Elżbieta Bowdur
Scenariusz zajęcia nr 39
grupa 0
Obszar XI Przygotowanie do czytania i pisania
Temat: Niedługo wakacje
I. Cele
• Ćwiczenia słownikowo – gramatyczne.
• Doskonalenie umiejętności niezbędnych o nauki czytania i pisania: umiejętność syntezy i analizy wzrokowej.
• Kształtowanie umiejętności prawidłowego liczenia.
• Doskonalenie umiejętności klasyfikowania wg podanego kryterium.
• Doskonalenie umiejętności manualnych.
Podstawa programowa (…):
Pkt 14.2 „Dziecko potrafi uważnie patrzeć (organizuje pole spostrzeżeniowe), aby rozpoznać i zapamiętać to, co jest przedstawione na obrazkach”.
II. Środki dydaktyczne
Kartoniki z wyrazami: LAS, WODA, ZABAWY, LATO, SŁOŃCE, PIŁKA,
SKAKANKA, PIASEK
komputer z projektorem
gra/plansza interaktywna „Muszle”
CD2 audio ABC
Karty „razem w przedszkolu” cz.5
III. Przebieg zajęć
1. Rozmowa o wakacyjnych planach – gromadzenie słownictwa wokół tematu Dzieci siedzą na dywanie w kole i rozmawiają o wakacyjnych planach, dokąd dzieci wyjada, co będą robiły itp.
Nauczycielka pokazuje kartoniki z napisami, dzieci czytają i kolejno przyczepiają na tablicę wyrazy: LAS, WODA, ZABAWY, LATO, SŁOŃCE, PIŁKA, SKAKANKA, PIASEK.
2. Zabawa ruchowa – Rybak i rybka – CD2 audio ABC
Dzieci stoją w kole trzymają się za ręce. Wewnątrz koła jedno dziecko jest rybką, a na zewnątrz drugie dziecko rybakiem. Rybka trzyma kolorową chustkę i tańczy w rytmie piosenki „Hej, lato, lato, lato”.
1
Elżbieta Bowdur
Gdy piosenka milknie, rybak przedostaje się do środka i stara się złapać rybkę (podobnie jak w znanej zabawie „Uciekaj myszko do dziury”).
Jeśli rybak złapie rybkę, dzieci wybierają następną parę do zabawy. Jeśli rybak nie złapie rybki, rybka dobiera drugą rybkę do środka.
3. Gra/plansza interaktywna „Muszle”
Uruchomienie gry
Po uruchomieniu programu ABC sześciolatka wybieramy obrazek naszego konta, a następnie klikamy kolejno:
→ Ster statku
→ Muszle
Opis interaktywności
Gra „Muszle” polega na ćwiczeniu percepcji wzrokowej.
Omówienie gry
Dzieci siadają na dywanie przodem do tablicy lub ekranu. Nauczyciel prosi wybrane dziecko, by zaznaczyło przez kliknięcie:
muszle z tym samym wzorkiem,
muszle o tym samym kształcie.
Grę dzieci mogą powtórzyć.
4. Liczenie i kolorowanie muszli – Karty cz.5, str. 29
Dzieci siadają do stolików, gdzie są przygotowane kredki oraz Karty cz.5.
Opowiadają, co widzą obrazku. Liczą wszystkie muszle i dowolnie kolorują.
5. Podsumowanie zajęć
Porządkowanie miejsc pracy.
Słuchanie piosenki „Hej, lato, lato, lato”.
2