koszykarz plecionkarz 742[02] o1 07 n


MINISTERSTWO EDUKACJI
NARODOWEJ
Zenon Dudek
Magazynowanie, pakowanie i transport wyrobów
742[02].O1.07
Poradnik dla nauczyciela
Wydawca
Instytut Technologii Eksploatacji  Państwowy Instytut Badawczy
Radom 2006
,,Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
Recenzenci:
mgr inż. Renata Gołgowska
mgr inż. Stanisław Gryk
Opracowanie redakcyjne:
mgr inż. Anna Klimkowicz - Barbarska
Konsultacja:
mgr inż. Krzysztof Wojewoda
Korekta:
Poradnik stanowi obudowę dydaktyczną programu jednostki modułowej 742[02].O1.07.
 Magazynowanie pakowanie i transport wyrobów zawartego w modułowym programie
nauczania dla zawodu koszykarz  plecionkarz.
Wydawca
Instytut Technologii Eksploatacji  Państwowy Instytut Badawczy, Radom 2006
,,Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
1
SPIS TREŚCI
1. Wprowadzenie 3
2. Wymagania wstępne 5
3. Cele kształcenia 6
4. Przykładowe scenariusze zajęć 7
5. Ćwiczenia 11
5.1. Przepisy bezpieczeństwa i higieny pracy, ochrony przeciwpożarowej oraz
ochrony środowiska dotyczące magazynowania, składowania i transportu
wyrobów 11
5.1.1. Ćwiczenia 11
5.2. Znakowanie wyrobów koszykarsko  plecionkarskich 13
5.2.1. Ćwiczenia 13
5.3. Składowanie i magazynowanie wyrobów koszykarsko  plecionkarskich 15
5.3.1. Ćwiczenia 15
5.4. Pakowanie wyrobów koszykarsko  plecionkarskich 18
5.4.1. Ćwiczenia 18
5.5. Transport wyrobów koszykarsko  plecionkarskich 21
5.5.1. Ćwiczenia 21
6. Ewaluacja osiągnięć 23
7. Literatura 41
,,Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
2
1. WPROWADZENIE
Przekazujemy Państwu Poradnik dla nauczyciela, który będzie pomocny w prowadzeniu
zajęć dydaktycznych w szkole kształcącej w zawodzie koszykarz  plecionkarz 742 [02]
W poradniku zamieszczono:
- wymagania wstępne,
- wykaz umiejętności, jakie uczeń powinien opanować podczas zajęć,
- przykładowe scenariusze zajęć,
- propozycje ćwiczeń, które mają na celu ukształtowanie u uczniów umiejętności
praktycznych,
- wykaz literatury, z jakiej uczniowie mogą korzystać podczas nauki,
Wskazane jest, aby zajęcia dydaktyczne były prowadzone różnymi metodami ze
szczególnym uwzględnieniem:
- pokazu z objaśnieniem,
- tekstu przewodniego,
- metody projektów,
- ćwiczeń praktycznych.
Formy organizacyjne pracy uczniów mogą być zróżnicowane, począwszy od
samodzielnej pracy uczniów do pracy zespołowej.
W celu przeprowadzenia sprawdzianu wiadomości i umiejętności ucznia, nauczyciel
może posłużyć się zamieszczonym w rozdziale 6 zestawem zadań testowych.
W tym rozdziale podano również:
- plan testu w formie tabelarycznej,
- punktacje zadań,
- propozycje norm wymagań,
- instrukcję dla nauczyciela,
- instrukcję dla ucznia,
- kartę odpowiedzi,
- zestaw zadań testowych.
,,Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
3
742[02].O1
Podstawy koszykarstwa-plecionkarstwa
742[02].O1.01
Przestrzeganie przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy, ochrony
przeciwpożarowej oraz ochrony środowiska
742[02].O1.02
Posługiwanie się terminologią z zakresu technologii koszykarstwa-
plecionkarstwa
742[02].O1.03
Rozpoznawanie gatunków i odmian wierzby krzewiastej oraz innych
surowców i materiałów stosowanych w produkcji koszykarsko-
plecionkarskiej
742[02].O1.04
Wykonywanie prac związanych
z pozyskiwaniem, przetwarzaniem
i uszlachetnianiem wikliny
742[O2].01.05 742[02].O1.06
742[02].O1.07
Wykonywanie Posługiwanie się normami
Magazynowanie,
pomocniczych prac i dokumentacją wyrobów pakowanie i transport
stolarskich i tapicerskich
wyrobów
Schemat układu jednostek modułowych
,,Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
4
2. WYMAGANIA WSTPNE
Przystępując do realizacji programu jednostki modułowej uczeń powinien umieć:
- korzystać z różnych zródeł informacji,
- stosować podstawowe przepisy z zakresu bhp i ochrony przeciwpożarowej,
- zorganizować stanowisko pracy, zgodnie z wymaganiami,
- zastosować normy dotyczące transportu ręcznego,
- obsługiwać podstawowy sprzęt gaśniczy,
- udzielić pomocy osobie poszkodowanej,
- określać właściwości fizyczne i mechaniczne materiałów koszykarsko  plecionkarskich,
- posługiwać się instrukcjami roboczymi,
- korzystać z norm i przepisów.
,,Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
5
3. CELE KSZTAACENIA
W wyniku realizacji programu jednostki modułowej uczeń powinien umieć:
- zorganizować stanowiska składowania gotowych wyrobów
- zorganizować stanowiska pakowania wyrobów,
- dobrać odpowiednie jednostki opakowaniowe,
- zapakować i ocechować wyroby,
- określić warunki magazynowania gotowych wyrobów,
- dokonać magazynowania wyrobów,
- dobrać środki transportu wyrobów,
- przetransportować wyroby koszykarsko  plecionkarskie,
- zastosować zasady bezpieczeństwa i higieny pracy, ochrony przeciwpożarowej oraz
ochrony środowiska.
,,Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
6
4. PRZYKAADOWE SCENARIUSZE ZAJĆ
Scenariusz zajęć 1
Osoba prowadząca...........................................................................................
Modułowy program nauczania: Koszykarz  plecionkarz 742[02]
Moduł: Podstawy koszykarstwa  plecionkarstwa 742[02].O1
Jednostka modułowa: Magazynowanie, pakowanie i transport wyrobów 742[02].O1.07
Temat: Wykonanie pośredniej jednostki opakowaniowej wyrobów poprzez formowanie
w wiązkę.
Cel ogólny: Kształtowanie umiejętności wykonywania jednostek opakowaniowych.
Po zakończeniu zajęć edukacyjnych uczeń powinien umieć:
- zorganizować stanowisko pracy do wykonania zadania,
- sporządzić plan wykonania ćwiczenia,
- określić sposób wykonania wiązki wyrobów,
- pogrupować wyroby koszykarsko  plecionkarskie według ich cech konstrukcyjnych,
- wykonać formowanie wyrobów w wiązkę.
Metody nauczania  uczenia się:
- ćwiczenia praktyczne.
Formy organizacyjne pracy uczniów:
- indywidualna, grupowa.
Czas: 1 godzina dydaktyczna.
Środki dydaktyczne:
- kosze galanteryjne (gniazdkujące się) szt. 8,
- sznurek ,
- nożyczki,
- karton (na podkładki).
Przebieg zajęć:
1. Sprawy organizacyjne.
2. Nawiązanie do tematu, omówienie celów zajęć.
3. Zorganizowanie stanowiska pracy do wykonania ćwiczenia.
4. Realizacja tematu:
- Uczniowie w zespołach gromadzą na stanowisku pracy kosze galanteryjne z wikliny.
- Uczniowie segregują wyroby według ich cech wspólnych.
- Uczniowie układają kosze w wiązkę sposobem gniazdkowania.
- Każdy z uczniów wykonuje wiązanie za uchwyty.
- Nauczyciel nadzoruje pracę uczniów. Podpowiada najlepsze rozwiązania.
5. Po uformowaniu wiązki, przedstawiciel zespołu dokonuje ostatecznego sprawdzenia
wykonanego ćwiczenia.
6. Porządkowanie stanowiska pracy,
7. Nauczyciel sprawdza pracę uczniów na każdym etapie wykonywanego ćwiczenia
i stwierdza poprawność działań uczniów.
,,Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
7
8. Uczniowie prezentują wykonane wiązki na stanowiskach pracy.
9. Klasa wspólnie z nauczycielem dokonuje oceny prac.
Zakończenie zajęć
Podsumowanie pracy uczniów, zadanie pracy domowej.
Praca domowa
Naszkicuj sposób formowania wyrobów w pęczek, składający się z trzech koszy galanteryjnych.
Sposób uzyskania informacji zwrotnej od ucznia po zakończonych zajęciach:
- anonimowe ankiety ewaluacyjne dotyczące sposobu prowadzenia zajęć i nabytych
umiejętności.
,,Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
8
Scenariusz zajęć 2
Osoba prowadząca...........................................................................................
Modułowy program nauczania: Koszykarz  plecionkarz 742[02]
Moduł: Podstawy koszykarstwa  plecionkarstwa 742[02].O1
Jednostka modułowa: Magazynowanie, pakowanie i transport wyrobów 742[02].O1.07
Temat: Składowanie i magazynowanie koszy galanteryjnych z wikliny.
Cel ogólny: Kształtowanie umiejętności właściwego składowania i magazynowania wyrobów
koszykarsko  wikliniarskich.
Po zakończeniu zajęć edukacyjnych uczeń potrafi:
- sporządzić plan wykonania ćwiczenia,
- zorganizować stanowisko pracy do wykonania zadania,
- pogrupować wyroby koszykarsko  plecionkarskie według ich cech konstrukcyjnych,
- dostosować sposób składowania do cech konstrukcyjnych i wytrzymałościowych
wyrobów,
- składować jednostkę opakowaniową magazynowanych wyrobów,
- wykorzystać do składowania urządzenia techniczne,
- dokonać składowania wyrobów.
Metody nauczania  uczenia się:
- metoda przewodniego tekstu
Formy organizacyjne pracy uczniów:
- indywidualna,
- grupowa.
Strategia: uczenie się przez doświadczenie
Czas: 2 godziny dydaktyczne.
Środki dydaktyczne:
- kosze galanteryjne (gniazdkujące się) szt. 4,
- sznurek,
- nożyczki,
- karton na podkładki.
Przebieg zajęć:
Zadanie dla ucznia
Przedmiotem zadania jest wykonanie czynności składowania i magazynowania koszy
galanteryjnych z wikliny oraz sporządzenie planu tych czynności.
FAZA WSTPNA
Czynności organizacyjno-porządkowe, podanie tematu zajęć, zapoznanie uczniów
z pracą metodą przewodniego tekstu.
FAZA WAAŚCIWA
INFORMACJE
1. Co to jest składowanie i magazynowanie?
,,Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
9
2. Jakie wyróżniamy sposoby składowania wyrobów?
3. Kiedy składujemy i magazynujemy wyroby koszykarsko  plecionkarskie?
4. Czy potrafisz wykonać składowania określonych wyrobów?
5. Jaki sprzęt wykorzystywany jest przy składowaniu i magazynowaniu wyrobów
koszykarsko  plecionkarskich?
PLANOWANIE
1. Ustal sposób składowania koszy galanteryjnych.
2. Zaplanuj kolejność czynności podczas składowania.
3. Ustal miejsce składowania i magazynowania.
4. Ustal sposób zabezpieczenia zmagazynowanych wyrobów przed uszkodzeniami.
UZGODNIENIE
1. Omów wszystkie punkty z fazy planowania z nauczycielem.
2. Odnieś się do uwag i propozycji nauczyciela.
WYKONANIE
1. Wykonaj składowanie według ustalonego wcześniej sposobu.
2. Wykonaj składowanie wyrobów według ustalonej kolejności.
3. Dokonaj składowania w ustalonym miejscu.
4. Uporządkuj stanowisko pracy,
5. Zwróć uwagę na estetykę i poprawność twojej pracy.
6. Przygotuj się do zaprezentowania swojej pracy. (Zespoły uczniów wyznaczają lidera
grupy, który dokonuje prezentacji ćwiczenia).
SPRAWDZANIE
1. Czy poprawnie został ustalony sposób składowania koszy galanteryjnych?
2. Czy prawidłowo została ustalona kolejność czynności do przeprowadzenia składowania?
3. Czy miejsce składowania zostało dobrane w sposób właściwy?
4. Czy etapy składowania zostały właściwie wykonane?
ANALIZA
Uczniowie wraz z nauczycielem wskazują, które etapy ćwiczenia sprawiły im najwięcej
trudności. Nauczyciel podsumowuje całe ćwiczenie, wskazuje jakie nowe umiejętności
zostały wykształcone, jakie wystąpiły nieprawidłowości i jak ich unikać w przyszłości.
FAZA KOCCOWA
Zakończenie zajęć
Podsumowanie pracy uczniów, porządkowanie stanowiska pracy, zadanie pracy domowej.
Praca domowa
Odszukaj w literaturze wiadomości na temat: Magazynowanie wyrobów koszykarsko 
plecionkarskich.
Sposób uzyskania informacji zwrotnej od ucznia po zakończonych zajęciach:
- anonimowe ankiety ewaluacyjne dotyczące sposobu prowadzenia zajęć i nabytych
umiejętności.
,,Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
10
5. ĆWICZENIA
5.1. Przepisy bezpieczeństwa i higieny pracy, ochrony
przeciwpożarowej oraz ochrony środowiska dotyczące
magazynowania składowania i transportu wyrobów
5.1.1. Ćwiczenia
Ćwiczenie 1
Wymień techniczne środki zabezpieczenia przeciwpożarowego magazynów.
Wskazówki do realizacji:
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego zakres
i techniki wykonania. Zapoznać uczniów z zasadami bezpiecznej pracy, przepisami
dotyczącymi ochrony ppoż. i środowiska naturalnego.
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1) zapoznać się z materiałem nauczania dotyczącym zabezpieczenia przeciwpożarowego
magazynów.
2) zgromadzić i wykorzystać inne materiały dotyczące tej problematyki,
3) zapisać w punktach techniczne środki zabezpieczenia przeciwpożarowego,
4) zaprezentować wykonane ćwiczenie,
5) dokonać oceny poprawności wykonanego ćwiczenia.
Zalecane metody nauczania  uczenia się:
- praca z tekstem, dyskusja kierowana,
- dyskusja kierowana.
Środki dydaktyczne:
- arkusz papieru,
- przybory do pisania,
- literatura z rozdziału 7,
- materiał nauczania z rozdziału 4.1.1. z poradnika dla ucznia.
Ćwiczenie 2
Wykaż różnicę między działaniami organizacyjnymi i technicznymi powodującymi
eliminację zagrożeń wypadkowych.
Wskazówki do realizacji:
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego zakres
i techniki wykonania. Zapoznać uczniów z zasadami bezpiecznej pracy, przepisami
dotyczącymi ochrony ppoż. i środowiska naturalnego.
,,Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
11
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1) zapoznać się z materiałem nauczania dotyczącym działań organizacyjnych i technicznych,
2) zgromadzić i wykorzystać inne materiały dotyczące tej problematyki,
3) zapisać w punktach czego dotyczą działania techniczne w zakresie BHP,
4) zapisać w punktach czego dotyczą działania organizacyjne w zakresie BHP,
5) wykazać różnicę pomiędzy pojęciami: działania organizacyjne i techniczne,
6) zaprezentować wykonane ćwiczenie,
7) dokonać oceny poprawności wykonanego ćwiczenia.
Zalecane metody nauczania  uczenia się:
- praca z tekstem,
- dyskusja kierowana.
Środki dydaktyczne:
- arkusz papieru,
- przybory do pisania,
- literatura z rozdziału 7,
- materiał nauczania z rozdziału 4.1.1. z poradnika dla ucznia.
Ćwiczenie 3
Wymień przyczyny powodujące powstawanie pożarów w magazynach.
Wskazówki do realizacji:
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego zakres
i techniki wykonania. Zapoznać uczniów z zasadami bezpiecznej pracy, przepisami
dotyczącymi ochrony ppoż. i środowiska naturalnego.
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1) zapoznać się z materiałem nauczania dotyczącym przyczyn powstawania pożarów,
2) zgromadzić i wykorzystać inne materiały dotyczące tej problematyki,
3) zapisać w punktach i wyjaśnić przyczyny powodujące powstawanie pożarów,
4) zaprezentować wykonane ćwiczenie,
5) dokonać oceny poprawności wykonanego ćwiczenia.
Zalecane metody nauczania  uczenia się:
- praca z tekstem, dyskusja kierowana.
- dyskusja kierowana.
Środki dydaktyczne:
- arkusz papieru,
- przybory do pisania,
- literatura z rozdziału 7,
- materiał nauczania z rozdziału 4.1.1. z poradnika dla ucznia.
,,Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
12
5.2. Znakowanie wyrobów koszykarsko - plecionkarskich
5.2.1. Ćwiczenia
Ćwiczenie 1
Zgodnie z zasadami cechowania oznakuj wyrób koszykarsko  plecionkarski. Etykietę
wykonaj dla kosza na bieliznę.
Wskazówki do realizacji:
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego zakres
i techniki wykonania. Zapoznać uczniów z zasadami bezpiecznej pracy.
Sposób wykonania ćwiczenia.
Uczeń powinien:
1) zorganizować stanowisko pracy,
2) zapoznać się z zasadami oznaczeń pojedynczych wyrobów,
3) przygotować materiały do wykonania ćwiczenia,
4) wypisać na etykietce elementy oznaczenia w odpowiedniej kolejności,
5) umieścić etykietę na wyrobie,
6) zaprezentować wykonane ćwiczenie,
7) dokonać oceny poprawności wykonanego ćwiczenia.
Zalecane metody nauczania  uczenia się:
- pokaz z objaśnieniem,
- ćwiczenia.
Środki dydaktyczne:
- arkusz brystolu formatu A4,
- długopis,
- nożyczki,
- sznurek,
- materiał nauczania z rozdziału 4.4.1. z poradnika dla ucznia,
- literatura z rozdziału 7.
Ćwiczenie 2
Zgodnie z zasadami cechowania oznakuj wyrób koszykarsko  plecionkarski.
Etykietę wykonaj dla kosza przeznaczonego dla zwierząt.
Wskazówki do realizacji:
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego zakres
i techniki wykonania. Zapoznać uczniów z zasadami bezpiecznej pracy.
Sposób wykonania ćwiczenia.
Uczeń powinien:
1) zorganizować stanowisko pracy,
2) zapoznać się z zasadami oznaczeń pojedynczych wyrobów,
3) przygotować materiały do wykonania ćwiczenia,
4) wypisać na etykietce elementy oznaczenia w odpowiedniej kolejności,
,,Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
13
5) umieścić etykietę na wyrobie,
6) zaprezentować wykonane ćwiczenie,
7) dokonać oceny poprawności wykonanego ćwiczenia.
Zalecane metody nauczania  uczenia się:
- pokaz z objaśnieniem,
- ćwiczenia.
Środki dydaktyczne:
- arkusz brystolu formatu A5,
- długopis,
- nożyczki,
- sznurek,
- materiał nauczania z rozdziału 4.4.1. z poradnika dla ucznia,
- literatura z rozdziału 7.
Ćwiczenie 3
Wykonaj przykładowe oznaczenie wyrobów w jednostce ładunkowej.
Wskazówki do realizacji:
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego zakres
i techniki wykonania. Zapoznać uczniów z zasadami bezpiecznej pracy.
Sposób wykonania ćwiczenia.
Uczeń powinien:
1) zorganizować stanowisko pracy,
2) zapoznać się z zasadami oznaczeń jednostek ładunkowych,
3) przygotować materiały do wykonania ćwiczenia,
4) wypisać na etykietce elementy oznaczeń w odpowiedniej kolejności,
5) przygotować etykietę do umieszczenia na jednostce ładunkowej,
6) zaprezentować wykonane ćwiczenie,
7) dokonać oceny poprawności wykonanego ćwiczenia.
Zalecane metody nauczania  uczenia się:
- pokaz z objaśnieniem,
- ćwiczenia.
Środki dydaktyczne:
- arkusz brystolu formatu A5,
- długopis,
- linijka,
- nożyczki,
- sznurek,
- materiał nauczania z rozdziału 4.4.1. z poradnika dla ucznia,
- literatura z rozdziału 7.
,,Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
14
5.3. Składowanie i magazynowanie wyrobów koszykarsko 
plecionkarskich
5.3.1. Ćwiczenia
Ćwiczenie 1
Zaplanuj sposób składowania koszy do bielizny w ilości 40 sztuk. Ćwiczenie wykonaj
w formie rysunku i opisu.
Wskazówki do realizacji:
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego zakres
i techniki wykonania. Zapoznać uczniów z zasadami bezpiecznej pracy oraz z przepisami
ppoż.
Sposób wykonania ćwiczenia.
Uczeń powinien:
1) zorganizować stanowisko pracy do wykonania ćwiczenia,
2) zapoznać się z materiałem nauczania dotyczącym składowania i magazynowania
wyrobów koszykarsko  plecionkarskich,
3) określić i wykorzystać inne materiały i sprzęt,
4) ustalić czy wybrany system składowania nie będzie powodował uszkodzenia wyrobu,
5) wykonać niezbędne rysunki i sporządzić opisy,
6) zaprezentować wykonane ćwiczenie,
7) dokonać oceny poprawności wykonanego ćwiczenia.
Zalecane metody nauczania  uczenia się:
- pokaz z objaśnieniem,
- ćwiczenia.
Środki dydaktyczne:
- model kosza do bielizny,
- arkusz papieru formatu A4,
- przybory do pisania,
- ołówek,
- linijka,
- gumka,
- przybory do mierzenia,
- materiał nauczania z rozdziału 4.3.1. z poradnika dla ucznia,
- literatura z rozdziału 7.
Ćwiczenie 2
Wykonaj przykładowe oznakowanie gniazda regałowego, miejsca paletowego
w gniezdzie, segmentu i rzędu. Ćwiczenie wykonaj w formie rysunku i opisu.
Wskazówki do realizacji:
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego zakres
i techniki wykonania. Zapoznać uczniów z zasadami bezpiecznej pracy oraz z przepisami
ppoż.
,,Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
15
Sposób wykonania ćwiczenia.
Uczeń powinien:
1) zorganizować stanowisko pracy,
2) zapoznać się z materiałem nauczania dotyczącym składowania i magazynowania
wyrobów koszykarsko  plecionkarskich,
3) wykonać szkic regału paletowego i opisać miejsca określające oznakowanie,
4) zapoznać się ze sposobem znakowania miejsc składowania wyrobów,
5) określić i wykorzystać inne materiały i sprzęt,
6) przedstawić oznakowanie miejsca składowania,
7) zaprezentować wykonane ćwiczenie,
8) dokonać oceny poprawności wykonanego ćwiczenia.
Zalecane metody nauczania  uczenia się:
- pokaz z objaśnieniem,
- ćwiczenia.
Środki dydaktyczne:
- arkusz papieru formatu A4,
- ołówek,
- linijka,
- gumka,
- ołówek,
- materiał nauczania z rozdziału 4.3.1. z poradnika dla ucznia,
- literatura z rozdziału 7.
Ćwiczenie 3
Określ miejsce i sposób składowania dających się gniazdkować 20 sztuk gospodarczych
koszy z wikliny o jednakowych cechach. Ćwiczenie wykonaj w formie rysunku i opisu.
Wskazówki do realizacji:
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego zakres
i techniki wykonania. Zapoznać uczniów z zasadami bezpiecznej pracy.
Sposób wykonania ćwiczenia.
Uczeń powinien:
1) zorganizować stanowisko pracy,
2) zapoznać się z materiałem nauczania dotyczącym składowania i magazynowania
wyrobów koszykarsko  plecionkarskich,
3) zgromadzić i wykorzystać inne materiały dotyczące tej problematyki,
4) ustalić sposób pakowania w pośrednie jednostki opakowaniowe,
5) ustalić czy wybrany system składowania nie będzie powodował uszkodzenia wyrobu,
6) wykonać niezbędne rysunki i sporządzić opisy,
7) zaprezentować wykonane ćwiczenie,
8) dokonać oceny poprawności wykonanego ćwiczenia.
Zalecane metody nauczania  uczenia się:
- pokaz z objaśnieniem,
- ćwiczenia.
,,Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
16
Środki dydaktyczne:
- model gospodarczego kosza z wikliny,
- arkusz papieru formatu A4,
- linijka,
- gumka,
- długopis,
- miara zwijana,
- materiał nauczania z rozdziału 4.3.1. z poradnika dla ucznia,
- literatura z rozdz. 7.
,,Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
17
5.4. Pakowanie wyrobów koszykarsko  plecionkarskich
5.4.1. Ćwiczenia
Ćwiczenie 1
Wykonaj formowanie w pęczek galanteryjnych koszy z wikliny.
Wskazówki do realizacji:
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego zakres
i techniki wykonania. Zapoznać uczniów z zasadami bezpiecznej pracy oraz z przepisami
ppoż.
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1) zorganizować stanowisko pracy do wykonania ćwiczenia,
2) zapoznać się z zasadami formowania wyrobów w pęczek,
3) zgromadzić wyroby z wikliny do wykonania ćwiczenia,
4) uformować pęczek zgodnie z poleceniem,
5) dokonać związania wyrobów w pęczek,
6) zaprezentować wykonane ćwiczenie,
7) dokonać oceny poprawności wykonania ćwiczenia.
Zalecane metody nauczania  uczenia się:
- pokaz z objaśnieniem,
- ćwiczenia.
Środki dydaktyczne:
- kosze galanteryjne z wikliny (trzy sztuki),
- sznurek do wiązania,
- nożyczki,
- materiał nauczania z rozdziału 4.2.1. poradnika dla ucznia,
- literatura z rozdziału 7.
Ćwiczenie 2
Ułóż w pęczek sposobem gwiazdzistym kosze z pałąkami.
Wskazówki do realizacji:
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego zakres
i techniki wykonania. Zapoznać uczniów z zasadami bezpiecznej pracy oraz z przepisami
ppoż.
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1) zorganizować stanowisko pracy do wykonania ćwiczenia
2) zapoznać się gwiazdzistym sposobem formowania wyrobów w pęczek,
3) zgromadzić wyroby do wykonania ćwiczenia,
4) uformować jednostkę opakowaniową zgodnie z poleceniem,
5) dokonać związania wyrobów w pęczek,
6) zaprezentować wykonane ćwiczenie,
7) dokonać oceny poprawności wykonania ćwiczenia.
,,Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
18
Zalecane metody nauczania  uczenia się:
- instruktaż,
- pokaz z objaśnieniem,
- ćwiczenia.
Środki dydaktyczne:
- kosze galanteryjne z wikliny (cztery sztuki),
- sznurek do wiązania,
- nożyczki,
- materiał nauczania z rozdziału 4.2.1. z poradnika dla ucznia,
- literatura z rozdziału 7.
Ćwiczenie 3
Wykonaj formowanie w wiązkę galanteryjnych koszy z uchwytami.
Wskazówki do realizacji:
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego zakres
i techniki wykonania. Zapoznać uczniów z zasadami bezpiecznej pracy oraz z przepisami ppoż.
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1) zorganizować stanowisko pracy do wykonania ćwiczenia,
2) zapoznać się z zasadami formowania wyrobów w wiązki,
3) zgromadzić wyroby do wykonania ćwiczenia,
4) uformować jednostkę opakowaniową zgodnie z poleceniem,
5) dokonać związania wyrobów w wiązkę,
6) zaprezentować wykonane ćwiczenie,
7) dokonać oceny poprawności wykonania ćwiczenia.
Zalecane metody nauczania  uczenia się:
- instruktaż,
- pokaz z objaśnieniem,
- ćwiczenia.
Środki dydaktyczne:
- kosze z wikliny z uchwytami (cztery sztuki),
- sznurek do wiązania,
- nożyczki,
- materiał nauczania z rozdziału 4.2.1. z poradnika dla ucznia,
- literatura z rozdziału 7.
Ćwiczenie 4
Wykonaj formowanie składu wyrobów o jednakowych cechach i różnych wymiarach.
Wskazówki do realizacji:
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego zakres
i techniki wykonania. Zapoznać uczniów z zasadami bezpiecznej pracy oraz przepisami ppoż.
,,Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
19
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1) zorganizować stanowisko pracy,
2) zapoznać się z zasadami formowania wyrobów w skład,
3) zgromadzić wyroby do wykonania ćwiczenia,
4) uformować jednostkę opakowaniową zgodnie z poleceniem,
5) dokonać związania wyrobów w skład,
6) zaprezentować wykonane ćwiczenie,
7) dokonać oceny poprawności wykonania ćwiczenia.
Zalecane metody nauczania  uczenia się:
- instruktaż,
- pokaz z objaśnieniem,
- ćwiczenia.
Środki dydaktyczne:
- kosze z wikliny (trzy sztuki),
- sznurek do wiązania,
- nożyczki,
- materiał nauczania z rozdziału 4.2.1. z poradnika dla ucznia,
- literatura z rozdziału 7.
,,Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
20
5.5. Transport wyrobów koszykarsko - plecionkarskich
5.5.1. Ćwiczenia
Ćwiczenie 1
Zaplanuj przetransportowanie wyrobów koszykarsko  plecionkarskich uformowanych
w pęczki z miejsca składowania do załadunku samochodowego.
Wskazówki do realizacji:
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego zakres
i techniki wykonania. Zapoznać uczniów z zasadami bezpiecznej pracy oraz przepisami ppoż.
i ochrony środowiska naturalnego.
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1) ustalić rodzaj i ilość wyrobów przeznaczonych do załadunku samochodowego,
2) określić drogi transportowe, którymi przemieszczane będą wyroby,
3) określić środki transportowe do transportu wyrobów koszykarsko  plecionkarskich,
4) zaplanować użycie sprzętu pomocniczego,
5) określić normy ręcznego przenoszenia towarów zgodnie z przepisami bhp,
6) zastosować się do przepisów dotyczących organizacji ręcznych prac transportowych,
7) napisać plan wykonania ćwiczenia według wyżej wymienionych punktów,
8) zaprezentować wykonane ćwiczenie,
9) dokonać poprawności wykonanego ćwiczenia.
Zalecane metody nauczania  uczenia się:
- pokaz z objaśnieniem,
- praca z tekstem,
- ćwiczenia.
Środki dydaktyczne:
- arkusz papieru,
- długopis,
- materiał nauczania z rozdz. 4.5.1,
- materiał nauczania z rozdz. 4.1.1.
Ćwiczenie 2
Wykonaj załadunek wyrobów koszykarsko  plecionkarskich przeznaczonych do transportu.
Wskazówki do realizacji:
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego zakres
i techniki wykonania. Zapoznać uczniów z zasadami bezpiecznej pracy oraz przepisami ppoż.
i ochrony środowiska naturalnego.
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1) ustalić rodzaj i ilość wyrobów przeznaczonych do załadunku,
2) zaplanować prace ładunkowe,
,,Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
21
3) zaplanować wykorzystanie prostych urządzeń służących do załadunku,
4) zaplanować użycie sprzętu pomocniczego,
5) określić normy ręcznego przenoszenia towarów zgodnie z przepisami bhp,
6) zastosować się do przepisów dotyczących organizacji ręcznych prac transportowych,
7) napisać plan wykonania ćwiczenia według wyżej wymienionych punktów,
8) wykonać ćwiczenie zgodnie z planem,
9) zaprezentować wykonane ćwiczenie,
10) dokonać poprawności wykonanego ćwiczenia.
Zalecane metody nauczania  uczenia się:
- pokaz z objaśnieniem,
- ćwiczenia praktyczne.
Środki dydaktyczne:
- dzwigarki ręczne,
- wózki unoszące ręczne,
- wciągniki ręczne,
- sprzęt pomocniczy,
- materiał nauczania z rozdz. 4.5.1,
- materiał nauczania z rozdz. 4.1.1.
,,Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
22
6. EWALUACJA OSIGNIĆ UCZNIA
Przykłady narzędzi pomiaru dydaktycznego
TEST 1
Test dwustopniowy do jednostki modułowej  Magazynowanie, pakowanie
i transport wyrobów
Test składa się z 24 zadań, z których:
- zadania 1, 3, 4, 5, 7, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 17, 18, 19, 20, 21, 23, 24, są z poziomu
podstawowego,
- zadania 2, 6, 8, 16, 22, są z poziomu ponadpodstawowego.
Punktacja zadań 0 lub 1 punkt
Za każdą prawidłową odpowiedz uczeń otrzymuje 1 punkt. Za złą odpowiedz lub jej brak
uczeń otrzymuje 0 punktów.
Proponuje się następujące normy wymagań  uczeń otrzyma następujące
oceny szkolne:
- dopuszczający  za rozwiązanie co najmniej 11 zadań z poziomu podstawowego,
- dostateczny  za rozwiązanie co najmniej 15 zadań z poziomu podstawowego,
- dobry  za rozwiązanie co najmniej 19 zadań, w tym 3 z poziomu ponadpodstawowego,
- bardzo dobry  za rozwiązanie co najmniej 22 zadań, w tym 4 z poziomu
ponadpodstawowego,
Plan testu nr 1
Klucz odpowiedzi
Cel operacyjny
Nr Kategoria Poziom Poprawna
(mierzone osiągnięcia
zad. celu wymagań odpowiedz
ucznia)
Określić element procesu
1. B P a
magazynowania
Określić najważniejszy
2. element procesu C PP b
magazynowania
Określić normy przenoszenia
3. A P a
dla mężczyzn
Określić normy przenoszenia
4. A P d
dla kobiet
Określić normę dzwigania
5. A P c
dla dziewcząt
,,Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
23
- towary są opakowane
i oznakowane,
- urządzenia magazynowe
gwarantują bezpieczną
Określić warunki
obsługę,
6. bezpiecznego procesu C PP
- pomieszczenia magazynowe
magazynowania
spełniają wymogi bhp i p.
poż,
- pracownicy znają zasady
- składowania towarów.
Określić pojęcie: działania
7. B P a
organizacyjne
Uczeń wymienia min. trzy.
- używanie ognia
w miejscach zabronionych,
- zły nadzór nad
Określić przyczyny urządzeniami
8. C PP
powstawania pożarów. elektrycznymi,
- niesprawne instalacje,
- przeciążenie sieci,
- niewłaściwe urządzenia
transportowe.
Określić sposób formowania
9. B P a
pęczka
Określić sposób formowania
10. B P a
wiązki.
Określić sposób formowania
11. B P c
zestawu składów
Określić zastosowanie
12. B P a
pakietu
Określić sposób formowania
13. B P a
w pęczek
Określić sposób układania
14. B P a
zestawu składów
Wskazać przypadek
15. składowania wyrobów B P b
w stosach
Sklasyfikować typy regałów
- regały paletowe,
magazynowych do
16. C PP - regały przejezdne,
składowania jednostek
- regały przesuwne.
ładunkowych wyrobów
Podając:
- rząd regału,
Określić sposób oznaczania - segment w rzędzie,
B P
17.
miejsc składowania
- gniazdo w segmencie,
- miejsce paletowe
w gniezdzie.
,,Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
24
Określić sposób znakowania
18. B P a
wyrobów
Określić sposób oznaczania
19. B P b
wielkości wyrobów
Uczeń wymienia co najmniej
trzy zasady z n/w:
- magazynowanie
asortymentami,
- dostęp do wyrobu,
- prowadzenie kart
magazynowych,
Wymienić zasady
20. magazynowania wyrobów A P - właściwe magazynowanie
gotowych
- wyrobów galanteryjnych,
- ochrona wyrobów przed
uszkodzeniem,
- magazynowanie w składach,
zestawach składów,
- właściwe wykorzystanie
przestrzeni magazynowej.
Określić sposób znakowania
21. B P a
jednostki ładunkowej
Zakwalifikować symbole
K  wiklina okorowana,
znakujące typ wyrobu
22. N  wiklina nieokorowana,
w zależności od użytego C PP
T  taśma wiklinowa.
materiału
23. Wskazać element transportu B P a
Wskazać urządzenie
24. B P a
transportowe
,,Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
25
Przebieg testowania
Instrukcja dla nauczyciela
1. Ustal z uczniami termin przeprowadzenia sprawdzianu z co najmniej jednotygodniowym
wyprzedzeniem.
2. Omów z uczniami cel stosowania pomiaru dydaktycznego.
3. Zapoznaj uczniów z rodzajem zadań podanych w zestawie oraz z zasadami punktowania.
4. Przeprowadz z uczniami próbę udzielania odpowiedzi na takie typy zadań testowych,
jakie będą w teście.
5. Omów z uczniami sposób udzielania odpowiedzi (karta odpowiedzi).
6. Zapewnij uczniom możliwość samodzielnej pracy.
7. Rozdaj uczniom zestawy zadań testowych i karty odpowiedzi, podaj czas przeznaczony
na udzielanie odpowiedzi.
8. Postaraj się stworzyć odpowiednią atmosferę podczas przeprowadzania pomiaru
dydaktycznego (rozładuj niepokój, zachęć do sprawdzenia swoich możliwości).
9. Kilka minut przed zakończeniem sprawdzianu przypomnij uczniom o zbliżającym się
czasie zakończenia udzielania odpowiedzi.
10. Zbierz karty odpowiedzi oraz zestawy zadań testowych.
11. Sprawdz wyniki i wpisz do arkusza zbiorczego.
12. Przeprowadz analizę uzyskanych wyników sprawdzianu i omów te zadania, które
sprawiły uczniom największe trudności.
13. Ustal przyczyny trudności uczniów w opanowaniu wiadomości i umiejętności.
14. Opracuj wnioski do dalszego postępowania, mającego na celu uniknięcie niepowodzeń
dydaktycznych  niskie wyniki przeprowadzonego sprawdzianu.
Instrukcja dla ucznia
1. Przeczytaj uważnie instrukcję.
2. Podpisz imieniem i nazwiskiem kartę odpowiedzi.
3. Zapoznaj się z zestawem pytań testowych.
4. Test zawiera 24 zadania dotyczące magazynowania, pakowania i transportu wyrobów.
5. Zadania: 1, 2 ,3, 4, 5, 7, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 18, 19, 21, 23, 24 są to pytania
wielokrotnego wyboru i tylko jedna odpowiedz jest prawidłowa. Na pytania: 6, 8, 16, 17,
20, 22, należy udzielić krótkiej odpowiedzi.
6. Udzielaj odpowiedzi tylko na załączonej karcie odpowiedzi:
- w pytaniach wielokrotnego wyboru zaznacz prawidłową odpowiedz X (w przypadku
pomyłki należy błędną odpowiedz zaznaczyć kółkiem, a następnie ponownie
zakreślić odpowiedz prawidłową),
- w pytaniach z krótką odpowiedzią wpisz odpowiedz w wyznaczone pole,
7. Pracuj samodzielnie, bo tylko wtedy będziesz miał satysfakcję z wykonanego zadania.
8. Kiedy udzielenie odpowiedzi będzie Ci sprawiało trudność, wtedy odłóż jego
rozwiązanie
9. na pózniej i wróć do niego, gdy zostanie Ci wolny czas.
10. Na rozwiązanie testu masz 45 min.
Materiały dla ucznia:
- instrukcja,
- zestaw zadań testowych,
- karta odpowiedzi.
,,Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
26
ZESTAW ZADAC TESTOWYCH
1. Do elementów procesu magazynowania zaliczamy:
a) magazynowane towary.
b) działania organizacyjne.
c) działania techniczne.
d) działania organizacyjno  porządkowe.
2. W procesie magazynowania najważniejszym elementem jest:
a) składowany asortyment towarów.
b) pracownik magazynowy.
c) urządzenia do składowania.
d) urządzenia transportowe.
3. Przy pracy stałej mężczyzna może przenosić:
a) 30 kg.
b) 35 kg.
c) 40 kg.
d) 45 kg.
4. Przy pracy dorywczej kobiety mogą przenosić:
a) 10 kg.
b) 12 kg.
c) 15 kg.
d) 20 kg.
5. Norma dzwigania przy pracy dorywczej dziewcząt wynosi:
a) 10 kg.
b) 12 kg.
c) 14 kg.
d) 15 kg.
6. Określ warunki bezpiecznego procesu magazynowania.
7. Działania organizacyjne związane z wyeliminowaniem zagrożeń polegają na:
a) szkoleniu pracowników.
b) umieszczeniu znaków ostrzegawczych.
c) oznakowaniu wewnętrznych dróg transportowych.
d) stosowaniu środków ochrony indywidualnej.
8. Wymień co najmniej trzy przyczyny powodujące powstawanie pożarów.
9. Pęczek formowany jest poprzez:
a) formowanie niegniazdkujących się sztuk wyrobów.
b) formowanie gniazdkujących się sztuk wyrobów.
c) poprzez zastosowanie niegniazdkującego i gniazdkującego wyrobu.
d) poprzez formowanie różnych asortymentów wyrobów.
,,Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
27
10. Wiązka formowana jest z:
a) gniazdkujących się sztuk wyrobów.
b) niegniazdkujących się sztuk wyrobów.
c) różnych rodzajów wyrobów.
d) poprzez wiązanie wyrobów za pałąki.
11. Zestaw składów formowany jest z:
a) pęczków.
b) wiązek.
c) składów.
d) stosów.
12. Pakiet ma zastosowanie w:
a) transporcie.
b) magazynowaniu.
c) składowaniu.
d) znakowaniu wyrobów.
13. Formowanie koszy w pęczek polega na:
a) wspólnym związaniu wyrobów za pałąki.
b) wiązaniu wokół pęczka.
c) wiązaniu równolegle do dna kosza.
d) gniazdkowaniu i wiązaniu wyrobów za pałąki.
14. Zestawy składów dla koszy bez pałąków układane są:
a) jeden skład na drugim.
b) jeden skład obok drugiego.
c) gwiazdziści ku środkowi zestawu.
d) w gniazdach regałowych.
15. Składowanie wyrobów koszykarsko - plecionkarskich w stosach jest stosowane wówczas
gdy:
a) należy wykorzystać przestrzeń magazynową.
b) składowanie nie spowoduje uszkodzenia towaru.
c) występuje mały zapas magazynowanego towaru.
d) występuje brak powierzchni magazynowej.
16. Jakie typy regałów są stosowane do składowania jednostek ładunkowych wyrobów?
17. W jaki sposób oznaczamy miejsca składowania na regałach.
18. Znakowanie wyrobów wykonuje się poprzez:
a) nadanie wyrobom cyfr i symboli.
b) opis i nazwę wyrobu.
c) podanie parametrów wyrobu.
d) wykonanie napisu na wyrobie.
,,Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
28
19. Wielkość wyrobów w procesie znakowania oznaczamy poprzez:
a) podanie wymiarów.
b) określenie wielkości cyfrą arabką.
c) określenie wymiarów cyfrą rzymską.
d) oznaczenie cyframi arabskimi i rzymskimi.
20. Wymień co najmniej trzy zasady magazynowania wyrobów gotowych.
21. Elementem znakowania jednostki ładunkowej wyrobów jest:
a) nazwa lub znak producenta.
b) opis techniczny wyrobu.
c) oznaczenie wielkości wyrobu.
d) oznaczenie typu wyrobu.
22. Wymień oznaczenia określające typ wyrobu w zależności od zastosowanego materiału
wyplotowego.
23. Do elementów transportu zaliczamy:
a) przeładunek.
b) wózki ręczne.
c) taczki i nosze.
d) wciągarki.
24. Urządzenia transportowe to:
a) wózki platformowe.
b) nosze.
c) kosze.
d) pasy.
,,Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
29
KARTA ODPOWIEDZI
Imię i nazwisko...................................................................................
Magazynowanie, pakowanie i transport wyrobów.
Zakreśl poprawną odpowiedz, wpisz odpowiedz.
Nr
Odpowiedz Punkty
zadania
1. a b c d
2. a b c d
3. a b c d
4. a b c d
5. a b c d
Warunki bezpiecznego procesu magazynowania to:
& & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & ..
& & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & ..
& & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & ..
6.
& & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & ..
& & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & ..
& & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & .
& & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & ...
7. a b c d
Przyczyny powodujące powstawanie pożarów to:
& & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & ..
& & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & ..
& & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & ..
8.
& & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & ..
& & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & ..
& & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & ..
& & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & ..
9. a b c d
10. a b c d
11. a b c d
12. a b c d
13. a b c d
14. a b c d
15. a b c d
Do składowania jednostek ładunkowych wyrobów stosowane
są następujące typy regałów:
& & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & ..
& & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & ..
16. & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & ..
& & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & ..
& & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & ..
& & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & ..
& & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & ..
,,Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
30
Miejsca składowania na regałach oznaczamy w następujący
sposób:
& & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & ..
& & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & ..
17. & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & ..
& & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & ..
& & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & ..
& & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & ..
& & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & ..
18. a b c d
19. a b c d
Magazynując gotowe wyroby koszykarsko  plecionkarskie
należy przestrzegać następujących zasad:
& & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & ..
& & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & ..
20. & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & ..
& & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & ..
& & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & ..
& & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & ..
& & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & ..
21. a b c d
Oznaczenia określające typ wyrobu w zależności od
zastosowanego materiału wyplotowego są następujące:
& & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & ..
& & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & ..
22. & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & ..
& & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & ..
& & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & ..
& & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & ..
& & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & ..
23. a b c d
24. a b c d
Razem:
,,Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
31
TEST 2
Test dwustopniowy do jednostki modułowej  Magazynowanie, pakowanie
i transport wyrobów
Test składa się z 24 zadań, z których:
- zadania 2, 4, 6, 7, 8, 9, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 23, 24, są z poziomu
podstawowego,
- zadania 1, 3, 5, 10, 16, 19, 21, 22 są z poziomu ponadpodstawowego.
Punktacja zadań 0 lub 1 punkt
Za każdą prawidłową odpowiedz uczeń otrzymuje 1 punkt. Za złą odpowiedz lub jej brak
uczeń otrzymuje 0 punktów.
Proponuje się następujące normy wymagań  uczeń otrzyma następujące
oceny szkolne:
- dopuszczający  za rozwiązanie co najmniej 11 zadań z poziomu podstawowego,
- dostateczny  za rozwiązanie co najmniej 15 zadań z poziomu podstawowego,
- dobry  za rozwiązanie co najmniej 19 zadań, w tym 3 z poziomu ponadpodstawowego,
- bardzo dobry  za rozwiązanie co najmniej 22 zadań, w tym 4 z poziomu
ponadpodstawowego,
Plan testu nr 2
Klucz odpowiedzi
Katego
Nr Cel operacyjny Poziom
ria Poprawna odpowiedz
zad. (mierzone osiągnięcia ucznia) wymagań
celu
Zakwalifikować towar do
1. elementów procesu C PP b
magazynowania
Wskazać warunki bezpiecznego
2. B P a
procesu magazynowania
Określić zakres działań
3. organizacyjno  technicznych C PP b
w procesie magazynowania
Wskazać działania techniczne
4. B P b
związane z bhp.
Uczeń wymienia co najmniej
trzy rodzaje z n/w:
- instalacje alarmowe,
- urządzenia gaśnicze,
Sklasyfikować środki techniczne
- hydranty i suche piony,
5. zapewniające ochronę p.poż. C PP
- sprzęt gaśniczy,
magazynów
- wyłączniki prądu,
- oświetlenie awaryjne,
- sprzęt ratowniczy,
- oznakowanie obiektów.
,,Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
32
Wskazać normę przenoszenia dla
6. A P d
mężczyzn
Wskazać normę przenoszenia dla
7. A P a
kobiet
Podać dopuszczalną odległość
przenoszenia towarów o masie
8. A P a
ponad 20 kg przez pracowników
młodocianych
Podać normę dzwigania dla
9. A P b
chłopców przy pracy stałej
1. dbałość o czystość i
porządek,
Sklasyfikować zasady 2. sprawny sprzęt gaśniczy,
10. zabezpieczenia C PP 3. tablice ostrzegawcze,
przeciwpożarowego magazynów 4. drożne ciągi
komunikacyjne,
5. ściany ogniowe.
Określić sposób formowania
11. składu B P a
wyrobów
12. Wyjaśnić pojęcie: pakiet B P b
Rozróżnić zbiorcze jednostki
13. B P a
opakowaniowe
Zdefiniować pojęcie: składowanie
14. A P a
selektywne
Wskazać informacje określające
15. B P b
asortyment wyrobów
...określona liczba sztuk
wyrobów o różnych
wymiarach, jednakowych
16. Wyjaśnić pojęcie: partia towaru B P
cechach, jednakowo
opakowanych i jednorazowo
przekazanych do odbiorcy...
Wyjaśnić sposób układania koszy
17. B P a
z uchwytami w wiązkę
Wyjaśnić kiedy wykonuje się
18. B P b
składowanie wyrobów na regałach
Uczeń powinien wymienić
co najmniej trzy zasady
z niżej wymienionych:
- magazynowanie
asortymentami,
Sklasyfikować zasady
- dostęp do wyrobu,
19. magazynowania wyrobów C PP
- prowadzenie kart
gotowych
magazynowych,
- właściwe
magazynowanie
- wyrobów galanteryjnych,
- ochrona wyrobów przed
,,Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
33
uszkodzeniem,
- magazynowanie
w składach, zestawach
składów,
- właściwe wykorzystanie
przestrzeni
magazynowej.
Podać sposób oznaczania
20. A P a
wyrobów
pomieszczenia powinny:
- zapewniać swobodne
przemieszczanie,
Określić wymagania jakie - chronić wyroby przed
21. powinny spełniać pomieszczenia C PP wilgocią,
magazynowe
- być suche i przewiewne,
posiadać odpowiedni
sprzęt i urządzenia
techniczne.
Określić zasady bezpiecznego
22. C PP c
składowania wyrobów
Wskazać sprzęt pomocniczy w
23. A P a
transporcie
24. Wskazać urządzenia transportowe A P b
,,Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
34
Przebieg testowania
Instrukcja dla nauczyciela
1. Ustal z uczniami termin przeprowadzenia sprawdzianu z co najmniej jednotygodniowym
wyprzedzeniem.
2. Omów z uczniami cel stosowania pomiaru dydaktycznego.
3. Zapoznaj uczniów z rodzajem zadań podanych w zestawie oraz z zasadami punktowania.
4. Przeprowadz z uczniami próbę udzielania odpowiedzi na takie typy zadań testowych,
jakie będą w teście.
5. Omów z uczniami sposób udzielania odpowiedzi (karta odpowiedzi).
6. Zapewnij uczniom możliwość samodzielnej pracy.
7. Rozdaj uczniom zestawy zadań testowych i karty odpowiedzi, podaj czas przeznaczony
na udzielanie odpowiedzi.
8. Postaraj się stworzyć odpowiednią atmosferę podczas przeprowadzania pomiaru
dydaktycznego (rozładuj niepokój, zachęć do sprawdzenia swoich możliwości).
9. Kilka minut przed zakończeniem sprawdzianu przypomnij uczniom o zbliżającym się
czasie zakończenia udzielania odpowiedzi.
10. Zbierz karty odpowiedzi oraz zestawy zadań testowych.
11. Sprawdz wyniki i wpisz do arkusza zbiorczego.
12. Przeprowadz analizę uzyskanych wyników sprawdzianu i omów te zadania, które
sprawiły uczniom największe trudności.
13. Ustal przyczyny trudności uczniów w opanowaniu wiadomości i umiejętności.
14. Opracuj wnioski do dalszego postępowania, mającego na celu uniknięcie niepowodzeń
dydaktycznych  niskie wyniki przeprowadzonego sprawdzianu.
Instrukcja dla ucznia
1. Przeczytaj uważnie instrukcję.
2. Podpisz imieniem i nazwiskiem kartę odpowiedzi.
3. Zapoznaj się z zestawem pytań testowych.
4. Test zawiera 24 zadania dotyczących magazynowania pakowania i transportu wyrobów.
Zadania: 1, 2, 3, 4, 6, 7, 8, 9, 11, 12, 13, 14, 15, 17, 18, 20, 22, 23, 24 są to pytania
wielokrotnego wyboru i tylko jedna odpowiedz jest prawidłowa. Na pytania 5, 10, 16, 19,
21 należy udzielić krótkiej odpowiedzi.
5. Udzielaj odpowiedzi tylko na załączonej karcie odpowiedzi:
- w pytaniach wielokrotnego wyboru zaznacz prawidłową odpowiedz X (w przypadku
pomyłki należy błędną odpowiedz zaznaczyć kółkiem, a następnie ponownie
zakreślić odpowiedz prawidłową),
- w pytaniach z krótką odpowiedzią wpisz odpowiedz w wyznaczone pole,
6. Pracuj samodzielnie, bo tylko wtedy będziesz miał satysfakcję z wykonanego zadania.
7. Kiedy udzielenie odpowiedzi będzie Ci sprawiało trudność, wtedy odłóż jego
rozwiązanie na pózniej i wróć do niego, gdy zostanie Ci wolny czas.
8. Na rozwiązanie testu masz 45 min.
Materiały dla ucznia:
- instrukcja,
- zestaw zadań testowych,
- karta odpowiedzi.
,,Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
35
ZESTAW ZADAC TESTOWYCH
1. Magazynowany towar należy do:
a) technicznych środków wyposażenia magazynu.
b) elementów procesu magazynowania.
c) czynności organizacyjnych w procesie magazynowania.
d) wyposażenia pomieszczeń magazynowych.
2. Warunkiem bezpiecznego procesu magazynowania są:
a) prawidłowo opakowane i składowane wyroby.
b) pomieszczenia magazynowe znajdujące się na parterze.
c) prawidłowo oznakowane wyroby.
d) suche i przewiewne pomieszczenia magazynowe.
3. Zadaniem działań organizacyjnych w procesie magazynowania jest:
a) organizowanie stanowisk składowania.
b) wyeliminowanie lub ograniczenie zagrożeń.
c) pakowanie i transport wyrobów.
d) selektywne składowanie wyrobów.
4. Do działań technicznych związanych z bhp zaliczamy:
a) wyposażenie pracowników w środki ochrony indywidualnej.
b) oznakowanie pomieszczeń znakami ewakuacyjnymi.
c) profilaktyczną ochronę zdrowia pracowników.
d) szkolenie pracowników w zakresie bhp.
5. Wymień co najmniej trzy rodzaje technicznych środków, które zapewniają ochronę
przeciwpożarową magazynów:
6. Przy pracach dorywczych mężczyzna może przenosić:
a) 35 kg.
b) 40 kg.
c) 45 kg.
d) 50 kg.
7. Przy pracy stałej kobiety mogą przenosić:
a) 12 kg.
b) 15 kg.
c) 18 kg.
d) 20 kg.
8. Pracownikom młodocianym nie wolno przenosić dorywczo towarów o masie
przekraczającej 20 kg na odległość:
a) powyżej 25 m.
b) powyżej 30 m.
c) powyżej 35 m.
d) Powyżej 40 m.
,,Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
36
9. Przy pracy stałej chłopców norma dzwigania wynosi:
a) 10 kg.
b) 12 kg.
c) 15 kg.
d) 20 kg.
10. Wymień podstawowe zasady zabezpieczenia przeciwpożarowego magazynów.
11. Formowanie składu wyrobów polega na:
a) gniazdkowaniu wyrobów o różnych wymiarach i jednakowych cechach.
b) gniazdkowaniu wyrobów o jednakowych cechach i jednakowych wymiarach.
c) składaniu wyrobów niegniazdkujących się.
d) łączeniu pęczków i wiązek w jedną całość.
12. Pakietem nazywamy:
a) wiązkę zbiorczą.
b) jednostkę ładunkową.
c) partię towaru.
d) zestaw wyrobów.
13. Do jednostek ładunkowych nie zaliczamy:
a) wiązek.
b) partii towaru.
c) wiązek zbiorczych.
d) pakietów.
14. Składowanie selektywne polega na:
a) nieograniczonym dostępie do towaru w magazynie.
b) układaniu wyrobów według wzorów.
c) układaniu wyrobów według wielkości.
d) segregowaniu wyrobów.
15. Informacje określające asortyment wyrobów koszykarskich dotyczą:
a) nazwy wyrobu.
b) rodzaju splotów i zakończeń.
c) typu wyrobu.
d) wielkości wyrobu.
16. Wyjaśnij pojęcie: partia towaru.
17. Układanie koszy z uchwytami w wiązce polega na:
a) gniazdkowaniu.
b) ustawianiu jednej sztuki obok drugiej.
c) ustawianiu jednej sztuki na drugiej.
d) wiązaniu koszy za uchwyty.
18. Składowanie wyrobów na regałach stosuje się wówczas gdy:
a) wyroby są odporne na piętrzenie.
b) asortyment nie pozwala na uformowanie stosu.
c) zapas magazynowy wyrobu wynosi minimum cztery jednostki ładunkowe.
d) występuje zbyt duży zapas magazynowy wyrobów.
,,Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
37
19. Wymień co najmniej trzy zasady magazynowania wyrobów gotowych.
20. Oznaczenia wyrobów podawane są:
a) w postaci cyfrowej.
b) w postaci opisu.
c) w postaci symbolu.
d) w postaci oznaczenia graficznego.
21. Określ warunki, stawiane pomieszczeniom przeznaczonym do magazynowania wyrobów
koszykarsko  plecionkarskich.
22. Które zasady określają bezpieczne składowanie wyrobów:
a) oświetlenie awaryjne.
b) wykorzystanie przestrzeni magazynowej.
c) zapewnienie stateczności przy układaniu w stosach.
d) oznakowanie obiektów.
23. Do sprzętu pomocniczego w transporcie ręcznym zaliczamy:
a) pasy.
b) wciągarki ręczne przejezdne.
c) wózki widłowe.
d) wózki platformowe.
24. Do przeładunku, przemieszczania oraz piętrzenia jednostek ładunkowych służą:
a) wózki dzwigowe.
b) wózki widłowe.
c) chwytaki.
d) wciągarki.
,,Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
38
KARTA ODPOWIEDZI
Imię i nazwisko...................................................................................................
Magazynowanie, pakowanie i transport wyrobów.
Zakreśl poprawną odpowiedz lub wpisz odpowiedz na pytanie
Nr
Odpowiedz Punkty
zadania
1. a b c d
2. a b c d
3. a b c d
4. a b c d
Do technicznych środków zapewniających ochronę
przeciwpożarową magazynów zaliczamy:
& & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & ..
5. & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & ..
& & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & ..
& & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & ..
& & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & ..
6.
7. a b c d
8.
9. a b c d
Podstawowe zasady zabezpieczenia przeciwpożarowego
magazynów to:
& & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & ..
& & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & ..
10.
& & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & ..
& & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & ..
& & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & ..
& & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & ..
11. a b c d
12. a b c d
13. a b c d
14. a b c d
15. a b c d
Partia towaru to
& & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & ..
& & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & ..
& & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & ..
16.
& & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & ..
& & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & ..
& & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & ..
& & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & ..
17. a b c d
18.
,,Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
39
Do zasad magazynowania wyrobów gotowych zaliczamy:
& & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & ..
& & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & ..
& & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & ..
19.
& & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & ..
& & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & ..
& & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & ..
& & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & ..
20.
Pomieszczenia przeznaczone do magazynownia wyrobów
koszykarsko  plecionkarskich powinny spełniać
następujące warunki:
& & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & ..
& & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & ..
21.
& & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & ..
& & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & ..
& & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & ..
& & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & ..
& & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & ..
22. a b c d
23.
24. a b c d
Razem:
,,Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
40
7. LITERATURA
1. Dudziński Z., Kizyn M.: Poradnik magazyniera. PWE 2000.
2. Kański B.; Koszykarstwo. : PWSZ, Warszawa 1959.
3. Kończak T., Korpetta W., Mądrzyk J.,: Technologia wikliniarstwa i plecionkarstwa.
WSiP 1979.
4. Kończak T., Żurowski J.: Materiałoznawstwo wikliniarskie i plecionkarskie. WSiP 1978.
5. Mac S., Leowski J.: Bezpieczeństwo i higiena pracy. WSiP 1989.
6. BN  74/8463-01 Kosze galanteryjne z wikliny
7. BN  80/84/63-03 Kosze gospodarcze z wikliny
8. Branżowe Normy
,,Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
41

