Elżbieta Bowdur
Scenariusz zajęcia nr 33
grupa 0
Obszar XII Poznawanie znaczenia matematyki
Temat: Motyle
I. Cele
• Poznanie charakterystycznych cech owadów.
• Kształtowanie właściwego stosunku do świata przyrody, odczuwanie piękna przyrody.
• Ćwiczenie w układaniu i czytaniu wyrazów z sylab.
• Doskonalenie umiejętności przeliczania elementów w zakresie 10.
• Rozwijanie umiejętności wyznaczania wyniku dodawania i odejmowania.
• Rozwijanie wyobraźni dzieci.
• Rozwijanie zainteresowań światem przyrodniczym.
• Doskonalenie percepcji wzrokowej.
Podstawa programowa (…):
Pkt 13.1 i 2 „Dziecko liczy obiekty i rozróżnia błędne liczenie od poprawnego, wyznacza wynik dodawania i odejmowania, pomagając sobie liczeniem na palcach lub na innych zbiorach zastępczych”.
II. Środki dydaktyczne
ilustracje różnych gatunków motyli, w tym paź królowej, bielinek kapustnik, rusałka
komputer z projektorem
gra/plansza interaktywna „Motyl”
CD2 audio ABC
kolorowe chusty dla każdego dziecka
Wyprawka „Razem w przedszkolu” cz.5
III. Przebieg zajęć
1. Oglądanie zdjęć różnych gatunków motyli
Dzieci siedzą w kole na dywanie. Nauczycielka prezentuje ilustracje różnych gatunków motyli, a wśród nich pokazuje i nazywa: pazia królowej, rusałkę, bielinka kapustnika. Dzieci swobodnie wypowiadają się na temat ich wyglądu, różnic i cech wspólnych. Oglądają owady – przeliczają odnóża, liczą pary skrzydeł.
1
Elżbieta Bowdur
Jeśli jest możliwość, należy pokazać zdjęcia polskich motyli z Internetu, jako ważnego źródła informacji, np. na stronie www.motyle.com.pl lub przygotować prezentację ze zdjęciami motyli.
Uwaga! Nauczyciel musi przed zajęciami dokładnie sprawdzić wszystkie strony, które chciałby przeglądać w obecności dzieci.
2. Zabawa ruchowa przy muzyce – „Kolorowe motyle”
Nauczycielka włącza piosenkę „Wiosna w błękitnej sukience”. Dzieci tańczą, kręcą się na paluszkach w rytm muzyki, poruszając jednocześnie kolorowymi chustkami. Starają się być lekkie, ciche i piękne jak motyle.
3. Gra/plansza interaktywna „Motyl”
Uruchomienie gry
Po uruchomieniu programu ABC sześciolatka wybieramy obrazek naszego konta, a następnie klikamy kolejno:
→ Słońce
→ Motyl
Opis interaktywności
Gra „Motyl” polegająca na ćwiczeniu czytania sylabami.
Omówienie gry
Dzieci siadają na dywanie przodem do tablicy lub ekranu. Nauczyciel prosi wybrane dziecko, by odnalazło i kliknęło motyla na planszy Cztery pory roku –
Wiosna.
Dzieci przyglądają się planszy. Należy zaznaczyć motyle tego samego koloru, w takiej kolejności, aby sylaby na ich skrzydełkach utworzyły wyrazy.
Dzieci kolejno podchodzą do tablicy, klikają motyle i głośno czytają utworzone wyrazy: tu-li-pan, wio-sna, mo-tyl.
4. Liczenie motyli
Dzieci siadają do stolików, na których mają przygotowane patyczki lub inne liczmany. Nauczycielka omawia treść zadania, dzieci manipulują liczmanami, przeliczają i odpowiadają na pytania, zgłaszając się do odpowiedzi, np.: Na gałązce jabłoni usiadły trzy motyle. Przyleciały jeszcze cztery. Ile teraz jest motyli?
Na grządce z kwiatkami siedziało 9 motyli. Odleciały 3. Ile zostało?
2
Elżbieta Bowdur
Usiadł motylek na bratku, a za chwilę przyleciały jeszcze 3 motylki. Ile teraz jest motyli?
5. Kolorowanie odpowiedniej liczby kółek na skrzydłach motyli – Wyprawka cz.5, str.3
Nauczycielka rozdaje dzieciom kartę z Wyprawki oraz kredki. Dzieci łączą liczbę kółek na skrzydełkach z odpowiadającą im liczbą w okienku, a następnie kolorują motyle.
6. Podsumowanie zajęć
Porządkowanie sali po zajęciach.
Propozycja – wycieczka na łąkę w poszukiwaniu motyli.
3