Scenariusz godziny wychowawczej dla klasy 5 szkoły podstawowej


Scenariusz godziny wychowawczej dla klasy 5 szkoły podstawowej
Temat: Ja i moje zachowanie.
Cel ogólny: Uczeń potrafi dokonać oceny swojego zachowania.
Cele szczegółowe: Uczeń:
·ð wie, czym jest ocena,
·ð potrafi wykazać jej cechy,
·ð rozpoznaje swoje mocne i sÅ‚abe strony,
·ð doskonali umiejÄ™tność wyrażania swoich poglÄ…dów,
·ð wskazuje w jaki sposób powinno siÄ™ zachowywać,
·ð potrafi współpracować w grupie.
Metody pracy: dyskusja, praca praktyczna, burza mózgów.
Formy pracy: indywidualna, zespołowa.
Środki dydaktyczne: kartony papieru, instrukcje do poleceń, pisaki, kredki, kartki do rysowania,
małe karteczki, magnesy, kserokopie.
Przebieg lekcji:
I) Część wstępna.
1. Powitanie uczniów. Przedstawienie się. Prośba o wpisanie swoich imion na kartonikach.
2. Podział uczniów na 4-5 osobowe grupy.
3. Podanie tematu lekcji.
II) Część główna.
1. Co składa się na ocenę?
Przypinamy na tablicy duży karton z napisem na środku  ocena . Następnie pytamy
uczniów z czym się kojarzy im to słowo, ich propozycje zapisujemy w charakterze
 promyków odchodzących od słoneczka. Ewentualne uzupełnienie: sąd, opinia,
spostrzeżenie, nasze myślenie o kimś...
2. Cechy oceny- burza mózgów.
Uczniowie w grupach wypisują na karteczkach odpowiedz na pytanie:  Jaka powinna być
ocena? . Następnie przypinamy cechy oceny na kartonie.
3. Jabłko.
Uczniowie na kartce rysują jabłko podzielone na dwie części (można rozdać uczniom
wcześniej przygotowane kopie ), następnie z jednej strony wypisują cechy które ich
zdaniem opisują jacy są, a z drugiej te cechy które chcieliby posiadać.
4. ZwierzÄ…tko.
Uczniowie rysują zwierzątko, które najbardziej lubią/ najlepiej je charakteryzuje. Następnie
opowiadajÄ… dlaczego wybrali akurat takie, jakie sÄ… jego cechy.
5. Ludzik.
Uczniowie otrzymują obrazki z wizerunkami dzieci. Ich zadaniem jest uzupełnić w
odpowiednich miejscach informacje o ich zainteresowaniach, rzeczach które ich złoszczą
lub cieszą oraz mocnych i słabych stronach.
6. Historyjki sytuacyjne.
Nauczyciel czyta uczniom krótkie historyjki . Ich zadaniem jest zastanowienie się nad tym
jak zachował się bohater oraz jak powinien się zachować. Po chwili zastanowienia
uczniowie zgłaszają pomysły, które nauczyciel wpisuje w kolumnie:  Jak zachował się...?
lub  Co powinien zrobić? .
III) Cześć podsumowująca.
1. Nauczyciel pyta uczniów, czego nauczyli się podczas dzisiejszych zajęć. Po swobodnych
wypowiedziach może dodać refleksję, że Bardzo łatwo oceniamy innych. Jednak ocenianie
siebie sprawia nam trudności. Wygląd zewnętrzny możemy ocenić gdy spojrzymy w lustro.
Wystarczy zmienić ubranie, umyć buzię, czy uczesać się inaczej. Jednak postępowanie jest
trudniejsze do oceny. Choć czasem trudno jest zmienić nam swoje zachowanie, trzeba
pracować długo, ale pamiętajmy, że z pewnością efekty tej pracy zostaną docenione.
2. Podziękowanie za aktywny udział w zajęciach.
Załącznik 1
możliwe odpowiedzi do pytań:
Co to jest ocena:
·ð opinia
·ð stopieÅ„,
·ð uwaga,
·ð spostrzeżenie,
·ð sÄ…d,
·ð myÅ›lenie o kimÅ›
Jaka powinna być ocena?
·ð sprawiedliwa
·ð zasÅ‚użona,
·ð taka na jakÄ… zasÅ‚ugujemy,
·ð przemyÅ›lana,
·ð obiektywna.
Załącznik 2
Jabłko
Załącznik 3
Załącznik 4
Historyjki sytuacyjne.
Franek po raz kolejny nie przyniósł zeszytu na lekcję matematyki. Zabrakło mu pomysłów na
kłamstwo, więc tym razem przyznał się, że od kilku dni nie odrabiał pracy domowej. Powód jeden-
grał na komputerze. Otrzymał ocenę niedostateczną. W drodze do domu rozmyślał: Co powiem
mamie?, Może że pani się na mnie uwzięła lub miała zły humor?
(plansza)
Jak zachował się Franek? Co powinien zrobić?
Krzyś znalazł na korytarzu szkolnym pieniądze. Było to przed lekcją wychowania fizycznego, gdy
dzieci biegły się przebrać do szatni. Rozglądnął się dookoła, nikogo nie było w pobliżu. Chłopiec
schował pieniądze do kieszeni.
(plansza)
Jak zachował się Krzyś? Co powinien zrobić?
Konspekt godziny wychowawczej dla klasy 5szkoły podstawowej
Temat: Ja i szkoła  mój stosunek do zdobywania wiedzy.
Cel ogólny: Uczeń zna swój stosunek do szkoły.
Cele szczegółowe: Uczeń:
·ð doskonali myÅ›lenie twórcze,
·ð nazywa swoje uczucia zwiÄ…zane ze szkoÅ‚Ä…,
·ð zmienia negatywne myÅ›lenie o szkole,
·ð dokonuje wÅ‚asnej samooceny,
·ð doskonali umiejÄ™tność wyrażania swoich poglÄ…dów,
·ð uczy siÄ™ tolerancji dla innych poglÄ…dów,
·ð potrafi współpracować w grupie.
Metody pracy: dyskusja, praca praktyczna, burza mózgów.
Formy pracy: indywidualna, zespołowa.
Środki dydaktyczne: kartony papieru, instrukcje do poleceń, pisaki, kredki, kartki do rysowania,
małe karteczki, magnesy, kserokopie.
Przebieg lekcji:
I) Część wstępna.
1. Przywitanie uczniów, podanie tematu zajęć.
2. Zapoznanie klasy z kontraktem pracy na lekcji.
3. Ja kończę, ty zaczynasz.
Uczniowie siedząc w kręgu w szybkim tempie podają słowa, które zaczynają się na literę
kończącą słowo poprzednika, np.: szkoda-abażur-rak-krawat...
II) Część główna.
1. Praca w grupach. Klasa zostaje podzielona na 2 grupy (ewentualnie 3 lub 4)przez
odliczanie. Uczniowie zapoznajÄ… siÄ™ z zasadami pracy w grupach. Grupy wykonujÄ… plakat:
a) zachęcający do nauki, pracy nad własnym doskonaleniem się oraz wskazujący, iż wiedza
pozwala na realizację marzeń i planów na przyszłość.
b) pokazujący powody niechęci do nauki.
c) ukazujÄ…cy cechy idealnego ucznia w oczach nauczyciela.
2. Burza mózgów-  Co zrobić, aby szkoła dała się lubić? Nauczyciel zapisuje pytanie na
tablicy. Uczniowie maja kilka minut na zastanowienie się nad możliwymi odpowiedziami.
Przed zgłaszaniem pomysłów należy powiedzieć, iż każdy ma prawo zgłosić pomysł o ile
zawiera on w sobie odpowiedz na pytanie, nie wolno nikogo krytykować ani oceniać
propozycji kolegi. Nauczyciel zapisuje propozycje na tablicy. Po wyczerpaniu propozycji
cała klasa przystępuje do wyłonienia realnych rozwiązań.
3. Twoje nastawienie do szkoły, nauki, siebie. Uczniowie otrzymują do wypełnienia tabele.
Ćwiczenie mogą wykonywać indywidualnie lub w grupach. Po skończeniu pracy następuje
omówienie i ewentualne uzupełnienie przez kolejne grupy.
4. NaprawdÄ™ jaki jestem, nie wie nikt. Uczniowie otrzymujÄ… schemat ludzika. Ich zadaniem
jest zastanowienie się nad sowimi zainteresowaniami, uczuciami, mocnymi i słabymi
stronami... Następnie omawiają swoje prace.
III) Cześć podsumowująca.
1. Układanie puzzli wyrazowych (rozsypanek). Uczniowie losują puzzle, Na znak czas start
rozpoczynajÄ… pracÄ™, wygrywajÄ… najlepsi.
2. Podziękowanie za pracę podczas zajęć.
Załącznik 1
Kontrakt
1. Mówimy do siebie po imieniu.
2. SÅ‚uchamy siÄ™ nawzajem.
3. Bierzemy aktyny udział w zajęciach.
4. Jesteśmy wobec siebie szczerzy.
5. Nie oceniamy innych.
6. Nie mówimy o nieobecnych.
7. Jesteśmy dyskretni.
8. Jesteśmy otwarci i służymy innym pomocą.
Załącznik 2
ZASADY PRACY W GRUPIE
1. Przygotujcie swoje stanowiska pracy.
2. Wybierzcie spośród siebie:
a. pisarza,
b. strażnika czasu
c. prezentera/prezenterów.
3. Pamiętajcie, że pomysł każdego jest ważny.
4. Nie zapominajcie na czym polega zadanie, w razie wątpliwości pytajcie.
ZASADY PRACY W GRUPIE
1. Przygotujcie swoje stanowiska pracy.
2. Wybierzcie spośród siebie:
a. pisarza,
b. strażnika czasu
c. prezentera/prezenterów.
3. Pamiętajcie, że pomysł każdego jest ważny.
4. Nie zapominajcie na czym polega zadanie, w razie wątpliwości pytajcie.
Załącznik 3
Załącznik 4
TWOJE NASTAWIENIE DO SZKOAY, NAUKI, SIEBIE JAKO UCZNIA.
1. Wypisz pod każdym tytułem wszystkie słowa, skojarzenia, które przychodzą ci do głowy.
SZKOAA NAUKA NAUCZYCIE(E) JA JAKO UCZEC
2. W moim idealnym świecie. A teraz wykonaj to samo ćwiczenie, wypisując idealne wyobrażenia.
SZKOAA NAUKA NAUCZYCIE(E) JA JAKO UCZEC
Zapamiętaj!
Myślenie o sobie jako o osobie skutecznej i kompetentnej, to już połowa sukcesu.

