Elżbieta Bowdur
Scenariusz lekcji nr 16
klasa 2
Blok tematyczny: Spotkanie z Nowym Rokiem
Temat: Pory roku
I. Cele
• Rozwijanie umiejętności wypowiedzi na dany temat.
• Dostrzeganie zmian zachodzących w przyrodzie.
• Rozwijanie umiejętności samodzielnego pisania zdań.
• Rozwijanie wyobraźni i inwencji twórczej.
Podstawa programowa – wymagania szczegółowe na koniec klasy III szkoły podstawowej: Pkt. 6.1.5 „Uczeń wyjaśnia zależność zjawisk przyrody od pór roku”
Pkt.1.3.a „Uczeń tworzy wypowiedzi w formie ustnej i pisemnej: kilkuzdaniową wypowiedź, krótkie opowiadanie i opis, (…)”.
II. Środki dydaktyczne
podręcznik „Razem w szkole” cz.5
komputer z projektorem
gra/plansza interaktywna „Walizka”
kartki, kredki
kartoniki z napisami WIOSNA, LATO, JESIEŃ, ZIMA
III. Przebieg zajęć
1. Gra/plansza interaktywna„Walizka”
Uruchomienie gry
Po uruchomieniu programu Razem w szkole klasa 2 wybieramy obrazek naszego konta, a następnie klikamy kolejno:
→ Kraina podróżnika (3)
→ Walizka (1)
Opis interaktywności
Gra „Walizka” polegająca na właściwym dobraniu ubioru do pory roku.
1
Elżbieta Bowdur
Omówienie gry
Należy przeciągnąć do walizki ubrania potrzebne na wyprawę:
wiosenną
letnią
jesienną
zimową
Do tablicy podchodzą wybrani uczniowie i przeciągają do walizki odpowiednie ubrania. Pozostali uczniowie sprawdzają poprawność dokonywanych wyborów.
2. Rozmowa z dziećmi na temat pór roku
Jakie pory roku występowały w grze?
Czym charakteryzują się poszczególne pory? Jakie zmiany zachodzą w przyrodzie?
Którą porę najbardziej lubicie? Dlaczego?
3. Czytanie przymiotników opisujących pory roku i przyporządkowywanie ich do odpowiedniego obrazka. Uzupełnianie zdań odpowiednimi wyrazami –
podręcznik cz.5, ćw.4, str.18
4. Tworzenie i pisanie właściwych form liczebników porządkowych –
podręcznik cz.5, ćw.3, str.17
5. Rozpoznawanie na obrazkach pór roku i przyporządkowywanie im miesięcy – podręcznik cz.5, ćw.2, str.17
6. Przedstawianie za pomocą ilustracji wybranej pory roku Przygotowanie miejsc pracy, kredek, kartek.
Praca artystyczna dzieci.
Omówienie i ocena prac.
Tematyczna wystawka prac dzieci – WIOSNA, LATO, JESIEŃ, ZIMA.
7. Układanie i pisanie zdań o ulubionej porze roku – podręcznik cz.5, ćw.5, str.18
2