05 Przygotowanie i organizacja produkcji filmu fabularnego


MINISTERSTWO EDUKACJI
NARODOWEJ
Mariusz Winiarski
Przygotowanie i organizacja produkcji filmu fabularnego
313[07].Z2.02
Poradnik dla nauczyciela
Wydawca
Instytut Technologii Eksploatacji  Państwowy Instytut Badawczy
Radom 2007
 Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
Recenzenci:
mgr Janusz Kalinowski
mgr Dariusz Janik
Opracowanie redakcyjne:
mgr Mariusz Winiarski
Konsultacja:
mgr in\. Jacek Szydłowski

Poradnik stanowi obudowę dydaktyczną programu jednostki modułowej 313[07].Z2.02
,,Przygotowanie i organizacja produkcji filmu fabularnego , zawartego w modułowym
programie nauczania dla zawodu technik organizacji produkcji filmowej i telewizyjnej.


Wydawca
Instytut Technologii Eksploatacji  Państwowy Instytut Badawczy, Radom 2007
 Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
1
SPIS TREÅšCI
1. Wprowadzenie 3
2. Wymagania wstępne 4
3. Cele kształcenia 5
4. Przykładowe scenariusze zajęć 6
5. Ćwiczenia 10
5.1. Scenariusz, materiały i dokumenty produkcyjne 10
5.1.1. Ćwiczenia 10
5.2. Prace przygotowawcze do produkcji filmu, warunki skierowania filmu do
12
produkcji
5.2.1. Ćwiczenia 12
6. Ewaluacja osiągnięć ucznia 14
7. Literatura 24
 Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
2
1. WPROWADZENIE
Przekazujemy Państwu  Poradnik dla nauczyciela - przygotowaniu i organizacji produkcji
filmu fabularnego 313[07].Z2.02 w szkole kształcącej w zawodzie technik organizacji
produkcji filmowej i telewizyjnej.
W poradniku zamieszczono:
 wymagania wstępne, wykaz umiejętności, jakie uczeń powinien posiadać ju\
ukształtowane, aby bez problemów mógł korzystać z poradnika dla ucznia,
 cele kształcenia,
 wykaz umiejętności, jakie uczeń ukształtuje podczas pracy z poradnikiem dla ucznia,
 przykładowe scenariusze zajęć,
 ćwiczenia, przykładowe ćwiczenia ze wskazówkami do realizacji, zalecanymi metodami
nauczania-uczenia oraz środkami dydaktycznymi, z których nauczyciel mo\e skorzystać
w całości lub wybrać jego zdaniem najlepsze,
 przykład narzędzi pomiaru dydaktycznego,
 wykaz literatury.
Wykonując sprawdzian postępów powinieneś dokonać wyboru wszystkich poprawnych
odpowiedzi (pytanie mo\e zawierać jedną, dwie, lub trzy poprawne odpowiedzi, podobnie jak
to jest na egzaminie państwowym). Je\eli masz trudność ze zrozumieniem tematu lub
ćwiczenia, to poproś nauczyciela lub instruktora o wyjaśnienie i ewentualnie sprawdzenie,
czy dobrze wykonujesz daną czynność.
313[07].Z2
Organizacja produkcji
filmowej
313[07].Z2.01
Planowanie produkcji filmu
fabularnego
313[07].Z2.02
Przygotowanie i organizacja
produkcji filmu fabularnego
313[07].Z2.03
Prowadzenie dokumentacji
finansowej zwiÄ…zanej z produkcjÄ…
filmowÄ…
Schemat układu jednostek modułowych
 Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
3
2. WYMAGANIA WSTPNE
Przystępując do realizacji programu jednostki modułowej uczeń powinien umieć:
- charakteryzować zakres działania, wyposa\enie i sytuację rynkową funkcjonujących
przedsiębiorstw w zakresie produkcji filmowej
- charakteryzować strukturę wytwórni filmowej z wyjaśnieniem jej działów, wyposa\enia
i zadań,
- definiować pojęcia związane z produkcją i opracowaniem filmu, jego
rozpowszechnianiem i dystrybucjÄ…,
- definiować pojęcia usługi produkcyjnej, koprodukcji,
- opisywać tok produkcji filmowej oraz scharakteryzować poszczególne etapy realizacji
filmu,
- wskazywać głównych realizatorów i współtwórców filmu,
- charakteryzować zespół artystów/wykonawców (aktorów, muzyków i innych
współpracowników).
 Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
4
3. CELE KSZTAACENIA
W wyniku realizacji programu jednostki modułowej uczeń powinien umieć:
- dokonać analizy scenariusza pod kątem przygotowania materiałów i dokumentów
produkcyjnych takich jak: scenopis, teczka obiektów, wykaz środków inscenizacyjnych,
dokumentacja scenograficzna, plan nakładów na BHP, plan realizacji zdjęć
niebezpiecznych lub/i z udziałem efektów specjalnych,
- sporządzić harmonogram prac w poszczególnych pionach realizatorskich grupy
produkcyjnej z wyznaczeniem konkretnych zadań,
- wykonać, we współpracy z kierownikiem produkcji, kalendarzowy plan zdjęć filmu
fabularnego oraz plan zdjęć ka\dego innego rodzaju filmu (dokumentalnego,
animowanego, reklamowego, eksperymentalnego),
- wykonać, we współpracy z kierownikiem produkcji, szczegółowy plan filmu
zawierający: podstawowe dane filmu ze wskaznikami produkcyjnymi, plan całej
produkcji z harmonogramem i wykazem obiektów zdjęciowych,
- scharakteryzować system pracy w produkcji filmowej,
- wyjaśnić zakres ka\dego z zawodów filmowych,
- określić kwalifikacje zawodowe twórców i współtwórców filmu,
- rozró\nić zakresy obowiązków w poszczególnych zawodach, w ró\nych etapach
produkcji filmowej.
 Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
5
4. PRZYKAADOWE SCENARIUSZE ZAJĆ
Scenariusz zajęć 1
Osoba prowadzÄ…ca & & & & & & & & & & & & & & .& & & & .
Modułowy program nauczania: Technik organizacji produkcji filmowej i telewizyjnej
313[07]
Moduł: 313[07].Z2 Organizacja produkcji filmowej
Jednostka modułowa: 313[07].Z2.02 Przygotowanie i organizacja produkcji
filmu fabularnego
Temat: Prace przygotowawcze do produkcji filmu, warunki skierowania filmu do
produkcji.
Cel ogólny: Określenie warunków przygotowania i skierowania filmu do produkcji.
Po zakończeniu zajęć edukacyjnych uczeń potrafi:
- określić warunki skierowania filmu do produkcji,
-
-
-
- określić kolejność prac przygotowawczych do produkcji filmu,
-
-
-
- określić okres przygotowawczy filmu,
-
-
-
- określić co wchodzi w skład dokumentacji obiektów zdjęciowych,
-
-
-
- określić okres preprodukcji,
-
-
-
- określić pojęcie inscenizacja,
-
-
-
- wymienić materiały do tworzenia scenografii,
-
-
-
- wymienić materiały charakteryzatorskie,
-
-
-
- wymienić materiały garderobianych.
-
-
-
W czasie zajęć będą kształtowane następujące umiejętności ponad zawodowe:
- organizowania i planowania zajęć,
-
-
-
- pracy w zespole,
-
-
-
- czytania ze zrozumieniem,
-
-
-
- oceny pracy zespołów.
-
-
-
Metody nauczania uczenia siÄ™:
- pokaz,
-
-
-
- ćwiczenie praktyczne.
-
-
-
Åšrodki dydaktyczne:
- podręcznik dla ucznia (po jednym egzemplarzu na zespół lub stanowiska komputerowe
-
-
-
z dostępem do Internetu).
Formy organizacyjne pracy uczniów:
- uczniowie pracujÄ… w grupach 4 5 osobowych.
-
-
-
Czas trwania: 45 minut
Przebieg zajęć
Faza wstępna  (5 minut).
1. Wyjaśnienie uczniom tematu zajęć.
2. Zapoznanie uczniów z pracą metodą tekstu przewodniego.
3. Podział grupy na zespoły.
 Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
6
Faza właściwa
Praca metodÄ… tekstu przewodniego, sporzÄ…dzanie notatek z udzielaniem odpowiedzi na
podane pytania.
Etap I: Informacje
Określenie uczniom zródła tekstów lub rozdanie kopii tekstów do analizy i pytań  2 minuty.
Pytania przewodnie:
1. Jakie znasz warunki skierowania filmu do produkcji?
2. Jaką znasz kolejność prac przygotowawczych do produkcji filmu?
3. Jaki znasz okres przygotowawczy filmu?
4. Co wchodzi w skład dokumentacji obiektów zdjęciowych?
5. Co rozumiesz pod pojęciem okres preprodukcji?
6. Co rozumiesz pod pojęciem inscenizacji?
Etap II Planowanie  (10 minut).
Analizowanie tekstu przewodniego i dołączonych pytań.
Uczniowie pracują w zespołach, analizują otrzymane teksty, dyskutują nad treścią
pytań.
Etap III Ustalenie odpowiedzi  (10 12 minut).
Wszyscy uczniowie ustalajÄ… i zapisujÄ… w zeszytach przedmiotowych odpowiedzi na kolejne
pytania, konsultują z nauczycielem poprawność odpowiedzi.
Etap IV Prezentacja wykonania przez uczniów zadań i sprawdzanie wyników pracy 
(12 minut) 4 zespoły po 3 minuty.
Przedstawiciele zespołów kolejno prezentują opracowane odpowiedzi. Ka\dy z 4 zespołów
powinien zaprezentować odpowiedzi na 2 kolejne pytania.
Etap V
Nauczyciel sprawdza poprawność wykonania zadania.
Etap VI Analiza końcowa, pokaz  (4 minuty):
 uczniowie i nauczyciel wskazują, które etapy zadania sprawiły trudności,
 nauczyciel podsumowuje zajęcia, wskazuje, jakie umiejętności były ćwiczone, jakie
wystąpiły nieprawidłowości i jak unikać ich w przyszłości.
 Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
7
Scenariusz zajęć 2
Osoba prowadzÄ…ca & & & & & & & & & & & & & & .& & & & .
Modułowy program nauczania: Technik organizacji produkcji filmowej i telewizyjnej
313[07]
Moduł: 313[07].Z2 Organizacja produkcji filmowej
Jednostka modułowa: 313[07].Z2.02 Przygotowanie i organizacja produkcji
filmu fabularnego
Temat: Przygotowywanie kalendarzowego planu zajęć filmu do danego scenariusza.
Cel ogólny: Kształtowanie umiejętności w przygotowywaniu kalendarzowego planu zdjęć
filmu do danego scenariusza.
Po zakończeniu zajęć edukacyjnych uczeń powinien umieć:
- wyjaśnić pojęcie scenariusz,
-
-
-
- wyjaśnić ró\nice między scenariuszem filmowym a dziełem literackim,
-
-
-
- określić kiedy i w jaki sposób powstaje treatment,
-
-
-
- określić okres pisania scenariusza,
-
-
-
- określić jakim utworem jest scenariusz.
-
-
-
Metody nauczania uczenia siÄ™:
- metoda projektów.
-
-
-
Formy organizacyjne pracy uczniów:
- praca w 4 osobowych grupach.
-
-
-
Czas trwania: 135 min.
Åšrodki dydaktyczne:
- stanowisko komputerowe z dostępem do Internetu,
-
-
-
- druki i formularze związane z przygotowywaniem kalendarzowego planu zajęć filmu do
-
-
-
danego scenariusza,
- czasopisma fachowe,
-
-
-
- literatura z poradnika 7 dotycząca przygotowywania kalendarzowego planu zajęć filmu
-
-
-
do danego scenariusza.
Przebieg zajęć:
- Powitanie uczniów.
-
-
-
- Sprawy organizacyjne.
-
-
-
- Nawiązanie do tematu zajęć, omówienie celów zajęć.
-
-
-
- Zorganizowanie stanowiska pracy do wykonania ćwiczenia.
-
-
-
- Realizacja tematu:
-
-
-
Projekt jest zadaniem grupowym, jednak ka\dy uczeń biorący w nim udział jest oceniany
indywidualnie. Ka\dy uczeń za udział w projekcie przygotowywania kalendarzowego planu
zajęć filmu (dokumentalnego), otrzyma jedną ocenę, która będzie wypadkową:
Projekt przygotowania kalendarzowego planu zajęć filmu (dokumentalnego) uczniowie
wykonują według zało\eń przedstawionych przez nauczyciela. Jest on realizowany częściowo
w ramach godzin lekcyjnych, np. poszukiwanie pomysłu, a częściowo w czasie
pozalekcyjnym.
Sprawozdanie z realizacji projektu uczniowie opracowują według zało\eń
przedstawionych przez nauczyciela.
 Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
8
Prezentacje z realizacji projektu uczniowie opracowują według zało\eń przedstawionych
przez nauczyciela. Forma prezentacji jest dowolna, np.: wykład, wykład z prezentacją,
prezentacja w programie PowerPoint.
Przeprowadzanie projektu wymaga od nauczyciela du\ego zaanga\owania i aktywności.
Przez cały czas jego realizacji nauczyciel konsultuje występujące problemy, udziela
wskazówek i porad, pomaga w doborze i odnalezieniu zródeł informacji, naprowadza na
sposób realizacji tematu. Jednocześnie nie powinien on sugerować sposobu realizacji projektu
i zbytnio ingerować w proces realizacji. Powinien zapewnić jak największą samodzielność
uczniom i pomagać im tylko w sytuacjach niezbędnych. Nauczyciel powinien równie\
zapewnić uczniom mo\liwość:
- korzystania z pracowni komputerowej z dostępem do Internetu w czasie pozalekcyjnym.
-
-
-
a) Uczeń wskazuje swoje mocne i słabe strony.
b) Uczniowie prezentują wyniki swoich projektów.
c) Nauczyciel analizuje pracę ucznia i stwierdza, czy po ka\dym następnym ćwiczeniu
czyni postępy, ocenia jego aktywność oraz poprawność przeprowadzenia ćwiczenia.
d) Zakończenie zajęć  podziękowanie za aktywny udział w zajęciach, po\egnanie uczniów.
Zakończenie zajęć
Podsumowanie zajęć, wyciągnięcie wniosków.
Sposób uzyskania informacji zwrotnej od ucznia po zakończonych zajęciach:
- anonimowe ankiety ewaluacyjne dotyczące sposobu prowadzenia zajęć i zdobytych
-
-
-
umiejętności.
 Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
9
5. ĆWICZENIA
5.1. Scenariusz, materiały i dokumenty produkcyjne
5.1.1. Ćwiczenia
Ćwiczenie 1
Opracuj w formie opisowej skład dokumentacji obiektów zdjęciowych. Zaprezentuj wykonane
ćwiczenie.
Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić zakres
wykonywania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy.
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1) odszukać w materiałach dydaktycznych informacje dotyczące składu dokumentacji
obiektów zdjęciowych wskazanych przez nauczyciela,
2) zapoznać się z metodami i zasadami składu dokumentacji obiektów zdjęciowych,
3) opracuj w formie opisowej skład dokumentacji obiektów zdjęciowych wskazanych przez
nauczyciela,
4) dokonać prezentacji wykonanego ćwiczenia.
Zalecane metody nauczania uczenia siÄ™:
- ćwiczenia.
-
-
-
Åšrodki dydaktyczne:
- stanowisko komputerowe z dostępem do Internetu,
-
-
-
- notatnik,
-
-
-
- przybory do pisania,
-
-
-
- literatura z rozdziału 7 dotycząca składu dokumentacji obiektów zdjęciowych.
-
-
-
Ćwiczenie 2
Opracuj w formie opisowej kolejność prac przygotowawczych do produkcji filmu.
Zaprezentuj wykonane ćwiczenie.
Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić zakres
wykonywania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy.
Sposób wykonania ćwiczenie
Uczeń powinien:
1) odszukać w materiałach dydaktycznych informacje dotyczące kolejności prac
przygotowawczych do produkcji filmu,
2) zapoznać się z metodami i kolejnością prac przygotowawczych do produkcji filmu,
3) opracuj w formie opisowej kolejność prac przygotowawczych do produkcji filmu,
4) dokonać prezentacji wykonanego ćwiczenia.
 Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
10
Zalecane metody nauczania uczenia siÄ™:
- ćwiczenia.
-
-
-
Åšrodki dydaktyczne:
- stanowisko komputerowe z dostępem do Internetu,
-
-
-
- notatnik,
-
-
-
- przybory do pisania,
-
-
-
- literatura z rozdziału 7 dotycząca kolejności prac przygotowawczych do produkcji filmu.
-
-
-
 Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
11
5.2. Prace przygotowawcze do produkcji filmu, warunki
skierowania filmu do produkcji
5.2.1. Ćwiczenia
Ćwiczenie 1
Opracuj w formie opisowej, co nale\y zrobić po skierowaniu filmu do produkcji
i ustaleniu bud\etu. Zaprezentuj wykonane ćwiczenie.
Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić zakres
wykonywania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy.
Sposób wykonania ćwiczenie
Uczeń powinien:
1) odszukać w materiałach dydaktycznych informacje dotyczące skierowania filmu do
produkcji i ustalenia bud\etu,
2) zapoznać się z metodami i kolejnością prac po skierowaniu filmu do produkcji i ustalenia
bud\etu,
3) opracuj w formie opisowej co nale\y zrobić po skierowaniu filmu do produkcji
i ustaleniu bud\etu,
4) dokonać prezentacji wykonanego ćwiczenia.
Zalecane metody nauczania uczenia siÄ™:
- ćwiczenia.
-
-
-
Åšrodki dydaktyczne:
- stanowisko komputerowe z dostępem do Internetu,
-
-
-
- notatnik,
-
-
-
- przybory do pisania,
-
-
-
- literatura z rozdziału 7 dotycząca kolejności prac po skierowaniu filmu do produkcji
-
-
-
i ustaleniu bud\etu.
Ćwiczenie 2
Skompletuj w formie opisowej podstawowe dane filmu (indywidualna praca na tekście
dowolnego scenariusza, dostarczonego przez nauczyciela). Zaprezentuj wykonane ćwiczenie.
Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić zakres
wykonywania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy.
Sposób wykonania ćwiczenie
Uczeń powinien:
1) odszukać w materiałach dydaktycznych informacje dotyczące podstawowych danych
filmu,
2) zapoznać się z podstawowymi danymi filmu,
 Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
12
3) skompletować w formie opisowej podstawowe dane filmu na tekście dowolnego
scenariusza dostarczonego przez nauczyciela,
4) dokonać prezentacji wykonanego ćwiczenia.
Zalecane metody nauczania uczenia siÄ™:
- ćwiczenia.
-
-
-
Åšrodki dydaktyczne:
- stanowisko komputerowe z dostępem do Internetu,
-
-
-
- notatnik,
-
-
-
- przybory do pisania,
-
-
-
- literatura z rozdziału 7 dotycząca podstawowych danych filmu.
-
-
-
 Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
13
6. EWALUACJA OSIGNIĆ UCZNIA
Przykłady narzędzi pomiaru dydaktycznego
Test dwustopniowy do jednostki modułowej  Przygotowanie i organizacja
produkcji filmu fabularnego
Test składa się z 20 zadań wielokrotnego wyboru, z których:
 zadania od 1, 2, 3, 4, 6, 8, 9, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20 sÄ… z poziomu
podstawowego,
 zadania od 5, 7 10 sÄ… z poziomu ponadpodstawowego.
Punktacja zadań: 0 lub 1 punkt
Za ka\dą prawidłową odpowiedz uczeń otrzymuje 1 punkt. Za złą odpowiedz lub jej brak
uczeń otrzymuje 0 punktów.
Proponuje się następujące normy wymagań  uczeń otrzyma następujące
oceny szkolne:
- dopuszczający  za rozwiązanie, co najmniej 9 zadań z poziomu podstawowego,
-
-
-
- dostateczny  za rozwiązanie, co najmniej 11 zadań z poziomu podstawowego,
-
-
-
- dobry  za rozwiązanie 14 zadań, w tym, co najmniej 1 z poziomu ponadpodstawowego,
-
-
-
- bardzo dobry  za rozwiązanie 17 zadań, w tym, co najmniej 2 z poziomu
-
-
-
ponadpodstawowego.
Klucz odpowiedzi: 1 a, 2 c, 3 d, 4 a, 5 a, 6 d, 7 a, 8 a, 9 b, 10 a, 11 d, 12 a, 13 c,
14 a, 15 c, 16 a, 17 a, 18 c, 19 a, 20 d.
Plan testu
Nr Cel operacyjny Kategoria Poziom Poprawna
zad. (uczeń potrafi) celu wymagań odpowiedz
1. Zdefiniować pojęcie scenariusz A P a
2. Określić utwory artystyczne A P c
3. Wymienić działania re\ysera w okresie
A P d
preprodukcji
4. Wyjaśnić pojęcie treatment B P a
5. Określić formę treatmentu C PP a
6. Określić objętość treatmentu C P d
7. Określić okres pisania scenariusza C PP a
8. A P a
Wymienić osobę piszącą scenariusz
9. C P b
Określić czas w którym pisany jest scenariusz
10. C PP a
Określić jakim utworem jest scenariusz
11. A P d
Zidentyfikować co przedstawia dokument
12. A P a
Zidentyfikować co przedstawia dokument
13. Określić warunki skierowania filmu do
C P c
produkcji
 Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
14
14. Określić etapy prac przygotowawczych do
C P a
produkcji filmu
15. A P c
Wymienić, jakie koszty oszacowuje wytwórnia
16. C P a
Określić okres przygotowawczy filmu
17. A P a
Zdefiniować okres preprodukcji
18. Wymienić osobę sterującą pracą ekipy
A P c
budowlanej
19. A P a
Zdefiniować pojęcie freelancerzy
20. B P d
Określić pojęcie film
Przebieg testowania
Instrukcja dla nauczyciela
1. Ustal z uczniami termin przeprowadzenia sprawdzianu z wyprzedzeniem, co najmniej
jednotygodniowym.
2. Zapewnij samodzielność podczas rozwiązywania zadań.
3. Przed rozpoczęciem testu przeczytaj uczniom instrukcję dla ucznia.
4. Upewnij się, czy uczniowie wszystko zrozumieli. Wyjaśnij wszelkie wątpliwości.
5. Nie przekraczaj przeznaczonego czasu na test.
Instrukcja dla ucznia
1. Przeczytaj uwa\nie instrukcjÄ™.
2. Podpisz imieniem i nazwiskiem kartÄ™ odpowiedzi.
3. Zapoznaj się z zestawem zadań testowych.
4. Test zawiera 20 zadań wielokrotnego wyboru.
5. Pracuj samodzielnie, bo tylko wtedy będziesz miał satysfakcję z wykonanego zadania.
6. Jeśli udzielenie odpowiedzi będzie Ci sprawiało trudność, wtedy odłó\ jego rozwiązanie
na pózniej i wróć do niego, gdy zostanie Ci wolny czas.
7. Na rozwiÄ…zanie testu masz 30 min.
Materiały dla ucznia:
- instrukcja,
-
-
-
- zestaw zadań testowych,
-
-
-
- karta odpowiedzi.
-
-
-
 Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
15
ZESTAW ZADAC TESTOWYCH
1. Scenariusz to utwór
a) przeznaczony do sfilmowania.
b) napisany do czytania.
c) napisany do recytowania.
d) napisany do opowiadania.
2. Powieść, nowela i opowiadanie napisane są
a) tylko i wyłącznie do kabaretu.
b) tylko i wyłącznie do sfilmowania.
c) utworami artystycznymi skończonymi w sensie formy są napisane do czytania.
d) tylko i wyłącznie do recytacji.
3. Kiedy re\yser wpadnie na pomysł filmu, udaje się do
a) re\ysera.
b) senografa.
c) aystenta.
d) senarzysty.
4. Treatment czyli
a) omówienie koncepcji filmu.
b) inscenizacja bez aktorów.
c) opowieści za pomocą prasy.
d) inscenizacje teatralne.
5. Treatment ma formÄ™
a) scenariusza bez dialogów.
b) scenariusz z dialogami.
c) scenariusz w postaci diagramów.
d) scenariusz w postaci obrazkowej.
6. Teatment zawiera
a) jednÄ… stronÄ™.
b) dwie strony.
c) trzy strony.
d) kilka do kilkunastu stron.
7. Senariusz pisany jest
a) kilka miesięcy albo nawet lat.
b) jeden dzień.
c) jeden tydzień.
d) w zale\ności od zdolności piszącego.
8. Scenariusz pisze
a) scenarzysta.
b) operator.
c) asystent.
d) dzwiękowiec.
 Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
16
9. Scenariusz jest pisany w czasie
a) przeszłym.
b) terazniejszym.
c) przyszłym.
d) tylko i wyłącznie przeszłym.
10. Scenariusz jest utworem
a) fabularnym.
b) komediowym.
c) melodramatem.
d) horrorem.
11. Poni\szy rysunek to
U W A G A !!!
T e le fo n n a p la n ie
| 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 | B iu ro p r o d u k c ji
T Y T U A F IL M U
p ro d u c e n t & & & & & & ., k ie r. p ro d u k c ji & & & & & & & & & & & & & & & & & & .
P L A N P R A C Y
DZIEC ZDJCIOWY # [który dzień zdjęciowy]  [dzień tygodnia], dokładna data [dzień-miesiąc-rok]
L O K A C J A : O B IE K T :
[G o d z o d ja z d u tra n sp o rtu e k ip y]
[ n a z w a f ilm o w a o b ie k t u ] [n a z w a film o w a o b ie k tu ] B U S :
[p ra w d z iw y a d re s o b ie k tu ] d l a e k i p y
& & & & & & & & .
P O G O D A :
[p rz e w id y w a n a n a te n d zie Å„ p o g o d a ]
W S . S A O C C A : Z A C H . S A O C C A :
0 0 .0 0 0 0 .0 0 E K IP A N A P L A N IE
G O T O W O Ś Ć
O B I A D
M E T R A Å› S C E N A S T R O N Y D /N O B IE K T /O P IS S C E N Y A K T O R
S T A T Y Åš C I
R O L A A K T O R G A R D E R O B A C H A R A K T U W A G I P L A C
W Y J A Z D
S T A T Y Åš C I / E P I Z O D Y G A R D E R . C H A R A K T . P L A N U W A G I
K A S K A D E R Z Y G A R D E R . C H A R A K T . P L A N U W A G I
U W A G I D L A E K I P Y
P R O D U K C J A
K A M E R A
G R IP
Åš W IA T A O
D y W I K
S P R Z  T S P E C J A L N Y
B E Z P IE C Z . /K A S K A D E R
Z Y
P O J A Z D Y
'B R O C
E F E K T Y S P E C J A L N E
F O T O S Y
R E K W IZ Y T Y
D E K O R A C J A
O B I E K T / L O K A C J A
C H A R A K T E R Y Z A C J A
G A R D E R O B A
Z W I E R Z  T A
L E K A R Z
P l a n  [ N A S T  P N Y D Z I E C Z D J  C I O W Y ]
D /N
M E T R A Å› S C E N Y S T R O N Y O P IS S C E N Y A K T O R
a) plan tygodniowy.
b) plan miesięczny.
c) plan roczny.
d) plan dzienny.
 Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
17
12. Poni\szy rysunek to
metry czas metry czas
27
scena 1 1:04 scena 34 14 0:29
22
scena 2 0:50 scena 35 9 0:16
16
scena 3 0:35 scena 36 41 1:30
16
scena 4 0:35 scena 37 13 0:30
27
scena 5 0:59 scena 38 50 1:50
32
scena 6 1:09 scena 39 60 2:15
73
scena 7 2:39 scena 40 27 1:00
80 6
scena 8 2:55 scena 41 0:15
9 54
scena 9 0:16 scena 42 1:57
11 57
scena 10 0:25 scena 43 2:04
11 265
scena 11 0:25 scena 44 9:37
.39 13
scena 12 1:25 scena 45 0:30
V
27 50
scena 13 1:00 scena 46 1:49
60 112
scena 14 2:10 scena 47 4:07
13 195
scena 15 0:36 scena 48 7:10
96 11
scena 16 3:30 scena 49 0:25
25 15
scena 17 0:55 scena 50 0:35
62 177
scena 18 2:15 scena 51 6:30
7 22
scena 19 0:15 scena 52 0:47
118 36
scena 20 4:20 scena 53 1:20
7 57
scena 21 0:11 scena 54 2:04
116 10
scena 22 4:11 scena 55 0:20
167 50
scena 23 6:07 scena 56 1:50
46 9
scena 24 1:42 scena 57 0:20
13 42
scena 25 0:13 scena 58 1:33
82 15
scena 26 3:00 scena 59 0:36
9 6
scena 27 0:20 scena 60 0:15
9 47
scena 28 0:20 scena 61 1:45
68 15
scena 29 2:27 scena 62 0:35
50 9
scena 30 1:51 scena 63 0:20
7 36
scena 31 0:15 scena 64 1:22
21 29
scena 32 0:43 scena 65 1:05
29 60
scena 33 1:03 napisy 2:15
1395
1612
m e tra \ ra z e m 3 0 0 7
a) metra\.
b) karta obiektu.
c) scenariusz.
d) teczka obiektu.
13. Jednym z warunków skierowania filmu do produkcji jest
a) roboczy tytuł metra\u.
b) roboczy tytuł teczki obiektu.
c) roboczy tytuł filmu.
d) plan dniowy.
14. Wa\ny etap prac przygotowawczych do produkcji filmu to
a) skompletowanie ekipy zdjęciowej i podpisanie z nimi stosownych umów
określających czas pracy i wynagrodzenie.
b) skompletowanie kostiumów.
c) skompletowanie metra\u.
d) dobranie kosztorysu.
15. Na etapie przygotowania do produkcji filmu wytwórnia oszacuje koszty
a) teczki obiektu.
b) metra\u.
c) podpisanie umów i planów kooperacji z wytwórniami, teatrami, prywatnymi
podmiotami.
d) dzwiękowców.
 Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
18
16. Okres przygotowawczy filmu nie powinien trwać dłu\ej ni\
a) 3 miesiÄ…ce.
b) 1 miesiÄ…c.
c) 1 tydzień.
d) 1 dzień.
17. Do okresu preprodukcji często zaliczany jest okres
a) okres prac literackich.
b) okres prac budowlanych.
c) okres prac przygotowawcze.
d) okres prac adaptacyjnych.
18. PracÄ… ekipy budowlanej steruje
a) re\yser.
b) scenarzysta.
c) kierownik budowy dekoracji.
d) asystent.
19. Feelancerzy to
a) ludzie wolnych zawodów.
b) marionetki.
c) kaskaderzy.
d) muzycy.
20. Film jest to
a) utwór ograniczonej długości.
b) utwór tylko fabularny.
c) utwór tylko i wyłącznie dokumentalny.
d) utwór dokumentalny lub animowany.
 Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
19
KARTA ODPOWIEDZI
ImiÄ™ i nazwisko:..........................................................................................
Przygotowanie i organizacja produkcji filmu fabularnego
Zakreśl poprawną odpowiedz.
Nr
Odpowiedz Punkty
zadania
1.
a b c d
2.
a b c d
3.
a b c d
4.
a b c d
5.
a b c d
6.
a b c d
7.
a b c d
8.
a b c d
9.
a b c d
10.
a b c d
11.
a b c d
12.
a b c d
13.
a b c d
14.
a b c d
15.
a b c d
16.
a b c d
17.
a b c d
18.
a b c d
19.
a b c d
20.
a b c d
Razem:
 Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
20
Test praktyczny 1
Instrukcja dla nauczyciela
1. Zapewnij samodzielność podczas rozwiązywania zadań.
2. Nie przekraczaj przeznaczonego czasu na test.
Instrukcja dla ucznia
1. Przeczytaj uwa\nie polecenie.
2. Zaplanuj pracÄ™.
3. Zapoznaj się dokładnie ze wzorami harmonogramów produkcji i bilansu okresu
zdjęciowego.
4. Dobierz wzór harmonogramu produkcji i bilansu okresu zdjęciowego, z którego
skorzystasz podczas w pracy nad zadaniem.
5. Sporządz harmonogram produkcji i bilansu okresu zdjęciowego zgodnie
z obowiązującymi przepisami dotyczącymi harmonogramów produkcji.
6. Sprawdz poprawność harmonogramu produkcji i bilansu okresu zdjęciowego pod
względem merytorycznym i formalnym.
7. Wydrukuj harmonogram i oddaj do sprawdzenia.
8. Na rozwiÄ…zanie testu masz 180 min.
Polecenie
Sporządz harmonogram produkcji i bilansu okresu zdjęciowego, w formie pisemnej lub za
pomocą komputera. Dane dotyczące harmonogramu produkcji i bilansu okresu zdjęciowego
zaproponuj sam. Pamiętaj, aby zawrzeć w harmonogramie produkcji i bilansu okresu
zdjęciowego wszystkie niezbędne elementy składowe. Opracowanie harmonogramu produkcji
i bilansu okresu zdjęciowego wska\e Ci nauczyciel.
Projekt sporządzenia harmonogramu produkcji i bilansu okresu zdjęciowego jest
zadaniem indywidualnym. Projekt sporzÄ…dzania harmonogramu produkcji i bilansu okresu
zdjęciowego, uczeń wykonuje według zało\eń przedstawionych przez nauczyciela. Forma
prezentacji jest dowolna, np.: prezentacja w programie PowerPoint itp. Przeprowadzanie
projektu harmonogramu produkcji i bilansu okresu zdjęciowego wymaga od nauczyciela
du\ego zaanga\owania i aktywności. Przez cały czas jego realizacji nauczyciel konsultuje
występujące problemy, udziela wskazówek i porad, pomaga w doborze i odnalezieniu
rozwiązania problemu, naprowadza na sposób realizacji tematu. Jednocześnie nie powinien
on sugerować sposobu realizacji projektu i zbytnio ingerować w proces realizacji. Powinien
zapewnić jak największą samodzielność uczniom i pomagać im tylko w sytuacjach
niezbędnych.
Proponuje się następujące normy wymagań  uczeń otrzyma następujące
oceny:
 dopuszczający  za zdobycie, co najmniej 8 punktów,
 dostateczny  za zdobycie, co najmniej 12 punktów,
 dobry  za zdobycie 16 punktów,
 bardzo dobry  za zdobycie 18 punktów.
 Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
21
KARTA OCENY
ImiÄ™ i nazwisko..........................................................................................
Harmonogram produkcji i bilansu okresu zdjęciowego
Sporządzanie harmonogramu produkcji i bilansu okresu zdjęciowego
Nr Kryteria Punkty
czynności 0 lub 1
1 Wpisał dane identyfikacyjne harmonogramu produkcji
2 Podał akt prawny będący podstawą tworzenia harmonogramu
produkcji
3 Wpisał firmę produkcyjną
4 Wpisał siedzibę spółki produkcyjnej
5 Określił kapitał produkcji
6 Określił wysokość bilansu okresu zdjęciowego (w zł)
7 Określił udział wspólników w jej zyskach i stratach
8 Określił przedmiot działania produkcji
9 Wpisał osoby upowa\nione do reprezentacji i podpisywania
harmonogramu produkcji
10 Uwzględnił zasady ustanowienia prokury harmonogramu produkcji
i bilansu okresu zdjęciowego
11 Określił czas działania harmonogramu produkcji i bilansu okresu
zdjęciowego
12 Podał warunki rozwiązania harmonogramu produkcji i bilansu
okresu zdjęciowego
13 Zawarł klauzulę o zobowiązaniu wspólników na rzecz działania
w interesie okresu zdjęciowego
14 Określił warunki odpowiedzialności za zobowiązania produkcji
i bilansu okresu zdjęciowego
15 Sprecyzował warunki wprowadzenia zmian w umowie
harmonogramu produkcji i bilansu okresu zdjęciowego
16 Określił, kto ponosi koszty harmonogramu produkcji i bilansu
okresu zdjęciowego
17 Wpisał liczbę niezbędnych egzemplarzy harmonogramu produkcji
i bilansu okresu zdjęciowego do wydrukowania
 Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
22
18 Uwzględnił miejsca na podpisy harmonogramu produkcji i bilansu
okresu zdjęciowego
19 Sformatował dokument
20 Wydrukował umowę
Suma punktów
 Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
23
7. LITERATURA
1. Damm K., Kaczorowski B.: Leksykon PWN  KINO. PWN. Warszawa 2000
2. DÄ…bal W., Andrzejew P.: Kompendium terminologii filmowej Oficyna Wydawnicza.
Sadyba 2005
3. J. Lisiecki.: FILM i sztuki tradycyjne. Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej. Lublin
2005
4. Kingdon T.: Sztuka re\yserii filmowej. Wojciech Marzec. Warszawa 2007
5. Schütte O.: Praca nad scenariuszem. PWN. Warszawa 2005
6. Zaj%0Å„ek E.: Praca i film  system pracy, elementy, relacja, sztuka  tom1, tom 2
 Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
24

