Elżbieta Bowdur
Scenariusz zajęcia nr 38
grupa 0
Obszar XI Przygotowanie do czytania i pisania
Temat: Kolory tęczy
I. Cele
• Zapoznanie ze zjawiskiem przyrodniczym – tęcza.
• Doskonalenie umiejętności niezbędnych o nauki czytania i pisania: identyfikowanie, umiejętność syntezy wzrokowej.
• Rozwijanie wyobraźni dzieci.
• Kształtowanie umiejętności prawidłowego liczenia.
• Doskonalenie umiejętności klasyfikowania wg podanego kryterium.
• Doskonalenie umiejętności manualnych.
Podstawa programowa (…):
Pkt 14.2 „Dziecko potrafi uważnie patrzeć (organizuje pole spostrzeżeniowe), aby rozpoznać i zapamiętać to, co jest przedstawione na obrazkach”.
II. Środki dydaktyczne
wiersz Marii Konopnickiej pt. „Tęcza”
siedmiokolorowa tęcza, namalowana lub wycięta z pasków bibuły (czerwony, pomarańczowy, żółty, zielony, niebieski, indygo, fioletowy – wzorce kolorów poniżej w kolejności występowania ich w tęczy)
kartoniki z cyframi od 1 do 7
komputer z projektorem
gra/plansza interaktywna „Niebieski”
CD2 audio ABC
Wyprawka „Razem w przedszkolu” cz.5
Karty „razem w przedszkolu” cz.5
III. Przebieg zajęć
1. Słuchanie wiersza Marii Konopnickiej pt. „Tęcza”
Dzieci siedzą na dywanie w półkolu, na tablicy (lub na ścianie) przymocowana jest namalowana, duża tęcza. Nauczycielka recytuje wiersz:
1
Elżbieta Bowdur
— A kto ciebie, śliczna tęczo,
Siedmiobarwny pasie,
Wymalował na tej chmurce
Jakby na atłasie?
— Słoneczko mnie malowało
Po deszczu, po burzy;
Pożyczyło sobie farby
Od tej polnej róży.
Pożyczyło sobie farby
Od kwiatów z ogroda;
Malowało tęczę na znak,
Że będzie pogoda!
Rozmowa na temat wiersza, kto namalował tęczę, od kogo słoneczko pożyczyło farby, co oznacza tęcza na niebie, kiedy pojawia się tęcza? Dzieci opisują zjawiska pogodowe związane z letnią burzą – pioruny, błyskawice, deszcz ulewny.
2. Kolory tęczy
Dzieci odpowiadają na pytania:
Jakie kolory ma tęcza w sali?
Ile kolorów jest na tej tęczy?
Nauczycielka przypina cyfry od 1 do 7 do każdego koloru.
3. Zabawa ruchowa „Kolory”
Nauczycielka przelicza dzieci od 1 do 7. Każde dziecko zapamiętuje swój numer i sprawdza, jaki to jest kolor na tęczy. W rytmie tamburyna wszystkie dzieci biegają po sali. Na mocniejsze uderzenie i hasło „Kolor niebieski (żółty, czerwony, zielony itd.)” dzieci z odpowiednim numerem siadają w siadzie skrzyżnym na dywanie. Zabawę powtarzamy.
4. Gra/plansza interaktywna „Niebieski”
Uruchomienie gry
Po uruchomieniu programu ABC sześciolatka wybieramy obrazek naszego konta, a następnie klikamy kolejno:
→ Kolory
→ Niebieski
2
Elżbieta Bowdur
Opis interaktywności
Gra „Niebieski” polegająca na poznawaniu cech wielkościowych przedmiotów oraz umiejętności klasyfikowania wg podanego kryterium.
Omówienie gry
Dzieci siadają na dywanie przodem do tablicy lub ekranu. Nauczyciel prosi wybrane dziecko, by odnalazło i kliknęło wiaderko z niebieską farbą.
Następnie wybierane kolejno dzieci odnajdują i zaznaczają, klikając:
wszystkie grube pędzle
wszystkie cienkie pędzle
wszystkie krótkie pędzle
wszystkie długie pędzle
Grę dzieci mogą powtórzyć.
5. Malowanie tęczy – Karty cz.5, str. 22 i 23
Dzieci siadają do stolików, gdzie są przygotowane pędzle i farby oraz Karty cz.5.
Opowiadają, co widzą obrazku. Liczą i nazywają kolory, następnie malują odpowiednimi kolorami tęczę na obrazku.
6. Podsumowanie zajęć
Porządkowanie miejsc pracy.
Dzieci kończą zdania wypowiadane przez nauczycielkę: czerwony jak… ( burak), zielony jak… itp.
3