monter systemow rurociagowych 713[04] b1 05 n


MINISTERSTWO EDUKACJI
NARODOWEJ
Marek Olsza
Magazynowanie, składowanie i transportowanie materiałów
stosowanych do budowy rurociągów 713[04].B1.05
Poradnik dla nauczyciela
Wydawca
Instytut Technologii Eksploatacji  Państwowy Instytut Badawczy
Radom 2006
 Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
Recenzenci:
dr inż. Krzysztof Presz
mgr inż. Igor Lange
Opracowanie redakcyjne:
mgr inż. Marek Olsza
Konsultacja:
mgr Janusz Górny
Poradnik stanowi obudowę dydaktyczną programu jednostki modułowej 713[04].B1.05
Magazynowanie, składowanie i transportowanie materiałów stosowanych do budowy
rurociągów w modułowym programie nauczania dla zawodu monter systemów rurociągowych.
Wydawca
Instytut Technologii Eksploatacji  Państwowy Instytut Badawczy, Radom 2006
 Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
1
SPIS TREÅšCI
1. Wprowadzenie 3
2. Wymagania wstępne 6
3. Cele kształcenia 7
4. Przykładowe scenariusze zajęć 8
5. Ćwiczenia 12
5.1. Stanowiska składowania i magazynowania 12
5.1.1. Ćwiczenia 12
5.2. Transport ręczny materiałów 14
5.2.1. Ćwiczenia 14
5.3. Zmechanizowany transport materiałów 16
5.3.1. Ćwiczenia 16
6. Ewaluacja osiągnięć ucznia 18
7. Literatura 35
 Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
2
1. WPROWADZENIE
Przekazujemy Państwu Poradnik dla nauczyciela, który będzie pomocny w prowadzeniu
zajęć dydaktycznych w szkole kształcącej w zawodzie monter systemów rurociągowych 713[04].
W poradniku zamieszczono:
- wymagania wstępne, wykaz umiejętności i wiedzy, jakie uczeń powinien mieć już
opanowane,
- cele kształcenia, wykaz umiejętności, jakie uczeń ukształtuje w czasie zajęć,
- przykładowe scenariusze zajęć,
- przykładowe ćwiczenia ze wskazówkami do realizacji, zalecanymi metodami nauczania-
uczenia oraz środkami dydaktycznymi,
- ewaluację osiągnięć ucznia, przykładowe narzędzie pomiaru dydaktycznego,
- literaturÄ™.
Wskazane jest, aby zajęcia dydaktyczne były prowadzone różnymi metodami ze
szczególnym uwzględnieniem aktywizujących metod nauczania.
Formy organizacyjne pracy uczniów mogą być zróżnicowane, począwszy od samodzielnej
pracy uczniów do pracy zespołowej.
W podrozdziałach Poradnika dla ucznia pt. Materiał nauczania treści kształcenia zostały
omówione w sposób ogólny. Podany zasób wiadomości różnych zagadnień powinien być
wystarczający dla każdego przyszłego montera systemów rurociągowych. Szczegółowe
wiadomości uczeń będzie poznawał na zajęciach.
Nauczyciel powinien być pomocny uczniowi przy doborze treści nauczania, wskazując
zagadnienia, zarówno te szczególnie ważne, jak i pomocnicze  potrzebne w wykonywaniu
czynności, określonych zawodem montera systemów rurociągowych.
Pomocne w prowadzeniu zajęć mogą okazać się zestawy pytań zamieszczonych
w Poradniku dla ucznia, w podrozdziałach pt. Pytania sprawdzające, z których uczeń może
wykorzystać w dwojaki sposób, a mianowicie może:
zapoznać się z pytaniami przed przystąpieniem do pracy z podrozdziałem Materiał
nauczania  poznając w ten sposób wymagania wynikające z potrzeb zawodu, a po
opanowaniu wskazanych treści odpowiedzieć na zadane pytania, by sprawdzić stan swojej
gotowości do wykonywania ćwiczeń,
zapoznać się z pytaniami i odpowiedzieć na pytania po pracy z podrozdziałem Materiał
nauczania  sprawdzając w ten sposób stan swojej gotowości do wykonywania ćwiczeń.
W Poradniku dla ucznia podano po kilka propozycji ćwiczeń do każdej części materiału
nauczania, sformułowanych w różny sposób. Te same ćwiczenia zamieszczone zostały
w Poradniku dla nauczyciela.
Nauczyciel może zlecić wykonanie wszystkich ćwiczeń lub wybierać określone ćwiczenia
i przeprowadzić je:
zgodnie z podanymi wskazówkami,
na stanowisku wyposażonym w podane środki dydaktyczne.
Nauczyciel może również przedstawić swoje propozycje i przeprowadzić ćwiczenia.
Po wykonaniu zaplanowanych ćwiczeń uczeń ma możliwość sprawdzenia poziomu swoich
postępów, odpowiadając na pytania podane w podrozdziale Sprawdzian postępów.
Uczeń powinien w tym celu samodzielnie:
przeczytać pytania i udzielić na nie odpowiedzi,
zakreślić odpowiedz, wstawiając X w miejscu pod słowem tak lub nie.
Podobne czynności wykonuje nauczyciel, obserwując zachowania ucznia, sprawdza jego
umiejętności i wiedzę zawodową. Po dokonaniu przeglądu zakreślonych odpowiedzi, określa
pytania, na które uczeń nie potrafił odpowiedzieć prawidłowo. Zakreślenia pod zapisem NIE
 Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
3
wskazują luki w wiedzy ucznia, informują również, jakich treści jeszcze dobrze nie poznał.
Oznacza to, że uczeń musi nauczyć się tych treści.
Poznanie przez ucznia określonej wiedzy o magazynowaniu, składowaniu i transporcie
materiałów stosowanych do budowy rurociągów będzie stanowiło dla nauczyciela podstawę
przeprowadzenia sprawdzianu poziomu opanowania wiadomości i ukształtowanych
umiejętności. W tym celu nauczyciel może posłużyć się zamieszczonymi w rozdziale 6
zadaniami testowymi.
W tym rozdziale podano również:
klucz odpowiedzi,
instrukcję dla nauczyciela, w której omówiono czynności nauczyciela podczas
przeprowadzania sprawdzianu,
instrukcję dla ucznia, w której omówiono czynności ucznia podczas przeprowadzania
sprawdzianu,
przykładową kartę odpowiedzi, w której, w odpowiednich miejscach uczeń wpisuje
odpowiedzi na pytania.
W procesie sprawdzania i oceniania poziomu osiągnięć uczniów można stosować
sprawdziany ustne i pisemne, obserwację czynności ucznia podczas realizacji zadań, testów
sprawdzajÄ…cych z zadaniami praktycznymi.
Zaleca się prowadzenie badań diagnostycznych, kontroli bieżącej i końcowej. W ocenie
końcowej, która jest prowadzona na zakończenie realizacji programu jednostki modułowej,
należy zastosować pomiar dydaktyczny. Wiadomości teoretyczne niezbędne do realizacji
czynności praktycznych mogą być sprawdzone za pomocą testów osiągnięć. Zadania w teście są
otwarte (krótkiej odpowiedzi) lub zamknięte (wyboru wielokrotnego).
Kontrolę poprawności wykonania zadań należy prowadzić w trakcie i po realizacji ćwiczeń.
W ocenianiu osiągnięć uczniów należy uwzględnić:
- wynik sprawdzianu opanowania umiejętności powinien mieć charakter alternatywny, co
oznacza, że uczeń umie lub nie umie poprawnie wykonać ćwiczenia,
- może być różny poziom opanowania umiejętności; ćwiczenie może być wykonane szybciej
lub wolniej, bezbłędnie lub z błędem zauważonym i poprawionym przez ucznia.
Podstawą uzyskania przez ucznia pozytywnej oceny jest między innymi poprawne wykonanie
ćwiczeń, zaproponowanych w programie jednostki modułowej.
 Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
4
713[04].B1
Techniczne podstawy budowy rurociągów
713[04].B1.01
Posługiwanie się podstawowymi
pojęciami z zakresu budowy rurociągów
713[04].B1.02
Przestrzeganie przepisów
bezpieczeństwa i higieny pracy, ochrony
przeciwpożarowej
oraz ochrony środowiska
713[04].B1.03
Rozpoznawanie podstawowych
materiałów stosowanych do budowy
rurociągów
713[04].B1.04 713[04].B1.05
Posługiwanie się dokumentacją Magazynowanie, składowanie
techniczną i transportowanie materiałów
stosowanych do budowy
rurociągów
Schemat układu jednostek modułowych
 Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
5
2. WYMAGANIA WSTPNE
Przystępując do realizacji programu jednostki modułowej uczeń powinien umieć:
- posługiwać się podstawowymi pojęciami z zakresu budowy rurociągów,
- przestrzegać zasady bezpiecznej pracy, przewidywać zagrożenia i zapobiegać im,
- stosować procedury udzielania pierwszej pomocy osobom poszkodowanym,
- rozpoznawać i charakteryzować podstawowe materiały stosowane do budowy rurociągów,
- odczytywać i interpretować rysunki techniczne,
- posługiwać się dokumentacją techniczną,
- wykonywać pomiary i szkice prostych części maszyn,
- stosować układ jednostek SI,
- korzystać z różnych zródeł informacji,
- selekcjonować, porządkować i przechowywać informacje,
- interpretować związki wyrażone za pomocą wzorów, wykresów, schematów, diagramów,
tabel,
- oceniać własne możliwości sprostania wymaganiom stanowiska pracy i wybranego zawodu,
- organizować stanowisko pracy zgodnie z wymogami ergonomii.
 Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
6
3. CELE KSZTAACENIA
W wyniku realizacji programu jednostki modułowej uczeń powinien umieć:
- zorganizować stanowiska składowania i magazynowania,
- dokonać składowania i magazynowania materiałów pomocniczych,
- dokonać składowania i magazynowania materiałów metalowych i niemetalowych,
- dokonać składowania i magazynowania materiałów drobnowymiarowych,
- dokonać składowania i magazynowania materiałów prefabrykowanych,
- dokonać składowania i magazynowania materiałów łatwopalnych i niebezpiecznych,
- dobrać sposób i środki transportu do rodzaju materiału,
- przetransportować materiały w poziomie i pionie,
- przetransportować materiały indywidualnie i zespołowo,
- przetransportować materiały ręcznie i mechanicznie,
- dokonać czyszczenia i konserwacji środków transportu materiałów,
- wykonać prace, dotyczące magazynowania i składowania z zachowaniem zasad
bezpieczeństwa i higieny pracy, ochrony przeciwpożarowej oraz ochrony środowiska.
 Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
7
4. PRZYKAADOWE SCENARIUSZE ZAJĆ
Scenariusz zajęć 1
Osoba prowadzÄ…ca & & & & & & & & & & & & & & & & & & .
Modułowy program nauczania: Monter systemów rurociągowych 713[04]
Moduł: Techniczne podstawy budowy rurociągów 713[04].B1
Jednostka modułowa: Magazynowanie, składowanie i transportowanie materiałów stosowanych
do budowy rurociągów 713[04].B1.05
Temat: Stanowiska składowania i magazynowania materiałów metalowych stosowanych do
budowy rurociągów.
Cel ogólny: kształtowanie umiejętności organizowania stanowiska składowania
i magazynowania.
Po zakończeniu zajęć edukacyjnych uczeń powinien umieć:
- wskazać, gdzie należy przechowywać poszczególne materiały, biorąc pod uwagę ich cechy
techniczne,
- zorganizować stanowisko pracy zgodnie z zasadami bezpieczeństwa i higieny pracy,
W czasie zajęć będą kształtowane następujące umiejętności ponadzawodowe:
- organizowania i planowania pracy,
- pracy w zespole,
- oceny pracy zespołu.
Metody nauczania uczenia siÄ™:
- pokaz,
- ćwiczenia praktyczne,
- dyskusja w grupie.
Formy organizacyjne pracy uczniów:
- praca indywidualna,
- praca grupowa
Czas: 45 minut
Åšrodki dydaktyczne:
- opisy miejsc składowania materiałów metalowych,
- wykazy materiałów metalowych z określeniem miejsc ich składowania,
- foliogramy,
- rzutnik pisma,
- literatura zgodnie z punktem 7 poradnika dla nauczyciela.
Przebieg zajęć:
1. Sprawy organizacyjne.
2. Nawiązanie do tematu, omówienie celów zajęć.
3. Zorganizowanie stanowiska pracy do wykonania ćwiczenia.
4. Realizacja zajęć:
 Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
8
A. definiowanie pojęć:
- należy wyjaśnić pojęcie składowania i magazynowania,
- uczniowie otrzymują opisy miejsc składowania materiałów metalowych,
- uczniowie pracują indywidualnie, przeglądają wykazy materiałów metalowych
z określeniem miejsc ich składowania.
B. składowanie i magazynowanie:
- wstęp- należy zapoznać uczniów z opisami miejsc składowania materiałów stosowanych do
budowy rurociągów; wskazać, gdzie należy przechowywać poszczególne materiały, biorąc
pod uwagÄ™ ich cechy techniczne,
- uczniowie otrzymują wykazy materiałów metalowych z określeniem miejsc ich
składowania,
- pracując w grupie uczniowie opisują miejsce składowania materiałów.
W trakcie pracy w grupach nauczyciel zwraca uwagę uczniom na przestrzeganie przepisów bhp.
4. Podsumowanie zajęć:
- uczniowie uzasadniają wybór miejsca składowania.
5. Ocena poziomu osiągnięć uczniów i ocena ich aktywności.
- nauczyciel analizuje prace ucznia i stwierdza czy czyni postępy,
- uczniowie prezentujÄ… swoje prace,
- uczniowie wspólnie z nauczycielem dokonuje oceny prac.
6. Zakończenie zajęć
Praca domowa
Odszukaj w literaturze wiadomości na temat: Składowanie gazów technicznych.
Na podstawie zgromadzonych informacji sporzÄ…dz w zeszycie przedmiotowym notatkÄ™.
Sposób uzyskania informacji zwrotnej od ucznia po zakończonych zajęciach:
Anonimowe pisemne wypowiedzi uczniów dotyczące sposobu prowadzenia zajęć
i zdobytych umiejętności.
 Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
9
Scenariusz zajęć 2
Osoba prowadzÄ…ca & & & & & & & & & & & & & & & & & & .
Modułowy program nauczania: Monter systemów rurociągowych 713[04]
Moduł: Techniczne podstawy budowy rurociągów 713[04].B1
Jednostka modułowa: Magazynowanie, składowanie i transportowanie materiałów
stosowanych do budowy rurociągów 713[04].B1.05
Temat: Transport ręczny.
Cel ogólny: kształtowanie umiejętności dobierania środków transportu.
Po zakończeniu zajęć edukacyjnych uczeń potrafi:
- dobrać sposób i środki transportu do rodzaju materiału.
W czasie zajęć będą kształtowane następujące umiejętności ponadzawodowe:
- organizowania i planowania pracy,
- pracy w zespole,
- oceny pracy zespołu.
Metody nauczania uczenia siÄ™:
- pokaz,
- ćwiczenia praktyczne.
Åšrodki dydaktyczne:
- foliogramy,
- charakterystyki środków transportu ręcznego,
- rzutnik pisma,
- przepisy dotyczące zasad bezpiecznej pracy z zastosowaniem środków transportu ręcznego,
- literatura zgodnie z punktem 7 poradnika dla nauczyciela.
Formy organizacji pracy uczniów:
- praca w grupach;
- praca indywidualna
Czas trwania zajęć: 45 minut
Przebieg zajęć:
Lp. Ogniwa zajęć Czynności nauczyciela Czynności uczniów Czas
trwania
1. Stworzenie ładu - wita uczniów - witają nauczyciela 3 min.
zewnętrznego - sprawdza obecność - podają obecności
i wewnętrznego - podaje temat zajęć - zapisują temat zajęć
- przedstawia cele zajęć w zeszytach
2. Opracowanie - przypomina zagadnienia - odpowiadajÄ… na pytania. 5 min.
nowego materiału z ostatnich zajęć - biorą czynny udział w
- rozpoczyna opracowanie zajęciach
nowego materiału - zapisują nowe informacje
w zeszytach
3. Kształtowanie - omawia środki transportu - odpowiadają na pytania 10 min.
pojęć - nawiązuje rozmowę z uczniami nauczyciela
na temat środków transportu
 Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
10
na temat środków transportu
4. Wiązanie teorii - przypomina zasady bhp podczas - wybierają materiały do 15 min.
z praktyką transportu ręcznego transportu ręcznego
- omawia charakterystyki środków - dobierają środki transportu
transportu ręcznego ręcznego (pod kontrolą
- omawia zastosowanie środków nauczyciela)
transportu ręcznego,
5. Kształtowanie - powtarza najważniejsze - odpowiadają na pytania 10 min.
nawyków wiadomości - prezentują wykonane
- sprawdza wykonanie ćwiczenia ćwiczenie
oraz przekazuje uwagi
6. Ocena i kontrola - ocenia aktywność uczniów 1 min.
7. Zakończenie zajęć - podaje treść zadania domowego Zapisują treść zadania w 1 min.
zeszytach przedmiotowych
Sposób uzyskania informacji zwrotnej od ucznia po zakończonych zajęciach:
- anonimowe ankiety ewaluacyjne dotyczące sposobu prowadzenia zajęć i zdobytych
umiejętności.
 Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
11
5. ĆWICZENIA
5.1. Stanowiska składowania i magazynowania
5.1.1. Ćwiczenia
Ćwiczenie 1
Do magazynu dostarczono:
- pręty stalowe,
- rury stalowe,
- rury instalacyjne z tworzyw sztucznych,
- armaturÄ™ zabezpieczajÄ…cÄ….
Ustal miejsce składowania tych materiałów.
Wskazówki do realizacji:
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego zakres
i techniki wykonania. Zapoznać uczniów z zasadami bezpiecznej pracy.
Oceniając pracę uczniów nauczyciel zwraca uwagę na:
stosowanie poprawnego nazewnictwa,
przestrzeganie przepisów bhp na stanowisku pracy,
umiejętność pracy w grupie.
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1) zapoznać się z opisami miejsc składowania materiałów,
2) wskazać, gdzie należy przechowywać poszczególne materiały, biorąc pod uwagę ich cechy
techniczne.
Zalecane metody nauczania uczenia siÄ™:
- pokaz z objaśnieniem,
- ćwiczenia praktyczne.
Åšrodki dydaktyczne:
opisy miejsc składowania materiałów metalowych oraz wykazy materiałów
z określeniem miejsc ich składowania,
literatura zgodna z punktem 7 poradnika dla nauczyciela.
Ćwiczenie 2
Do magazynu dostarczono:
- acetylen w butlach,
- emalie, lakiery i rozpuszczalniki w średnich opakowaniach.
Ustal miejsce składowania tych materiałów.
Wskazówki do realizacji:
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego zakres
i techniki wykonania. Zapoznać uczniów z zasadami bezpiecznej pracy.
Oceniając pracę uczniów nauczyciel zwraca uwagę na :
stosowanie poprawnego nazewnictwa,
przestrzeganie przepisów bhp na stanowisku pracy,
umiejętność pracy w grupie.
 Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
12
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1) zapoznać się z opisami miejsc składowania materiałów,
2) wskazać, gdzie należy przechowywać poszczególne materiały, biorąc pod uwagę ich cechy
techniczne.
Zalecane metody nauczania uczenia siÄ™:
- pokaz z objaśnieniem,
- ćwiczenia praktyczne.
Åšrodki dydaktyczne:
opisy miejsc składowania materiałów niebezpiecznych i łatwopalnych oraz wykazy
materiałów z określeniem miejsc ich składowania,
literatura zgodna z punktem 7 poradnika dla nauczyciela.
Ćwiczenie 3
Do magazynu dostarczono:
- prÄ™ty gÅ‚adkie Ø 8, 10 i 12 mm,
- prÄ™ty żebrowane jednoukoÅ›nie Ø 18 i 20 mm,
- dwuteowniki zwykłe 140 i 160.
Ustal miejsce składowania tych materiałów.
Wskazówki do realizacji:
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego zakres
i techniki wykonania. Zapoznać uczniów z zasadami bezpiecznej pracy.
Oceniając pracę uczniów nauczyciel zwraca uwagę na:
stosowanie poprawnego nazewnictwa,
przestrzeganie przepisów bhp na stanowisku pracy,
umiejętność pracy w grupie.
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1) zapoznać się z opisami miejsc składowania materiałów,
2) wskazać, gdzie należy przechowywać poszczególne materiały, biorąc pod uwagę ich cechy
techniczne.
Zalecane metody nauczania uczenia siÄ™:
- pokaz z objaśnieniem,
- ćwiczenia praktyczne.
Åšrodki dydaktyczne:
opisy miejsc składowania materiałów metalowych oraz wykazy materiałów
z określeniem miejsc ich składowania,
literatura zgodna z punktem 7 poradnika dla nauczyciela.
 Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
13
5.2. Transport ręczny materiałów
5.2.1. Ćwiczenia
Ćwiczenie 1
Z magazynu należy dostarczyć na stanowisko 5 zestawów rur stalowych. Stanowisko
monterskie usytuowane jest w odległości ok. 40 m od magazynu. Rury są zapakowane
w zestawy o masie 50 kg i długości 2 m.
Wskazówki do realizacji:
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego zakres
i techniki wykonania. Zapoznać uczniów z zasadami bezpiecznej pracy.
Oceniając pracę uczniów nauczyciel zwraca uwagę na :
stosowanie poprawnego nazewnictwa,
organizowanie transportu ręcznego,
umiejętność pracy w grupie.
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1) przeanalizować polecenie ćwiczenia,
2) zapoznać się ze środkami transportu ręcznego,
3) wybrać odpowiedni środek transportu ręcznego i uzasadnić swój wybór,
4) omówić zasady bezpiecznego transportu ręcznego wybranym środkiem transportu.
Zalecane metody nauczania uczenia siÄ™:
- pokaz z objaśnieniem,
- ćwiczenia praktyczne.
Åšrodki dydaktyczne:
charakterystyki środków transportu ręcznego,
przepisy dotyczące zasad bezpiecznej pracy z zastosowaniem środków transportu ręcznego,
literatura zgodna z punktem 7 poradnika dla nauczyciela.
Ćwiczenie 2
Ze składowiska materiałów należy dostarczyć na stanowisko monterskie armaturę pakowaną
w paczkach o masie 100 kg. Stanowisko monterskie jest usytuowane w odległości ok. 40 m od
magazynu.
Wskazówki do realizacji:
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego zakres
i techniki wykonania. Zapoznać uczniów z zasadami bezpiecznej pracy.
Oceniając pracę uczniów nauczyciel zwraca uwagę na :
stosowanie poprawnego nazewnictwa,
organizowanie transportu ręcznego,
umiejętność pracy w grupie.
Sposób wykonania ćwiczenia
 Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
14
Uczeń powinien:
1) przeanalizować polecenie ćwiczenia,
2) zapoznać się ze środkami transportu ręcznego,
3) wybrać odpowiedni środek transportu ręcznego i uzasadnić swój wybór,
4) omówić zasady bezpiecznego transportu ręcznego wybranym środkiem transportu.
Zalecane metody nauczania uczenia siÄ™:
- pokaz z objaśnieniem,
- ćwiczenia praktyczne.
Åšrodki dydaktyczne:
charakterystyki środków transportu ręcznego,
przepisy dotyczące zasad bezpiecznej pracy z zastosowaniem środków transportu ręcznego,
literatura zgodna z punktem 7 poradnika dla nauczyciela.
 Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
15
5.3. Zmechanizowany transport materiałów
5.3.1. Ćwiczenia
Ćwiczenie 1
Z magazynu należy dostarczyć na stanowisko 200 kg rur stalowych o długości 4 m.
Stanowisko usytuowane jest w odległości ok. 200 m od magazynu.
Wskazówki do realizacji:
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego zakres
i techniki wykonania. Zapoznać uczniów z zasadami bezpiecznej pracy.
Oceniając pracę uczniów nauczyciel zwraca uwagę na :
stosowanie poprawnego nazewnictwa,
organizowanie transportu zmechanizowanego,
umiejętność pracy w grupie.
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1) przeanalizować polecenie ćwiczenia,
2) zapoznać się ze środkami transportu mechanicznego,
3) wybrać odpowiedni środek transportu i uzasadnić swój wybór,
4) omówić zasady bezpiecznego transportu wybranym środkiem transportu
zmechanizowanego.
Zalecane metody nauczania uczenia siÄ™:
- pokaz z objaśnieniem,
- ćwiczenia praktyczne.
Åšrodki dydaktyczne:
charakterystyki środków transportu mechanicznego,
przepisy dotyczące zasad bezpiecznej pracy z zastosowaniem środków transportu
mechanicznego,
literatura zgodna z punktem 7 poradnika dla nauczyciela.
Ćwiczenie 2
Ze składowiska materiałów należy dostarczyć na stanowisko 150 kg cementu. Stanowisko
jest usytuowane w odległości ok. 150 m od magazynu.
Wskazówki do realizacji:
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego zakres
i techniki wykonania. Zapoznać uczniów z zasadami bezpiecznej pracy.
Oceniając pracę uczniów nauczyciel zwraca uwagę na :
stosowanie poprawnego nazewnictwa,
organizowanie transportu zmechanizowanego,
umiejętność pracy w grupie.
Sposób wykonania ćwiczenia
 Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
16
Uczeń powinien:
1) przeanalizować polecenie ćwiczenia,
2) zapoznać się ze środkami transportu,
3) wybrać odpowiedni środek transportu i uzasadnić swój wybór,
4) omówić zasady bezpiecznego transportu wybranym środkiem transportu zmechanizowanego.
Zalecane metody nauczania uczenia siÄ™:
- pokaz z objaśnieniem,
- ćwiczenia praktyczne.
Åšrodki dydaktyczne:
charakterystyki środków transportu mechanicznego,
przepisy dotyczące zasad bezpiecznej pracy z zastosowaniem środków transportu
mechanicznego,
literatura zgodna z punktem 7 poradnika dla nauczyciela.
 Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
17
6. EWALUACJA OSIGNIĆ UCZNIA
Przykłady narzędzi pomiaru dydaktycznego
Test dwustopniowy do jednostki modułowej  Magazynowanie, składowanie
i transportowanie materiałów stosowanych do budowy rurociągów
Test składa się z 20 zadań dwóch typów:
1. Typu otwartego, w tym:
- 10 zadań z luką,
2. Typu zamkniętego, w tym:
- 10 zadań wielokrotnego wyboru.
Zadania: 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 9, 10, 12, 13, 15, 19 i 20 sÄ… z poziomu podstawowego; 6, 11, 14, 16,
17 i 18 sÄ… z poziomu ponadpodstawowego.
Punktacja zadań: 0 lub 1 punkt
Za każdą prawidłową odpowiedz uczeń otrzymuje 1 punkt. Za złą odpowiedz lub jej brak
uczeń otrzymuje 0 punktów.
Proponuje się następujące normy wymagań  uczeń otrzyma następujące
oceny szkolne:
- dopuszczający  za rozwiązanie co najmniej 8 zadań z poziomu podstawowego,
- dostateczny  za rozwiązanie co najmniej 12 zadań z poziomu podstawowego,
- dobry  za rozwiązanie 15 zadań, w tym co najmniej 3 z poziomu ponadpodstawowego,
- bardzo dobry  za rozwiązanie 18 zadań, w tym co najmniej 5 z poziomu
ponadpodstawowego
Plan testu
Klucz odpowiedzi
Nr Cel operacyjny Kategoria Poziom Poprawna
zad (mierzone osiągnięcia ucznia) celu wymagań odpowiedz
B P c
1. Rozróżnić budynki magazynowe
C P a
2. Rozróżnić urządzenia do składowania
Określić warunki wilgotności powietrza w C P a
3. pomieszczeniach przeznaczonych do
składowania
C P d
4. Określić warunki składowania spoiw
C P b
Dokonać identyfikacji urządzeń
5.
transportowych
Rozpoznać oznaczanie materiałów D PP a
6. niebezpiecznych
 Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
18
Określić dopuszczalne normy C P a
7. podnoszenia i przenoszenia ciężarów
przez jednego dorosłego mężczyznę
C P d
Rozpoznać środki transportu
8.
zmechanizowanego
B P a
9. Rozróżnić środki transportu
C P c
Określić sposób składowania materiałów
10.
malarskich
D PP Przedmioty Å‚atwo
tłukące się, nie-
bezpieczne substancje
i preparaty chemiczne
Dobrać sposób składowania oraz materiały o
11.
niebezpiecznych substancji największej masie
powinny być
składowane na
najniższych półkach
regałów.
Przedmioty o dużych
C P wymiary i masie
powinny być
Określić sposób składowania materiałów ustawiane lub
12.
o dużych gabarytach układane stabilnie,
tak aby zapobiec ich
wywróceniu się lub
spadnięciu.
Rozładunek stosów
A P powinien być
Wyjaśnić sposób rozładunku stosów
13. prowadzony kolejno,
materiałowych
poczÄ…wszy od
najwyższych warstw.
Drobnowymiarowe
D PP elementy metalowe
należy
przechowywać
Dobrać sposób składowania materiałów o w pojemnikach
14.
małych wymiarach ustawionych na
półkach regałów,
z zachowaniem
podziału na rodzaje
i gatunki materiałów.
Pręty i rury metalowe
C P należy układać:
a) dobierajÄ…c wg
Określić sposób składowania rur rodzaju materiału i
15.
metalowych wymiarów
przekroju
poprzecznego,
b) na niżej
usytuowanych
półkach regałów.
 Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
19
usytuowanych
półkach regałów.
D PP Płynne materiały
malarskie należy
Określić sposób składowania materiałów składować w
16.
malarskich szczelnych,
fabrycznych
pojemnikach.
D PP Przedmioty o ciężarze
większym niż 50 kg
17. Dobrać sposób transportowania powinny być
przenoszone
zespołowo.
C PP Podczas przenoszenia
przedmiotów długich
i ciężkich na
ramionach należy:
a) używać
naramienników
ochronnych,
Określić sposób zespołowego b) ciężar podnosić na
18.
przenoszenia materiałów komendę,
równomiernie
i jednocześnie
przez wszystkich
pracowników,
c) ciężar przenosić na
ramionach lewych
lub prawych
C P Minimalne wymiary
pomieszczenia
przeznaczonego do
Określić minimalne wymiary przechowywania
19. pomieszczenia do magazynowania materiałów
materiałów niebezpiecznych niebezpiecznych to:
a) wysokość 250 cm,
b) szerokość 200 cm,
c) długość ok. 450 cm.
C P Miejsce składowania
wyrobów
ceramicznych
Dobrać miejsce składowania wyrobów i kamionkowych
20.
ceramicznych i kamionkowych powinno być:
a) wyrównane,
b) utwardzone,
c) odwodnione.
 Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
20
Przebieg testowania
Instrukcja dla nauczyciela
1. Ustal z uczniami termin przeprowadzenia sprawdzianu z co najmniej jednotygodniowym
wyprzedzeniem.
2. Omów z uczniami cel stosowania pomiaru dydaktycznego.
3. Zapoznaj uczniów z rodzajem zadań podanych w zestawie oraz z zasadami punktowania.
4. Przeprowadz z uczniami próbę udzielania odpowiedzi na takie typy zadań testowych, jakie
będą w teście.
5. Omów z uczniami sposób udzielania odpowiedzi (karta odpowiedzi).
6. Zapewnij uczniom możliwość samodzielnej pracy.
7. Rozdaj uczniom zestawy zadań testowych i karty odpowiedzi, podaj czas przeznaczony na
udzielanie odpowiedzi.
8. Postaraj się stworzyć odpowiednią atmosferę podczas przeprowadzania pomiaru
dydaktycznego (rozładuj niepokój, zachęć do sprawdzenia swoich możliwości).
9. Kilka minut przed zakończeniem sprawdzianu przypomnij uczniom o zbliżającym się czasie
zakończenia udzielania odpowiedzi.
10. Zbierz karty odpowiedzi oraz zestawy zadań testowych.
11. Sprawdz wyniki i wpisz do arkusza zbiorczego.
12. Przeprowadz analizę uzyskanych wyników sprawdzianu i wybierz te zadania, które
sprawiły uczniom największe trudności.
13. Ustal przyczyny trudności uczniów w opanowaniu wiadomości i umiejętności.
14. Opracuj wnioski do dalszego postępowania, mającego na celu uniknięcie niepowodzeń
dydaktycznych  niskie wyniki przeprowadzonego sprawdzianu.
Instrukcja dla ucznia
A. INSTRUKCJA OGÓLNA
1. Przeczytaj uważnie instrukcję.
2. Zapoznaj się z zestawem zadań testowych.
3. Podpisz imieniem i nazwiskiem kartÄ™ odpowiedzi.
B. INSTRUKCJA SZCZEGÓAOWA
1. Zestaw zadań testowych składa się z:
a. zadań otwartych (zadań z luką),
b. zadań zamkniętych (zadań wielokrotnego wyboru).
2. W zadaniach z luką należy w miejsce kropek wpisać prawidłowe wyrażenie, wzór lub
dokonać opisu np. rysunku, czyli uzupełnić je w sposób stanowiący logiczną całość.
3. Zadania wielokrotnego wyboru mają 4 odpowiedzi, z których jedna jest prawidłowa.
Prawidłową odpowiedz należy zakreślić we właściwym miejscu na Karcie odpowiedzi.
4. W wypadku pomyłki błędną odpowiedz należy ująć w kółko i ponownie zakreślić
odpowiedz prawidłową.
5. Jeżeli udzielenie odpowiedzi na jakieś pytanie sprawia Ci trudność, to opuść je
i przejdz do zadania następnego. Do zadań bez odpowiedzi możesz wrócić pózniej.
6. Czas trwania testu  45 min.
7. Maksymalna liczba punktów, jaką można osiągnąć za poprawne rozwiązanie testu
wynosi 20 pkt.
 Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
21
Materiały dla ucznia:
- instrukcja dla ucznia,
- zestaw zadań testowych,
- karta odpowiedzi,
Celem przeprowadzanego pomiaru dydaktycznego jest sprawdzenie poziomu wiadomości
i umiejętności, jakie zostały ukształtowane w wyniku zorganizowanego procesu kształcenia
w jednostce modułowej Magazynowanie, składowanie i transportowanie materiałów
stosowanych do budowy rurociągów. Pytania nie są trudne i jeżeli zastanowisz się, to na pewno
udzielisz poprawnej odpowiedzi.
Powodzenia !
 Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
22
ZESTAW ZADAC TESTOWYCH
I. Podkreśl poprawną odpowiedz
1. Który z budynków magazynowych zalicza się do magazynów półotwartych?
a) zbiornik,
b) silos,
c) wiata,
d) zasobnik.
2. Urządzenia do składowania to
a) palety,
b) przenośniki,
c) pokrowce,
d) dzwignice.
3. Wilgotność powietrza w pomieszczeniach przeznaczonych do składowania spoiw powinna
wynosić
a) ok. 30%,
b) 35%,
c) 40÷45%,
d) może być dowolna.
4. Odległość ułożonego stosu worków ze spoiwem, od ściany magazynu nie może być mniejsza
niż
a) 40 cm,
b) 45 cm,
c) 55 cm,
d) 60 cm.
5. Do urządzeń transportowych zaliczamy
a) stojaki,
b) wózki jezdniowe,
c) pasy,
d) wieszaki.
6. Butle acetylenowe sÄ… malowane na kolor
a) kasztanowy,
b) czerwony,
c) zielony,
d) niebieski.
7. Dopuszczalny ciężar podnoszony i przenoszony przez jednego dorosłego mężczyznę, przy
pracy stałej i odległości przenoszenia do 75 m, wynosi
a) 40 kg,
b) 45 kg,
c) 50 kg,
d) 55 kg.
 Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
23
8. Do środków transportu zmechanizowanego zalicza się
a) żurawie,
b) wyciÄ…garki,
c) podnośniki,
d) przenośniki.
9. Na rysunku przedstawiono
a) żuraw z przeciwwagą,
b) wózek widłowy,
c) przenośnik,
d) suwnicÄ™.
10. Płynne materiały malarskie dostarczone w beczkach i hobokach należy ustawiać
a) w specjalnych stojakach,
b) na najwyższych półkach regałów,
c) na drewnianych podkładkach,
d) na najniższych półkach regałów.
II. Uzupełnij zdania
11. Przedmioty łatwo tłukące się, niebezpieczne substancje i preparaty chemiczne oraz
materiały o największej masie powinny być składowane na & & & & ... półkach regałów.
12. Przedmioty o dużych wymiary i masie powinny być ustawiane lub układane & & & .., tak
aby zapobiec ich wywróceniu się lub spadnięciu.
13. Rozładunek stosów powinien być prowadzony kolejno, począwszy od & & & & & .. warstw.
14. Drobnowymiarowe elementy metalowe należy przechowywać w pojemnikach
ustawionych na półkach regałów, z zachowaniem podziału na & & & & & & .
i & & & & & & materiałów.
15. Rury metalowe należy układać:
a) dobierajÄ…c wg & & & & & & & & & ..,
b) na & & & & & & . półkach regałów.
16. Płynne materiały malarskie należy składować w & & & & & , fabrycznych pojemnikach.
17. Przedmioty o ciężarze większym niż 50 kg powinny być przenoszone & & & & & .
18. Podczas przenoszenia przedmiotów długich i ciężkich na ramionach należy:
a) używać & & & & & & & & ,
b) ciężar podnosić na komendę, & & & & & . i & & & & .. przez wszystkich pracowników,
c) ciężar przenosić na ramionach & & & ...
19. Minimalne wymiary pomieszczenia przeznaczonego do przechowywania materiałów
niebezpiecznych to:
a) wysokość & & & & & & & & ,
b) szerokość 200 cm,
c) długość ok. & & & ...
20. Miejsce składowania wyrobów ceramicznych i kamionkowych powinno być:
a) & & & & & & & & ,
b) utwardzone,
c) & & & & & & & &
 Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
24
KARTA ODPOWIEDZI
ImiÄ™ i nazwisko & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & ..
Magazynowanie, składowanie i transportowanie materiałów stosowanych do
budowy rurociągów
Zakreśl poprawną odpowiedz, wpisz brakujące części zdania lub opisz.
I. Podkreśl poprawną odpowiedz
Nr
Odpowiedz Punktacja
zadania
1. a b c d
2. a b c d
3. a b c d
4. a b c d
5. a b c d
6. a b c d
7. a b c d
8. a b c d
9. a b c d
10. a b c d
II. Uzupełnij zdania
Nr
Odpowiedz Punktacja
zadania
11.
12.
13.
14.
15.
16.
17.
18.
19.
20.
Suma punktów za część I+II
 Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
25
TEST 2
Test dwustopniowy do jednostki modułowej  Magazynowanie, składowanie
i transportowanie materiałów stosowanych do budowy rurociągów
Test składa się z 21 zadań dwóch typów:
1. Typu otwartego, w tym:
- 6 zadań krótkiej odpowiedzi
- 9 zadań z luką,
2. Typu zamkniętego, w tym:
- 6 zadań wielokrotnego wyboru
Zadania: 1, 2, 3, 4, 6, 7, 8, 11, 13, 14, 15, 16, 17, 19 i 20 sÄ… z poziomu podstawowego; 5, 9, 10,
12, 18 i 21 sÄ… z poziomu ponadpodstawowego.
Punktacja zadań: 0 lub 1 punkt
Za każdą prawidłową odpowiedz uczeń otrzymuje 1 punkt. Za złą odpowiedz lub jej brak
uczeń otrzymuje 0 punktów.
Proponuje się następujące normy wymagań  uczeń otrzyma następujące
oceny szkolne:
- dopuszczający  za rozwiązanie co najmniej 9 zadań z poziomu podstawowego,
- dostateczny  za rozwiązanie co najmniej 13 zadań z poziomu podstawowego,
- dobry  za rozwiązanie 16 zadań, w tym co najmniej 3 z poziomu ponadpodstawowego,
- bardzo dobry  za rozwiązanie 19 zadań, w tym co najmniej 5 z poziomu
ponadpodstawowego
Plan testu
Klucz odpowiedzi
Nr Cel operacyjny Kategoria Poziom Poprawna
zad (mierzone osiągnięcia ucznia) celu wymagań odpowiedz
Wymienić budowle - budowle magazynowe zamknięte
(budynki jedno- i wielokondygna-
magazynowe
cyjne o różnej konstrukcji, zbiorniki,
zasobniki, silosy),
- budowle magazynowe otwarte (ogro-
1. A P
dzone składowiska, place składowe
do magazynowania zapasów odpor-
nych na warunki atmosferyczne),
budowle magazynowe półotwarte
(wiaty, otwarte zbiorniki).
 Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
26
- oświetlenie naturalne,
- oświetlenie sztuczne,
- wentylacja,
- drogi transportowe,
Wymienić wymagania stawiane A
- podłoga - równa, nieśliska,
2. P
magazynom niepylÄ…ca,
- odpowiednia temperatura,
- zabezpieczone wyjście z magazynu,
- bramy - zaopatrzone w zabezpieczenia
przed samoczynnym zamykaniem siÄ™.
- regały różnych typów (stałe, prze-
suwne, szufladowe),
- stojaki, służące do składowania ką-
towników, blach,
- wieszaki - stałe, przenośne do zawie-
Określić przeznaczenie
3. szania zwojów drutu, lin,
urządzeń do składowania C P
- palety - stosowane także jako jed-
nostki Å‚adunkowe,
- o specjalnej konstrukcji i przystoso-
wane do składowania butli z gazami
technicznymi, beczek, bębnów,
- wózki jezdniowe ręczne,
- wózki jezdniowe z napędem
silnikowym (sztaplarki, wózki
platformowe),
Wymienić rodzaje urządzeń
- przenośniki do transportu
4. transportowych stosowanych B P pionowego, poziomego (np.
przenośniki taśmowe, ślimakowe,
w transporcie wewnętrznym
redlery, elewatory),
- Å‚adowarki - stosowane do transportu
materiałów sypkich,
- dzwignice,
- stateczność stosów poprzez
składowanie na wysokość
uzależnioną od rodzaju materiału
(ich wymiarów, masy, kształtu) oraz
wytrzymałości opakowań,
- wiązanie między warstwami,
- układanie stosów tak, aby środek
ciężkości przedmiotów
składowanych pozostawał wewnątrz
Wskazać zasady składowania obrysu stosów,
5. D PP
materiałów w stosach - zachowanie odległości między
stosami, umożliwiającej bezpieczne
układanie i przemieszczanie
materiałów,
- rozładunek stosów powinien być
prowadzony kolejno, poczÄ…wszy od
najwyższych warstw,
- niedopuszczalne jest wyjmowanie
materiałów ze środka stosów.
 Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
27
- ograniczenie długotrwałego wysiłku
fizycznego, w tym zapewnienie od-
powiednich przerw w pracy na od-
poczynek,
- wyeliminowanie nadmiernego
obciążenia układu mięśniowo-
Opisać ograniczenia przy
szkieletowego pracownika, a
6. transporcie ręcznym wynikające
zwłaszcza urazów kręgosłupa,
C P
z wymagań BHP.
zwiÄ…zanych z rytmem pracy
wymuszonym procesem pracy,
- ograniczenie do minimum
odległości ręcznego
przemieszczania przedmiotów,
- uwzględnienie wymagań ergonomii.
Szerokość odstępów między regałami
powinna być odpowiednia do stoso-
7. Opisać rozmieszczenie regałów C P wanych środków transportu oraz po-
winna umożliwiać swobodne opero-
wanie tymi środkami i ładunkami.
Transport materiałów pylących luzem
Określić sposób transportu
8. C P może odbywać się wyłącznie
materiałów pylących
w zamkniętych kontenerach.
Drobnowymiarowe elementy meta-
Dobrać sposób składowania
lowe należy przechowywać w
9. materiałówmetalowych o pojemnikach ustawionych na półkach
D PP
regałów, z zachowaniem podziału na
małych wymiarach
rodzaje i gatunki materiałów.
Pręty i rury metalowe należy układać:
a) dobierając wg rodzaju materiału i
Określić sposób składowania wymiarów przekroju poprzecznego,
10. C PP
b) w pozycji poziomej,
prętów i rur
c) na niżej usytuowanych półkach
regałów.
Kształtowniki walcowane, stalowe
można przechowywać na składowi-
Opisać sposób składowania
11. B P skach otwartych lub zamkniętych,
kształtowników
w specjalnie do tego celu przygotowa-
nych zasiekach
Wyroby stalowe powinny być ukła-
Opisać sposób składowania
dane na podkładach rozstawionych co
12. wyrobów stalowych na B P ok. 2 m, między palami zabezpiecza-
jÄ…cymi przed osuwaniem, wbitymi
składowiskach otwartych
w grunt lub na kozłach stalowych.
Materiały i substancje niebezpieczne
Wymienić sposób składowania powinny być przechowywane
13. C PP
w specjalnie do tego przeznaczonych
materiałów niebezpiecznych
magazynach.
Minimalne wymiary pomieszczenia
do przechowywania materiałów
Określić wymiary
niebezpiecznych to:
pomieszczenia do
14. B P a) wysokość  250 cm,
magazynowania materiałów
b) szerokość  200 cm,
niebezpiecznych
c) długość  ok. 450 cm.
 Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
28
Ciekłe materiały szkodliwe dla
Określić sposób przenoszenia ciekłych zdrowia, gorące mogą być
15. C P
przenoszone przez jednÄ… osobÄ™, gdy
materiałów szkodliwych dla zdrowia
ich ciężar nie przekracza 25 kg.
a
16. Rozróżnić urządzenia do składowania C P
a
Rozróżnić urządzenia pomocnicze w
17. C P
magazynie
b
18. Rozpoznać oznaczanie butli tlenowych D PP
Określić dopuszczalne normy a
19. podnoszenia i przenoszenia ciężarów C P
przez jednego dorosłego mężczyznę
d
Rozpoznać środki transportu
20. C P
zmechanizowanego
a
21. Rozróżnić środki transportu C PP
 Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
29
Przebieg testowania
Instrukcja dla nauczyciela
1. Ustal z uczniami termin przeprowadzenia sprawdzianu z co najmniej jednotygodniowym
wyprzedzeniem.
2. Omów z uczniami cel stosowania pomiaru dydaktycznego.
3. Zapoznaj uczniów z rodzajem zadań podanych w zestawie oraz z zasadami punktowania.
4. Przeprowadz z uczniami próbę udzielania odpowiedzi na takie typy zadań testowych, jakie
będą w teście.
5. Omów z uczniami sposób udzielania odpowiedzi (karta odpowiedzi).
6. Zapewnij uczniom możliwość samodzielnej pracy.
7. Rozdaj uczniom zestawy zadań testowych i karty odpowiedzi, podaj czas przeznaczony na
udzielanie odpowiedzi.
8. Postaraj się stworzyć odpowiednią atmosferę podczas przeprowadzania pomiaru
dydaktycznego (rozładuj niepokój, zachęć do sprawdzenia swoich możliwości).
9. Kilka minut przed zakończeniem sprawdzianu przypomnij uczniom o zbliżającym się czasie
zakończenia udzielania odpowiedzi.
10. Zbierz karty odpowiedzi oraz zestawy zadań testowych.
11. Sprawdz wyniki i wpisz do arkusza zbiorczego.
12. Przeprowadz analizę uzyskanych wyników sprawdzianu i wybierz te zadania, które
sprawiły uczniom największe trudności.
13. Ustal przyczyny trudności uczniów w opanowaniu wiadomości i umiejętności.
14. Opracuj wnioski do dalszego postępowania, mającego na celu uniknięcie niepowodzeń
dydaktycznych  niskie wyniki przeprowadzonego sprawdzianu.
Instrukcja dla ucznia
A. INSTRUKCJA OGÓLNA
1. Przeczytaj uważnie instrukcję.
2. Zapoznaj się z zestawem zadań testowych.
3. Podpisz imieniem i nazwiskiem kartÄ™ odpowiedzi.
B. INSTRUKCJA SZCZEGÓAOWA
1. Zestaw zadań testowych składa się z:
zadań otwartych (zadań krótkiej odpowiedzi, zadań z luką),
zadań zamkniętych (zadań wielokrotnego wyboru).
2. Odpowiedzi na zadania krótkiej odpowiedzi powinny być jednozdaniowe, sformułowane
w sposób zwięzły i konkretny.
3. W zadaniach z luką należy w miejsce kropek wpisać prawidłowe wyrażenie, wzór lub
dokonać opisu np. rysunku, czyli uzupełnić je w sposób stanowiący logiczną całość.
4. Zadania wielokrotnego wyboru mają 4 odpowiedzi, z których jedna jest prawidłowa.
Prawidłową odpowiedz należy zakreślić we właściwym miejscu na Karcie odpowiedzi.
5. W wypadku pomyłki błędną odpowiedz należy ująć w kółko i ponownie zakreślić od
powiedz prawidłową.
6. Jeżeli udzielenie odpowiedzi na jakieś pytanie sprawia Ci trudność, to opuść je
i przejdz do zadania następnego. Do zadań bez odpowiedzi możesz wrócić pózniej.
7. Czas trwania testu  45 min.
8. Maksymalna liczba punktów, jaką można osiągnąć za poprawne rozwiązanie testu
wynosi 21 pkt.
 Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
30
Materiały dla ucznia:
- instrukcja dla ucznia,
- zestaw zadań testowych,
- karta odpowiedzi.
Celem przeprowadzanego pomiaru dydaktycznego jest sprawdzenie poziomu wiadomości
i umiejętności, jakie zostały ukształtowane w wyniku zorganizowanego procesu kształcenia
w jednostce modułowej Magazynowanie, składowanie i transportowanie materiałów
stosowanych do budowy rurociągów. Spróbuj swoich sił. Pytania nie są trudne i jeżeli
zastanowisz siÄ™, to na pewno udzielisz poprawnej odpowiedzi.
Powodzenia !
 Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
31
ZESTAW ZADAC TESTOWYCH
I. Udziel odpowiedzi na pytania
1. Jak można podzielić budowle magazynowe?
2. Jakie wymagania sÄ… stawiane budynkom magazynowym?
3. Wymień urządzenia do składowania.
4. Wymień rodzaje urządzeń transportowych stosowanych w transporcie wewnętrznym.
5. Jakich zasad należy przestrzegać podczas magazynowania materiałów w stosach?
6. Opisz podstawowe ograniczenia przy transporcie ręcznym wynikające z wymagań BHP.
II. Uzupełnij zdania
7. Szerokość odstępów między regałami powinna być & & & & .. do stosowanych środków
transportu oraz powinna umożliwiać & & & & & operowanie tymi środkami
i Å‚adunkami.
8. Transport materiałów pylących luzem może odbywać się wyłącznie & & & & & & & & .
9. Drobnowymiarowe elementy metalowe należy przechowywać w pojemnikach
ustawionych na półkach regałów, z zachowaniem podziału na & & & & & & .
i & & & & & & materiałów.
10. Pręty i rury metalowe należy układać:
a) dobierajÄ…c wg & & & & & & & & & ..,
b) w pozycji & & & & & ..,
c) na & & & & & & . półkach regałów.
11. Kształtowniki walcowane, stalowe można przechowywać na składowiskach & & & . lub
& & & & & , w specjalnie do tego celu przygotowanych zasiekach.
12. Wyroby stalowe powinny być układane na podkładach rozstawionych co ok. & .. m,
między palami zabezpieczającymi przed osuwaniem, wbitymi w grunt lub na
& & & & & & & & & .
13. Materiały i substancje niebezpieczne powinny być przechowywane w & & & & & & &
14. Minimalne wymiary pomieszczenia do przechowywania materiałów niebezpiecznych to:
a) wysokość - & & & .. cm,
b) szerokość - & & & & cm,
c) długość - ok. & & & & . cm.
15. Ciekłe materiały szkodliwe dla zdrowia mogą być przenoszone przez jedną osobę, gdy ich
ciężar nie przekracza & & & kg.
III. Podkreśl poprawną odpowiedz
16. Do składowania służą
a) palety,
b) przenośniki,
c) pokrowce,
d) dzwignice.
17. Do wyposażenia pomocniczego w magazynie zaliczamy
a) wagi,
b) Å‚adowarki,
c) wózki platformowe,
d) wieszaki.
 Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
32
18. Butle tlenowe sÄ… malowane na kolor
a) czerwony,
b) niebieski,
c) biały,
d) żólty.
19. Dopuszczalny ciężar podnoszony i przenoszony przez jednego dorosłego mężczyznę, przy
pracy stałej i odległości przenoszenia do 75 m, wynosi
a) 40 kg,
b) 45 kg,
c) 50 kg,
d) 55 kg.
20. Do środków transportu zmechanizowanego zalicza się między innymi
a) Żurawie,
b) WyciÄ…garki,
c) Podnośniki,
d) przenośniki.
21. Na rysunku przedstawiono
a) wielokrążek,
b) dzwignik zębatkowy,
c) dzwigniÄ™ stalowÄ…,
d) żuraw stały.
 Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
33
KARTA ODPOWIEDZI
ImiÄ™ i nazwisko & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & ..
Magazynowanie, składowanie i transportowanie materiałów stosowanych do
budowy rurociągów
Zakreśl poprawną odpowiedz, wpisz brakujące części zdania lub opisz.
I. Udziel poprawnej odpowiedzi
Nr Odpowiedz Punktacja
zadania
1.
2.
3.
4.
5.
6.
II. Uzupełnij zdania
Nr Odpowiedz Punktacja
zadania
7.
8.
9.
10.
11.
12.
13.
14.
15.
III. Podkreśl poprawną odpowiedz
Nr Odpowiedz Punktacja
zadania
16. a b c d
17. a b c d
18. a b c d
19. a b c d
20. a b c d
21. a b c d
Suma punktów za część I+II+III
 Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
34
7. LITERATURA
1. Gołembska E.: Kompendium wiedzy o logistyce. PWN, Poznań 2002
2. Górecki A.: Technologia ogólna. WSiP, Warszawa 2000
3. Kowalewski S., Dąbrowski A., Dąbrowski M.: Zagrożenia mechaniczne. Centralny Instytut
Ochrony Pracy, Warszawa 1997
4. Kuczyński A., Lenkiewicz W.: Zarys budownictwa ogólnego. WSiP, Warszawa 1999
5. Rączkowski B.: BHP w praktyce. ODiDK, Gdańsk 2005
6. www.bagra.pl
7. www.boc.com.pl
8. www.hobas.com.pl
9. www.kurek.pl
10. www.logistykafirm.com
11. www.messer.pl
12. www.promag.pl
13. www.remi.com.pl
14. www.uchwyty.pl
LITERATURA METODYCZNA
1. Baraniak B.: Dobór treści kształcenia zawodowego. Instytut Badań Edukacyjnych,
Warszawa 1997
2. Figurski J.: Eksperyment pedagogiczny Modułowe programy nauczania w kształceniu
zawodowym: model ujednoliconego egzaminu zawodowego. Instytut Technologii
Eksploatacji, Radom 2001
3. Francuz W. M.: Dydaktyka w nowej szkole zawodowej. Wydawnictwo Politechniki
Krakowskiej, Kraków 2004
4. Niemierko B.: Pomiar wyników kształcenia. WSiP, Warszawa 2004
Ornatowski T., Figurski J.: Praktyczna nauka zawodu. Instytut Technologii Eksploatacji,
Radom 2000
5. Szlosek F.: Wstęp do dydaktyki przedmiotów zawodowych. Wyższa Szkoła Inżynierska,
Radom 1995
 Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
35

