zatwierdzić ustalony przez uczniów plan i kolejność działań, na przykład:
sprawdzić jakość przydzielonych próbek skór,
posegregować próbki według rodzaju skór,
 Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
31
ponumerować lub podpisać próbki skór z określeniem rodzaju,
przeprowadzić kontrolę organoleptyczną próbek skór,
określić przeznaczenie skór, z których wykonano próbki na odpowiedni wyrób,
posprzątać stanowisko pracy.
8) określić kryteria oceny wykonanego zadania,
9) na bieżąco nadzorować pracę uczniów,
10) dokonać oceny wykonanej pracy.
Instrukcja dla ucznia
Uczeń powinien wykonać następujące czynności:
- dobrać i założyć odzież ochronną,
- napisać plan działania oraz kolejność wykonywanych operacji i czynności produkcyjnych
zgodnie z zasadami wykonywania kontroli oceny organoleptycznej materiałów
i elementów wyrobów: sprawdzenie przydzielonych próbek skór, posegregowanie próbek
według rodzaju skór, opisanie próbek według rodzaju skór, przeprowadzenie kontroli
organoleptycznej próbek skór, określić przeznaczenie danych próbek skór na odpowiedni
wyrób zgodnie z normą.
Plan przedstawić do zatwierdzania nauczycielowi:
- sprawdzić jakość przydzielonych próbek skór,
- posegregować próbki według rodzaju skór,
- ponumerować lub podpisać próbki skór z określeniem rodzaju,
- przeprowadzić kontrolę organoleptyczną próbek skór,
- określić przeznaczenie danych próbek skór na odpowiedni wyrób,
- zaprezentować i omówić wykonanie pracy,
- przedstawić nauczycielowi do oceny.
 Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
32
Umiejętności podlegające ocenie
Lp. Czynność wykonywana przez ucznia Punkty do Punkty
uzyskania uzyskane
1. Dobranie odzieży ochronnej 5
2. Zaplanowanie kolejnych czynności ( plan działania) 15
3. Przygotowanie stanowiska pracy:
5
- czystość i porządek na stanowisku pracy,
5
- sprawdzenie i zabezpieczenie pod względem BHP,
5
- przygotowanie potrzebnych narzędzi oraz próbek skór
4. Wykonanie zadania:
10
- sprawdzenie jakości przydzielonych próbek skór,
10
- posegregowanie próbek według rodzaju skór,
10
- ponumerowanie lub podpisanie próbek skór
z określeniem rodzaju,
10
- przeprowadzenie kontroli organoleptycznej próbek skór,
10
- określenie przeznaczenia danych próbek skór na
odpowiedni wyrób
5. UporzÄ…dkowanie stanowiska pracy 5
6. Zaprezentowanie wykonanego zadania z oceną jakości 10
Razem 100
Normy wymagań na poszczególne oceny szkolne:
Ocena Liczba uzyskanych punktów
niedostateczny 0÷60
dopuszczajÄ…cy 61÷70
dostateczny 71÷ 80
dobry 81÷ 90
bardzo dobry 91÷100
 Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
33
7. LITERATURA
1. Christ J. W.: Kaletnictwo  Podręcznik technologii dla ZSZ. WSiP, Warszawa 1991
2. Hansen A.: Bezpieczeństwo i higiena pracy. WSiP, Warszawa 1998
3. Iwanowski J., Persz T.: Garbarstwo cz. I. WPLiS, Warszawa 1965
4. Napora S.: Galanteria ze skóry i tworzyw sztucznych WPLiS. Warszawa 1962
5. Persz T. : Obuwnictwo przemysłowe część II WSiP Warszawa 1986
6. Persz T.: Materiałoznawstwo dla techników przemysłu skórzanego. WSiP, Warszawa 1992
7. Persz T.: Materiałoznawstwo dla zasadniczych szkół skórzanych. WSiP, Warszawa 1997
8 Internet.: www.wikimedia.org.pl
9 Internet.: www.narzędziowy.pl
10 Internet.:www.szewex.pl
11 Internet.: www.pracownia.zsz.tuchola.pl
12 Internet.: www.sklep.holkap.pl
13 Internet.: www.flek.pl
14 Internet.: www.awar.pl
15 Internet.: www.bochemia.com.pl
16 Internet.: www.holkap.pl
17 Internet: www.tarnow.pl
Literatura metodyczna
1. Dretkiewicz-Więch J.: ABC nauczyciela przedmiotów zawodowych. Operacyjne cele
kształcenia. Zeszyt 32. CODN, Warszawa 1994
2. Ornatowski T., Figurski J.: Praktyczna nauka zawodu. ITeE, Radom 2000
 Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
34

