Elżbieta Bowdur
Scenariusz lekcji nr 36
klasa 1
Blok tematyczny: W Warszawie – stolicy Polski
Temat: Wycieczka do Warszawy
I. Cele
• Ćwiczenia w słuchaniu i mówieniu.
• Poszerzanie słownictwa.
• Wprowadzenie dwuznaku Dź, dź.
• Doskonalenie analizy i syntezy wzrokowo.
Podstawa programowa (…):
Pkt 1.1.a „Uczeń obdarza uwagą dzieci i dorosłych, słucha ich wypowiedzi i chce zrozumieć, co przekazują”.
Pkt 1.2.b „Uczeń zna litery, czyta i rozumie proste teksty”
II. Środki dydaktyczne
podręcznik „Razem w szkole” cz.9
komputer z projektorem
plansza/gra interaktywna „Zeszyt z tamtych lat”
plansza/gra interaktywna „Kolorowy pociąg”
prezentacja multimedialna przygotowana przez nauczyciela w programie
PowerPoint z mapą Polski i zaznaczoną stolicą oraz z ważniejszymi obiektami z Warszawy
CD2 audio
III. Przebieg zajęć
1. Wirtualna wycieczka po Warszawie
Nauczyciel uruchamia prezentację ze zdjęciami z Warszawy i opowiada dzieciom o stolicy Polski. Warto wytłumaczyć, co znaczy „wirtualna wycieczka”.
Przykładowy tekst:
Warszawa jest największym miastem w Polsce. Tam mieści się siedziba rządu i Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej, dlatego nazywana jest stolicą. Leży w centralnej Polsce nad rzeką Wisłą. Herbem Warszawy jest Syrenka z tarczą i mieczem.
Zaczynamy zwiedzanie stolicy od Dworca Centralnego. Idziemy w kierunku
Starego Miasta. Po drodze mijamy wysoki Pałac Kultury i Nauki, w którym
1
Elżbieta Bowdur
znajduje się wiele atrakcji kulturalnych. Stamtąd można zobaczyć panoramę miasta z najwyższego piętra.
Następnie zwiedzamy Zamek Królewski, siedzibę naszych królów. Na placu
zamkowym stoi kolumna Zygmunta, która została powalona podczas II wojny
światowej, a potem odbudowana. Idąc dalej, zatrzymujemy się przy Grobie
Nieznanego Żołnierza, gdzie zawsze stoi warta. Tam składa się wieńce i oddaje hołd poległym żołnierzom walczącym o wolność Polski.
Na koniec zrobimy sobie krótką wycieczkę metrem warszawskim i wstąpimy do muzeum techniki „Kopernik”.
Dzieci swobodnie wypowiadają się na temat zdjęć podczas trwania prezentacji.
2. Poznanie dwuznaku Dź,dź w oparciu o wyraz „dźwig” – podręcznik cz.9, str.22
3. Czytanie tekstu, wyróżnianie dwuznaku dź w tekście – podręcznik cz.9, ćw.3, str.22
Pytania do tekstu
Kto przyjechał na wycieczkę do Warszawy?
Co widziały dzieci z okien autokaru?
Jak nazywa się urządzenie, które pracuje na budowie?
4. Staranne pisanie dwuznaku Dź, dź – podręcznik cz.9, ćw.4, str.23
5. Słuchanie piosenki „Moja Warszawa” CD2audio
6. Czytanie i pisanie wyrazów z dwuznakiem dź. Słuchanie informacji Oskara.
7. Plansza interaktywna „Zeszyt z tamtych lat”
Uruchomienie gry
Po uruchomieniu programu Razem w szkole. Bawię się i uczę w klasie 1
wybieramy obrazek naszego konta, a następnie klikamy kolejno:
→ Domek na kurzej łapce (5)
→ Księga czarów (1)
→ Zeszyt z tamtych lat (2)
Opis interaktywności
Gra „Zeszyt z tamtych lat”. Należy przenieść do zeszytu tabliczki z napisami zawierającymi dwuznaki.
2
Elżbieta Bowdur
Omówienie gry
Nauczyciel uruchamia planszę. Dzieci czytają rozsypane wyrazy. Wyszukują
wyraz z dwuznakiem „dźwig”. Szukają innych wyrazów z dwuznakami. Wybrani
przez nauczyciela uczniowie podchodzą do tablicy i przesuwają wyrazy
z dwuznakami do okienek w zeszycie.
8. Zabawa ruchowa „Metro”
Nauczyciel dzieli uczniów na dwie grupy. Jedna grupa ustawia się blisko siebie parami tworząc most (metro). Druga grupa chwyta się za ramiona, tworząc
pociąg. Na sygnał nauczyciela pociąg rusza, przejeżdżając pod metrem. Po chwili następuje zamiana ról.
9. Plansza interaktywna „Kolorowy pociąg”
Uruchomienie gry
Po uruchomieniu programu Razem w szkole. Bawię się i uczę w klasie 1
wybieramy obrazek naszego konta, a następnie klikamy kolejno:
→ Domek na kurzej łapce (5)
→ Księga czarów (1)
→ Kolorowy pociąg (3)
Opis interaktywności
Gra „Kolorowy pociąg”. Porządkowanie wyrazów według liczby ich liter.
Omówienie gry
Nauczyciel uruchamia planszę i wyjaśnia dzieciom, na czym polega zadanie.
Należy ułożyć wagoniki z wyrazami, zaczynając od tego, który zawiera najwięcej liter, a kończąc na tym, który zawiera ich najmniej. Uczniowie przeliczają litery w wyrazach i podchodzą do planszy przesuwając wagoniki zmieniając ich
kolejność. Wyszukują wagoniki zawierające wyrazy z dwuznakami.
10. Czytanie wyrazów, liczenie liter, głosek, sylab – podręcznik cz.9, ćw.5, str.23
3