Elżbieta Bowdur
Scenariusz lekcji nr 36
klasa 2
Blok tematyczny: Wędrówki po kraju ze smokiem wawelskim
Temat: Nasza stolica
I. Cele
• Rozpoznawanie charakterystycznych obiektów Warszawy.
• Rozumienie pojęcia stolica.
• Ćwiczenia w pisowni nazw własnych wielką literą.
• Korzystanie z mapy jako źródła informacji.
Podstawa programowa – wymagania szczegółowe na koniec klasy I szkoły podstawowej: Pkt 5.8 „Uczeń wie, jakiej jest narodowości, że mieszka w Polsce, a Polska znajduje się w Europie; zna symbole narodowe (flaga, godło, hymn narodowy), rozpoznaje flagę i hymn Unii Europejskiej.”.
II. Środki dydaktyczne
podręcznik „Razem w szkole” cz.9
komputer z projektorem
gra/plansza interaktywna „Mapa Polski”
puzzle – pocięte ilustracje z charakterystycznymi obiektami Warszawy
mapa Polski
III. Przebieg zajęć
1. Układanie puzzli „Warszawskie obiekty”
Nauczyciel dzieli uczniów na 4 osobowe zespoły. Każdy otrzymuje przygotowane przez nauczyciela puzzle.
Dzieci układają puzzle i wypowiadają się na temat ułożonych obiektów.
2. Wyjaśnienie pojęcia stolica
Rozmowa ukierunkowana na temat miasta Warszawy. Pokazanie miasta na mapie Polski. Wyjaśnienie pojęcia stolica.
3. Gra/plansza interaktywna „Mapa Polski”
Uruchomienie gry
Po uruchomieniu programu Razem w szkole klasa 2 wybieramy obrazek naszego konta, a następnie klikamy kolejno:
→ Kraina Euroglobka (7)
→ Mapa Polski (4)
1
Elżbieta Bowdur
Opis interaktywności
Gra „Mapa Polski” poszerzająca wiadomości o stolicy Polski, Warszawie.
Omówienie gry
Gra składa się z dwóch części.
W pierwszej części gry należy wybrać widokówki z Warszawy. Uczniowie oglądają na ekranie różne widokówki. Wybrany uczeń podchodzi do tablicy i kliknięciem zaznacza widokówkę przedstawiającą obiekt z Warszawy. Po prawidłowym wybraniu widokówki, dzieci słuchają krótkiej informacji.
Druga część zadania polega na uzupełnieniu widokówki o brakujące elementy.
Wybrany uczeń podchodzi do tablicy i przeciąga brakujący fragment obrazka na właściwe miejsce.
4. Układanie i pisanie zdań o Warszawie na podstawie widokówek z gry/planszy interaktywnej „Mapa Polski”
Nauczyciel zapisuje ułożone zdania na tablicy. Dzieci starannie przepisują:
W Zamku Królewskim mieszkali królowie.
Kolumna Zygmunta stoi na Starym Mieście w Warszawie.
Pomnik Fryderyka Chopina można obejrzeć w Łazienkach.
Wyróżnienie kolorem wielkiej litery w nazwach własnych.
5. Rozpoznawanie i pisanie nazw obiektów Warszawy – podręcznik cz.9, ćw.1
i 2, str.34 i 35
6. Czytanie nazw warszawskich obiektów i klasyfikowanie ich – podręcznik cz.9, ćw.7, str.37
7. Rozpoznawanie i opisywanie herbu Warszawy – podręcznik cz.9, ćw.8
str.37
2