mechanik precyzyjny 731[03] z1 01 n


MINISTERSTWO EDUKACJI
NARODOWEJ
Michał Sylwestrzak
Organizowanie stanowiska pracy 731[03].Z1.01
Poradnik dla nauczyciela
Wydawca
Instytut Technologii Eksploatacji  Państwowy Instytut Badawczy
Radom 2006
 Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
Recenzenci:
mgr inż. Igor Lange
mgr inż. Jan Sarniak
Opracowanie redakcyjne:
mgr inż. Michał Sylwestrzak
Konsultacja:
mgr inż. Andrzej Zych
Poradnik stanowi obudowę dydaktyczną programu jednostki modułowej 731[03].Z1.01
 Organizowanie stanowiska pracy , zawartego w modułowym programie nauczania dla zawodu
mechanik precyzyjny 731[03].
Wydawca
Instytut Technologii Eksploatacji  Państwowy Instytut Badawczy w Radomiu, 2006
 Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
1
SPIS TREÅšCI
1. Wprowadzenie 3
2. Wymagania wstępne 6
3. Cele kształcenia 7
4. Przykładowe scenariusze zajęć 8
5. Ćwiczenia 12
5.1. Dokumentacja technologiczna montażu 12
5.1.1. Ćwiczenia 12
5.2. Narzędzia, maszyny i oprzyrządowanie do prac montażowych oraz narzędzia
do kontroli prac montażowych 14
5.2.1. Ćwiczenia 14
5.3. Organizacja stanowiska do prac montażowych 16
5.3.1. Ćwiczenia 16
6. Ewaluacja osiągnięć ucznia 20
7. Literatura 33
 Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
2
1. WPROWADZENIE
Przekazujemy Państwu  Poradnik dla nauczyciela , który, mamy nadzieję, pomocny będzie
w prowadzeniu zajęć dydaktycznych dla zawodu mechanik precyzyjny.
W poradniku zamieszczono:
- wymagania wstępne, czyli wykaz umiejętności, jakie uczeń powinien mieć już
ukształtowane, aby bez problemów mógł opanować treści nauczania w ramach danej
jednostki modułowej;
- cele kształcenia, czyli wykaz umiejętności, jakie uczeń powinien ukształtować w ramach
realizacji danej jednostki modułowej;
- przykładowe scenariusze zajęć;
- propozycje ćwiczeń ze wskazówkami do realizacji, zalecanymi metodami nauczania 
uczenia się oraz wykazem środków dydaktycznych; na ich bazie będziecie Państwo mogli
planować własne ćwiczenia, dostosowane do możliwości placówki oraz bieżącej sytuacji
dydaktycznej;
- ewaluację osiągnięć ucznia, czyli dwa przykładowe narzędzia pomiaru dydaktycznego;
- wykaz literatury, z jakiej mogą korzystać uczniowie podczas nauki; wykaz ten powinniście
Państwo aktualizować na bieżąco o nowe pozycje na rynku wydawniczym lub wznowienia
pozycji już funkcjonujących.
Z uwagi na swą skromną objętość  Poradnik dla ucznia przedstawia treści nauczania
w sposób bardzo ogólny. Aby uczeń mógł w pełni zrozumieć i przyswoić materiał, niezbędna
jest jego praca z literaturą zródłową. Nauczyciel powinien być przewodnikiem dla ucznia,
wskazując mu pozycje literatury i inne zródła, z których może uzyskać najświeższe informacje
dotyczące zagadnień, które obejmuje jednostka modułowa.
Przed propozycjami ćwiczeń do każdego podrozdziału w  Poradniku dla ucznia
zamieszczone zostały pytania sprawdzające, które uczeń może wykorzystywać dwojako,
a mianowicie poprzez:
- zapoznanie się z ich treścią przed rozpoczęciem pracy z materiałem zawartym
w podrozdziale; uczeń zapoznaje się w tym momencie z wymaganiami i w sposób
świadomy dąży do uzyskania informacji, pozwalającej odpowiedzieć na postawione pytania;
- zapoznanie się z pytaniami po zakończeniu pracy z partią tekstu informacyjnego;
umiejętność udzielania odpowiedzi na pytania stanowi potwierdzenie jego gotowości
przejścia do wykonywania ćwiczeń.
Po wykonaniu zaplanowanych dla danego tematu ćwiczeń uczeń przystępuje do samooceny,
odpowiadając na pytania zawarte w podrozdziale  Sprawdzian postępów .
Wskazane jest, aby zajęcia dydaktyczne w ramach niniejszej jednostki modułowej były
prowadzone różnymi metodami, ze szczególnym uwzględnieniem metod nauczania  uczenia się:
- samokształcenia kierowanego;
- ćwiczeń;
- tekstu przewodniego;
- próby pracy.
W trakcie ćwiczeń realizowanych w formie zadań praktycznych uczeń powinien:
- zaplanować proces rozwiązania zadania;
- opracować procedurę rozwiązania zadania, za pomocą zaleconej literatury;
- dobrać wyposażenie stanowiska do poprawnego wykonania zadania;
- wykonać zadanie;
- dokonać prezentacji i oceny wykonanego zadania.
 Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
3
Wskazane jest przeprowadzenie instruktażu przed każdymi zajęciami oraz przed
wykonywaniem poszczególnych ćwiczeń. Wymagania edukacyjne powinny być podane uczniom
w takiej formie, by w trakcie realizacji poszczególnych tematów łatwo mogli zidentyfikować
związane z nimi cele do osiągnięcia.
Formy organizacyjne pracy uczniów mogą być zróżnicowane, począwszy od pracy
jednolitej, przez pracę grupową jednolitą i zróżnicowaną, aż po indywidualną pracę ucznia.
Celowe jest zachęcanie uczniów do wzajemnej pomocy koleżeńskiej.
Zaleca się dobór ćwiczeń rozwijających w szczególności te umiejętności, których
przyswojenie przysparza uczniom największe problemy.
W poradniku zamieszczone zostały dwa przykładowe scenariusze zajęć. W pierwszym
metodą wiodąca jest pokaz z objaśnieniem, w drugim ćwiczenie przedmiotowe. Liczymy,
iż stanowić będą one dla Państwa ułatwienie w planowaniu i prowadzeniu zajęć dydaktycznych.
W rozdziale  Ewaluacja osiągnięć ucznia proponujemy dwa narzędzia pomiaru
dydaktycznego, służące ocenianiu sumującemu w ramach niniejszej jednostki modułowej.
Jednym z nich jest test wraz z oprzyrządowaniem, drugim natomiast zadanie typu próba pracy
wraz z kryteriami jego oceniania, sformułowane pod kątem zadania praktycznego w ramach
egzaminu potwierdzajÄ…cego kwalifikacje zawodowe.
Wskazówki do realizacji
W trakcie zajęć dydaktycznych należy zwrócić szczególną uwagę na:
- szczegółowe analizowanie wszystkich informacji zawartych w dokumentacji technicznej,
- uświadamianie uczniom różnorodności narzędzi i oprzyrządowania do prac montażowych
oraz postępu technicznego następującego w tej dziedzinie,
- kształtowanie nawyku dobierania właściwych narzędzi do konkretnych operacji
montażowych i czynności kontrolno-pomiarowych, oceny ich stanu technicznego oraz
korzystania z nich zgodnie z przeznaczeniem,
- kształtowanie nawyku dobierania i stosowania niezbędnych zamocowań do wykonania
operacji montażowych,
- bezwzględne przestrzeganie przepisów bhp i ochrony przeciwpożarowej w czasie zajęć
w pracowni montażu,
- uświadamianie uczniom roli uwzględniania zasad ergonomii przy organizowaniu
stanowiska, wpływających na komfort pracy oraz jakość i tempo jej wykonania.
Życzymy owocnej pracy dydaktycznej w oparciu o zaproponowane materiały.
 Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
4
731[03].Z1
Montaż maszyn, urządzeń
i przyrządów pomiarowych
731[03].Z1.01
Organizowanie
stanowiska pracy
731[03].Z1.02
Montowanie
mechanizmów
precyzyjnych
731[03].Z1.05
731[03].Z1.03 731[03].Z1.04 Montowanie elementów
Montowanie maszyn Montowanie przyrządów mechanicznych
i urządzeń precyzyjnych pomiarowych w przyrządach
elektrycznych
Schemat jednostek modułowych
 Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
5
2. WYMAGANIA WSTPNE
Przystępując do realizacji programu jednostki modułowej uczeń powinien umieć:
- korzystać z różnych zródeł informacji,
- stosować przepisy bezpieczeństwa i higieny pracy, ochrony środowiska i ochrony
przeciwpożarowej,
- posługiwać się dokumentacją techniczną,
- wykonywać pomiary warsztatowe,
- rozróżniać materiały konstrukcyjne stosowane w mechanice precyzyjnej,
- wytwarzać proste części maszyn i urządzeń precyzyjnych,
- rozróżniać maszyny i urządzenia precyzyjne,
- wykonywać proste obliczenia techniczne.
 Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
6
3. CELE KSZTAACENIA
W wyniku realizacji programu jednostki modułowej uczeń powinien umieć:
- scharakteryzować podstawowe pojęcia dotyczące procesu montażu,
- scharakteryzować rodzaje produkcji,
- nazwać podstawowe dokumenty stanowiące dokumentację technologiczną montażu,
- scharakteryzować pojęcia mechanizacji i automatyzacji montażu,
- wyjaśnić pojęcia uchwytu i przyrządu,
- scharakteryzować wyposażenie uniwersalne i specjalne stanowiska montażowego,
- rozróżnić rodzaje połączeń stosowanych w procesie montażu,
- dobrać narzędzia do wykonania różnego rodzaju połączeń,
- dobrać maszyny i oprzyrządowanie do wykonania różnego rodzaju połączeń,
- dobrać narzędzia do kontroli prac montażowych,
- ocenić stan techniczny narzędzi, maszyn i oprzyrządowania do prac montażowych oraz
narzędzi pomiarowych,
- wyjaśnić cechy dobrze zorganizowanego stanowiska montażowego,
- przygotować stanowisko do wykonywania prac montażowych w sposób zgodny z zasadami
ergonomii, przepisami bhp i ochrony przeciwpożarowej,
- skorzystać z dokumentacji technicznej w trakcie planowania prac montażowych, doboru
narzędzi i oprzyrządowania oraz przygotowania stanowiska,
- skorzystać z różnych zródeł informacji,
- posłużyć się słownictwem technicznym do opisu organizacji procesu montażu.
 Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
7
4. PRZYKAADOWE SCENARIUSZE ZAJĆ
Scenariusz zajęć 1
Osoba prowadzÄ…ca & & & & & & & & & & & & & & & & & & .
Modułowy program nauczania: Mechanik precyzyjny 731[03]
Moduł: Montaż maszyn, urządzeń i przyrządów pomiarowych 731[03].Z1
Jednostka modułowa: Organizowanie stanowiska pracy 731[03].Z1.01
Temat: Narzędzia, urządzenia i oprzyrządowanie do wykonywania połączeń nierozłącznych.
Cel ogólny: Kształtowanie umiejętności doboru wyposażenia stanowiska do wykonywania
połączeń nierozłącznych.
Po zakończeniu zajęć edukacyjnych uczeń potrafi:
- rozpoznać i poprawnie nazwać narzędzia, urządzenia i oprzyrządowanie do wykonywania
połączeń nierozłącznych,
- dobrać wyposażenie stanowiska do wykonania połączeń nitowych i innych połączeń
plastycznych, połączeń wtłaczanych, zgrzewanych, lutowanych, klejonych, kitowanych,
owijanych i zaciskanych na podstawie dokumentacji technicznej,
- objaśnić ogólne zasady posługiwania się narzędziami, urządzeniami i oprzyrządowaniem
do wykonywania połączeń nierozłącznych,
- określić stan techniczny elementów wyposażenia stanowiska do wykonywania połączeń
nierozłącznych.
Metody nauczania uczenia siÄ™:
- miniwykład,
- pokaz z objaśnieniem,
- ćwiczenie przedmiotowe.
Formy organizacyjne pracy uczniów:
- praca w zespołach 2-osobowych.
Åšrodki dydaktyczne:
- foliogramy lub prezentacja multimedialna dotyczące sposobu wykonania i wyposażenia
stanowiska do wykonania poszczególnych rodzajów połączeń,
- wyposażenie pracowni montażu,
- rysunki zestawieniowe i montażowe uwzględniające różne rodzaje połączeń nierozłącznych,
- poradnik dla ucznia,
- literatura techniczna.
Czas trwania zajęć: 270 minut.
 Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
8
Przebieg zajęć:
FAZA WSTPNA
1) Czynności organizacyjno-porządkowe.
2) Podanie tematu zajęć.
3) Zaznajomienie uczniów z celem i przebiegiem zajęć.
4) Diagnoza przygotowania uczniów do zajęć na podstawie pytań kontrolnych:
- Jaki jest podstawowy podział połączeń?
- Co to są połączenia nierozłączne?
- Jakie są podstawowe rodzaje połączeń nierozłącznych stosowanych w mechanice
precyzyjnej?
- W jaki sposób oznacza się połączenia nierozłączne w dokumentacji technicznej?
FAZA WAAÅšCIWA
1) Prezentacja istoty i sposobu wykonania poszczególnych rodzajów połączeń.
2) Przypomnienie sposobu oznaczania połączeń nierozłącznych w dokumentacji technicznej.
3) Demonstracja wyposażenia stanowiska do wykonania tych połączeń w oparciu o zasoby
pracowni montażu.
4) Demonstracja sposobu posługiwania się wyposażeniem do montażu.
5) Demonstracja i omówienie sposobu oceny stanu technicznego narzędzi, urządzeń
i oprzyrządowania do wykonania poszczególnych rodzajów połączeń nierozłącznych.
6) Krótkie omówienie typowych rozwiązań konstrukcyjnych z zastosowaniem tych połączeń.
7) Inicjowanie dyskusji z udziałem uczniów.
8) Ćwiczenie przedmiotowe, polegające na doborze wg dokumentacji wyposażenia stanowiska
montażowego do wykonania połączenia nierozłącznego w oparciu o wyposażenie pracowni
montażu i ocenie stanu technicznego tego wyposażenia.
FAZA KOCCOWA
1) Prezentacja i ocena wykonania ćwiczenia.
2) Dyskusja podsumowująca, dotycząca problemów, jakie wystąpiły podczas wykonania
ćwiczenia.
3) UporzÄ…dkowanie stanowisk.
4) Praca domowa
5) Sporządz notatkę na temat:  Rodzaje połączeń rozłącznych stosowanych w mechanice
precyzyjnej i sposób ich oznaczania w dokumentacji technicznej .
 Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
9
Scenariusz zajęć 2
Osoba prowadzÄ…ca & & & & & & & & & & & & & & & & & & .
Modułowy program nauczania: Mechanik precyzyjny 731[03]
Moduł: Montaż maszyn, urządzeń i przyrządów pomiarowych 731[03].Z1
Jednostka modułowa: Organizowanie stanowiska pracy 731[03].Z1.01
Temat: Organizacja stanowiska do prac montażowych.
Cele ogólne:
1) Utrwalenie wiadomości i umiejętności nabytych w trakcie realizacji jednostki modułowej
 Organizowanie stanowiska pracy ,
2) Preorientacja zawodowa poprzez obserwację zadań zawodowych wykonywanych przez
mechanika precyzyjnego.
Po zakończeniu zajęć edukacyjnych uczeń potrafi:
- rozpoznać sposoby montażu,
- rozpoznać dokumentację technologiczną stosowaną w procesie montażu,
- opisać zaobserwowane operacje i zabiegi montażowe oraz czynności pomocnicze,
- opisać wyposażenie stanowiska montażowego w narzędzia, uchwyty i przyrządy oraz jego
rozmieszczenie,
- opisać wyposażenie stanowiska w narzędzia i przyrządy pomiarowe oraz jego
rozmieszczenie,
- scharakteryzować zakres i sposób obsługi zewnętrznej stanowiska,
- scharakteryzować stanowisko montażowe pod kątem mechanizacji i automatyzacji,
- scharakteryzować ergonomiczność stanowiska montażowego i sposób zapewnienia
warunków bhp i ppoż.
Metody nauczania uczenia siÄ™:
- wycieczka dydaktyczna połączona z ćwiczeniem przedmiotowym.
Formy organizacyjne pracy uczniów:
- praca w zespołach 2-osobowych.
Åšrodki dydaktyczne:
- arkusz do ćwiczenia:  Opis stanowiska montażowego (str. 18 ÷ 19),
- materiały piśmienne,
- poradnik dla ucznia.
Czas trwania zajęć: 135 min. (bez czasu dojazdu).
 Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
10
Przebieg zajęć:
FAZA WSTPNA
1) Czynności organizacyjno-porządkowe.
2) Podanie tematu i przebiegu zajęć.
3) Podział uczniów na zespoły.
4) Zaznajomienie uczniów z zadaniem.
5) Analiza zadania przez uczniów.
6) Przypomnienie zasad zachowania podczas zbiorowego wyjścia poza teren szkoły.
7) Przypomnienie zasad bhp.
8) Przejazd do zakładu pracy.
FAZA WAAÅšCIWA
1) Spotkanie z przedstawicielem zakładu pracy i omówienie szczegółowych zasad zachowania
się na terenie zakładu.
2) Rozprowadzenie zespołów na poszczególne stanowiska działu montażu.
3) Wykonanie ćwiczenia  zanotowanie obserwacji.
4) Zebranie grupy.
5) UporzÄ…dkowanie notatek.
FAZA KOCCOWA
1) Prezentacja i ocena wykonania ćwiczenia.
2) Dyskusja nt. spostrzeżeń poczynionych przez uczniów.
3) Grupowe przejście z przedstawicielem zakładu w celu zapoznania się z profilem produkcji,
stosowanymi technologiami itp., wg programu ustalonego przez stronÄ™ goszczÄ…cÄ….
4) Powrót do szkoły.
 Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
11
5. ĆWICZENIA
5.1. Dokumentacja technologiczna montażu
5.1.1. Ćwiczenia
Ćwiczenie 1
Wykonaj plan montażowy podzespołu według rysunku zestawieniowego.
Wskazówki do realizacji:
Zaleca się, aby uczniowie wykonywali to ćwiczenie w zespołach 2-osobowych.
Rozdane rysunki zestawieniowe prostych podzespołów powinny być pozbawione numeracji
części, sugerującej kolejność montażu, a spis części ułożony losowo.
W czasie instruktażu do ćwiczenia można przypomnieć ogólne wskazówki, istotne przy
określaniu kolejności montażu.
Oceniając ćwiczenie należy zwrócić uwagę na: poprawność wyboru części bazowej,
poprawność ustalenia kolejności montażu, poprawność i staranność wykonanego schematu oraz
sposób uzasadnienia dokonanych wyborów podczas prezentacji.
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1) zapoznać się z otrzymanym rysunkiem zestawieniowym,
2) określić część bazową podzespołu,
3) wypisać na kartce kolejność montażu do części bazowej pozostałych części podzespołu,
4) na podstawie sporządzonej notatki wykreślić schemat montażowy zgodnie z zasadami
opisanymi w poradniku,
5) zaprezentować grupie wykonany schemat montażowy, uzasadniając przyjętą kolejność
montażu.
Zalecane metody nauczania uczenia siÄ™:
 ćwiczenie,
 pogadanka.
Åšrodki dydaktyczne:
- rysunki zestawieniowe, różne dla poszczególnych zespołów,
- artykuły piśmienne i przybory kreślarskie,
- poradnik dla ucznia,
- biblioteczka podręczna pracowni z zalecaną literaturą.
Ćwiczenie 2
Z zestawu łączników gwintowych wybierz te, które są niezbędne do zmontowania
wskazanego w dokumentacji podzespołu.
 Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
12
Wskazówki do realizacji:
Zaleca się, aby uczniowie wykonywali to ćwiczenie w zespołach 2-osobowych.
Na rozdanych prostych rysunkach zestawieniowych połączenia gwintowe powinny być pokazane
w przedstawieniu umownym. Może ich być niewiele, ale powinny być zróżnicowane.
W pojemniku należy umieścić po jednym z każdego rodzaju łączników, aby niepotrzebnie nie
utrudniać uczniom zadania, ale takie, aby dokonywane przez nich wybory wymagały pomiaru
długości, określenia z normy kształtu łba, ustalenia materiału itp.
W czasie instruktażu do ćwiczenia można zadać kilka pytań sprawdzających (np. jak mierzymy
długość śruby  z łbem czy bez łba?). W trakcie realizacji i w podsumowaniu ćwiczenia należy
pochwalić grupy, które wypracują efektywny algorytm poszukiwań.
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1) wynotować z rysunku zestawieniowego pełną informację dotyczącą łączników gwintowych
oraz podkładek, uwzględniając: ich numer na rysunku, wymiar i przywołaną normę
wykonania,
2) na podstawie literatury zweryfikować ich rodzaj i wymiary,
3) wybrać po jednym przykładowym elemencie z pojemnika, wykonując suwmiarką pomiary
kontrolne,
4) uporządkować w szufladkach wybrane elementy, numerując szufladki zgodnie z numeracją
podanÄ… na rysunku zestawieniowym.
Zalecane metody nauczania uczenia siÄ™:
 ćwiczenie,
 pogadanka.
Åšrodki dydaktyczne:
- rysunek zestawieniowy,
- suwmiarka uniwersalna,
- pojemnik z łącznikami i podkładkami,
- puste szufladki na drobne elementy,
- materiały piśmienne,
- poradnik mechanika, normy.
 Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
13
5.2. Narzędzia, maszyny i oprzyrządowanie do prac montażowych
oraz narzędzia do kontroli prac montażowych
5.2.1. Ćwiczenia
Ćwiczenie 1
Na podstawie szkiców połączeń gwintowych wybierz według katalogu narzędzia
montażowe do ich wykonania i sporządz zamówienie na wybrane narzędzia.
Wskazówki do realizacji:
Zaleca się, aby uczniowie wykonywali to ćwiczenie w zespołach 2 lub 3-osobowych.
Wykonanie ćwiczenia odbywa się w oparciu o kilka szkiców wymagających doboru
zróżnicowanych narzędzi (np. klucz dynamometryczny, klucz nasadowy, wkrętak precyzyjny).
Uczniowie powinni pracować w oparciu o wskazany i uprzednio sprawdzony przez nauczyciela
katalog.
Zespoły mogą pracować w oparciu o takie same lub różne karty ze szkicami połączeń.
W przypadku korzystania z takich samych kart, należy zadbać o samodzielną pracę
poszczególnych zespołów na etapie ustalania potrzebnych narzędzi.
Ćwiczenie warto poprzedzić dyskusją takich kwestii jak wybór pomiędzy ceną a jakością,
porównywanie ofert z uwzględnieniem rabatów, kosztów dostawy itp.
Oceniając ćwiczenie należy wziąć pod uwagę poprawność wyboru narzędzi, kompletność
i staranność wypełnienia druku zamówienia, poprawność kalkulacji. Dodatkowo wyróżnić
należy zespoły, które zdecydują się na przygotowanie zamówienia w postaci elektronicznej.
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1) na podstawie norm określić kształt i wymiary geometryczne łączników gwintowych,
2) na podstawie szkiców określić kształt rękojeści i inne wymagania dotyczące narzędzi,
3) wyszukać w katalogu i wypisać potrzebne narzędzia, porównując ich ceny,
4) wypełnić druk zamówienia i podać jego wartość,
5) zaprezentować grupie przyjęty przez siebie sposób doboru narzędzi.
Zalecane metody nauczania uczenia siÄ™:
 ćwiczenie,
 pogadanka.
Åšrodki dydaktyczne:
- stanowisko komputerowe z oprogramowaniem biurowym i dostępem do Internetu,
- karta (karty) ze szkicami połączeń,
- druk zamówienia,
- poradniki i normy z biblioteczki podręcznej pracowni, poradnik dla ucznia,
- katalogi narzędzi w postaci drukowanej i dostępne na stronach WWW,
- artykuły piśmienne,
- kalkulator.
 Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
14
Ćwiczenie 2
Przygotuj wyposażenie stanowiska do wykonania połączenia wtłaczanego łożyska tocznego
kulkowego za pomocą praski ręcznej według szkicu.
Wskazówki do realizacji:
Zaleca się, aby uczniowie wykonywali to ćwiczenie w zespołach 2-osobowych.
Wykonanie ćwiczenia odbywa się w oparciu o zwymiarowany szkic wałka z osadzonym
łożyskiem tocznym. Uczniowie mają do dyspozycji co najmniej kilka tulei i trzpieni oraz imadeł.
Ćwiczenie należy bezwzględnie poprzedzić instruktażem dotyczącym bhp przy uzbrajaniu
praski i przypomnieniem sposobu oceny jej stanu technicznego.
Przeprowadzenie regulacji górnego położenia stempla praski (która to czynność nie została
wymieniona we wskazówkach do ćwiczenia, zamieszczonych w poradniku dla ucznia) można
wykorzystać jako czynnik różnicujący w ocenie jakości wykonania zadania.
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1) odczytać ze szkicu średnicę pierścienia wewnętrznego łożyska i odległość łożyska od czoła
wałka,
2) dobrać z wyposażenia pracowni odpowiednią tuleję i imadło maszynowe,
3) zamocować tuleję w stemplu praski i imadło na stole praski,
4) sprawdzić wzajemne położenie tulei i imadła, jakość ich dokręcenia, przeprowadzić
regulację górnego położenia stempla i oględziny praski,
5) wypisać wybrane elementy oprzyrządowania, zaprezentować sposób wykonania ćwiczenia
nauczycielowi i ocenić, czy zostało wykonane zgodnie z założeniami zawartymi w treści
zadania.
Zalecane metody nauczania uczenia siÄ™:
 ćwiczenie.
Åšrodki dydaktyczne:
- szkic połączenia wtłaczanego,
- suwmiarka uniwersalna,
- praska ręczna,
- pomoce montażowe i uchwyty będące na wyposażeniu pracowni montażu,
- materiały piśmienne,
- poradnik dla ucznia.
 Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
15
5.3. Organizacja stanowiska do prac montażowych
5.3.1. Ćwiczenia
Ćwiczenie 1
Przygotuj regał z łącznikami gwintowymi na stanowisku montażowym.
Wskazówki do realizacji:
Zaleca się, aby uczniowie wykonywali to ćwiczenie indywidualnie.
Ćwiczenie można przeprowadzić w formie konkursu. Nauczyciel przyznaje punkty za poprawną
identyfikację elementów i poprawne nazewnictwo przy opisie szufladek. Grupa ocenia
rozmieszczenie szufladek oraz estetykę, przejrzystość i pomysłowość ich oznaczeń. Wynik
końcowy jest ustalany na podstawie rankingu wynikającego z obu ocen.
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1) zapoznać się z zawartością szufladek regału,
2) określić nazwę, wymiar i normę dla poszczególnych łączników,
3) wykonać opisy do szufladek regału i umieścić je na odpowiednich szufladkach,
4) w sposób logiczny i zgodny z poznanymi zasadami umieścić szufladki w regale,
5) zaprezentować grupie wyniki swojej pracy, uzasadniając rozmieszczenie szufladek.
Zalecane metody nauczania uczenia siÄ™:
 ćwiczenie.
Åšrodki dydaktyczne:
- regały na drobne elementy,
- zestawy szufladek regału z łącznikami gwintowymi  po kilkanaście na ucznia,
- suwmiarka,
- artykuły piśmienne i przybory: brystol, flamastry, różnobarwne zakreślacze, nożyczki itp.,
- poradnik dla ucznia,
- poradnik mechanika, normy i katalogi wyrobów normalnych.
Ćwiczenie 2
Wykonaj opis stanowiska montażowego w zakładzie produkcyjnym, którego obserwację
przeprowadziłeś w trakcie wycieczki dydaktycznej.
Wskazówki do realizacji:
Zaleca się, aby uczniowie wykonywali to ćwiczenie w grupach 2-osobowych.
Po instruktażu wstępnym uczniowie powinni mieć czas na zapoznanie się z treścią otrzymanego
materiału do ćwiczenia i samodzielne wyjaśnienie wątpliwości w oparciu o poradnik dla ucznia,
natomiast przed prezentacją  na uzupełnienie opisu i przedyskutowanie go w zespołach.
Oceniając ćwiczenie należy wziąć pod uwagę poprawność słownictwa technicznego
zastosowanego w opisie.
 Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
16
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1) przed rozpoczęciem wycieczki zapoznać się treścią otrzymanego formularza:  Opis
stanowiska montażowego ,
2) w trakcie obserwacji stanowiska wypełnić formularz,
3) po zakończeniu obserwacji uzupełnić opis,
4) zaprezentować wykonanie ćwiczenia grupie, ewentualnie zwięzle przedstawić inne
spostrzeżenia nie zamieszczone w opisie.
Zalecane metody nauczania uczenia siÄ™:
 ćwiczenie.
Åšrodki dydaktyczne:
- arkusz:  Opis stanowiska montażowego (propozycja arkusza na str. 18 ÷ 19),
- artykuły piśmienne,
- poradnik dla ucznia.
ImiÄ™ i nazwisko Klasa & & & & & & & & & ...
& & & & & & & & & & & & .
& & & & & & & & & & & & .
Opis stanowiska montażowego
Firma: & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & &
1) Operacja montażowa wykonywania na stanowisku:
& & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & ...
2) Zabiegi montażowe wykonywane na stanowisku:
PrzyrzÄ…dy
Lp. Zabieg Narzędzia i pomoce Uchwyt Uwagi
robocze
1
2
3
4
5
 Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
17
3) Czynności kontrolno-pomiarowe wykonywane na stanowisku:
PrzyrzÄ…dy
Lp. Czynność Narzędzie pomiarowe i pomoce Uwagi
pomiarowe
1
2
3
4
5
4) Sposób rozmieszczenia narzędzi montażowych, przyrządów i pomocy roboczych:
& & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & &
& & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & &
& & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & &
& & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & &
5) Sposób rozmieszczenia narzędzi i przyrządów pomiarowych:
& & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & &
& & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & &
& & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & &
& & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & &
6) Dokumentacja montażowa wykorzystywana na stanowisku i sposób jej wyłożenia:
& & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & &
& & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & &
7) Sposób oświetlenia stanowiska:
& & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & &
& & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & &
8) Sposób wentylacji stanowiska:
& & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & &
& & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & &
9) Åšrodki ochrony osobistej stosowane przy pracy na stanowisku:
& & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & &
& & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & &
 Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
18
10) Sposoby mechanizacji i automatyzacji zabiegów montażowych i czynności
kontrolno-pomiarowych:
& & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & &
& & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & &
& & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & &
& & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & &
& & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & &
& & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & &
11) Inne spostrzeżenia i wnioski:
 Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
19
6. EWALUACJA OSIGNIĆ UCZNIA
Przykłady narzędzi pomiaru dydaktycznego
Test dwustopniowy do jednostki modułowej  Organizowanie
stanowiska pracy
Test składa się z 22 zadań wielokrotnego wyboru, z których:
 zadania 4,5,6,7,9,11,12,13,14,16,17,19,21,22 sÄ… z poziomu podstawowego,
 zadania 1,2,3,8,15,18,20 sa z poziomu ponadpodstawowego.
Punktacja zadań: 0 lub 1 punkt
Za każdą prawidłową odpowiedz uczeń otrzymuje 1 punkt. Za złą lub jej brak uczeń
otrzymuje 0 punktów.
Proponuje się następujące normy wymagań  uczeń otrzyma następujące
oceny szkolne:
- dopuszczajÄ…cy  za rozwiÄ…zanie 10 ÷ 11 zadaÅ„,
- dostateczny  za rozwiÄ…zanie 12 ÷ 15 zadaÅ„,
- dobry  za rozwiÄ…zanie 16 ÷ 19 zadaÅ„, w tym co najmniej 4 zadaÅ„ z poziomu
ponadpodstawowego,
- bardzo dobry  za rozwiÄ…zanie 20 ÷ 22 zadaÅ„, w tym co najmniej 7 zadaÅ„ z poziomu
ponadpodstawowego.
Klucz Odpowiedzi: 1.a, 2.c, 3.c, 4.b, 5.a, 6.d, 7.a, 8.a, 9.d, 10.b, 11.d, 12.a, 13.c,
14.c, 15.d, 16.a, 17.b, 18.c, 19.d, 20.b, 21.b, 22.b.
Plan testu
Nr Cele operacyjne Kategoria Poziom Poprawna
zad. ( mierzone osiągnięcia ucznia) celu wymagań odpowiedz
1 określić podstawowe pojęcia dotyczące montażu, C PP a
2 scharakteryzować elementy dokumentacji technicznej, C PP c
3 podać podstawowe określenia dotyczące montażu, C PP c
4 dobrać dokumentację niezbędną do realizacji procesu B P b
montażu,
5 sklasyfikować połączenia, B P a
dobrać narzędzia do wykonania połączenia przez d
6 C P
zagniecenie Å‚apek,
7 dobrać narzędzia do wykonania połączenia nitowego, C P a
8 zastosować zasady poprawnego montażu, D PP a
9 zaproponować sposób ustalenia części podczas montażu, C P d
10 zinterpretować informacje zawarte w dokumentacji D PP b
technicznej,
 Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
20
11 rozróżnić rodzaje lutownic, C P d
12 przygotować lutownicę do prac montażowych, C P a
13 dobrać narzędzia do wykonania połączeń gwintowych, C P c
14 wyjaśnić zasady wykonywania połączeń gwintowych, A P c
15 wymienić środki mechanizacji prac montażowych, C PP d
wyjaśnić zasady poprawnego posługiwania się
16 B P a
narzędziami,
objaśnić zasady eksploatacji środków mechanizacji
17 B P b
montażu,
dobrać wyposażenie stanowiska do mycia części przed c
18 C PP
montażem,
19 dobrać narzędzia pomiarowe do kontroli prac C P d
montażowych,
scharakteryzować czynniki szkodliwe występujące w
b
20 C PP
procesie technologicznym montażu,
scharakteryzować właściwy sposób oświetlenia
b
21 B P
stanowiska montażowego,
stosować zasady ergonomii na stanowisku pracy.
22 C P b
 Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
21
Przebieg testowania
Instrukcja dla nauczyciela
1. Ustal z uczniami termin przeprowadzenia sprawdzianu z wyprzedzeniem.
2. Przygotuj odpowiednią liczbę testów.
3. Zapewnij samodzielność podczas rozwiązywania zadań.
4. Przed rozpoczęciem testu przeczytaj uczniom instrukcję dla ucznia.
5. Daj uczniom 2 minuty na sprawdzenie, czy otrzymali czytelny i kompletny zestaw pytań
i kartÄ™ odpowiedzi,
6. Zapytaj, czy uczniowie wszystko zrozumieli. Wszelkie wątpliwości wyjaśnij.
Instrukcja dla ucznia
1. Przeczytaj uważnie instrukcję.
2. Podpisz imieniem i nazwiskiem kartÄ™ odpowiedzi.
3. Zapoznaj się z zestawem zadań testowych.
4. Test zawiera 22 zadania i sprawdza Twoje wiadomości z zakresu organizowania stanowiska
pracy. Tylko jedna odpowiedz do każdego zadania jest prawidłowa.
5. Udzielaj odpowiedzi tylko na załączonej karcie odpowiedzi. Zakreśl prawidłową odpowiedz.
Jeżeli się pomylisz, błędną odpowiedz wez w kółko i zaznacz odpowiedz prawidłową. Jeżeli
zaznaczysz więcej niż jedną odpowiedz do jednego zadania, otrzymasz za nie 0 punktów.
6. Pracuj samodzielnie, bo tylko wtedy będziesz miał satysfakcję z wykonanego zadania.
7. Kiedy udzielenie odpowiedzi będzie Ci sprawiało trudność, odłóż rozwiązanie zadania na
pózniej; wrócisz do niego, gdy zostanie Ci wolny czas.
Na rozwiÄ…zanie testu pisemnego masz 40 minut.
Powodzenia!
Materiały dla ucznia
zestaw pytań testowych z instrukcją dla ucznia,
karta odpowiedzi.
 Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
22
ZESTAW ZADAC TESTOWYCH
1. Wybierz czynniki decydujące o wyborze części bazowej danej jednostki montażowej:
a) łatwość ustawienia części na stanowisku,
b) numer rysunku wykonawczego części,
c) dokładność wykonania części,
d) materiał, z którego wykonana jest dana część,
e) oświetlenie na stanowisku montażowym,
f) łatwość unieruchomienia części na stanowisku montażowym,
g) ciężar części.
A. a, f, g,
B. b, c, f,
C. d, e, g,
D. b, c, d.
2. Trudniejsze zabiegi montażowe opisane są:
a) w planie montażu,
b) w karcie technologicznej montażu,
c) w karcie instrukcyjnej,
d) na rysunku zestawieniowym.
3. Komplet montażowy jest to:
a) całość dokumentacji dotyczącej montażu danego zespołu,
b) zestaw narzędzi niezbędnych do wykonania montażu danego zespołu,
c) zbiór części niezbędnych do zmontowania danej jednostki montażowej,
d) zbiór części, które połączone ze sobą spełniają w wyrobie określoną funkcję.
4. Dokumentem stosowanym w produkcji jednostkowej jest:
a) schemat montażowy,
b) rysunek montażowy,
c) poglądowy rysunek montażu,
d) karta instrukcyjna.
5. W zależności od sposobu powiązania łączonych elementów połączenia dzielimy na:
a) bezpośrednie i pośrednie,
b) spojeniowe i sprężyste,
c) bezpośrednie i plastyczne,
d) pośrednie i rozłączne.
6. Na rysunku zestawieniowym przedstawione jest następujące połączenie dwóch elementów
płaskich:
Do jego wykonania zastosujesz:
a) młotek i dłuto,
b) młotek i wkrętak ślusarski,
c) szczypce,
d) młotek i przecinak.
 Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
23
7. Do wykonania połączenia nitowego nitem z łbem kulistym będziesz potrzebować:
a) młotka ślusarskiego, zakuwnika i przyporu,
b) nitownicy harmonijkowej i zakuwnika,
c) nitownicy czołowej, młotka i przyporu,
d) młotka gumowego, przyporu i kowadła ślusarskiego.
8. Na tablicy stołu montażowego znajdują się: młotek, szczypce płaskie i trzpień aluminiowy.
Za pomocą tego zestawu możesz wykonać połączenie:
a) plastyczne przez zagięcie łapek,
b) plastyczne przez zapunktowanie,
c) wtłaczane łożyska kulkowego na wałek,
d) nitowe nitem zrywanym.
9. Do poziomego ustalenia wałka najlepiej użyć:
a) imadła ślusarskiego o szczękach płaskich,
b) pryzmatu,
c) poziomnicy,
d) pryzmy.
10. Na rysunku montażowym znajduje się zapis:  maksymalny moment dokręcania śrub M6
równy 5 Nm . Dokręcanie tych śrub będzie wymagało użycia klucza:
a) grzechotkowego,
b) dynamometrycznego,
c) hakowego,
d) dynamicznego.
11. Do wykonania połączenia lutowanego lutem mosiężnym w postaci drutu zastosujesz:
a) lutownicÄ™ oporowÄ… o mocy 50 W,
b) lutownicÄ™ transformatorowÄ…,
c) zgrzewarkÄ™,
d) lutownicÄ™ gazowÄ….
12. W przypadku przepalenia siÄ™ grota w lutownicy transformatorowej najlepszym
rozwiÄ…zaniem jest:
a) wykonanie nowego grota z drutu miedzianego,
b) wykonanie nowego grota z drutu stalowego,
c) zakup nowego grota i jego samodzielna wymiana,
d) oddanie lutownicy do punktu serwisowego w celu wymiany grota.
13. Do dokręcania nakrętek sześciokątnych nie zastosujesz klucza:
a) nasadowego,
b) oczkowego,
c) hakowego,
d) odsadzonego.
14. W urządzeniu podlegającym wstrząsom masz zabezpieczyć nakrętkę przed możliwością
odkręcenia. Którego z rozwiązań nie wybierzesz?
a) użycia podkładki sprężystej,
b) zastosowania przeciwnakrętki,
c) zwiększenia siły docisku przez przedłużenie ramienia klucza w czasie dokręcania,
d) zastosowania podkładki odginanej.
 Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
24
15. Mechanizacja montażu połączeń gwintowych polega na użyciu:
a) klucza grzechotkowego,
b) wkrętaka sprężynowego,
c) wkrętaka precyzyjnego,
d) wkrętaka z napędem elektrycznym.
16. Szczypiec nie stosujemy do:
a) dokręcania nakrętek kwadratowych,
b) formowania końcówek przewodów elektrycznych,
c) osadzania pierścieni sprężynujących,
d) kształtowania zawleczek.
17. Regulację siły docisku imadła pneumatycznego osiąga się przez:
a) wymianę szczęk imadła,
b) regulację ciśnienia zasilania za pomocą zaworu redukcyjnego,
c) zmianę nacisku sprężyn regulacyjnych,
d) regulację położenia zderzaków.
18. Mycie skomplikowanych detali przed przystąpieniem do montażu najskuteczniej
przeprowadzisz przy użyciu:
a) pistoletu ze sprężonym powietrzem,
b) wąskiego pędzla i wanienki z benzyną ekstrakcyjną,
c) myjki ultradzwiękowej,
d) dmuchawy z gorÄ…cym powietrzem.
19. Na rysunku montażowym wałka pośredniego przekładni zębatej odległość kół zębatych
05
osadzonych na wałku zwymiarowano następująco: 42+0,10 . Rysunki poniżej przedstawiają
-0,
noniusze czterech suwmiarek. Wybierz te spośród suwmiarek, za pomocą których można
przeprowadzić kontrolę wymiarową położenia kół na wałku.
a) b) d)
c)
a) a, b,
b) a, c,
c) b, c, d,
d) b, d.
 Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
25
20. Największą uciążliwością, wynikającą z pracy w pozycji przymusowej, cechuje się montaż:
a) umiejscowiony,
b) potokowy,
c) ruchomy z ruchem swobodnym,
d) uniwersalny.
21. Oświetlenie stanowiska montażowego powinno być:
a) stabilne, czyli uzyskiwane wyłącznie ze sztucznych zródeł oświetlenia,
b) punktowe,
c) rozproszone,
d) pozwalające na uzyskanie silnego kontrastu między powierzchniami oświetlonymi
a zacienionymi, ponieważ ułatwia to koncentrację przy pracy.
22. Przeciążeniu kręgosłupa podczas pracy w pozycji siedzącej zapobiega:
a) założenie nogi na nogę,
b) dosunięcie się do krawędzi stołu i podparcie obu rąk,
c) podniesienie siedziska, aby nogi zwisały w powietrzu,
d) oparcie się na jednym łokciu i pochylenia tułowia w tę stronę.
 Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
26
KARTA ODPOWIEDZI
ImiÄ™ i nazwisko ..........................................................................................
Organizowanie stanowiska pracy
Zakreśl poprawną odpowiedz
Nr
Odpowiedz Punkty
zadania
1. a b c d
2. a b c d
3. a b c d
4. a b c d
5. a b c d
6. a b c d
7. a b c d
8. a b c d
9. a b c d
10. a b c d
11. a b c d
12. a b c d
13. a b c d
14. a b c d
15. a b c d
16. a b c d
17. a b c d
18. a b c d
19. a b c d
20. a b c d
21. a b c d
22. a b c d
Razem:
 Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
27
Test II
Temat zadania: Przygotowanie stanowiska do montażu zespołu
wzmacniacza pneumatycznego.
Przygotuj swoje stanowisko do montażu umiejscowionego wzmacniacza pneumatycznego.
Zamówiona przez klienta, remontującego swój park maszynowy, partia wzmacniaczy liczy
25 sztuk. Z uwagi na małą wielkość partii produkcyjnej, nie przewidziano innej dokumentacji
montażowej, niż sporządzony przez projektanta rysunek zestawieniowy (w załączeniu).
Wszystkie części w ilości niezbędnej do montażu całej partii otrzymasz jutro rano
z wydziału produkcji i magazynu wyrobów normalnych. Zamówienie klienta jest bardzo pilne,
więc w momencie dostarczenia części powinieneś być przygotowany do natychmiastowego
rozpoczęcia prac montażowych.
Czas przeznaczony na wykonanie zadania wynosi 90 minut.
Rysunek zestawieniowy wzmacniacza pneumatycznego (skala 1:1)
[na podst. 10]
Instrukcja do wykonania zadania
Aby bezpiecznie i poprawnie wykonać zadanie:
1) Przeanalizuj dokładnie treść zadania i rysunek zestawieniowy.
2) Zapoznaj się z wyposażeniem stanowiska.
3) Ustal kolejność czynności podczas operacji montażu wzmacniacza pneumatycznego
i wyposażenie niezbędne do ich wykonania. Ustalenia zapisz z załączonej tabeli.
4) Zapisz w planie działania:
 Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
28
główne czynności związane z realizacją zadania w kolejności ich wykonywania,
wykaz niezbędnych narzędzi i pomocy montażowych,
wykaz niezbędnych narzędzi pomiarowych,
wykaz niezbędnych elementów pomocniczych wyposażenia stanowiska,
wykaz innych środków niezbędnych do wykonania zadania.
5) Zgromadz i rozmieść na stanowisku narzędzia i pomoce montażowe, narzędzia pomiarowe
i wyposażenie pomocnicze do montażu wzmacniacza.
6) Sprawdz stan techniczny przygotowanego wyposażenia stanowiska.
7) Sprawdz, czy stanowisko pracy zostało przygotowane zgodnie z zasadami ergonomii,
przepisami bhp i ochrony ppoż.
8) Dobierz odpowiednią odzież roboczą i środki ochrony indywidualnej do przeprowadzenia
montażu wzmacniacza pneumatycznego.
9) Zgłoś nauczycielowi przez podniesienie ręki gotowość do prezentacji wykonanego zadania.
10) Zaprezentuj sposób wykonania zadania i oceń, czy zadanie zostało wykonane zgodnie
z założeniami zawartymi w treści zadania.
11) Po prezentacji uporzÄ…dkuj stanowisko pracy.
Zabiegi i czynności wykonywane w trakcie montażu wzmacniacza pneumatycznego
Narzędzia Narzędzia
Lp. Zabieg montażowy / czynność
montażowe pomiarowe
 Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
29
Karta odpowiedzi do zadania praktycznego dla jednostki modułowej
Organizowanie stanowiska pracy 731[03].Z1.01
Temat zadania: Przygotowanie stanowiska do montażu zespołu wzmacniacza
pneumatycznego.
ImiÄ™ i nazwisko: .............................................................
1) Plan działania:
& & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & .& & & & & & .
& & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & .& & & & & & .
& & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & .& & & & & & .
& & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & .& & & & & & .
& & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & .& & & & & & .
& & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & .& & & & & & .
& & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & .& & & & & & .
& & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & .& & & & & & .
& & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & .& & & & & & .
& & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & .& & & & & & .
2) Wykaz narzędzi niezbędnych na stanowisku montażowym:
& & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & .& & & & & & .
& & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & .& & & & & & .
& & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & .& & & & & & .
& & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & .& & & & & & .
& & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & .& & & & & & .
& & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & .& & & & & & .
& & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & .& & & & & & .
3) Wykaz narzędzi i przyrządów pomiarowych niezbędnych na stanowisku montażowym:
& & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & .& & & & & & .
& & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & .& & & & & & .
& & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & .& & & & & & .
& & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & .& & & & & & .
4) Wykaz wyposażenia pomocniczego niezbędnego na stanowisku montażowym:
& & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & .& & & & & & .
& & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & .& & & & & & .
& & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & .& & & & & & .
& & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & .& & & & & & .
& & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & .& & & & & & .
& & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & .& & & & & & .
5) Wykaz innych środków niezbędnych do wykonania zadania:
& & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & .& & & & & & .
& & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & .& & & & & & .
& & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & .& & & & & & .
& & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & .& & & & & & .
& & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & .& & & & & & .
 Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
30
Karta oceny
Za każde sprawdzane kryterium uczeń może otrzymać 1 punkt.
Lp. Kryterium Punktacja
1 Poprawnie sporządzony plan działania
2 Poprawne ustalenie ilości zabiegów montażowych
3 Poprawne ustalenie ilości czynności kontrolno-pomiarowych
4 Poprawne ustalenie kolejności zabiegów (czynności)
5 Poprawne nazwanie zabiegów (czynności)
6 Poprawne przyporządkowanie narzędzi do zabiegów montażowych
Poprawne przyporządkowanie narzędzi do czynności
7
kontrolno-pomiarowych
Poprawne przyporządkowanie wyposażenia pomocniczego do prac
8
montażowych
9 Poprawne nazwanie i wypisanie narzędzi montażowych
10 Poprawne nazwanie i wypisanie narzędzi kontrolno-pomiarowych
11 Poprawne nazwanie i wypisanie wyposażenia pomocniczego
12 Poprawne wypisanie środków niezbędnych do wykonania zadania
Poprawne pobranie narzędzi, sprzętu pomiarowego i wyposażenia
13
pomocniczego
14 Poprawne rozmieszczenie narzędzi na stanowisku
15 Poprawne oznaczenie pojemników na części
16 Poprawne rozmieszczenie pojemników
17 Wykonanie sprawdzenia stanu technicznego wyposażenia stanowiska
18 Wykonanie sprawdzenia i przeprowadzenie regulacji oświetlenia
19 Sprawdzenie i wykonanie regulacji krzesła
20 Dobór ubrania roboczego i środków ochrony indywidualnej
21 Wykonanie zadania w przewidzianym czasie
22 Uzasadnienie sposobu wykonania zadania
23 UporzÄ…dkowanie stanowiska po wykonaniu zadania
 Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
31
Propozycja przeliczenia liczby punktów uzyskanych za zadanie praktyczne na oceny
szkolne
 dopuszczajÄ…cy: 12 ÷ 15 punktów,
 dostateczny: 16 ÷ 18 punktów,
 dobry: 19 ÷ 21 punktów,
 bardzo dobry: 22 ÷ 23 punkty
 Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
32
7. LITERATURA
1. Bartosiewicz J.: Obróbka i montaż części maszyn. WSiP, Warszawa 1985
2. Czajkowski J.: Elementy przyrządów precyzyjnych. WSiP, Warszawa 1986
3. Dobrzański T.: Rysunek techniczny maszynowy. WNT, Warszawa 2004
4. Górecki A.: Montaż i naprawa maszyn i urządzeń przemysłowych. WSiP, Warszawa 1982
5. Górecki A., Grzegórski Z.: Montaż, naprawa i eksploatacja maszyn i urządzeń
przemysłowych. WSiP, Warszawa 2004
6. Grzegórski Z.: Technologia  montaż maszyn i urządzeń. WSiP, Warszawa 1987
7. Hansen A.: Bezpieczeństwo i higiena pracy. WSiP, Warszawa 1998
8. Informator o egzaminie potwierdzajÄ…cym kwalifikacje zawodowe. Mechanik precyzyjny.
CKE, Warszawa 2004
9. Oleksiuk W., Paprocki K.: Podstawy konstrukcji mechanicznych. WSiP, Warszawa 1985
10. Orlof T.: Technologia przyrządów precyzyjnych. WSiP, Warszawa 1989
11. Panasiuk A., Pawlak E.: Technologia przyrządów precyzyjnych. PWSZ, Warszawa 1980
12. Potyński A.: Podstawy technologii i konstrukcji mechanicznych. WSiP, Warszawa 1997
13. Szejnach W.: PrzyrzÄ…dy i uchwyty pneumatyczne. WNT, Warszawa 1975
 Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
33

