monter instrumentow muzycznych 731[02] z2 02 n


MINISTERSTWO EDUKACJI
NARODOWEJ
Marcin Winiarski
Nakładanie powłok lakierniczych i wykończanie
powierzchni instrumentów muzycznych 731[02].Z2.02
Poradnik dla nauczyciela
Wydawca
Instytut Technologii Eksploatacji  Państwowy Instytut Badawczy
Radom 2007
 Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
Recenzenci:
mgr Piotr Sieczka
mgr Joanna Miedzińska
Opracowanie redakcyjne:
mgr Marcin Winiarski
Konsultacja:
dr in\. Jacek Przepiórka
Poradnik stanowi obudowę dydaktyczną programu jednostki modułowej 731[02].Z2.02
 Nakładanie powłok lakierniczych i wykończanie powierzchni instrumentów muzycznych ,
zawartego w modułowym programie nauczania dla zawodu monter instrumentów
muzycznych.
Wydawca
Instytut Technologii Eksploatacji  Państwowy Instytut Badawczy, Radom 2007
 Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
1
SPIS TREŚCI
1. Wprowadzenie 3
2. Wymagania wstępne 5
3. Cele kształcenia 6
4. Przykładowe scenariusze zajęć 7
5. Ćwiczenia 11
5.1. Przygotowanie powierzchni instrumentów muzycznych do lakierowania 11
5.1.1. Ćwiczenia 11
5.2. Materiały do wykończania powierzchni instrumentów muzycznych 14
5.2.1. Ćwiczenia 14
5.3. Wykończanie powierzchni 16
5.3.1. Ćwiczenia 16
6. Ewaluacja osiągnięć ucznia 19
7. Literatura 33
 Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
2
1. WPROWADZENIE
Przekazujemy Państwu Poradnik dla nauczyciela, który będzie pomocny w prowadzeniu
zajęć dydaktycznych w szkole kształcącej w zawodzie monter instrumentów muzycznych.
W poradniku zamieszczono:
- wymagania wstępne, wykaz umiejętności, jakie uczeń powinien mieć ju\ ukształtowane,
-
-
-
aby bez problemów mógł korzystać z poradnika,
- cele kształcenia, wykaz umiejętności, jakie uczeń ukształtuje podczas pracy
-
-
-
z poradnikiem,
- przykładowe scenariusze zajęć,
-
-
-
- przykładowe ćwiczenia ze wskazówkami do realizacji, zalecanymi metodami nauczania
-
-
-
uczenia oraz środkami dydaktycznymi,
- ewaluację osiągnięć ucznia, przykładowe narzędzie pomiaru dydaktycznego,
-
-
-
- literaturę.
-
-
-
Wskazane jest, aby zajęcia dydaktyczne były prowadzone ró\nymi metodami ze
szczególnym uwzględnieniem aktywizujących metod nauczania.
Formy organizacyjne pracy uczniów mogą być zró\nicowane, począwszy od
samodzielnej pracy uczniów do pracy zespołowej.
Jako pomoc w realizacji jednostki modułowej dla uczniów przeznaczony jest Poradnik
dla ucznia. Nauczyciel powinien ukierunkować uczniów na właściwe korzystanie z poradnika
do nich adresowanego.
Materiał nauczania (w Poradniku dla ucznia) podzielony jest na rozdziały, które zawierają
podrozdziały. Podczas realizacji poszczególnych rozdziałów wskazanym jest zwrócenie
uwagi na następujące elementy:
- materiał nauczania  w miarę mo\liwości uczniowie powinni przeanalizować
samodzielnie. Obserwuje się niedocenianie przez nauczycieli niezwykle wa\nej
umiejętności, jaką uczniowie powinni bezwzględnie posiadać  czytanie tekstu
technicznego ze zrozumieniem,
- pytania sprawdzające mają wykazać, na ile uczeń opanował materiał teoretyczny i czy jest
przygotowany do wykonania ćwiczeń. W zale\ności od tematu mo\na zalecić uczniom
samodzielne odpowiedzenie na pytania lub opracowanie odpowiedzi wspólne z całą
grupą uczniów np. w formie dyskusji. Druga forma jest korzystniejsza, poniewa\
nauczyciel sterując dyskusją mo\e uaktywniać wszystkich uczniów oraz w trakcie
dyskusji usuwać wszelkie wątpliwości,
- dominującą rolę w kształtowaniu umiejętności oraz opanowaniu materiału spełniają
ćwiczenia. W trakcie wykonywania ćwiczeń uczeń powinien zweryfikować wiedzę
teoretyczną oraz opanować nowe umiejętności. Przedstawiono dosyć obszerną propozycję
ćwiczeń wraz ze wskazówkami o sposobie ich przeprowadzenia, uwzględniając ró\ne
mo\liwości ich realizacji w szkole. Nauczyciel decyduje, które z zaproponowanych
ćwiczeń jest w stanie zrealizować przy określonym zapleczu technodydaktycznym szkoły.
Prowadzący mo\e równie\ zrealizować ćwiczenia, które sam opracował,
- sprawdzian postępów stanowi podsumowanie rozdziału. Zadaniem uczniów jest
udzielenie odpowiedzi na pytania w nim zawarte. Powinni oni, samodzielnie czytając
zamieszczone w nim stwierdzenia, potwierdzić lub zaprzeczyć opanowanie określonego
zakresu materiału. Je\eli wystąpią zaprzeczenia, nauczyciel wraca do tych zagadnień
i sprawdza czy braki w ich opanowaniu są wynikiem niezrozumienia, czy niewłaściwej
postawy ucznia w trakcie nauczania. Od postawy nauczyciela oraz sposobu prowadzenia
zajęć zale\y między innymi zainteresowanie ucznia. Potwierdzenie przez niego
 Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
3
opanowania materiału nauczania rozdziału mo\e stanowić podstawę dla nauczyciela
do sprawdzenia jego wiedzy i umiejętności z tego zakresu. Nauczyciel realizując
jednostkę modułową powinien zwracać uwagę na predyspozycje ucznia, ocenić, czy ma
on większe uzdolnienia manualne, czy mo\e lepiej radzi sobie z rozwiązywaniem
problemów teoretycznych,
- testy zamieszczone w rozdziale Ewaluacja osiągnięć ucznia zawierają zadania z zakresu
całej jednostki modułowej i nale\y je wykorzystać do oceny uczniów, a wyniki przez nich
osiągnięte powinny stanowić podstawę do oceny pracy własnej nauczyciela realizującego
tę jednostkę modułową. Ka\demu zadaniu testu przypisano określoną liczbę mo\liwych
do uzyskania punktów (0 lub 1 punkt). Ocena końcowa uzale\niona jest od ilości
uzyskanych punktów. Nauczyciel mo\e zastosować test według własnego projektu oraz
zaproponować własną skalę ocen. Nale\y pamiętać, \eby tak przeprowadzić proces
oceniania ucznia, aby umo\liwić mu jak najpełniejsze wykazanie swoich umiejętności.
Metody polecane do stosowania podczas kształcenia modułowego to:
- pokaz,
- ćwiczenie (laboratoryjne lub inne),
- projektów,
- przewodniego tekstu.
731[02].Z2
Technologia produkcji instrumentów
muzycznych
731[02].Z2.01
Monta\ elementów
instrumentów muzycznych
731[02].Z2.02 731[02].Z2.03
Nakładanie powłok Wykonywanie napraw
lakierniczych i wykończanie i konserwacji instrumentów
powierzchni instrumentów muzycznych
muzycznych
731[02].Z2.04
Wykonywanie korekty
i strojenie instrumentów
muzycznych
731[02].Z2.05
Ocenianie jakości instrumentów
muzycznych
Schemat układu jednostek modułowych
 Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
4
2. WYMAGANIA WSTPNE
Przystępując do realizacji programu jednostki modułowej uczeń powinien umieć:
- czytać ze zrozumieniem informacje przedstawione w formie opisów, instrukcji, tabel,
wykresów
- przetwarzać dane liczbowe i operacyjne,
- korzystać z ró\nych zródeł informacji,
- obliczać masy składników roztworów o danym stę\eniu procentowym,
- obliczać masy składników roztworów przy danych ich stosunkach masowych.
 Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
5
3. CELE KSZTAACENIA
W wyniku realizacji programu jednostki modułowej uczeń powinien umieć:
- zorganizować stanowisko pracy zgodnie z wymaganiami ergonomii,
- określić budowę i zasadę działania maszyn i urządzeń do szlifowania oraz polerowania
powłok lakierniczych,
- określić metody wykończania powierzchni elementów instrumentów muzycznych
wykonanych z drewna i stopów metali,
- dokonać klasyfikacji lakierów oraz politur stosowanych do wykończania powierzchni
elementów instrumentów muzycznych,
- dobrać lakiery i politury w zale\ności od wymogów technicznych i estetycznych
oraz rodzaju powierzchni,
- przygotować powierzchnie elementów instrumentów muzycznych do lakierowania,
- przygotować materiały i narzędzia do nakładania powłok lakierniczych,
- przygotować roztwory lakierów do powłok matowych i błyszczących,
- wykonać lakierowanie ręczne i z u\yciem pistoletów natryskowych,
- określić rodzaje barwników do drewna,
- sporządzić roztwory barwników i politur,
- wykonać barwienie powierzchniowe i wgłębne,
- nało\yć ręcznie politurę,
- przygotować powierzchnie elementów instrumentów muzycznych do zabiegów
wykończeniowych,
- określić rodzaje materiałów ściernych do szlifowania i polerowania powłok lakierowych,
- dobrać materiały ścierne do szlifowania powłok lakierowych,
- dobrać proszki i pasty ścierne do polerowania,
- wykonać szlifowanie i polerowanie powierzchni elementów instrumentów muzycznych
wykonanych z drewna,
- wykonać szlifowanie i polerowanie powierzchni elementów instrumentów muzycznych
wykonanych ze stopów metali,
- ocenić jakość wykonanych operacji wykończeniowych,
- zastosować środki ochrony indywidualnej podczas wykonywania prac lakierniczych
i wykończeniowych,
- zastosować przepisy bezpieczeństwa i higieny pracy, ochrony przeciwpo\arowej
oraz ochrony środowiska podczas wykonywania prac lakierniczych i wykończeniowych.
 Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
6
4. PRZYKAADOWE SCENARIUSZE ZAJĆ
Scenariusz zajęć 1
Osoba prowadząca & & & & & & & & & & & & & & .& & & & .
Modułowy program nauczania: Monter instrumentów muzycznych 731[02]
Moduł: Technologia produkcji instrumentów muzycznych 731[02]
Jednostka modułowa: Nakładanie powłok lakierniczych i wykończanie
powierzchni instrumentów muzycznych 731[02].Z2.02
Temat: Prace przygotowawcze powierzchni instrumentów muzycznych do lakierowania.
Cel ogólny: Przygotowanie powierzchni instrumentów muzycznych do lakierowania.
Po zakończeniu zajęć edukacyjnych uczeń powinien umieć:
- wyjaśnić, od czego zale\ą ró\nice, we właściwościach materiałów ściernych,
- określić budowę i zasady działania szlifierek,
- dobrać odpowiedni materiał ścierny do szlifowania wstępnego i wykończającego,
- sklasyfikować oraz wyjaśnić do czego stosowane są kity, grunty i szpachlówki,
- wykonać grunt olejny,
- wykonać szpachlówkę lakierową gęstą i pokryć nią powierzchnię metalu.
Metody nauczania uczenia się:
- tekst przewodni,
- pokaz z objaśnieniem,
- ćwiczenia.
Formy organizacyjne pracy uczniów:
- praca w grupach dwuosobowych.
Czas: 6 godzin dydaktycznych.
Środki dydaktyczne:
- ró\nego rodzaju materiały ścierne,
- szlifierki albo ich schematy (taśmowa z ruchomym stołem i szerokotaśmowa),
- surowce do otrzymywania ró\nego rodzaju kitów, gruntów i szpachlówek,
- łaznie wodne, wagi, naczynia, mieszadła, termometry,
- receptury wykonywania kitów, gruntów i szpachlówek  zestawienia tabelaryczne
właściwości i zastosowań tych substancji,
- materiały piśmienne,
- literatura z rozdziału 7.
Przebieg zajęć:
1. Sprawy organizacyjne.
2. Nawiązanie do tematu, przedstawienie celu zajęć.
3. Zorganizowanie stanowiska pracy do wykonania zajęć.
 Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
7
Realizacja tematu:
 nauczyciel omawia zasady bezpieczeństwa podczas prac wykończających powierzchnie
drewniane instrumentów muzycznych. Wstępnie prezentuje uczniom informacje
dotyczące wykończeniowej obróbki powierzchni drewnianych instrumentów
muzycznych.
 uczniowie przeglądają zgromadzone w pracowni materiały ścierne, dokonują ich
klasyfikacji, podają propozycje zastosowań ró\nego rodzaju materiałów (ze względu na
budowę i kształt).
 nauczyciel zapoznaje uczniów z budową i zastosowaniem szlifierek:
 taśmowej z ruchomym stołem,
 szerokotaśmowej.
 uczniowie zapoznają się z literaturą dotyczącą:
 pokostów,
 wypełniaczy,
 kitów,
 gruntów,
 szpachlówek,
 past polerskich.
Ustalają zastosowanie powy\szych substancji w wykończeniowej obróbce drewna.
 uczniowie podają od czego powinien być uzale\niony wybór materiału ściernego do
przygotowania powierzchni drewna pod lakierowanie. Omawiają zasadę działania
szlifierki taśmowej z ruchomym stołem i szlifierki szerokotaśmowej. Rysują schematy
obu rodzajów szlifierek.
 przygotowują grunt olejny wg receptury.
 wykonują szpachlówkę lakierową gęstą.
 przeprowadzają gruntowanie drewna i szpachlowanie wykorzystując otrzymane przez
siebie: grunt i szpachlówkę.
Zakończenie zajęć
Praca domowa
 opracuj pomoc dydaktyczną uczniowską, która w znacznym stopniu przyczyni się do
zapamiętania i lepszego zrozumienia przez Ciebie materiału nauczania z ostatnich zajęć.
Sposób uzyskania informacji zwrotnej od ucznia po zakończonych zajęciach:
 anonimowo wypełnione sprawdziany postępów nauczania
 Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
8
Scenariusz zajęć 2
Osoba prowadząca & & & & & & & & & & & & & & .& & & & .
Modułowy program nauczania: Monter instrumentów muzycznych 731[02]
Moduł: Technologia produkcji instrumentów muzycznych 731[02]
Jednostka modułowa: Nakładanie powłok lakierniczych i wykończanie
powierzchni instrumentów muzycznych 731[02].Z2.02
Temat: Prace wykończeniowe powierzchni drewnianych instrumentów muzycznych
z zachowaniem widocznej struktury podło\a.
Cel ogólny: Wykończanie powierzchni drewnianych instrumentów muzycznych
z zachowaniem widocznej struktury podło\a.
Po zakończeniu zajęć edukacyjnych uczeń powinien umieć:
- omówić poszczególne etapy przezroczystego wykończania powierzchni drewnianych,
- wykonać przy pomocy pistoletu natryskowego wykończanie powierzchni drewnianej
z zachowaniem widocznej struktury podło\a,
- nało\yć ręcznie politurę,
- wykonać szlifowanie i polerowanie instrumentów wykonanych z drewna.
Metody nauczania uczenia się:
- tekst przewodni,
- pokaz z objaśnieniem,
- ćwiczenia.
Formy organizacyjne pracy uczniów:
- praca w grupach dwuosobowych.
Czas: 10 godzin dydaktycznych.
Środki dydaktyczne:
- pistolet do natryskiwania powierzchni drewnianych lakierem,
- receptury wykonywania gruntów i politur,
- substancje słu\ące do otrzymywania gruntów,
- lakier do wykończania powierzchni drewnianych,
- materiały ścierne do wykończania powierzchni.
Przebieg zajęć:
1. Sprawy porządkowe.
2. Nawiązanie do tematu, przedstawienie celu zajęć.
3. Przygotowanie stanowiska pracy do wykonania zajęć.
4. Realizacja tematu:
- nauczyciel omawia w jaki sposób przy pomocy poznanych ju\ na zajęciach
substancji mo\na dokonać wykończenia powierzchni drewnianych instrumentów
muzycznych tak aby zachować widoczną strukturę drzewna,
- nauczyciel demonstruje natryskiwanie powierzchni drewna pistoletem,
- uczeń wykonuje następujące zabiegi nad wybranym ładnie usłojonym kawałkiem
drewna:
- od\ywiczanie,
 Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
9
- wybielanie,
- barwienie, mające na celu zmianę naturalnej barwy drewna,
- wypełnianie porów drewna, mające na celu wyrównanie podło\a,
- nanoszenia materiałów malarsko-lakierniczych tworzących powłokę,
- uszlachetnianie powłoki malarsko-lakierniczej, mające na celu uzyskanie
odpowiedniej gładkości i połysku,
- nauczyciel w trakcie pracy uczniowskiej nadzoruje ją i sprawdza wyliczenia
do otrzymania potrzebnych gruntów. Sprawdza dobór materiałów szlifierskich,
- uczniowie wykonują politurowanie po uprzednim przygotowaniu politury,
- nauczyciel sprawdza jakość wykonywanych prac,
- po wykonaniu pracy uczniowie porządkują stanowiska pracy.
Zakończenie zajęć
Praca domowa
Zbierz informacje dotyczące błędów powłok lakierniczych i dokonaj oceny swojej pracy
pod tym kątem.
Sposób uzyskania informacji zwrotnej od ucznia po zakończonych zajęciach:
- anonimowo wypełnione ankiety dotyczące atrakcyjności i przydatności zajęć.
 Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
10
5. ĆWICZENIA
5.1. Przygotowanie powierzchni instrumentów muzycznych
do lakierowania
5.1.1. Ćwiczenia
Ćwiczenie 1
Wyjaśnij zasadę działania szlifierki taśmowej z ruchomym stołem i szlifierki
szerokotaśmowej. Narysuj schematy obu rodzajów szlifierek.
Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić zakres
i technikę wykonania ćwiczenia.
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1) zapoznać się z literaturą dotyczącą wykończania powierzchni przy pomocy materiałów
ściernych,
2) narysować schemat działania szlifierki taśmowej i szerokotaśmowej,
3) wyjaśnić zasady działania obu szlifierek.
Zalecane metody nauczania uczenia się:
 pokaz z objaśnieniem,
 ćwiczenia.
Środki dydaktyczne:
 arkusze papieru A3,
 grube flamastry,
 materiały piśmienne,
 literatura z rozdziału 7.
Ćwiczenie 2
Wykonaj 0,25 kg gruntu olejnego.
Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić zakres
i technikę wykonania ćwiczenia. Podać uczniom masy potrzebnego gruntu olejowego.
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1) zapoznać się z instrukcją wykonywania pokostu olejnego,
2) obliczyć ilości masowe składników potrzebnych do wykonania pokostu,
3) przygotować stanowisko pracy stosując środki ochrony indywidualnej,
4) wykonać pokost według instrukcji,
5) wykonaną pracę przedstawić nauczycielowi.
 Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
11
Zalecane metody nauczania uczenia się:
- pokaz z objaśnieniem,
- ćwiczenia.
Środki dydaktyczne:
- tabela z instrukcjami wykonywania pokostów,
- składniki do wykonania pokostu olejnego,
- naczynie do wykonania pokostu,
- mieszadło albo łopatka,
- literatura z rozdziału 7.
Ćwiczenie 3
Wykonaj szpachlówkę lakierową gęstą i przy u\yciu pędzla pokryj nią powierzchnię
ozdobnego elementu metalowego który ma być przymocowany do pianina (przygotowanego
do wykończania kryjącego).
Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić tematykę
związaną z otrzymywaniem szpachli oraz podać uczniom wymagane masy otrzymywanej
szpachlówki.
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1) zapoznać się z instrukcją wykonywania szpachlówki lakierowej gęstej,
2) obliczyć ilości masowe składników potrzebnych do wykonania szpachlówki,
3) przygotować stanowisko pracy stosując środki ochrony indywidualnej,
4) wykonać szpachlówkę wg instrukcji,
5) przeszpachlować powierzchnię metalu,
6) wykonaną pracę przedstawić nauczycielowi.
Zalecane metody nauczania uczenia się:
- pokaz z objaśnieniem,
- ćwiczenia.
Środki dydaktyczne:
- instrukcja otrzymywania szpachlówki,
- składniki do wykonania szpachlówki,
- naczynie do wykonania szpachlówki,
- pędzel,
- metalowy element instrumentu muzycznego do przeszpachlowania,
- literatura z rozdziału 7.
 Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
12
Ćwiczenie 4
Przedstaw tabelarycznie lub przy pomocy grafu klasyfikację i zastosowanie materiałów
gruntujących i wypełniaczy porów drewna stosowanych w produkcji instrumentów
muzycznych.
Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić tematykę
i zakres wykonywanego ćwiczenia.
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1) zapoznać się z literaturą dotyczącą materiałów gruntujących i wypełniaczy porów,
2) zaplanować graficzny sposób przedstawienia klasyfikacji i zastosowań materiałów
gruntujących i wypełniaczy,
3) wykonać zaplanowany rysunek bądz tabelę,
4) wykonaną pracę przedstawić kolegom i nauczycielowi.
Zalecane metody nauczania uczenia się:
 ćwiczenia,
 burza mózgów.
Środki dydaktyczne:
- literatura z rozdziału 7,
- papier A3,
- kolorowe mazaki,
- materiały piśmienne.
 Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
13
5.2. Materiały do wykończania powierzchni instrumentów
muzycznych
5.2.1. Ćwiczenia
Ćwiczenie 1
Zaklasyfikuj do znanych Ci substancji (do wykończania powierzchni drewnianych),
stojące na stoliku w słoiczkach substancje (na etykietkach mają podany skład chemiczny).
Jeśli to mo\liwe podaj ich nazwy.
Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien: omówić zakres
i technikę wykonania ćwiczenia, zebrać z uczniami wiadomości dotyczące substancji
u\ywanych w wykończeniu powłok instrumentów drewnianych.
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1) zapoznać się z literaturą dotyczącą substancji słu\ących do wykończania powierzchni
drewnianych,
2) poklasyfikować substancje w podstawowe grupy,
3) podać nazwy grup i ewentualnie nazwy niektórych substancji.
Zalecane metody nauczania uczenia się:
 ćwiczenia.
Środki dydaktyczne
 słoiczki z lakierami, politurami, pigmentami, farbami, emaliami i wytrawami
z wypisanym na etykietach składem chemicznym (bez nazw),
 materiały piśmienne,
 literatura z rozdziału 7.
Ćwiczenie 2
Przedstaw tabelarycznie lub przy pomocy grafu dobór lakierów i politur w zale\ności od
rodzaju powierzchni i wymogów technicznych powłok.
Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić zakres
i technikę wykonania ćwiczenia.
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1) zapoznać się z literaturą dotyczącą właściwości i zastosowań lakierów i politur,
2) wykonać zestawienie tabelaryczne przedstawiające dobór lakierów i politur,
3) przedstawić swoją pracę kolegom i nauczycielowi.
Zalecane metody nauczania uczenia się:
 burza mózgów,
 Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
14
 problemowa naprowadzająca,
 ćwiczenia.
Środki dydaktyczne
 papier A3,
 flamastry,
 materiały piśmienne,
 literatura z rozdziału 7.
Ćwiczenie 3
Wykonaj dwa odpowiednie roztwory barwników syntetycznych znajdujących się
w pracowni  jeden do barwienia powierzchniowego, a drugi do barwienia wgłębnego.
Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić zakres
i technikę wykonania ćwiczenia podając niezbędne ilości barwników (w zale\ności od potrzeb
pracowni).
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1) zapoznać się z literaturą dotyczącą barwników syntetycznych u\ywanych do barwienia
drewna,
2) określić, który barwnik znajdujący się w pracowni nadaje się do powierzchniowego,
a który do wgłębnego malowania drewna,
3) wykonać obliczenia mas składników roztworów o koniecznych stę\eniach,
4) wykonać malowanie powierzchniowe i przygotować malowanie wgłębne drewna,
5) swoją pracę przedstawić nauczycielowi.
Zalecane metody nauczania uczenia się:
 pokaz z objaśnieniem,
 ćwiczenia.
Środki dydaktyczne:
 barwniki syntetyczne, woda,
 naczynia do wykonywania roztworów, mieszadła lub łopatki do mieszania,
 pędzel,
 wanna do barwienia wgłębnego,
 literatura z rozdziału 7.
 Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
15
5.3. Wykończanie powierzchni
5.3.1. Ćwiczenia
Ćwiczenie 1
Wykonaj przy pomocy pistoletu natryskowego, powierzchnię drewnianą, z zachowaniem
widocznej struktury podło\a. Samodzielnie dobierz odpowiednie substancje, wykonaj
wszystkie konieczne operacje. Oceń jakość wykonanych prac wykończeniowych.
Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien:
- omówić zakres i technikę wykonania ćwiczenia,
- przypomnieć z uczniami główne etapy wykończania drewna z zachowaniem widocznej
struktury,
- przygotować dla uczniów odpowiednią ilość powierzchni do wykończania.
W trakcje realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien dbać o przechowywane prace
uczniowskie (ćwiczenie będzie wykonywane na 5 6 kolejnych zajęciach).
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1) zapoznać się z literaturą dotyczącą wykończania przezroczystego,
2) wykonać wszystkie niezbędne etapy procesu wykończania ręcznego powierzchni
przezroczystej:
 od\ywiczanie,
 wybielanie,
 barwienie, mające na celu zmianę naturalnej barwy drewna,
 wypełnianie porów drewna, mające na celu wyrównanie podło\a,
 nanoszenia materiałów malarsko-lakierniczych tworzących powłokę,
 uszlachetnianie powłoki malarsko-lakierniczej, mające na celu uzyskanie
odpowiedniej gładkości i połysku,
3) ocenić jakość wykonanych prac wykończeniowych,
4) przedstawić swoją prace nauczycielowi.
Zalecane metody nauczania uczenia się:
 projektu (elementy),
 ćwiczenia.
Środki dydaktyczne
 pistolet natryskowy,
 instrukcja obsługi pistoletu natryskowego,
 przewidziane przez Ciebie substancje i narzędzia niezbędne do przeprowadzenia
wykończania przezroczystego,
 literatura z rozdziału 7.
 Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
16
Ćwiczenie 2
Przeprowadz ręcznie wykończanie kryjące powierzchni drewnianej. Samodzielnie
dobierz odpowiednie substancje, wykonaj wszystkie konieczne operacje. Oceń jakość
wykonanych operacji wykończeniowych
Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien:
- omówić zakres i technikę wykonania ćwiczenia,
- przypomnieć z uczniami główne etapy wykończania drewna metoda kryjącą,
- przygotować dla uczniów odpowiednią ilość powierzchni do wykończania.
W trakcie wykonywanego ćwiczenia nauczyciel powinien dbać o przechowywane prace
uczniowskie (ćwiczenie będzie wykonywane na 5 6 kolejnych zajęciach).
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1) zapoznać się z literaturą dotyczącą wykończania kryjącego,
2) wykonać wszystkie niezbędne etapy procesu wykończania kryjącego powierzchni:
 od\ywiczanie  jak podczas wykończania przezroczystego,
 kitowanie  wyrównanie wszelkich ubytków podło\a,
 gruntowanie  pokrywanie powierzchni drewna odpowiednim materiałem w celu
zwiększenia przyczepności następnie nakładanych warstw materiałów malarsko-
lakierniczych,
 szpachlowanie pierwsze  zapełnianie mniejszych nierówności szpachlówką,
 szpachlowane drugie  zapełnianie porów drewna i wszelkich nierówności
szpachlówką i wyrównanie podło\a,
 nakładanie farby nawierzchniowej (w celu zabarwienia na \ądany kolor powierzchni
przedmiotu i stworzenia odpowiedniej warstwy izolacyjnej),
 nakładanie emalii,
3) ocenić jakość wykonanych prac wykończeniowych,
4) przedstawić swoją pracę nauczycielowi.
Zalecane metody nauczania uczenia się:
 elementy projektu,
 ćwiczenia.
Środki dydaktyczne
 przewidziane przez Ciebie (i zatwierdzone przez nauczyciela) niezbędne
do przeprowadzenia wykończania kryjącego substancje i narzędzia,
 literatura z rozdziału 7.
Ćwiczenie 3
Dobierz proszki i pasty ścierne do polerowania próbek metali.
Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić zakres
i technikę wykonania ćwiczenia.
 Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
17
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1) zapoznać się z literaturą dotyczącą wykończania powłok metali i stopów metali,
2) dobrać odpowiednie pasty i proszki do ka\dej z próbek,
3) wykonać polerowanie powłok,
4) przedstawić swą pracę nauczycielowi.
Zalecane metody nauczania uczenia się:
 elementy projektu,
 ćwiczenia.
Środki dydaktyczne:
 tabela z informacjami na temat zastosowań past polerskich,
 pasty polerskie, tampony,
 metalowe elementy instrumentów do polerowania,
 literatura z rozdziału 7.
Ćwiczenie 4
Zbierz informacje dotyczące wad powłok lakierniczych, a następnie przejrzyj z kolegami
prace wykończeniowe, które wykonaliście w zadaniu 1 i 2. Jakie błędy powłok wystąpiły
w niektórych pracach i co było ich przyczyną?
Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien:
- omówić zakres i technikę wykonania ćwiczenia,
- przypomnieć na czym polega ocenianie wykończenia powłok.
W trakcie ćwiczenia nauczyciel powinien kontrolować proces wzajemnego oceniania
prac wykończeniowych.
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1) zapoznać się z literaturą dotyczącą błędów powłok lakierniczych,
2) przejrzeć z kolegami swoje i ich prace,
3) nazwać ewentualne błędy oraz podać przyczynę ich powstania,
4) przedstawić swa prace nauczycielowi.
Zalecane metody nauczania uczenia się:
 elementy projektu,
 ćwiczenia.
Środki dydaktyczne
 tabelaryczne zestawienie błędów powłok lakierniczych,
 prace wykończeniowe wykonane przez całą grupę w ćwiczeniach 1 i 2,
 literatura z rozdziału 7.
 Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
18
6. EWALUACJA OSIGNIĆ UCZNIA
Przykłady narzędzi pomiaru dydaktycznego
TEST 1
Test dwustopniowy do jednostki modułowej  Nakładanie powłok
lakierniczych i wykończanie powierzchni instrumentów muzycznych
Test składa się z 20 zadań wielokrotnego wyboru, z których:
- zadania 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 12, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20 są z poziomu podstawowego,
- zadania 8, 9, 10, 11, 13 są z poziomu ponadpodstawowego.
Punktacja zadań: 0 lub 1 punkt
Za ka\dą prawidłową odpowiedz uczeń otrzymuje 1 punkt. Za złą odpowiedz lub jej brak
uczeń otrzymuje 0 punktów.
Proponuje się następujące normy wymagań  uczeń otrzyma następujące
oceny szkolne:
- dopuszczający  za rozwiązanie co najmniej 8 zadań z poziomu podstawowego,
- dostateczny  za rozwiązanie co najmniej 11 zadań z poziomu podstawowego,
- dobry  za rozwiązanie 14 zadań, w tym co najmniej 1 z poziomu ponadpodstawowego,
- bardzo dobry  za rozwiązanie 18 zadań, w tym co najmniej 4 z poziomu
ponadpodstawowego.
Klucz odpowiedzi: 1. b, 2. c, 3. a, 4. d, 5. c, 6. a, 7. a, 8. a, 9. b, 10. c, 11. a,
12. a, 13. b, 14. d, 15. d, 16. a, 17. c, 18. b, 19. b, 20. d.
Plan testu
Nr Cel operacyjny Kategoria Poziom Poprawna
zad. (mierzone osiągnięcia ucznia) celu wymagań odpowiedz
Określić zale\ność między gęstością nasypu,
1 B P b
a rodzajem wykończanego materiału
2 Określić rodzaj nasypu w papierach ściernych A P c
Zidentyfikować oznaczenia papierów ściernych
3 B P a
i rozumieć je
Określić zastosowanie papieru o ró\nym
4 B P d
uziarnieniu
5 Określić pojęcie  taśmy bez końca A P c
Określić zastosowanie szlifierek
6 B P a
wąskotaśmowych z ruchomym stołem
7 Określić budowę szlifierki szerokotaśmowej B P a
8 Obliczyć długość taśmy potrzebnej do szlifierki C PP a
Wskazać, czynniki powodujące zbielenie
9 C PP b
powierzchni lakierowanej
 Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
19
Wskazać czynniki powodujące wystąpienie
10 C PP c
pęcherzy w powłoce lakierowej
Obliczyć procentową zawartość składników
11 C PP a
roztworu kleju
12 Określić zastosowanie gruntów stolarskich A P a
13 Wskazać rodzaje gruntów stolarskich C PP b
14 Określić zastosowanie kitów A P d
Określić substancje wchodzące w skład
15 A P d
szpachlówek
Określić zasadę dobierania ró\nych past
16 B P a
polerskich do ró\nego rodzaju powłok
17 Określić składniki do otrzymywania mastyki B P c
18 Rozpoznać sposoby łączenia taśm ściernych. B P b
Dobrać substancje potrzebne do otrzymania
19 B P b
pokostu
Określić cel szlifowania wykończanych
20 B P d
powierzchni instrumentów
 Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
20
Przebieg testowania
Instrukcja dla nauczyciela
1. Ustal z uczniami termin przeprowadzenia sprawdzianu z wyprzedzeniem co najmniej
jednotygodniowym.
2. Omów z uczniami cel stosowania pomiaru dydaktycznego.
3. Zapoznaj uczniów z rodzajem zadań podanych w zestawie oraz z zasadami punktowania
4. Przeprowadz z uczniami próbę udzielenia odpowiedzi na takie typy zadań jakie będą
w teście.
5. Omów z uczniami sposób udzielania odpowiedzi (na karcie odpowiedzi).
6. Zapewnij uczniom mo\liwość samodzielnej pracy.
7. Rozdaj uczniom zestawy i karty odpowiedzi, podaj czas przeznaczony na rozwiązanie
zadań.
8. Stwórz odpowiednią atmosferę pracy podczas pomiaru (rozładuj niepokój, zachęć
do sprawdzenia swoich mo\liwości).
9. Kilka minut przed końcem sprawdzianu poinformuj uczniów o zbli\ającym się czasie
zakończenia odpowiedzi.
10. Zbierz zestawy zadań testowych i karty odpowiedzi.
11. Sprawdz wyniki i wpisz do arkusza zbiorczego.
12. Przeprowadz analizę wyników, wybierz te zadania, które sprawiły uczniom najwięcej
trudności.
13. Ustal przyczyny trudności w opanowaniu wiadomości i umiejętności.
14. Opracuj wnioski do postępowania mającego na celu uniknięcie niepowodzeń
dydaktycznych.
Instrukcja dla ucznia
1. Przeczytaj uwa\nie instrukcję.
2. Podpisz imieniem i nazwiskiem kartę odpowiedzi.
3. Test zawiera 20 zadań o ró\nym stopniu trudności. Z proponowanych 4 odpowiedzi tylko
jedna jest prawdziwa.
4. Zapoznaj się z zestawem zadań testowych.
5. Udzielaj odpowiedzi tylko na załączonej karcie odpowiedzi.
6. W kratkę odpowiadającą dobrej odpowiedzi kratkę wstawiaj znak X.
7. Jeśli się pomylisz błędną odpowiedz otocz kółkiem i zaznacz prawidłową wstawiając X.
8. Pracuj samodzielnie.
9. Po rozwiązaniu testu sprawdz czy zaznaczyłeś wszystkie odpowiedzi na karcie
odpowiedzi.
10. Na rozwiązanie testu masz 45 minut.
Powodzenia!
Materiały dla ucznia:
 instrukcja,
 zestaw zadań testowych,
 karta odpowiedzi.
 Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
21
ZESTAW ZADAC TESTOWYCH
1. Do obróbki drewna miękkiego lub \ywicznego wskazane jest dobieranie narzędzi
ściernych o mniejszej gęstości nasypu poniewa\
a) materiał o mniejszej gęstości jest bardziej miękki.
b) wolne przestrzenie między ziarnami ściernymi, wypełniają się drobnymi wiórami
powstałymi w wyniku szlifowania.
c) są tańsze.
d) do drewna musi docierać powietrze podczas obróbki.
2. Nasyp w papierach ściernych składa się z ziaren
a) kredy pławionej.
b) szkła wodnego.
c) elektrokorundu.
d) szelaku.
3. Na spodniej stronie papieru ściernego znajdują się oznaczenia
a) od P12 do P220 (uziarnienie makro) i od P240 do P1200 (uziarnienie mikro).
b) od P12 do P220 (uziarnienie mikro) i od P240 do P1200 (uziarnienie makro).
c) od P12 do P220 (niska twardość nasypu) i od P240 do P1200 (wysoka twardość
nasypu).
d) od P12 do P220 (wysoka twardość nasypu) i od P240 do P1200 (niska twardość
nasypu).
4. Papieru od P20 do P80 u\ywa się do
a) polerowania powierzchni lakierowanych.
b) szlifowania wykańczającego drewna twardego.
c) szlifowania wykańczającego drewna miękkiego.
d) wstępnego szlifowania (zgrubnego).
5. Taśmy bez końca stosowane w szlifierkach produkowane są w taki sposób, \e
a) dokleja się do długiej taśmy kolejną taśmę (gdy poprzednia ju\ zetrze materiał
ścierny).
b) przy jednej szlifierce stosowany jest stale ten sam rodzaj taśmy o tej samej twardości
i tej samej gęstości nasypu, a przy innej inny więc bez końca stosuje się taką samą
taśmę.
c) skleja się w obwód odcinek taśmy o potrzebnej szerokości.
d) taśma nie jest łączona w zamknięty obwód i podczas pracy rozwija się ze specjalnego
bębna.
6. Szlifierka taśmowa z ruchomym stołem stosowana jest do szlifowania
a) płaskich powierzchni.
b) małych powierzchni (płaskich i profilowanych) bo stosuje się w niej wąską taśmę.
c) du\ych i małych powierzchni profilowanych.
d) powierzchni małych i trudnodostępnych.
 Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
22
7. W szlifierce szerokotaśmowej taśma rozpięta jest między
a) wałami umieszczonymi jeden nad drugim.
b) wałami umieszczonymi jeden obok drugiego.
c) wałami umieszczonymi w dowolny sposób  wa\ne, \e ma zało\oną szeroką taśm.
d) kołami napinającym.
8. Długość taśmy potrzebnej do szlifierki wąskotaśmowej (o rozstawie kół 3 m, a średnicy
ka\dego koła  0,25 m) równa jest
a) 6,5 m.
b) 5,5 m.
c) 4 m.
d) 6 m.
9. Pokosty to
a) materiały drobnoziarniste stosowane do polerowania powierzchni.
b) substancje do gruntowania drewna i materiałów drewnopochodnych.
c) substancje otrzymywane przez rozpuszczanie szelaku.
d) substancje słu\ące do wgłębnego barwienia drewna.
10. Wypełniacze porów mają postać
a) tłustych cieczy.
b) ruchliwych lekkich cieczy.
c) proszków i past.
d) \elów.
11. Wypełniacze porów zwykle składają się z
a) pumeksu, kredy, suchej mączki drzewnej.
b) oleju lnianego, alkoholu etylowego, politury.
c) pasty polerskiej z wodą.
d) kleju kostnego i rozdrobnionego papieru.
12. Grunty stolarskie słu\ą do wypełniania porów drewna
a) bez zakrycia jego struktury.
b) zakrywając strukturę drewna.
c) na gorąco.
d) pod farby i lakiery nieprzezroczyste.
13. Grunty stolarskie mogą być
a) olejne, rozpuszczalnikowe i nitrocelulozowe.
b) olejne, klejowe i nitrocelulozowe.
c) tylko nitrocelulozowe.
d) olejne i wodne.
14. Kity stosowane są do
a) podmalowywania powierzchni drewna.
b) wypełniania porów drewna pod bezbarwne lakiery.
c) polerowania.
d) wyrównywania większych pęknięć i nierówności drewna przed wykończaniem
kryjącym powierzchni.
 Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
23
15. Roztwór kleju glutynowego, pokost i kreda szlamowa to składniki
a) kitu.
b) gruntu.
c) szpachlówki olejnej.
d) szpachlówki klejowej.
16. Pasty polerskie stosowane do wykończania powierzchni metali mają ró\ny skład
ze względu na
a) ró\ną twardość powierzchni metali.
b) ró\ny skład stopów metali.
c) ró\ne kolory metali.
d) upodobania ró\nych osób do gładkich albo mniej gładszych powierzchni.
17. Do kalafonii rozpuszczonej w terpentynie dodaje się sykatyw i pokostu, a następnie kredy
wymieszanej z pigmentem  w taki sposób otrzymuje się
a) kit.
b) szpachlę.
c) mastykę.
d) klej.
18. Na rysunkach przedstawiono
a) sposoby wykonywania ruchów przy bejcowaniu.
b) przykłady łączenia taśm ściernych.
c) oznaczenia materiałów ściernych.
d) sposoby malowania na drewnie dwoma rodzajami lakierów.
19. Pokosty naturalne wytwarza się z
a) kleju skórnego.
b) oleju jadalnego (lnianego, makowego, lub konopnego).
c) tranu.
d) muszli skorupiaków.
20. Cel szlifowania to
a) tylko wygładzenie powierzchni.
b) tylko wyczyszczenie powierzchni.
c) tylko nadanie elementom ostatecznych wymiarów i kształtów.
d) wygładzenie powierzchni, wyczyszczenie powierzchni, nadanie elementom
ostatecznych wymiarów i kształtów.
 Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
24
KARTA ODPOWIEDZI
Imię i nazwisko..........................................................................................
Nakładanie powłok lakierniczych i wykończanie powierzchni instrumentów
muzycznych
Zakreśl poprawną odpowiedz.
Nr
Odpowiedz Punkty
zadania
1 a b c d
2 a b c d
3 a b c d
4 a b c d
5 a b c d
6 a b c d
7 a b c d
8 a b c d
9 a b c d
10 a b c d
11 a b c d
12 a b c d
13 a b c d
14 a b c d
15 a b c d
16 a b c d
17 a b c d
18 a b c d
19 a b c d
20 a b c d
Razem:
 Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
25
TEST 2
Test dwustopniowy do jednostki modułowej  Nakładanie powłok
lakierniczych i wykończanie powierzchni instrumentów muzycznych
Test składa się z 20 zadań wielokrotnego wyboru, z których:
- zadania 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 15, 16, 17, 18, 19, 20 są z poziomu podstawowego,
- zadania 10, 11, 12, 13, 14 są z poziomu ponadpodstawowego.
Punktacja zadań: 0 lub 1 punkt
Za ka\dą prawidłową odpowiedz uczeń otrzymuje 1 punkt. Za złą odpowiedz lub jej brak
uczeń otrzymuje 0 punktów.
Proponuje się następujące normy wymagań  uczeń otrzyma następujące
oceny szkolne:
- dopuszczający  za rozwiązanie co najmniej 8 zadań z poziomu podstawowego,
- dostateczny  za rozwiązanie co najmniej 11 zadań z poziomu podstawowego,
- dobry  za rozwiązanie 14 zadań, w tym co najmniej 1 z poziomu ponadpodstawowego,
- bardzo dobry  za rozwiązanie 18 zadań, w tym co najmniej 4 z poziomu
ponadpodstawowego.
Klucz odpowiedzi: 1. a, 2. b, 3. a, 4. c, 5. b, 6. c, 7. b, 8. d, 9. b, 10. d, 11. b,
12. d, 13. a, 14. b, 15. a, 16. b, 17. d, 18. a, 19. b, 20. a.
Plan testu
Nr Cel operacyjny Kategoria Poziom Poprawna
zad. (mierzone osiągnięcia ucznia) celu wymagań odpowiedz
Określić kolejne etapy przezroczystego
1 B P a
wykończania powierzchni
Odró\nić wykończanie przezroczyste
2 B P b
powierzchni od kryjącego
3 Określić zastosowanie barwienia wgłębnego B P a
Określić cel, w jakim wykorzystuje się emalię,
4 B P c
w kryjącym wykończaniu powierzchni
5 Dobrać metodę nanoszenia szpachlówki B P b
Dobrać metodę malowania materiałami
6 A P c
nitrocelulozowymi
Określić, w jakiej pozycji powinien znajdować się
7 A P b
przedmiot podczas natrysku lakierem
8 Określić, co to są pokosty B P b
9 Określić, jaką postać mają wypełniacze B P c
Określić czynniki powodujące wystąpienie
10 C PP d
widocznych zacieków na powłoce lakierowej
 Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
26
Określić czynniki powodujące pękanie powłoki
11 C PP b
lakierowej
Określić czynniki powodujące niedostateczną
12 C PP d
przyczepność powłoki lakierowej do podło\a
Określić czynniki powodujące zbyt powolne
13 C PP a
utwardzanie powłoki lakierowej
Określić przyczyny skłonności powłoki
14 C PP b
lakierowej do marszczenia
Określić, w jaki sposób mo\na wykończyć
15 B P a
powierzchnię politurowaną bez zacierania porów
Określić sposób gruntowania powierzchni
16 B P b
podczas politurowania na wysoki połysk
Określić długość przerw między jednym i drugim
17 A P d
nakładaniem politury
Określić, czym wykonuje się politurowanie
18 A P a
właściwe
Wskazać, jakie czynności wykonuje się podczas
19 A P b
wykończenia powierzchni politurowanych
Dobrać właściwe materiały ścierne do
20 B P a
polerowania
 Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
27
Przebieg testowania
Instrukcja dla nauczyciela
1. Ustal z uczniami termin przeprowadzenia sprawdzianu z wyprzedzeniem co najmniej
jednotygodniowym.
2. Omów z uczniami cel stosowania pomiaru dydaktycznego.
3. Zapoznaj uczniów z rodzajem zadań podanych w zestawie oraz z zasadami punktowania
4. Przeprowadz z uczniami próbę udzielenia odpowiedzi na takie typy zadań jakie będą
w teście.
5. Omów z uczniami sposób udzielania odpowiedzi (na karcie odpowiedzi).
6. Zapewnij uczniom mo\liwość samodzielnej pracy.
7. Rozdaj uczniom zestawy i karty odpowiedzi, podaj czas przeznaczony na rozwiązanie
zadań.
8. Stwórz odpowiednią atmosferę pracy podczas pomiaru (rozładuj niepokój, zachęć do
sprawdzenia swoich mo\liwości).
9. Kilka minut przed końcem sprawdzianu poinformuj uczniów o zbli\ającym się czasie
zakończenia odpowiedzi.
10. Zbierz zestawy zadań testowych i karty odpowiedzi.
11. Sprawdz wyniki i wpisz do arkusza zbiorczego.
12. Przeprowadz analizę wyników, wybierz te zadania, które sprawiły uczniom najwięcej
trudności.
13. Ustal przyczyny trudności w opanowaniu wiadomości i umiejętności.
14. Opracuj wnioski do postępowania mającego na celu uniknięcie niepowodzeń
dydaktycznych.
Instrukcja dla ucznia
1. Przeczytaj uwa\nie instrukcję.
2. Podpisz imieniem i nazwiskiem kartę odpowiedzi.
3. Test zawiera 20 zadań o ró\nym stopniu trudności. Z proponowanych 4 odpowiedzi tylko
jedna jest prawdziwa.
4. Zapoznaj się z zestawem zadań testowych.
5. Udzielaj odpowiedzi tylko na załączonej karcie odpowiedzi.
6. W kratkę odpowiadającą dobrej odpowiedzi kratkę wstawiaj znak X.
7. Jeśli się pomylisz błędną odpowiedz otocz kółkiem i zaznacz prawidłową wstawiając X.
8. Pracuj samodzielnie.
9. Po rozwiązaniu testu sprawdz czy zaznaczyłeś wszystkie odpowiedzi na karcie
odpowiedzi.
10. Na rozwiązanie testu masz 45 minut.
Powodzenia!
Materiały dla ucznia:
 instrukcja,
 zestaw zadań testowych,
 karta odpowiedzi.
 Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
28
ZESTAW ZADAC TESTOWYCH
1. Pierwszym etapem w procesie wykończania przezroczystego powierzchni jest
a) od\ywiczanie powierzchni.
b) mycie powierzchni w kąpielach mydlanych.
c) barwienie wgłębne.
d) przeszlifowywanie.
2. Wykończenie poszczególnych warstw powierzchni drewna wykonuje się lakierem
a) tylko przezroczystym.
b) tylko kryjącym.
c) przezroczystym i kryjącym.
d) barwnym.
3. Barwienie wgłębne drewna wykonywane jest w przypadku wykończenia
a) przezroczystego.
b) kryjącego.
c) przezroczystego i kryjącego.
d) barwnego.
4. Emalię w przypadku wykończeń kryjących nanosi się w celu
a) zabarwienia powierzchni na \ądany kolor.
b) dokładniejszego wypełnienia porów drewna.
c) zwiększenia połysku i wodoodporności powłoki.
d) nadania powierzchni połysku.
5. Szpachlówkę na powierzchnię drewna nakłada się
a) wyłącznie odpowiednimi pędzlami.
b) pierwszą warstwę w poprzek, a drugą wzdłu\ elementu.
c) pierwszą warstwę wzdłu\, a drugą w poprzek elementu.
d) szpachlami ceramicznymi.
6. Nakładanie materiałów nitrocelulozowych za pomocą pędzla ma następujące ograniczenia
a) nale\y nakładać jedną warstwę natychmiast po drugiej.
b) nale\y przeszlifować pierwszą warstwę zanim nało\y się drugą.
c) nale\y odczekać aby wyschła pierwsza warstwa zanim nało\y się drugą.
d) pędzel powinien być wyłączne z włosia naturalnego.
7. Nanoszenie materiałów lakierniczych natryskiem wykonywane jest w taki sposób, \e
przedmiot pokrywany lakierem
a) znajduje się w pozycji pionowej.
b) znajduje się w pozycji poziomej.
c) znajduje się pod kątem 45o od poziomu.
d) mo\e znajdować się w dowolnej pozycji.
 Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
29
8. Pokosty to
a) materiały drobnoziarniste stosowane do polerowania powierzchni.
b) substancje do gruntowania drewna i materiałów drewnopochodnych.
c) substancje otrzymywane przez rozpuszczanie szelaku.
d) substancje słu\ące do wgłębnego barwienia drewna.
9. Wypełniacze porów mają postać
a) tłustych cieczy.
b) ruchliwych lekkich cieczy.
c) proszków i past.
d) \elów.
10. Na powłoce lakierowej widoczne są zacieki, mogły to spowodować następujące czynniki
a) zbyt mała elastyczność lakieru.
b) zbyt du\a wilgotność lakierowanego drewna.
c) niedostateczna czystość podło\a.
d) za mała odległość dyszy pistoletu od lakierowanej powierzchni lub za gruba warstwa
jednorazowo naniesionego lakieru.
11. Pękanie powłoki lakierowej wywołane zostało
a) zbyt wysoką temperaturą suszenia powłoki.
b) za małą elastycznością lakieru, złym podkładem, zbyt du\ą wilgotnością drewna.
c) za grubą warstwą lakieru nanoszoną jednorazowo, powietrze w lakierni zapylone.
d) rozcieńczalnikiem złej jakości, małą lepkością i przyczepnością lakieru.
12. Po naniesieniu powłoki lakieru okazało się, \e wykazuje on niedostateczna przyczepność
do podło\a. Mogło to zostać spowodowane
a) za małą ilością rozpuszczalnika w lakierze i nieprzeszlifowaniem powłoki drewna
przed lakierowaniem.
b) zbyt du\ą wilgotnością powietrza w lakierni oraz zbyt małym ciśnieniem w pistolecie
natryskującym.
c) nierównomierną grubością naniesionego lakieru oraz zle dobranym wypełniaczem
porów.
d) za du\ą wilgotnością drewna, niedostateczną czystością lakierowanego podło\a.
13. Zbyt powolne utwardzanie powłoki mo\e być spowodowane
a) za du\ą zawartością plastyfikatora w lakierze, powietrze w lakierni przesycone
oparami rozpuszczalników.
b) złym rozpuszczalnikiem, za wysoką temperaturą w pomieszczeniu.
c) za wysoką lepkością lakieru, za niską temperaturą w lakierni.
d) za grubą warstwą lakieru, za du\ą ilością rozpuszczalnika w lakierze.
14. Powłoka lakierowa wykazuje skłonności do marszczenia  spowodowane to zostało
a) zbyt wysoką temperatura suszenia powłoki i za grubą warstwą lakieru.
b) zbyt wysoką lepkością lakieru, zbyt du\ym ciśnieniem w pistolecie natryskowym, za
niską temperaturą w lakierni.
c) za grubą warstwą lakieru, lakier zawierał zbyt du\o lotnego rozpuszczalnika.
d) za du\ą ilością rozcieńczalnika lub rozcieńczalnik był niewłaściwy.
 Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
30
15. Politurowanie mo\na przeprowadzić bez zacierania porów wtedy, gdy
a) wykończa się powierzchnię na mat.
b) wykończa się powierzchnię na wysoki połysk.
c) wykończa się powierzchnię i na mat i z połyskiem.
d) trzeba przeprowadzić kryte wykończanie powierzchni.
16. Gruntowanie podczas wykończenia politurą na wysoki połysk przeprowadza się
a) przez kilkakrotne wcieranie pumeksu drewnianym klockiem owiniętym w pojedynczą
warstwę bawełny.
b) przez kilkakrotne wcieranie pumeksu tamponem nasyconym politurą.
c) przez naniesienie gruntu pędzlem.
d) przez cieniutkie przeszpachlowanie powierzchni.
17. Przerwy między jednym, a drugim nakładaniem politury powinny wynosić
a) przynajmniej godzinę.
b) 24 godziny.
c) 48 godzin.
d) około 3 5 minut.
18. Do politurowania właściwego u\ywa się
a) politury o stę\eniu 8 10% z bardzo niewielkim dodatkiem pumeksu.
b) politury o stę\eniu ok. 30%.
c) politury o stę\eniu 8- 10% z niewielkim dodatkiem kredy pławionej.
d) zakwaszonej kwasem szczawikowym politury o stę\eniu nie przekraczającym 20%.
19. Po naniesieniu ostatniej warstwy politury
a) szlifuje się do połysku politurą, warstwę drobnoziarnistym papierem ściernym.
b) usuwa się z wykończanej powierzchni resztki oleju tamponem zwil\onym
w spirytusie.
c) lakieruje się powierzchnię.
d) zmywa się całą powierzchnię ciepłą, wygotowaną wodą.
20. Polerowanie  to obróbka wykańczająca, która ma na celu uzyskanie \ądanej gładkości
i połysku powierzchni przedmiotu polerowanego. Polerowanie dokonywane jest zwykle
za pomocą
a) miękkich tarcz i materiałów ściernych.
b) twardych tarcz i materiałów ściernych o drobnym ścierniwie.
c) tamponów nasączonych olejami.
d) tarcz z nakładkami tekstylnymi.
 Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
31
KARTA ODPOWIEDZI
Imię i nazwisko..........................................................................................
Nakładanie powłok lakierniczych i wykończanie powierzchni instrumentów
muzycznych
Zakreśl poprawną odpowiedz.
Nr
Odpowiedz Punkty
zadania
1 a b c d
2 a b c d
3 a b c d
4 a b c d
5 a b c d
6 a b c d
7 a b c d
8 a b c d
9 a b c d
10 a b c d
11 a b c d
12 a b c d
13 a b c d
14 a b c d
15 a b c d
16 a b c d
17 a b c d
18 a b c d
19 a b c d
20 a b c d
Razem:
 Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
32
7. LITERATURA
1. Bajkowski J.: Maszyny i urządzenia do obróbki drewna. Cz. 1. WSiP, Warszawa 1995
2. Gehlen M.: Technologia drewna Podręcznik do nauki zawodu. Cz. 2. Wydawnictwo
REA, Warszawa 2002
3. Giełdowski L.: Konstrukcje mebli. Cz. 1. Rysunek techniczny. WSiP, Warszawa 1995
4. Aunarski J. Szabajkowicz W.: Automatyzacja procesów technologicznych monta\u
maszyn. WNT, Warszawa 1993
5. Nowak H.: Stolarstwo część 2. Technologia i materiałoznawstwo. WSiP, Warszawa 2000
6. Oczoś K.: Szlifowanie. WNT, Warszawa 1986.
7. Pajewski K.: Technologia i technika malarsko lakiernicza. Warszawa 1937
8. Pra\mo J.: Tchnologia materiałoznawstwo, Stolarstwo cz. 1. WSiP, Warszawa 1999
9. Prządka W., Szczuka J.: Technologia meblarstwa cz. 2. WSiP, Warszawa 1991
10. Samek A.: Projektowanie procesów technologicznych obróbki i monta\u. Politechnika
Krakowska, Kraków 1986
11. Swaczyna I.: Meble. Naprawa i odnawianie. Państwowe Wydawnictwo Rolnicze i Leśne,
Warszawa 1995.
12. Sękowski J.: Konserwacja mebli zabytkowych. Wydawnictwo Semper, Warszawa 2003
13. www.meie.com.pl
 Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
33

