korektor i stroiciel instrumentow muzycznych 311[01] z2 03 n


MINISTERSTWO EDUKACJI
NARODOWEJ
Arkadiusz Gromek
Wykonywanie napraw, korekty i konserwacji
instrumentów muzycznych 311[01].Z2.03
Poradnik dla nauczyciela
Wydawca
Instytut Technologii Eksploatacji  Państwowy Instytut Badawczy
Radom 2007
 Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
Recenzenci:
mgr Iwona Skwarek
mgr Paweł Filipiak
Opracowanie redakcyjne:
mgr sztuki Arkadiusz Gromek
Konsultacja:
dr in\. Jacek Przepiórka
Poradnik stanowi obudowę dydaktyczną programu jednostki modułowej 311[01].Z2.03
 Wykonywanie napraw, korekty i konserwacji instrumentów muzycznych , zawartego
w modułowym programie nauczania dla zawodu korektor i stroiciel instrumentów
muzycznych.
Wydawca
Instytut Technologii Eksploatacji  Państwowy Instytut Badawczy Radom 2007
 Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
1
SPIS TREŚCI
1. Wprowadzenie 3
2. Wymagania wstępne 5
3. Cele kształcenia 6
4. Przykładowe scenariusze zajęć 7
5. Ćwiczenia 11
5.1. Organizacja stanowiska pracy 11
5.1.1. Ćwiczenia 11
5.2. Dobór technik, materiałów i narzędzi do napraw instrumentów 14
5.2.1. Ćwiczenia 14
5.3. Przeprowadzenie korekty konserwacji i napraw instrumentów 16
muzycznych
5.3.1. Ćwiczenia 16
6. Ewaluacja osiągnięć ucznia 18
7. Literatura 31
 Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
2
1. WPROWADZENIE
Przekazujemy Państwu poradnik  Wykonywanie napraw, korekty i konserwacji
instrumentów muzycznych , który będzie pomocny w prowadzeniu zajęć dydaktycznych,
w szkole zawodowej kształcącej w zawodzie korektor i stroiciel instrumentów muzycznych.
W poradniku zamieszczono:
- wymagania wstępne, czyli wykaz niezbędnych wiadomości, które uczeń powinien
posiadać, aby przystąpić do realizacji tej jednostki modułowej,
- cele kształcenia tej jednostki modułowej, które określają umiejętności, jakie uczeń
opanuje w wyniku procesu kształcenia,
- przykładowe scenariusze zajęć,
- ćwiczenia ze wskazówkami do realizacji, sposobem wykonania, zalecanymi metodami
nauczania uczenia się oraz wykazem środków dydaktycznych,
- ewaluację osiągnięć ucznia, zawierającą przykładowe narzędzia pomiaru dydaktycznego,
- wykaz literatury dotyczącej programu jednostki modułowej.
Wskazane jest, aby zajęcia dydaktyczne prowadzone były metodami aktywizującymi,
eksponującymi i praktycznymi takimi jak:
- pokaz z objaśnieniami,
- metoda tekstu przewodniego,
- metoda projektów,
- ćwiczenia praktyczne.
Formy organizacyjne pracy uczniów mogą być zró\nicowane  indywidualne
i zespołowe w grupach 3 7 osobowych.
Weryfikowanie osiągnięć edukacyjnych uczniów powinno być prowadzone w trakcie
realizacji zajęć.
Zalecane metody sprawdzania wiedzy i umiejętności to przede wszystkim testy osiągnięć
szkolnych i obserwacja aktywności uczniów w procesie uczenia się i w czasie wykonywania
ćwiczeń.
Uczniowie powinni korzystać z pomocy dydaktycznych, podręczników i innych zródeł
obserwacji, tj. poradników, katalogów, instrukcji, norm i Internetu. Stanowiska do ćwiczeń
powinny być wyposa\one w niezbędne materiały i środki dydaktyczne.
Wskazaną formą poszerzania wiedzy jest organizowanie wycieczek do muzeów,
pracowni lutniczych i korektorskich oraz zakładów produkujących instrumenty.
 Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
3
311[01].Z2
Korekta i strojenie instrumentów
muzycznych
311[01].Z2.01
Ocenianie jakości instrumentów
muzycznych
311[01].Z2.02
311[01].Z2.03
Regulacja mechanizmów instrumentów
Wykonywanie napraw, korekty
muzycznych
i konserwacji instrumentów
muzycznych
311[01].Z2.04
Strojenie instrumentów muzycznych
311[01].Z2.05
Posługiwanie się językiem
obcym zawodowym
Schemat układu jednostki modułowej
 Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
4
2. WYMAGANIA WSTPNE
Przystępując do realizacji programu jednostki modułowej uczeń powinien umieć:
- stosować przyrządy pomiarowo-kontrolne zgodnie z ich przeznaczeniem,
- organizować stanowisko pracy zgodnie z zasadami bhp,
- rozró\niać instrumenty muzyczne, kwalifikować do grupy instrumentów, a tak\e
rozró\niać ich części,
- wykonywać i odczytywać schematy, wykresy i szkice,
- posługiwać się dokumentacja techniczną,
- posługiwać się normami,
- pracować w grupie i indywidualnie.
 Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
5
3. CELE KSZTAACENIA
W wyniku realizacji programu jednostki modułowej uczeń powinien umieć:
- zorganizować stanowisko pracy do wykonywania naprawy, korekty i konserwacji
instrumentów, zgodnie z wymogami ergonomii,
- wyjaśnić pojęcia: korekta, renowacja, rekonstrukcja i konserwacja instrumentów
muzycznych,
- rozpoznać stopień zu\ycia elementów,
- zaplanować korektę i renowację instrumentów muzycznych,
- wymienić uszkodzone elementy instrumentu,
- dobrać narzędzia korektorskie,
- dobrać materiały do wykonania korekty i renowacji instrumentu,
- dokonać korekty elementów instrumentu,
- dobrać sposób naprawy i remontu instrumentu muzycznego,
- dobrać materiały do naprawy i konserwacji instrumentu muzycznego,
- zastosować ró\ne metody i techniki wykonywania korekty instrumentu muzycznego,
- wykonać zabiegi biglowania w fortepianach i pianinach,
- ocenić wstępnie poprawność intonacji instrumentów muzycznych,
- zastosować modele i szablony do korekty i renowacji instrumentów muzycznych,
- zastosować specjalistyczne narzędzia i środki do korekty, konserwacji i naprawy
instrumentów muzycznych,
- dokonać konserwacji instrumentów muzycznych,
- obliczyć koszt wykonania naprawy i korekty instrumentu muzycznego,
- zastosować przepisy bezpieczeństwa i higieny pracy oraz ochrony przeciwpo\arowej
obowiązujące na danym stanowisku pracy.
 Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
6
4. PRZYKAADOWE SCENARIUSZE ZAJĆ
Scenariusz zajęć 1
Osoba prowadząca & & & & & & & & & & & & & & .& & & & .
Modułowy program nauczania: Korektor i stroiciel instrumentów muzycznych 311[01]
Moduł: Korekta i strojenie instrumentów muzycznych 311[01].Z2
Jednostka modułowa: Wykonywanie napraw, korekty i konserwacji
instrumentów muzycznych 311[01].Z2.03
Temat: Organizacja procesu naprawy idiofonów.
Cel ogólny: Wyjaśnienie procesu naprawy idiofonów.
Po zakończeniu zajęć edukacyjnych uczeń powinien umieć:
- określić kolejność czynności podczas naprawy,
- opisać funkcje ró\nych technik naprawy zniszczonych elementów,
- rozpoznać narzędzia słu\ące do naprawy,
- rozpoznać materiały słu\ące do naprawy.
Metody nauczania uczenia się:
- pokaz z objaśnieniem,
- ćwiczenia.
Formy organizacyjne pracy uczniów:
- praca indywidualna.
Czas: 3 godziny dydaktyczne.
Środki dydaktyczne:
- tablica, kreda ,
- katalog idiofonów i przykładowe instrumenty z tej grupy,
- notatnik,
- przybory do pisania,
- literatura z rozdziału 7.
Przebieg zajęć:
1. Powitanie uczniów i sprawy organizacyjne.
2. Nawiązanie do tematu zajęć, omówienie celów zajęć.
3. Przeprowadzenie pokazu z objaśnieniami z zastosowaniem przygotowanych
instrumentów i pomocy dydaktycznych.
4. Przydzielenie stanowisk pracy do wykonania ćwiczenia.
5. Realizacja ćwiczenia:
- uczniowie zapoznają się z zasadami bhp obowiązującymi podczas trwania zajęć,
- uczniowie poznają techniki, które wykorzystają do naprawy idiofonów,
- uczniowie poznają materiały, których mogą u\yć do naprawy,
- uczniowie porządkują etapy naprawy instrumentów,
- nauczyciel nadzoruje prace uczniów i wyjaśnia wątpliwości.
7. Uczniowie analizują wykonane ćwiczenia.
 Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
7
8. Uczniowie prezentują wyniki swoich działań i zapisują wnioski z obserwacji.
9. Nauczyciel ocenia poprawność sformułowań i aktywność uczniów podczas zajęć.
10. Zakończenie zajęć  podziękowanie za aktywny udział w zajęciach, po\egnanie uczniów.
 Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
8
Scenariusz zajęć 2
Osoba prowadząca & & & & & & & & & & & & & & .& & & & .
Modułowy program nauczania: Korektor i stroiciel instrumentów muzycznych 311[01]
Moduł: Korekta i strojenie instrumentów muzycznych 311[01].Z2
Jednostka modułowa: Wykonywanie napraw, korekty i konserwacji
instrumentów muzycznych 311[01].Z2.03
Temat: Naprawa pęknięć w korpusie aerofonów.
Cel ogólny: Wyjaśnienie procesów klejenia i wskazanie narzędzi słu\ących do wykonania
korekty instrumentów muzycznych.
Po zakończeniu zajęć edukacyjnych uczeń powinien umieć:
- określić zastosowanie materiałów do klejenia,
- nazwać kleje i określić ich zastosowanie,
- posługiwać się ró\nego typu pędzlami podczas monta\u z u\yciem kleju,
- przyporządkować odpowiednie techniki klejenia przyporządkowane kolejnym etapom
monta\u elementów instrumentu.
Metody nauczania uczenia się:
- pokaz z objaśnieniem,
- ćwiczenia.
Formy organizacyjne pracy uczniów:
- praca w grupach 4-osobowych.
Czas: 3 godziny dydaktyczne.
Środki dydaktyczne:
- zestaw klejów i środków czyszczących,
- zestaw pękniętych baryłek i innych części korpusu aerofonów,
- pędzle do kleju,
- garnek do kleju,
- środki do odtłuszczenia i wysuszenia pękniętych elementów,
- waga szalkowa,
- przybory do pisania,
- literatura z rozdziału 7.
Przebieg zajęć:
1. Powitanie uczniów i sprawy organizacyjne.
2. Nawiązanie do tematu zajęć, omówienie celów zajęć.
3. Przeprowadzenie wykładu z pokazem instrumentu lub jego modelem.
4. Przedstawianie i omówienie uszkodzeń.
5. Przydzielenie stanowisk pracy do wykonania ćwiczenia.
6. Realizacja ćwiczenia:
- uczniowie poznają ró\ne rodzaje kleju, uczą się jego nazw i charakteryzują ka\dy
rodzaj kleju,
- uczniowie przyrządzają klej zgodnie z przepisem,
- uczniowie notują uwagi i spostrze\enia z przeprowadzonych prób,
 Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
9
- uczniowie wykonują klejenia detali instrumentów,
- nauczyciel nadzoruje prace uczniów i wyjaśnia wątpliwości,
7. Uczniowie analizują wykonane ćwiczenia.
8. Przedstawiciele grup prezentują wyniki swoich obserwacji i dzielą się doświadczeniami
z ćwiczeń praktycznych.
9. Nauczyciel ocenia poprawność sformułowań, aktywność uczniów podczas zajęć i stopień
przestrzegania zasad BHP podczas ćwiczeń.
10. Zakończenie zajęć  podziękowanie za aktywny udział w zajęciach i po\egnanie
uczniów.
 Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
10
5. ĆWICZENIA
5.1. Organizacja stanowiska pracy
5.1.1. Ćwiczenia
Ćwiczenie 1
Wykonaj szkic zagospodarowania sali o wymiarach 5x5 metrów, z oknami o szerokości
3 metry, umieszczonymi centralnie z jednej strony  na pracownię przeznaczoną do naprawy,
korekty i konserwacji instrumentów dętych.
Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego zakres
i sposób wykonania.
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1) określić zadania pracowni,
2) określić jej funkcję,
3) stworzyć szkic podziału pomieszczenia,
4) zanotować napotykane problemy,
5) dokonać oceny poprawności wykonanego ćwiczenia.
Zalecane metody nauczania uczenia się:
- pokaz z objaśnieniem,
- ćwiczenie.
Środki dydaktyczne:
- wykaz narzędzi do rozmieszczenia,
- linijka skalowa,
- katalogi narzędzi specjalistycznych,
- notatnik,
- przybory do pisania,
- fotografie instrumentów,
- literatura z rozdziału 7.
Ćwiczenie 2
Wska\ materiały, które będą Ci potrzebne do sporządzenia środka do czyszczenia lakieru
spirytusowego i określ ich proporcje.
Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego zakres
i sposób wykonania.
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1) wymienić składniki środków czyszczących,
 Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
11
2) określić proporcje połączenia składników środków czyszczących,
3) wykonać zadanie w formie pisemnej,
4) wykonać notatkę o składnikach mieszaniny i ich właściwościach fizycznych,
5) dokonać oceny poprawności wykonanego ćwiczenia.
Zalecane metody nauczania uczenia się:
- pokaz z objaśnieniem,
- ćwiczenie.
Środki dydaktyczne:
- plansze i katalogi z ilustracjami materiałów,
- notatnik,
- przybory do pisania,
- literatura z rozdziału 7.
Ćwiczenie 3
Przedstaw i uzasadnij kolejność czynności, jakie wykonasz w czasie klejenia instrumentu
pokazanego na rysunku.
Rysunek do ćwiczenia 3
Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego zakres
i sposób wykonania.
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1) określić zasady potrzebne do produkcji kleju ze środków naturalnych,
2) określić zasady bezpieczeństwa i higieny pracy i ochrony przeciwpo\arowej,
obowiązujące podczas zajęć,
3) sporządzić notatkę wymieniając i wyjaśniając kolejność postępowania przy klejeniu,
4) dokonać oceny poprawności wykonanego ćwiczenia.
 Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
12
Zalecane metody nauczania uczenia się:
- pokaz z objaśnieniem,
- ćwiczenie.
Środki dydaktyczne:
- notatnik,
- fotografie instrumentów i ich detali,
- przybory do pisania,
- przepisy bezpieczeństwa i higieny pracy, przeciwpo\arowe oraz regulaminy pracowni,
- literatura z rozdziału 7.
 Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
13
5.2. Dobór technik, materiałów i narzędzi do napraw
instrumentów
5.2.1. Ćwiczenia
Ćwiczenie 1
Dobierz materiały, techniki i narzędzia do sklejenia pęknięć w korpusie oboju.
Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego zakres
i sposób wykonania.
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1) określić, jakie materiały słu\ą do naprawy tego typu uszkodzeń,
2) rozpoznać, jakie techniki wykorzystywane są do naprawy tego typu uszkodzeń,
3) określić, jakie narzędzia słu\ą do naprawy tego typu uszkodzeń,
4) zanotować posiadane informacje,
5) dokonać oceny poprawności wykonanego ćwiczenia.
Zalecane metody nauczania uczenia się:
- pokaz z objaśnieniem,
- ćwiczenie.
Środki dydaktyczne:
- notatnik,
- przybory do pisania,
- obój lub plansze z fotografią pękniętego korpusu,
- literatura z rozdziału 7.
Ćwiczenie 2
Zdefiniuj i opisz sposób naprawy ubytku w płycie rezonansowej wioli da gamba.
Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego zakres
i sposób wykonania.
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1) rozpoznać ilość ubytków i ich wielkość,
2) opisać rozpoznane ubytki wraz z ich wymiarami,
3) zaplanować techniki do zamontowania elementów uzupełniających,
4) uło\yć schemat wykonania kolejnych elementów,
5) dokonać oceny poprawności wykonanego ćwiczenia.
 Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
14
Zalecane metody nauczania uczenia się:
- pokaz z objaśnieniem,
- ćwiczenie.
Środki dydaktyczne:
- pęknięta płyta z wioli da gamba,
- notatnik,
- klej skórny,
- maszynka elektryczna do podgrzewania kleju,
- pędzel,
- naczynie do kleju,
- listewki świerkowe,
- strug,
- pilarka taśmowa,
- przybory do pisania,
- fartuchy ochronne,
- literatura z rozdziału 7.
 Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
15
5.3. Przeprowadzenie korekty konserwacji i napraw
instrumentów muzycznych
5.3.1. Ćwiczenia
Ćwiczenie 1
Opracuj schemat przebiegu naprawy pęknięć w korpusie klarnetu.
Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego zakres
i sposób wykonania.
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1) określić części klarnetu i sposób ich wytworzenia,
2) znalezć materiały słu\ące do naprawy,
3) określić sposoby i narzędzia słu\ące do naprawy,
4) wyrysować schemat działania,
5) dokonać oceny poprawności wykonanego ćwiczenia.
Zalecane metody nauczania uczenia się:
- pokaz z objaśnieniem,
- ćwiczenie.
Środki dydaktyczne:
- pęknięty korpus klarnetu,
- notatnik,
- blok rysunkowy,
- przybory do pisania,
- literatura z rozdziału 7.
Ćwiczenie 2
Wykonaj szczegółowy schemat naprawy ślimaka w wiolonczeli.
Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego zakres
i sposób wykonania.
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1) określić budowę wiolonczeli,
2) narysować schemat przebiegu naprawy, porządkując w kolejności czynności, które
wykonasz,
3) określić wielkość zastosowanych narzędzi i ich rodzaj,
4) dokonać oceny poprawności wykonanego ćwiczenia.
 Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
16
Zalecane metody nauczania uczenia się:
- pokaz z objaśnieniem,
- ćwiczenie.
Środki dydaktyczne:
- wiolonczela,
- notatnik,
- przybory do pisania,
- literatura z rozdziału 7.
Ćwiczenie 3
Oblicz koszty materiałów do naprawy 10 saksofonów. Pracownik pracował 20 godziny.
Jego tygodniowy zarobek wynosi 600 PLN (w 40 godzinnym trybie pracy). Jakie są koszty
robocizny tego pracownika przy jednym saksofonie. Materiały na remont saksofonów
kosztowały 3500 PLN netto. Oblicz jednostkowy koszt naprawy 1 saksofonu.
Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego zakres
i sposób wykonania.
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1) określić koszt jednej godziny pracy specjalisty,
2) określić wielkość mar\y na towar z magazynu,
3) obliczyć koszt pracy pracownika przy wszystkich saksofonach, a potem przy jednym
egzemplarzu,
4) dokonać oceny poprawności wykonanego ćwiczenia.
Zalecane metody nauczania uczenia się:
- pokaz z objaśnieniem,
- ćwiczenie.
Środki dydaktyczne:
- notatnik,
- przybory do pisania,
- literatura z rozdziału 7.
 Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
17
6. EWALUACJA OSIGNIĆ UCZNIA
Przykłady narzędzi pomiaru dydaktycznego
TEST 1
Test dwustopniowy do jednostki modułowej  Wykonywanie napraw,
korekty i konserwacji instrumentów muzycznych
Test składa się z 22 zadań wielokrotnego wyboru, z których:
- zadania od 1 do 15 są z poziomu podstawowego,
- zadania od 16 do 22 są z poziomu ponadpodstawowego.
Punktacja zadań: 0 lub 1 punkt
Za ka\dą prawidłową odpowiedz uczeń otrzymuje 1 punkt. Za złą odpowiedz lub jej brak
uczeń otrzymuje 0 punktów.
Proponuje się następujące normy wymagań  uczeń otrzyma następujące
oceny szkolne:
- dopuszczający  za rozwiązanie co najmniej 10 zadań z poziomu podstawowego,
- dostateczny  za rozwiązanie co najmniej 12 zadań z poziomu podstawowego,
- dobry  za rozwiązanie 15 zadań, w tym co najmniej 2 z poziomu ponadpodstawowego,
- bardzo dobry  za rozwiązanie 19 zadań, w tym co najmniej 6 z poziomu
ponadpodstawowego.
Klucz odpowiedzi: 1. a, 2. b, 3. c, 4. d, 5. c, 6. c, 7. a, 8. a, 9. d, 10. d, 11. b,
12. b, 13. d, 14. b, 15. a, 16. a, 17. a, 18. b, 19. b, 20. c, 21. d, 22. a
Plan testu
Nr Cel operacyjny Kategoria Poziom Poprawna
zad. (mierzone osiągnięcia ucznia) celu wymagań odpowiedz
1 Określić kształty ścisku sztywnego A P a
2 Określić wielkość narzędzi B P b
3 Określić nó\ szewski B P c
4 Określić wielkość pomieszczeń dla naprawy
A P d
fortepianu
5 Określić rodzaj nawierzchni podłogi B P c
6 Określić przeznaczenie półek A P c
7 Rozpoznać definicję korekty instrumentu B P a
8 Określić pojęcia renowacji B P a
9 Określić stopień zu\ycia materiałów B P d
10 Wskazać narzędzia stosowane do oceny
B P d
stopnia zu\ycia
11 Wskazać środek do czyszczenia lakieru B P b
12 Wskazać materiały stosowane do wstępnego
A P b
czyszczenia instrumentu
 Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
18
13 Określić czas schnięcia kleju B P d
14 Określić zastosowanie włosia wiewiórczego B P b
15 Wskazać materiały łatwopalne u\ywane
A P a
podczas naprawy
16 Określić budowę ścisku do klejenia C PP a
17 Określić warunki schnięcia lakieru D PP a
18 Określić właściwości narzędzi C PP b
19 Określić budowę i zastosowanie narzędzi C PP b
20 Dobrać narzędzia do wykończenia C PP c
21 Określić materiały i ich specyficzne
D PP d
nazewnictwo
22 Określić budowę narzędzi słu\ących do
C PP a
napraw instrumentów muzycznych
Przebieg testowania
Instrukcja dla nauczyciela
1. Ustal z uczniami termin przeprowadzenia sprawdzianu z wyprzedzeniem co najmniej
jednotygodniowym.
2. Omów z uczniami cel stosowania pomiaru dydaktycznego.
3. Zapoznaj uczniów z rodzajem zadań podanych w zestawie oraz z zasadami punktowania.
4. Rozdaj uczniom zestawy zadań testowych i karty odpowiedzi, określ czas przeznaczony
na ich rozwiązanie.
5. Zapewnij uczniom mo\liwość samodzielnej pracy.
6. Sprawdz wyniki i wpisz do arkusza zbiorczego.
7. Przeprowadz analizę uzyskanych wyników sprawdzianu i wybierz te zadania, które
sprawiły uczniom największe trudności.
8. Opracuj wnioski do dalszego postępowania, mającego na celu uniknięcie niepowodzeń
dydaktycznych  niskie wyniki przeprowadzonego sprawdzianu.
Instrukcja dla ucznia
1. Przeczytaj uwa\nie instrukcję.
2. Podpisz imieniem i nazwiskiem kartę odpowiedzi.
3. Zapoznaj się z zestawem zadań testowych.
4. Test zawiera 22 zadania o ró\nym stopniu trudności. Są to zadania wielokrotnego
wyboru. Do ka\dego zadania dołączone są 4 mo\liwe odpowiedzi, tylko jedna jest
prawidłowa.
5. Udzielaj odpowiedzi tylko na załączonej karcie odpowiedzi, stawiając w odpowiedniej
rubryce znak X. W przypadku pomyłki nale\y błędną odpowiedz zaznaczyć kółkiem,
a następnie ponownie zakreślić odpowiedz prawidłową.
6. Pracuj samodzielnie, bo tylko wtedy będziesz miał satysfakcję z wykonanego zadania.
7. Kiedy udzielenie odpowiedzi będzie Ci sprawiało trudność, wtedy odłó\ jego
rozwiązanie na pózniej i wróć do niego, gdy zostanie Ci czas wolny.
8. Na rozwiązanie testu masz 45 min.
Powodzenia
Materiały dla ucznia:
 instrukcja,
 zestaw zadań testowych,
 karta odpowiedzi.
 Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
19
ZESTAW ZADAC TESTOWYCH
1. Ścisk sztywny do klejenia to ścisk w kształcie litery
a) c.
b) z.
c) h.
d) t.
2. Dłuta snycerskie to
a) inaczej dłuta płaskie.
b) małe dłutka.
c) inaczej dłuta wklęsłe.
d) du\e dłuta sprzedawane w komplecie.
3. Nó\ szewski to nó\
a) kuchenny.
b) do otwierania instrumentu,
c) najpowszechniej u\ywany w korekcie,
d) bardzo rzadko stosowany w korekcie.
4. Minimalna wielkość pomieszczenia do naprawy fortepianu wynosi
a) 40 i 25 m.
b) 45 i 15 m.
c) 40 i 20 m.
d) 40 i 15 m.
5. Linoleum to
a) materiał na okładzinę stołu stolarskiego.
b) materiał do klejenia pęknięć.
c) materiał na podłogę warsztat.
d) inaczej olej lniany.
6. Do narzędzi składowanych na półkach zaliczymy
a) strug ręczny.
b) politurę.
c) szlifierkę.
d) dłuta.
7. Ogół procesów mających na celu przywrócenie pierwotnego stanu instrumentu to
a) korekta w znaczeniu szerokim.
b) konserwacja.
c) korekta w znaczeniu wąskim.
d) odtworzenie instrumentu z istniejącej dokumentacji.
8. Renowacja to
a) odnowa podniszczonych części.
b) zapobieganie zniszczeniom.
c) naprawa drobnych partii instrumentów.
d) odtworzenie instrumentu z istniejącej dokumentacji.
 Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
20
9. Ocena zu\ycia materiałów polega na
a) przeniesieniu poszczególnych przymiarów i porównanie ich z rysunkiem.
b) wytworzeniu odlewu gipsowego.
c) wytworzeniu odlewu z masy plastycznej.
d) przeniesieniu poszczególnych wymiarów do porównania z rysunku na instrument.
10. Do oceniania stopnia zu\ycia instrumentu wykorzystuje się
a) dłuto.
b) skalpel.
c) nó\.
d) szablon.
11. Do oczyszczenia lakieru, który nie rozpuszcza się w spirytusie u\ywamy
a) szelaku.
b) spirytusu.
c) kalafonii.
d) acetonu.
12. Do wstępnego oczyszczenia instrumentu mo\na wykorzystać
a) środek czyszczący do mebli.
b) mieszaninę wody z mydłem.
c) politurę.
d) krzemionkę.
13. Przybli\ony czas schnięcia ośmiu, kolejno nakładanych warstw lakieru wynosi
a) 25 godzin.
b) 120 minut.
c) 12 godzin.
d) 100 godz.
14. Włosie wiewiórcze jest stosowane w
a) pędzlu do klejenia.
b) pędzlu retuszerskim.
c) ka\dym pędzlu okrągłym.
d) ka\dym pędzlu płaskim.
15. Materiał nieulegający samozapłonowi to
a) klej.
b) heban.
c) damara.
d) spirytus.
16. Ścisk do klejenia płyt składa się z
a) dwóch ścisków korektorskich połączonych śrubą i trzpieniami.
b) dwóch ścisków taśm połączonych śrubą i trzpieniami.
c) dwóch ścisków do korpusu połączonych śrubą i trzpieniami.
d) dzwigni i przeło\enia.
 Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
21
17. Czas schnięcie powłoki lakierniczej instrumentów zale\y od
a) gęstości lakieru.
b) jakości podkładu.
c) gęstości pędzla.
d) jakości pędzla.
18. Miękki nó\ u\ywany w naprawie instrumentów muzycznych to
a) nó\ kuchenny.
b) skalpel.
c) wybierak do \yłki.
d) cyklina.
19. Strugaczka
a) to narzędzie do strugania otworów.
b) to narzędzie do ostrzenia akcesoriów.
c) składa się z dwóch ścisków korektorskich połączonych śrubą i trzpieniami.
d) składa się z dwóch ścisków taśm połączonych śrubą i trzpieniami.
20. Duszostawiacza
a) u\ywamy jak innych dłut.
b) u\ywamy jak ścisków.
c) stosujemy w końcowym etapie korekty.
d) stosujemy na początku korekty.
21. Mastyks to
a) specjalny rodzaj szelaku.
b) rodzaj kleju kazeinowego.
c) specjalny rodzaj kleju z pęcherzy jesiotra.
d) rodzaj składnika lakieru.
22. Cytomierz
a) to przyrząd z czujnikiem zegarowym.
b) jest wykonany w kształcie litery t.
c) jest wykonany w kształcie litery c.
d) słu\y do mierzenia interwałów.
 Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
22
KARTA ODPOWIEDZI
Imię i nazwisko..........................................................................................
Wykonywanie napraw, korekty i konserwacji instrumentów muzycznych.
Zakreśl poprawną odpowiedz
Nr
Odpowiedz Punkty
zadania
1 a b c d
2 a b c d
3 a b c d
4 a b c d
5 a b c d
6 a b c d
7 a b c d
8 a b c d
9 a b c d
10 a b c d
11 a b c d
12 a b c d
13 a b c d
14 a b c d
15 a b c d
16 a b c d
17 a b c d
18 a b c d
19 a b c d
20 a b c d
21 a b c d
22 a b c d
Razem:
 Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
23
TEST 2
Test dwustopniowy do jednostki modułowej  Wykonywanie napraw,
korekty i konserwacji instrumentów muzycznych
Test składa się z 22 zadań wielokrotnego wyboru, z których:
- zadania od 1 do 15 są z poziomu podstawowego,
- zadania od 16 do 22 są z poziomu ponadpodstawowego.
Punktacja zadań: 0 lub 1 punkt
Za ka\dą prawidłową odpowiedz uczeń otrzymuje 1 punkt. Za złą odpowiedz lub jej brak
uczeń otrzymuje 0 punktów.
Proponuje się następujące normy wymagań  uczeń otrzyma następujące
oceny szkolne:
- dopuszczający  za rozwiązanie co najmniej 10 zadań z poziomu podstawowego,
- dostateczny  za rozwiązanie co najmniej 12 zadań z poziomu podstawowego,
- dobry  za rozwiązanie 15 zadań, w tym co najmniej 2 z poziomu ponadpodstawowego,
- bardzo dobry  za rozwiązanie 19 zadań, w tym co najmniej 6 z poziomu
ponadpodstawowego.
Klucz odpowiedzi: 1. b, 2. d, 3. a, 4. a, 5. a, 6. d, 7. d, 8. d, 9. b, 10. b, 11. c,
12. b, 13. a, 14. c, 15. c, 16. b, 17 a, 18. b, 19. d, 20. c, 21. a, 22. a
Plan testu
Nr Cel operacyjny Kategoria Poziom Poprawna
zad. (mierzone osiągnięcia ucznia) celu wymagań odpowiedz
1
Określić rodzaj oświetlenia B P b
2
Określić znaczenie pojęcia konserwacja A P d
3
Określić istotne cechy światła B P a
4
Określić wielkość pomieszczeń dla lakierowania
A P a
fortepianu
5
Określić czas schnięcia lakierów A P a
6
Określić rodzaj materiałów niebezpiecznych B P d
7
Określić materiał na podłogi w pracowni A P d
8
Zdefiniować pojęcie konserwacji B P d
9
Wskazać właściwy słu\ący do napuszczania
B P b
instrumentów dętych
10
Określić rodzaj oświetlenia najlepszy do prac
B P b
korektorskich
11 Wskazać materiał dodawany do rozpuszczalnika
B P c
czyszczącego lakier spirytusowy
 Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
24
12
Określić wiek instrumentu klasyfikowanego
A P b
jako zabytek
13
Określić czas schnięcia kleju B P a
14 Określić podstawowe wyposa\enia pracowni
B P c
korektorskiej
15
Określić warunki ochrony przeciwpo\arowej
A P c
podczas podgrzewania kleju
16
Dobrać surowiec  szelak C PP b
17
Określić czynniki, od których nie zale\y czas
D PP a
schnięcia kleju
18
Dobrać klej nienadający się do klejenia
C PP b
instrumentów muzycznych
19
Dobrać narzędzia wykorzystywane podczas
C PP d
sklejania pudeł rezonansowych
20
Dobrać narzędzia stosowane do sklejania
C PP c
grubych płyt
21
Określić siłę wiązania poszczególnych klejów D PP a
22
Określić specyficzne zastosowanie klamry C PP a
 Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
25
Przebieg testowania
Instrukcja dla nauczyciela
1. Ustal z uczniami termin przeprowadzenia sprawdzianu z wyprzedzeniem co najmniej
jednotygodniowym.
2. Omów z uczniami cel stosowania pomiaru dydaktycznego.
3. Zapoznaj uczniów z rodzajem zadań podanych w zestawie oraz z zasadami punktowania.
4. Rozdaj uczniom zestawy zadań testowych i karty odpowiedzi, określ czas przeznaczony
na ich rozwiązanie.
5. Zapewnij uczniom mo\liwość samodzielnej pracy.
6. Sprawdz wyniki i wpisz do arkusza zbiorczego.
7. Przeprowadz analizę uzyskanych wyników sprawdzianu i wybierz te zadania, które
sprawiły uczniom największe trudności.
8. Opracuj wnioski do dalszego postępowania, mającego na celu uniknięcie niepowodzeń
dydaktycznych  niskie wyniki przeprowadzonego sprawdzianu.
Instrukcja dla ucznia
1. Przeczytaj uwa\nie instrukcję.
2. Podpisz imieniem i nazwiskiem kartę odpowiedzi.
3. Zapoznaj się z zestawem zadań testowych.
4. Test zawiera 22 zadania o ró\nym stopniu trudności. Są to zadania wielokrotnego
wyboru. Do ka\dego zadania dołączone są 4 mo\liwe odpowiedzi, tylko jedna jest
prawidłowa.
5. Udzielaj odpowiedzi tylko na załączonej karcie odpowiedzi, stawiając w odpowiedniej
rubryce znak X. W przypadku pomyłki nale\y błędną odpowiedz zaznaczyć kółkiem,
a następnie ponownie zakreślić odpowiedz prawidłową.
6. Test składa się z dwóch części o ró\nym stopniu trudności: poziom podstawowy i poziom
ponadpodstawowy.
7. Pracuj samodzielnie, bo tylko wtedy będziesz miał satysfakcję z wykonanego zadania.
8. Kiedy udzielenie odpowiedzi będzie Ci sprawiało trudność, wtedy odłó\ jego
rozwiązanie na pózniej i wróć do niego, gdy zostanie Ci czas wolny.
9. Na rozwiązanie testu masz 45 min.
Powodzenia
Materiały dla ucznia:
 instrukcja,
 zestaw zadań testowych,
 karta odpowiedzi.
ZESTAW ZADAC TESTOWYCH
1. Rodzaj światła, najbli\szy światłu dziennemu, pod względem rozproszenia to światło
a) świeczki.
b) jarzeniówki.
c) specjalnej \arówki ze światłem białym.
d) \arówki zwykłej.
 Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
26
2. Konserwacja instrumentów muzycznych to
a) ogół procesów zmierzających w celu przywrócenia stanu instrumentu.
b) czynności naprawy jedynie drobnych części.
c) odtworzenie instrumentu z istniejącej dokumentacji.
d) czynności zapobiegające niszczeniu instrumentów.
3. Najmniej podobne światło do oświetlenia dziennego otrzymamy za pomocą
a) lampy ultrafioletowej.
b) halogenu.
c) jarzeniówki.
d) świeczki.
4. Minimalne wymiary pomieszczenia do lakierowania chordofonów klawiszowych
wynoszą
a) 3 x 5 m.
b) 8 x 7 m.
c) 5 x 6 m.
d) 6 x 3 m.
5. Zwiększona wilgotność
a) wydłu\a czas schnięcia.
b) skraca czas schnięcia.
c) nie ma wpływu na czas schnięcia.
d) ma wpływ na czas schnięcia ale zale\ny od temperatury.
6. Specjalna szafka powinna być przygotowana pod
a) olej makowy.
b) politurę.
c) olejki eteryczne.
d) środki \rące.
7. Nawierzchnia podłogi w pracowni nie powinna być wykonana z
a) linoleum.
b) PCV.
c) paneli.
d) ceramiki.
8. Konserwacja instrumentów muzycznych to
a) odnowa podniszczonych części.
b) odtworzenie instrumentu z istniejącej dokumentacji.
c) naprawa drobnych partii instrumentów.
d) zapobieganie zniszczeniom.
9. Do napuszczania instrumentów dętych stosuje się
a) kalafonię.
b) olejki.
c) balsamy.
d) oleje szybkoschnące.
 Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
27
10. Najlepsze dla prac korektorskich jest oświetlenie
a) słoneczne bezpośrednio padające.
b) dzienne rozproszone.
c) sztuczne podczerwone.
d) sztuczne świecy.
11. Do czyszczenia powłoki lakieru spirytusowego u\ywamy
a) sandaraku.
b) aloesu i szelaku.
c) oleju lnianego i kwasu solnego.
d) perhydrolu, acetonu , ksylenu.
12. Instrument liczący 33 lata
a) jest zabytkiem.
b) nie jest zabytkiem.
c) jest zabytkiem, ale mógłby nie być za taki uznany na specjalny wniosek korektora.
d) nie jest zabytkiem, ale mógłby nie być za taki uznany na specjalny wniosek korektora.
13. Czas schnięcia pęknięć płyty rezonansowej powinien wynosić
a) 5 godzin.
b) 180 minut.
c) 40godzin.
d) 26 minut.
14. W skład niezbędnego wyposa\enia pracowni wchodzi
a) lampa bakteriobójcza.
b) aerograf.
c) ściski do korpusu.
d) lapitograf.
15. Maszynka do podgrzewania kleju nie mo\e być ustawiona
a) w pobli\u naczynia z pumeksem.
b) na płycie metalowej.
c) w pobli\u materiałów takich jak alkohol i substancje \rące.
d) na płycie kamiennej.
16. Szelak to
a) rodzaj karuku.
b) rodzaj składnika lakieru.
c) specjalny rodzaj kleju z pęcherzy jesiotra.
d) specjalny rodzaj damary.
17. Czas schnięcia kleju nie zale\y od
a) jakości włosia pędzla.
b) jakości kleju.
c) temperatury powietrza.
d) wilgotności powietrza.
 Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
28
18. Do klejenia instrumentów muzycznych nie nadaje się
a) klej kostny.
b) klej wikol.
c) karuk.
d) klej skórny.
19. Podczas sklejania pęknięć pudła rezonansowego stosujemy
a) ściski do klejenia korpusu.
b) ściski stolarskie.
c) klamerki.
d) ściski korektorskie sztywne.
20. Do sklejania pęknięć płyt o grubości poni\ej 10 mm nie mają zastosowania
a) ściski korektorskie sztywne.
b) ściski taśmy.
c) klamerki.
d) klamry.
21. Największą wytrzymałość posiada klej
a) karuk.
b) rybi.
c) kazeinowy.
d) kostny.
22. Klamry
a) słu\ą do klejenia.
b) wykonane są z metalu.
c) wykonane są z drewna.
d) słu\ą do skracania dusz.
 Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
29
KARTA ODPOWIEDZI
Imię i nazwisko..........................................................................................
Wykonywanie napraw, korekty i konserwacji instrumentów muzycznych
Zakreśl poprawną odpowiedz
Nr
Odpowiedz Punkty
zadania
1 a b c d
2 a b c d
3 a b c d
4 a b c d
5 a b c d
6 a b c d
7 a b c d
8 a b c d
9 a b c d
10 a b c d
11 a b c d
12 a b c d
13 a b c d
14 a b c d
15 a b c d
16 a b c d
17 a b c d
18 a b c d
19 a b c d
20 a b c d
21 a b c d
22 a b c d
Razem:
 Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
30
7. LITERATURA
1. Kamiński Wł. Świrek J.: Lutnictwo. PWM, Warszawa 1972
2. Panufnik T.: Sztuka lutnicza. Warszawa 1926
3. Panufnik T.: Technologia lutnicza. Warszawa 1934
4. Weisshar J.:Volin restoration. London 2000
 Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
31

