12 Planowanie kariery zawodowej


MINISTERSTWO EDUKACJI
NARODOWEJ
Barbara Kozłowska
Małgorzata Obuchiewicz-Lach
Planowanie kariery zawodowej
419[01].Z3.01
Poradnik dla nauczyciela
Wydawca
Instytut Technologii Eksploatacji  Państwowy Instytut Badawczy
Radom 2007
 Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
Recenzenci:
mgr Ewa Urbańska-Sobczak
mgr Grażyna Wysocka
Opracowanie redakcyjne:
mgr Barbara Kozłowska
mgr Małgorzata Obuchiewicz-Lach
Konsultacja:
mgr Edyta Kozieł
Poradnik stanowi obudowę dydaktyczną programu jednostki modułowej 419[01].Z3.01,
,,Planowanie kariery zawodowej", zawartego w modułowym programie nauczania dla zawodu
technik prac biurowych.
Wydawca
Instytut Technologii Eksploatacji  Państwowy Instytut Badawczy, Radom 2007
 Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
1
SPIS TREŚCI
1. Wprowadzenie 3
2. Wymagania wstępne 5
3. Cele kształcenia 6
4. Przykładowe scenariusze zajęć 7
5. Ćwiczenia 11
5.1. Informacje o zawodzie 11
5.1.2. Ćwiczenia 11
5.2. Rynek edukacji i rynek pracy dla zawodów administracyjno-biurowych 16
5.2.1 Ćwiczenia 16
6. Ewaluacja osiągnięć ucznia 19
7. Literatura 31
 Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
2
1. WPROWADZENIE
Przekazujemy Państwu Poradnik dla nauczyciela  Planowanie kariery zawodowej , który
będzie pomocny w prowadzeniu zajęć dydaktycznych w szkole kształcącej w zawodzie
technik prac biurowych 419[01].
W poradniku zamieszczono:
 wymagania wstępne, czyli wykaz niezbędnych umiejętności i wiedzy, jakie uczeń
powinien mieć opanowane, aby bez problemów mógł korzystać z poradnika,
 cele kształcenia, jakie w wyniku realizacji programu jednostki modułowej uczeń
ukształtuje,
 przykładowe scenariusze zajęć,
 przykładowe ćwiczenia ze wskazówkami do realizacji, zalecanymi metodami nauczania-
uczenia się oraz środkami dydaktycznymi,
 przykładowe narzędzia pomiaru dydaktycznego wraz z innymi informacjami,
niezbędnymi w procesie ewaluacji,
 wykaz literatury uzupełniającej.
Zajęcia dydaktyczne powinny być prowadzone w odpowiednio wyposażonej pracowni
w grupach 15 osobowych. Środki dydaktyczne, jakimi należy dysponować to:
 charakterystyka zawodu pracownika biurowego,
 rocznik statystyczny,
 techniczne środki kształcenia (konieczny jest komputer z dostępem do Internetu),
 wykaz szkół policealnych i wyższych.
Nauczyciel prowadzący zajęcia edukacyjne powinien posiadać kwalifikacje doradcy
zawodowego lub powinien współpracować z takim specjalistą.
Formy organizacyjne pracy uczniów mogą być zróżnicowane, począwszy od
samodzielnej pracy uczniów do pracy zespołowej.
Nauczyciel może zalecić wykonanie wszystkich ćwiczeń lub wybrać tylko określone.
Może je przeprowadzić zgodnie z podanymi wskazówkami lub według własnych pomysłów.
Nauczyciel może wykorzystać dwa przykładowe scenariusze lekcji zamieszczone na początku
Poradnika.
Po wykonaniu ćwiczeń uczeń ma możliwość sprawdzenia poziomu swoich postępów
odpowiadając na pytania zamieszczone w podrozdziale  Sprawdzian postępów .
W celu przeprowadzenia sprawdzianu wiadomości i umiejętności ucznia, nauczyciel
może posłużyć się zamieszczonym w rozdziale 6 zestawem zadań testowych. W tym rozdziale
podano również:
- plan testu w formie tabelarycznej,
- punktacje zadań,
- instrukcję dla nauczyciela,
- instrukcję dla ucznia,
- kartę odpowiedzi,
- zestaw zadań testowych.
 Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
3
Moduł 419[01].Z3
Podstawy aktywności zawodowej
419[01].Z3.01
419[01].Z3.02
Planowanie kariery
Poszukiwanie pracy
zawodowej
i podejmowanie zatrudnienia
Schemat układu jednostek modułowych
 Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
4
2. WYMAGANIA WSTPNE
Przystępując do realizacji programu jednostki modułowej uczeń powinien umieć:
- korzystać z różnych zródeł informacji,
- posługiwać się podstawowymi pojęciami z zakresu prawa pracy i prawa gospodarczego,
- rozróżniać podstawowe pojęcia ekonomiczne,
- obsługiwać komputer na poziomie podstawowym,
- korzystać z Internetu,
- interpretować dane statystyczne,
- stosować przepisy bezpieczeństwa i higieny pracy,
- pracować w grupie i indywidualnie,
- rozwiązywać problemy w sposób twórczy.
 Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
5
3. CELE KSZTAACENIA
W wyniku realizacji programu jednostki modułowej uczeń powinien umieć:
- rozróżniać zródła informacji o zawodzie,
- zidentyfikować podstawowe zadania zawodowe pracowników biurowych oraz miejsca
ich pracy,
- usytuować własne miejsce w strukturze standardu kwalifikacji zawodowych,
- zaprojektować ścieżkę kariery zawodowej technika prac biurowych,
- rozpoznać własne cechy i predyspozycje, niezbędne do pracy w zawodzie technik prac
biurowych.
 Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
6
4. PRZYKAADOWE SCENARIUSZE ZAJĆ
Scenariusz zajęć 1
Osoba prowadząca: & & & & & & & & & & & & & & & .
Modułowy program nauczania: Technik prac biurowych 419[01]
Moduł: Podstawy aktywności zawodowej 419[01].Z3
Jednostka modułowa: Planowanie kariery zawodowej 419[01].Z3.01
Temat: Istota i znaczenie kształcenia ustawicznego
Cele ogólny: Uzasadnić celowość kształcenia ustawicznego
Po zakończeniu zajęć edukacyjnych uczeń potrafi:
- wyjaśnić pojęcie  edukacja ustawiczna ,
- rozpoznać zasady uczenia się przez całe życie,
- analizować potrzeby ustawicznego doskonalenia umiejętności w zakresie prac
administracyjno-biurowych,
- rozróżnić formy doskonalenia zawodowego dla pracowników biurowych.
Metody nauczania uczenia się:
- wykład,
- burza mózgów,
- ćwiczeń praktyczne,
- praca z tekstem.
Formy organizacyjne pracy uczniów:
- praca z całą klasą i praca w parach.
Czas: 90 minut.
Środki dydaktyczne:
- szary papier i flamaster,
- ogłoszenia prasowe dotyczące poszukiwania pracowników biurowych,
- Internet.
Przebieg zajęć:
1. Powitanie uczniów.
2. Uświadomienie celów zajęć.
3. Plan zajęć:
a) wprowadzenie:
- nauczyciel na zasadach wykładu omawia kształcenie ustawiczne, przedstawia
schemat:
 Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
7
Szkoła ponadgimnazialna
Szkoła W razie Na
Studia Praca
policealna utraty pracy emeryturze
ogólno- zawodowa
kształcąca
wiedza wiedza wiedza specjalistyczna kursy, nauka pogłębianie
wiedza w danej szkolenia nowego zaintereso-
ogólna zawodowa zawodowa
dziedzinie podnoszące zawodu wań
kwalifikacje
b) praca z całą klasą
- na zasadzie  burzy mózgów uczniowie formułują zasady uczenia się przez całe
życie, swoje pomysły zapisują flamastrem na szarym papierze,
- nauczyciel podsumowuje wypisane zasady i wyciąga wnioski.
c) praca w parach
- na podstawie ogłoszeń prasowych uczniowie wypisują jakich kwalifikacji
zawodowych oraz jakich umiejętności oczekuje pracodawca od pracownika
biurowego,
- uczniowie odczytują swoje odpowiedzi, a następnie dokonują analizy i wyciągają
wnioski.
d) praca w parach
- uczniowie odszukują w Internecie możliwości kształcenia ustawicznego dla
pracowników biurowych oraz wypisują formy i rodzaje doskonalenia, a także
organizatorów tego kształcenia,
- wybrani uczniowie odczytują swoja pracę i wyciągają wnioski.
e) podsumowanie zajęć:
- uczniowie odpowiadają na pytanie czy i dlaczego pracownik biurowy musi
podejmować kształcenie ustawiczne?
- uczniowie formułują wnioski dotyczące konieczności kształcenia ustawicznego.
Zakończenie zajęć: klasa wspólnie z nauczycielem dokonuje oceny wykonanych ćwiczeń,
nauczyciel ocenia aktywność uczniów i dziękuje za zajęcia.
Sposób uzyskania informacji zwrotnej od ucznia po zakończonych zajęciach:
anonimowe ankiety ewaluacyjne dotyczące sposobu prowadzenia zajęć i zdobytych
umiejętności.
 Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
8
Scenariusz zajęć 2
Osoba prowadząca: & & & & & & & & & & & & & &
Modułowy program nauczania: Technik prac biurowych 419[01]
Moduł: Podstawy aktywności zawodowej 419[01].Z3
Jednostka modułowa: Planowanie kariery zawodowej 419[01].Z3.01
Temat: Moja kariera jako pracownika biurowego.
Cele ogólny: Kształtowanie umiejętności planowania kariery zawodowej pracownika
biurowego
Po zakończeniu zajęć edukacyjnych uczeń potrafi:
- wyjaśnić pojęcie  kariera zawodowa ,
- wskazać predyspozycje i umiejętności, jakimi powinien dysponować pracownik biurowy,
- określić kwalifikacje, jakie powinien posiadać pracownik biurowy,
- przedstawić stanowiska pracy, jakie może zajmować pracownik biurowy,
- zaplanować swoją ścieżkę kariery (jako pracownika biurowego).
Metody nauczania uczenia się:
- wykład z elementami pokazu,
- ćwiczeń przedmiotowych.
Formy organizacyjne pracy uczniów:
- praca indywidualna.
Czas: 90 minut.
Środki dydaktyczne:
- schemat  Ścieżka kariery ,
- komputer z dostępem do Internetu,
- literatura zgodna z punktem 7 poradnika dla nauczyciela.
Przebieg zajęć:
1. Powitanie uczniów.
2. Uświadomienie celów zajęć.
3. Plan zajęć:
a) wprowadzenie:
- nauczyciel wykorzystując metodę pogadanki heurystycznej i dyskusji ustala
z uczniami: pojęcie kariery, przedstawia predyspozycje, umiejętności, wiedzę
i kwalifikacje, które powinien posiadać pracownik biurowy, a także stanowiska
pracy, które może zajmować pracownik biurowy i możliwości awansu
(foliogramy),
b) praca indywidualna:
- nauczyciel rozdaje uczniom schemat  Ścieżka kariery (zał. 1),
- uczniowie mają za zadanie uzupełnić schemat, tzn. na dole wpisać swój wiek, na
górze zawód i stanowisko pracy, które chcą w przyszłości zajmować, po lewej
stronie wymienić posiadane kwalifikacje, wiedzę, umiejętności, uzdolnienia
 Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
9
i predyspozycje, a po prawej stronie potrzebne kwalifikacje, wiedzę, umiejętności,
uzdolnienia i predyspozycje,
- uczniowie przy wypełnianiu schematu korzystają z Internetu i literatury
- uczniowie przedstawiają swoją ścieżkę kariery,
c) podsumowanie zajęć:
- uczniowie dokonują analizy i wyciągają wnioski, omawiają znaczenie
predyspozycji
i umiejętności oraz przedstawiają niezbędne kwalifikacje, jakie powinien posiadać
pracownik biurowy.
Zakończenie zajęć: klasa wspólnie z nauczycielem dokonuje oceny wykonanych ćwiczeń,
nauczyciel ocenia aktywność uczniów i dziękuje za zajęcia.
Sposób uzyskania informacji zwrotnej od ucznia po zakończonych zajęciach:
anonimowe ankiety ewaluacyjne dotyczące sposobu prowadzenia zajęć i zdobytych
umiejętności.
Załącznik 1  schemat  Ścieżka kariery
Będę wykonywał zawód: PRACOWNIK BIUROWY stanowisko& & & & & &
POSIADAM: POTRZEBUJ:
Posiadam kwalifikacje: Niezbędne
kwalifikacje:
Posiadam wiedzę: Niezbędna wiedza:
Posiadam umiejętności: Niezbędne
umiejętności:
Posiadam uzdolnienia: Potrzebne uzdolnienia:
Mam predyspozycje: Wymagane predyspozycje:
Jestem & & & & & & & & & mam lat & &
/uczniem, słuchaczem szkoły & /
 Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
10
5. ĆWICZENIA
5.1. Informacje o zawodzie
5.1.1. Ćwiczenia
Ćwiczenie 1
W programie Power Point sporządz mini album kariery zawodowej pracowników
administracyjno-biurowych na podstawie przeprowadzonych wywiadów z kilkoma osobami
pracującymi w charakterze pracownika biurowego. Zadaj następujące pytania: Gdzie
rozmówca pracuje i na jakim stanowisku? Kto jest pracodawcą? Jaki jest wyuczony zawód
i czy był to świadomy wybór, czy przypadek? Jakie ma wykształcenie i w jaki sposób je
uzupełnia? W jaki sposób zdobył tę posadę? Jaki jest zakres jego obowiązków? W jakich
godzinach pracuje? Co daje mu satysfakcję i zadowolenie w pracy? Co jest najbardziej
uciążliwe? Czy jest zadowolony z otrzymywanej pensji? Jakie ma perspektywy awansu? Czy
boi się utraty pracy?
Wskazówki do realizacji
- ćwiczenie uczniowie wykonują indywidualnie lub w parach,
- uczniowie wykorzystują zdobyte informacje podczas wywiadu przeprowadzonego
wcześniej z wybranymi osobami,
- uczniowie powinni mieć możliwość porównania wyników pracy.
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1) przeczytać uważnie ćwiczenie,
2) przeprowadzić wywiady,
3) przeanalizować odpowiedzi i uporządkować je,
4) wykonać mini album kariery,
5) zaprezentować album.
Zalecane metody nauczania uczenia się:
- ćwiczeń laboratoryjne (z komputerem),
- heureza,
- prezentacja.
Środki dydaktyczne:
- informacje zebrane podczas wywiadu,
- komputer z drukarką,
- literatura zgodna z punktem 7 poradnika dla nauczyciela.
Ćwiczenie 2
Przeczytaj uważnie poniższe stwierdzenia, prawdziwe oznacz literą P, a fałszywe literą F.
 Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
11
Do zadań zawodowych pracownika biurowego należy: P/F
1) zakładanie i prowadzenie akt osobowych pracowników,
2) pełnienie funkcji kierownika kadr,
3) naprawa sprzętu biurowego,
4) prowadzenie spotkań, narad i konferencji,
5) prowadzenie korespondencji w imieniu dyrektora,
6) ustalanie spotkań klientów z dyrektorem,
7) prowadzenie dokumentacji prawnej,
8) prowadzenie korespondencji w języku obcym.
Wskazówki do realizacji
- ćwiczenie uczniowie wykonują indywidualnie,
- uczniowie wykorzystują zdobytą wiedzę i literaturę,
- uczniowie powinni mieć możliwość porównania wyników pracy.
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1) przeczytać uważnie podane stwierdzenia,
2) oznaczyć stwierdzenie prawdziwe literą P, a fałszywe literą F,
3) upewnić się, czy udzielił poprawnych dopowiedzi
Zalecane metody nauczania uczenia się:
- ćwiczenia laboratoryjne (z komputerem),
- heureza,
- prezentacja.
Środki dydaktyczne:
- tabela do uzupełnienia,
- literatura zgodna z punktem 7 poradnika dla nauczyciela.
Ćwiczenie 3
Uzupełnij tabelę zatytułowaną  Informacje o zawodzie technik prac biurowych
INFORMACJE O ZAWODZIE :TECHNIK PRAC BIUROWYCH
Szczegółowe informacje o zawodzie zdobędę
od:
Czasopisma, gazety, wydawnictwa związane
z tym zawodem:
Praktyki związane z tym zawodem mogę
odbyć w:
Przyszłość tego zawodu to:
W tym zawodzie można pracować na własny
rachunek tzn.
Zadania i czynności pracownika biurowego:
 Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
12
Wskazówki do realizacji
- ćwiczenie uczniowie wykonują indywidualnie,
- uczniowie wykorzystują zdobytą wiedzę i literaturę,
- wybrani uczniowie prezentują swoje odpowiedzi na forum klasy.
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1) przeczytać uważnie opis ćwiczenia,
2) odszukać informacji w Internecie lub literaturze,
3) uzupełnić tabelę,
4) zaprezentować prace na forum klasy.
Zalecane metody nauczania uczenia się:
- ćwiczenia laboratoryjne (z komputerem),
- heureza,
- prezentacja.
Środki dydaktyczne:
- komputer z dostępem do Internetu.
- literatura zgodna z punktem 7 poradnika dla nauczyciela.
Ćwiczenie 4
Uzupełnij tabelę umiejętności technika prac biurowych. Wypisz umiejętności, które już
posiadasz oraz te, które musisz zdobyć lub uzupełnić. Podaj sposób zdobywania umiejętności
niezbędnych dla technika prac biurowych.
Posiadane Jak je zdobyłem? Umiejętności do Jak je zdobędę?
umiejętności zdobycia
Wskazówki do realizacji
- ćwiczenie uczniowie wykonują indywidualnie,
- uczniowie wykorzystują zdobytą wiedzę i literaturę.
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1) przeczytać uważnie opis ćwiczenia,
2) odszukać informacji na temat umiejętności niezbędnych do wykonywania zawodu
technik prac biurowych w Internecie lub literaturze,
3) uzupełnić tabelę,
4) zaprezentować pracę na forum klasy.
 Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
13
Zalecane metody nauczania uczenia się:
- ćwiczenia laboratoryjne (z komputerem),
- heureza,
- prezentacja.
Środki dydaktyczne:
- komputer z dostępem do Internetu.
- literatura zgodna z punktem 7 poradnika dla nauczyciela.
Ćwiczenie 5
Przeczytaj uważnie poniższe stwierdzenia, te, z którymi się zgadzasz oznacz literą T,
a, z którymi się nie zgadzasz oznacz literą N. T  oznacza  tak , N  oznacza  nie . Następnie
policz ilość odpowiedzi T i N, a potem sprawdz rozwiązanie poniżej tabelki.
Cechy i predyspozycje TAK NIE
Lubię liczyć (dodawać, odejmować, mnożyć, dzielić).
Potrafię obliczyć % bonifikatę na towary.
Ujmuję rzeczy statystyczni, często robię porównania, oglądam
zestawienia i nieraz rocznik statystyczny.
Nie lubię statystyki.
Często zdarza mi się robić bałagan.
Lubię porządek, wszystko układam, często sprzątam.
Nie spózniam się. Robię wszystko w terminie.
Zdarza mi nie raz się spóznić. Często zasypiam.
Robię wszystko spontanicznie.
Zawsze pracuję wg planu.
Lubię zagadki, gdzie wyszukuje się niewidocznych szczegółów.
Szczegóły są dla mnie nieistotne.
Przestrzegam ogólnie przyjęte zasady i reguły.
Jeżeli masz przewagę odpowiedzi TAK nad NIE to jesteś tzw. typem konwencjonalnym.
Masz szansę zrealizować się w pracy jako urzędnik, pracownik biurowy, planista itp.
Wskazówki do realizacji
- ćwiczenie uczniowie wykonują indywidualnie.
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1) przeczytać uważnie podane stwierdzenia,
2) oznaczyć stwierdzenie literą T lub N,
3) policz ilość odpowiedzi T i N.
4) przeczytaj odpowiedz umieszczoną pod tabelką.
Zalecane metody nauczania uczenia się:
- prezentacja.
Środki dydaktyczne:
- tabela do uzupełnienia.
 Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
14
Ćwiczenie 6
Wykonaj tabelę wg poniżej zamieszczonego schematu, wpisz podstawowe zadania
technika prac biurowych (zgodne ze standardem kwalifikacji zawodowych dla zawodu
oznaczonego symbolem 419[01] )oraz wypisz sposób wykonania tych zadań.
Lp. Podstawowe zadania Sposób wykonania zadań
1. Prowadzenie akt osobowych. Zakładanie teczek akt osobowych dla każdego
pracownika. Segregowanie dokumentów do
odpowiedniej części teczki tj. :A, B, C.
Wskazówki do realizacji
- ćwiczenie uczniowie wykonują w zespołach,
- nauczyciel ocenia poprawność i czas wykonania zadania.
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1) przeczytać uważnie podany opis ćwiczenia,
2) wykonać tabelę,
3) wpisać podstawowe zadania technika prac biurowych,
4) zapisać sposób wykonania każdego zadania.
Zalecane metody nauczania uczenia się:
- ćwiczenia
- prezentacja.
Środki dydaktyczne:
- literatura zgodna z punktem 7 poradnika dla nauczyciela.
 Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
15
5.2. Rynek edukacji i rynek pracy dla zawodów administracyjno-
-biurowych
5.2.1. Ćwiczenia
Ćwiczenie 1
Korzystając z edytora tekstu udziel odpowiedzi na list, który przyszedł do redakcji od
czytelniczki. Załóż, że autorka listu pochodzi z twojej okolicy i szuka szkół położonych
w pobliżu.
Droga Redakcjo
Mam na imię Iza. Jestem uczennicą 4 klasy technikum.
Ten rok szkolny jest dal mnie bardzo ciężki, gdyż w maju czeka mnie matura, a w czerwcu
egzamin potwierdzający kwalifikacje zawodowe w zawodzie technik; prac biurowych i nie
wiem co dalej robić, jaką ścieżkę kariery wybrać.
Pomyślałam, że chciałabym kształcić się w kierunku administracyjno-biurowym, ale nie
wiem, gdzie znajdują się uczelnie o takiej specjalności. Nieraz zastanawiam się, czy nie warto
jednocześnie studiować i pracować, ale nie wiem, gdzie można podjąć takie studia i ile
wynosi opłata za semestr. Myślę, że jeżeli udałoby mi się podjąć pracę w wyuczonym
zawodzie, to musiałabym nauczyć się biegle obsługiwać komputer i znać oprogramowanie
biurowe, ale nie wiem, gdzie są organizowane takie kursy i jak długo trwają i czego się można
na nich nauczyć?
Proszę Redakcję o pomoc.
Z podziękowaniem Iza
Wskazówki do realizacji
- uczniowie mogą wykonywać ćwiczenie indywidualnie lub w parach,
- oceniając ćwiczenie, trzeba zwrócić uwagę na poprawność wykonania, czas wykonania.
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1) przeczytać uważnie opis ćwiczenia,
2) odszukać informacji w Internecie lub informatorze o możliwościach kształcenia,
3) sporządzić odpowiedz na list,
4) wydrukować sporządzoną odpowiedz.
Zalecane metody nauczania uczenia się:
- ćwiczenia laboratoryjne (z komputerem),
- heureza,
- prezentacja.
Środki dydaktyczne:
- treść listu,
- komputer z drukarką i dostępem do Internetu,
- informator dla kandydatów na wyższe uczelnie,
- literatura zgodna z punktem 7 poradnika dla nauczyciela.
 Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
16
Ćwiczenie 2
Korzystając z programu komputerowego, przedstaw na wykresie wyniki dokonanej
analizy zapotrzebowania na pracowników administracyjno-biurowych na polskim rynku pracy
w ubiegłym miesiącu. Wskaż, w którym województwie jest największe, a w którym
najmniejsze zapotrzebowanie na pracowników biurowych.
Wskazówki do realizacji
- ćwiczenie uczniowie wykonują indywidualnie
- uczniowie powinni mieć możliwość porównania wyników pracy.
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1) przeczytać uważnie opis ćwiczenia,
2) odszukać informacji na stronach internetowych urzędów pracy,
3) sporządzić wykres w programie Excel,
4) wydrukować sporządzony wykres i przedstaw wnioski z analizy.
Zalecane metody nauczania uczenia się:
- metoda ćwiczeń przedmiotowych
Środki dydaktyczne:
- komputer z drukarką i dostępem do Internetu, komputer z drukarką i dostępem do
Internetu,
- literatura zgodna z punktem 7 poradnika dla nauczyciela.
Ćwiczenie 3
Korzystając z programu komputerowego, przedstaw na wykresie wyniki dokonanej
analizy potrzeb ustawicznego doskonalenia umiejętności przez pracowników administracyjno-
biurowych. Przeprowadz wywiad z 5 osobami wykonującymi taki zawód i zapytaj: jakie mają
wykształcenie, jak je uzupełniają, jakie kursy skończyły, jakie umiejętności zdobyły podczas
kursu, kto kierował ich na kurs lub czy to była ich własna inicjatywa?
Wskazówki do realizacji
- nauczyciel powinien omówić zakres ćwiczenia i techniki wykonania,
- uczniowie wykonują ćwiczenie indywidualnie lub w parach,
- oceniając ćwiczenie, trzeba zwrócić uwagę na poprawność wykonania i formę
wykonania.
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1) przeczytać uważnie opis ćwiczenia,
2) wykorzystać informacji uzyskane z przeprowadzonego wywiadu,
3) sporządzić wykres w programie Excel,
4) wydrukować sporządzony wykres i przedstaw wnioski z analizy.
 Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
17
Zalecane metody nauczania uczenia się:
- metoda ćwiczeń przedmiotowych.
Środki dydaktyczne:
- komputer z drukarką,
- literatura zgodna z punktem 7 poradnika dla nauczyciela.
Ćwiczenie 4
Korzystając z Internetu, zalecanej literatur oraz wiadomości zebranych podczas
wywiadów do ćwiczenia 3, sporządz własną ścieżkę kariery zawodowej jako pracownik
biurowy. Posłuż się schematem ścieżki kariery i odpowiedz na pytania:
1) Cel zawodowy:
a) co chcesz osiągnąć jako pracownik biurowy?
b) co jest dla Ciebie najważniejsze: poczucie bezpieczeństwa, pieniądze, wyzwania?
2) Realia:
a) jakim prawami rządzi się branża pracowników biurowych?
b) jakie umiejętności kluczowe powinien posiadać pracownik biurowy?
c) jak przebiega kariera pracownika biurowego?
3) Mój cel zawodowy:
a) czy rzeczywistość pokrywa się z moimi oczekiwaniami?
b) co należałoby zmienić?
4) Ja
a) co muszę zmienić w swoim postępowaniu?
b) jakich umiejętności mi brakuje?
5) Plan działania
a) uzupełnić wykształcenia( w ciągu jakiego okresu np. kurs językowy roczny),
b) za 5 lat  wyobraz sobie i napisz, gdzie pracujesz i na jakim stanowisku?
c) za 10 lat - wyobraz sobie i napisz, czy awansowałeś, jaki jest twój status ekonomiczny
i społeczny?
Wskazówki do realizacji
- nauczyciel powinien omówić zakres ćwiczenia,
- uczniowie wykonują ćwiczenie indywidualnie,
- po wykonaniu ćwiczenia uczniowie kolejno odczytują opracowaną własną ścieżkę kariery
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1) przeczytać uważnie opis ćwiczenia,
2) wykorzystać informacji uzyskane z przeprowadzonego wywiadu, z Internetu i literatury,
3) wykonać schemat ścieżki kariery (w formie opisy lub tabeli).
Zalecane metody nauczania uczenia się:
- ćwiczenia laboratoryjne (z komputerem),
- prezentacja.
Środki dydaktyczne:
- komputer z dostępem do Internetu,
- literatura zgodna z punktem 7 poradnika dla nauczyciela.
 Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
18
6. EWALUACJA OSIGNIĆ UCZNIA
Przykłady narzędzi pomiaru dydaktycznego
TEST 1
Test dwustopniowy do jednostki modułowej  Planowanie kariery
zawodowej .
Test składa się z 20 zadań, z których:
- zadania 1 13 są z poziomu podstawowego,
- zadania 14 20 są z poziomu ponadpodstawowego.
Punktacja zadań: 0 lub 1 punkt
Za każdą prawidłową odpowiedz uczeń otrzymuje 1 punkt. Za złą odpowiedz lub jej brak
uczeń otrzymuje 0 punktów.
Proponuje się następujące normy wymagań  uczeń otrzyma następujące
oceny szkolne:
- dopuszczający  za rozwiązanie co najmniej 7 zadań z poziomu podstawowego,
- dostateczny  za rozwiązanie co najmniej 10 zadań z poziomu podstawowego,
- dobry  za rozwiązanie 15 zadań, w tym co najmniej 3 z poziomu ponadpodstawowego,
- bardzo dobry  za rozwiązanie 17 zadań, w tym co najmniej 4 z poziomu
ponadpodstawowego,
Klucz odpowiedzi: 1. a, 2. c, 3. b, 4. a, 5. d, 6. d, 7. b, 8. c, 9. a, 10. b, 11. c,
12. b, 13. d, 14. a, 15. b, 16. c, 17. c, 18. d, 19. a, 20. a.
Plan testu
Cel operacyjny (mierzenie osiągnięcia Kategoria
Nr Poziom Poprawna
ucznia) celu
zad. wymagań odpowiedz
Rozpoznać ważne zródła informacji
1 B P a
o zawodach.
2 Wyjaśnić, co oznacza skrót SzOK. A P c
Wskazać, czym zajmuje się doradca
3 A P b
zawodowy.
Rozróżniać jednostki zajmujące się
4 B P a
kształceniem ustawicznym.
Wskazać zawody zaliczane do grupy
5 A P d
pracowników biurowych.
Scharakteryzować cechy psychofizyczne
6 C P d
pracownika biurowego.
 Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
19
Zidentyfikować zadania zawodowe
7 B P b
pracowników biurowych.
Rozróżnić tytuły zawodowe nadawane na
8 B P c
różnych etapach kształcenia.
Rozpoznać czynności wykonywane przez
9 C P a
pracownika biurowego.
Rozpoznać instytucje zajmujące się
10 A P b
planowaniem kariery zawodowej.
Wskazać profil zawodowy dla technika prac
11 A P c
biurowych
Wskazać kierunki kształcenia na studiach
12 wyższych dla osób, które chcą wykonywać A P b
zawody administracyjno- biurowe.
Scharakteryzować grupę zawodową
13 C P d
 pracownik biurowy .
Rozpoznać poziomy klasyfikacji
14 B PP a
zawodowych.
Rozpoznać grupę zawodową pracowników
15 A PP b
biurowych.
Wskazać ministerstwo zajmujące się
16 A PP c
klasyfikacją zawodów.
Wyjaśnić sytuację na rynku pracy dla
17 C PP c
pracowników biurowych.
Wskazać zasady kształcenia ustawicznego,
18 A PP d
których należy przestrzegać.
Wyjaśnić znaczenia poradnictwa
19 C PP a
zawodowego.
Scharakteryzować  pojęcie kariera
20 C PP a
zawodowa
Przebieg testowania
Instrukcja dla nauczyciela
1. Ustal z uczniami termin przeprowadzenia sprawdzianu z co najmniej jednotygodniowym
wyprzedzeniem.
2. Przygotuj odpowiednią liczbę testów.
3. Zapewnij uczniom samodzielność podczas rozwiązywania zadań.
4. Przed rozpoczęciem testu przeczytaj uczniom instrukcję dla ucznia.
5. Zapytaj, czy uczniowie wszystko zrozumieli. Wszystkie wątpliwości wyjaśnij.
6. Nie przekraczaj przeznaczonego czasu na test.
Instrukcja dla ucznia
1. Przeczytaj uważnie instrukcję.
2. Podpisz imieniem i nazwiskiem kartę odpowiedzi.
3. Zapoznaj się z zestawem zadań testowych.
 Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
20
4. Udzielaj odpowiedzi na załączonej karcie odpowiedzi. Wskaż tylko jedną odpowiedz
prawidłową. W przypadku pomyłki należy błędna odpowiedz zaznaczyć kółkiem,
a następnie ponownie zakreślić odpowiedz prawidłową.
5. Pracuj samodzielnie, bo tylko wtedy będziesz miał satysfakcję z wykonanego zadania.
6. Kiedy udzielenie odpowiedzi będzie Ci sprawiało trudność, wtedy odłóż jego rozwiązanie
na pózniej i wróć do niego, gdy zostanie Ci wolny czas.
7. Na rozwiązanie testu pisemnego masz 35 minut.
Powodzenia!
Materiały dla ucznia:
- instrukcja,
- zestaw zadań testowych,
- karta odpowiedzi.
ZESTAW ZADAC TESTOWYCH
1. Centrum Informacji i Planowania Kariery Zawodowej znajduje się przy
a) Wojewódzkim Urzędzie Pracy.
b) Powiatowym Urzędzie Pracy.
c) Ministerstwie edukacji Narodowej.
d) Ministerstwie Pracy i polityki Społecznej.
2 Skrót Szok oznacza
a) Szkolny Obszar Kwalifikacji.
b) Szkoła Otwartej Kariery.
c) Szkolny Ośrodek Kariery.
d) Szkoła Ostrej Krytyki.
3. Doradca zawodowy zajmuje się
a) poszukiwaniem pracy dla bezrobotnych.
b) poradnictwem zawodowym.
c) kwalifikacją zawodów.
d) zatrudnianiem pracowników o odpowiednich kwalifikacjach w przedsiębiorstwach.
4. CKU i CKP to
a) publiczne jednostki zajmujące się kształceniem ustawicznym.
b) niepubliczne jednostki zajmujące się kształceniem ustawicznym.
c) niepubliczne jednostki zajmujące się kształceniem na poziomie studiów wyższych.
d) publiczne jednostki zajmujące się kształceniem na poziomie studiów wyższych.
5. Według klasyfikacji zawodów wśród pracowników biurowych nie występuje
a) listonosz.
b) magazynier.
c) ankieter.
d) sprzedawca.
 Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
21
6. Pracownik biurowy powinien nieodzownie charakteryzować się następującymi cechami
a) porywczością.
b) umiejętnością szybkiego czytania.
c) zainteresowania filatelistyczne.
d) wytrwałość i cierpliwością.
7. Do zadań zawodowych pracowników biurowych nie należy
a) prowadzenie dokumentacji i ewidencji osobowej.
b) prowadzenie dokumentacji i ewidencji księgowej.
c) prowadzenie listy adresowej, pocztowej i telefonicznej.
d) organizowanie prac związanych z konserwacja sprzętu biurowego.
8. Studia zawodowe dają tytuł
a) profesora.
b) doktora.
c) magistra lub licencjata
d) docenta.
9. Pracownik biurowy
a) przygotowuje dokumenty, druki oraz wypełnia je.
b) opracowuje charakterystyki zawodów.
c) opracowuje projekty i programy w dziedzinie ekologii.
d) zajmuje się analizą finansową i sprawozdawczością finansową.
10. W planowaniu kariery zawodowej może pomóc
a) Giełda Papierów Wartościowych.
b) Akademickie Biuro Kariery.
c) Urząd Skarbowy.
d) Zakład Ubezpieczeń Społecznych.
11. Zawód technik prac biurowych jest zawodem
a) wąskoprofilowym.
b) średnioprofilowym.
c) szerokoprofilowym.
d) bez określonego profilu.
12. Absolwent liceum, który chce pracować w zawodach administracyjno-biurowych
powinien
a) podjąć studia na kierunku marketing.
b) podjąć studia na kierunku zarządzanie i administracja.
c) podjąć studia na kierunku politologia.
d) podjąć studia na kierunku socjologia.
13. Grupa zawodów  pracownik biurowy obejmuje zawody wymagające
a) wykonywania głównie prac technicznych.
b) uprawiania i hodowli roślin.
c) realizowania podstawowych celów i kierunków polityki państwa.
d) gromadzenia informacji, obliczeń finansowych i statystycznych, organizowania
spotkań itp.
 Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
22
14. Klasyfikacja zawodów to
a) 5 - poziomowy zbiór zawodów i specjalności.
b) 4 - poziomowy zbiór zawodów i specjalności.
c) 3 - poziomowy zbiór zawodów i specjalności.
d) 2 - poziomowy zbiór zawodów i specjalności.
15. Pracownicy biurowi zaliczani są do wielkiej grupy zawodowej oznaczonej numerem
a) 3.
b) 4.
c) 5.
d) 6.
16. Klasyfikacja zawodów została wprowadzona w Polsce zgodnie z rozporządzeniem
Ministra
a) Edukacji.
b) Zdrowia.
c) Pracy i Spraw Socjalnych.
d) Rolnictwa.
17. W roku 2006 bezrobocie wśród pracowników biurowych;
a) wzrosło o 15%.
b) wzrosło o 5%.
c) spadło o 13%.
d) spadło o 3%.
18. Kwalifikacje zawodowe należy
a) podnosić do momentu uzyskania pracy na czas określony.
b) podnosić do momentu uzyskania pracy na czas nieokreślony.
c) podnosić do momentu uzyskania tytułu licencjata lub magistra.
d) podnosić ciągle poprzez różne formy kształcenia ustawicznego.
19. Poradnictwo zawodowe to
a) wspieranie uczniów i dorosłych w podejmowaniu decyzji zawodowych
i edukacyjnych.
b) wspieranie pracodawców i określenie minimalnej płacy.
c) pomoc pracownikom w dochodzeniu swoich praw przed sądem pracy.
d) pomoc pracodawcom w podejmowaniu decyzji w sprawie zwolnień grupowych.
20. Kariera zawodowa to
a) przebieg pracy zawodowej i przechodzenie od pozycji niższej do wyższej.
b) uzdolnienia i zainteresowania człowieka.
c) zajmowanie wysokiego stanowiska.
d) przydatność do danego zawodu pozwalająca eliminować innych mniej zdolnych.
 Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
23
KARTA ODPOWIEDZI
Imię i nazwisko & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & ..
 Planowanie kariery zawodowej
Zakreśl poprawną odpowiedz.
Nr
Odpowiedz Punkty
zadania
1
a b c d
2 b
a c d
3 b
a c d
4 b
a c d
5 b
a c d
6 b
a c d
7 b
a c d
8 b
a c d
9 b
a c d
10 b
a c d
11 a b c d
12 a b c d
13 a b c d
14 a b c d
15 a b c d
16 a b c d
17 a b c d
18 a b c d
19 a b c d
20 a b c d
Razem:
 Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
24
TEST 2
Test dwustopniowy do jednostki modułowej  Planowanie kariery
zawodowej .
Test składa się z 20 zadań, z których:
- zadania 1-13 są z poziomu podstawowego,
- zadania 14-20 są z poziomu ponadpodstawowego.
Punktacja zadań 0 lub 1 punkt
Za każdą prawidłową odpowiedz uczeń otrzymuje 1 punkt. Za złą odpowiedz lub jej brak
uczeń otrzymuje 0 punktów.
Proponuje się następujące normy wymagań  uczeń otrzyma następujące
oceny szkolne:
- dopuszczający  za rozwiązanie co najmniej 7 zadań z poziomu podstawowego,
- dostateczny  za rozwiązanie co najmniej 10 zadań z poziomu podstawowego,
- dobry  za rozwiązanie 15 zadań, w tym co najmniej 3 z poziomu ponadpodstawowego,
- bardzo dobry  za rozwiązanie 17 zadań, w tym co najmniej 4 z poziomu
ponadpodstawowego,
Klucz odpowiedzi: 1. a, 2. c, 3. d, 4. a, 5. d, 6. b, 7. a, 8. b, 9. b, 10. a, 11. a,
12. c, 13. c, 14. b, 15. b, 16. d, 17. d, 18. a, 19. b, 20. c
Plan testu
Cel operacyjny (mierzenie osiągnięcia Kategoria
Nr Poziom Poprawna
ucznia) celu
zad. wymagań odpowiedz
Scharakteryzować standard kwalifikacji
1 C P a
zawodowych.
Wyjaśnić do czego służy klasyfikacja
2 A P c
zawodów i specjalności.
Rozpoznać wielkie grupy zawodowe
3 B P d
w klasyfikacji zawodów i specjalności.
Rozpoznać szacunkową ilość zawodów
4 B P a
występujących na rynku pracy.
Zidentyfikować warunki otrzymania
5 B P d
dyplomu wyższej uczelni.
Wyjaśnić, jakie warunki trzeba spełnić, aby
6 A P b
otrzymać tytuł technika prac biurowych.
Rozpoznać, kto może kontynuować naukę
7 B P a
w szkole policealnej.
Scharakteryzować zawartość teczki
8 C P b
informacji o zawodach.
 Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
25
Określić, kto zdefiniował pojęcie
9 C P b
kształcenie ustawiczne.
Rozróżnić pojęcie specjalność i kierunek
10 B P a
studiów.
Rozpoznać studia dwustopniowe.
11 A P a
Scharakteryzować rodzaje usług
12 świadczonych przez Centrum Informacji C P c
i Planowania Kariery Zawodowej.
Rozpoznać tytuł zawodowy absolwenta
13 B P c
studium policealnego
Wskazać zakres zadań zawodowych
14 A PP b
pracownika biurowego.
Wskazać czynniki wpływające na podaż
15 A PP b
pracy.
16 Rozpoznać pojęcie  popyt na edukację . B PP a
Scharakteryzować pojęcie  kształcenia
17 C PP c
ustawiczne .
Scharakteryzować strukturę klasyfikacji
18 C PP a
zawodów i specjalności.
Scharakteryzować pojęcie  zawód
19 C PP b
deficytowy .
Wskazać czym jest egzamin potwierdzający
20 A PP c
kwalifikacje zawodowe.
Przebieg testowania
Instrukcja dla nauczyciela
1. Ustal z uczniami termin przeprowadzenia sprawdzianu z co najmniej jednotygodniowym
wyprzedzeniem.
2. Przygotuj odpowiednią liczbę testów.
3. Zapewnij uczniom samodzielność podczas rozwiązywania zadań.
4. Przed rozpoczęciem testu przeczytaj uczniom instrukcję dla ucznia.
5. Zapytaj, czy uczniowie wszystko zrozumieli. Wszystkie wątpliwości wyjaśnij.
6. Nie przekraczaj przeznaczonego czasu na test.
Instrukcja dla ucznia
1. Przeczytaj uważnie instrukcję.
2. Podpisz imieniem i nazwiskiem kartę odpowiedzi.
3. Zapoznaj się z zestawem zadań testowych.
4. Udzielaj odpowiedzi na załączonej karcie odpowiedzi. Wskaż tylko jedną odpowiedz
prawidłową. W przypadku pomyłki należy błędna odpowiedz zaznaczyć kółkiem,
a następnie ponownie zakreślić odpowiedz prawidłową.
5. Pracuj samodzielnie, bo tylko wtedy będziesz miał satysfakcję z wykonanego zadania.
 Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
26
6. Kiedy udzielenie odpowiedzi będzie Ci sprawiało trudność, wtedy odłóż jego rozwiązanie
na pózniej i wróć do niego, gdy zostanie Ci wolny czas.
7. Na rozwiązanie testu pisemnego masz 35 minut.
Powodzenia!
Materiały dla ucznia:
- instrukcja,
- zestaw zadań testowych,
- karta odpowiedzi.
ZESTAW ZADAC TESTOWYCH
1. Standard kwalifikacji zawodowych jest to
a) norma opisująca kwalifikacje konieczne do wykonywania zadań zawodowych.
b) symboliczne oznaczenie posiadanych kwalifikacji.
c) zbiór informacji o awansie i sukcesach pracowników.
d) żadna odpowiedz nie jest prawidłowa.
2. Klasyfikacja zawodów i specjalności służy do
a) obliczenia miejsc pracy.
b) określenia predyspozycji zawodowych.
c) ujednolicenia nazewnictwa zawodów i specjalności.
d) porównywania zawodów i specjalności.
3. Ile grup zawodowych występuje w klasyfikacji zawodów i specjalności
a) 7
b) 8
c) 9
d) 10
4. Na rynku pracy występuje około
a) 2.500 zawodów.
b) 2.000 zawodów.
c) 1.500 zawodów.
d) 500 zawodów.
5. Dyplom ukończenia studiów wyższych otrzymasz, gdy
a) zaliczysz wszystkie przedmioty studiów i obronisz pracę dyplomową.
b) zaliczysz wszystkie przedmioty studiów i praktyki.
c) zaliczysz wszystkie przedmioty studiów i praktyki oraz złożysz pracę dyplomową.
d) zaliczysz wszystkie przedmioty studiów i praktyki oraz złożysz i obronisz pracę
dyplomową.
6. Aby otrzymać tytuł technika prac biurowych należy zdać
a) egzamin z nauki zawodu przed CKE.
b) egzamin potwierdzający kwalifikacje zawodowe przed OKE.
c) egzamin potwierdzający kwalifikacje zawodowe przed SZKE.
d) egzamin z przygotowania zawodowego przed OKE.
 Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
27
7. O przyjęcie do szkoły policealnej nie mogą ubiegać się osoby, które
a) nie ukończyły szkoły ponadgimnazjalnej.
b) nie zdały matury.
c) zdały maturę.
d) ukończyły szkołę ponadgimnazialną.
8. Teczka informacji o zawodach zawiera
a) oferty pracy w danym zawodzie.
b) szczegółowe dane dotyczące zadań i czynności zawodowych, szans zatrudnienia,
płac.
c) klasyfikacje zawodów i specjalności.
d) szczegółowe dane psychologiczne na temat asertywności i pokonania stresu.
9. Pojęcie kształcenie ustawiczne zostało określone
a) przez autorów słownika poprawnej polszczyzny.
b) w ustawie przez ustawodawcę.
c) przez autorów słownika ekonomicznego.
d) w rozporządzeniu Ministra Edukacji.
10. Kierunek studiów, to pojęcie
a) szersze od specjalności.
b) węższe od specjalności.
c) równorzędne ze specjalnością.
d) równorzędne ze specjalizacją.
11. Studia dwustopniowe składają się ze studiów
a) licencjackich i magisterskich.
b) licencjackich i inżynierskich.
c) magisterskich i doktoranckich.
d) doktoranckich i profesorskich.
12. Centrum Informacji i Planowania Kariery Zawodowej zajmuje się
a) odpłatnie pośrednictwem pracy.
b) wypłacaniem zasiłków dla bezrobotnych.
c) bezpłatnym udzielaniem pomocy w podejmowaniu decyzji zawodowych.
d) odpłatnym udzielaniem pomocy w podejmowaniu decyzji zawodowych.
13. Osoba, która uczy się w studium policealnym w celu zdobycia kwalifikacji pracownika
biurowego otrzyma tytuł
a) wykwalifikowanego pracownika biurowego.
b) pracownika administracyjno-biurowego.
c) technika prac biurowych.
d) technika administracyjno-biurowego.
14. Pracownik biurowy wykonuje zadania polegające na
a) zapisywaniu ewidencji operacji gospodarczych.
b) zapisywaniu korespondencji przychodzącej i rozdzielaniu jej.
c) sporządzaniu bilansu.
d) dokonywaniu analizy finansowej.
 Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
28
15. Mobilność siły roboczej to
a) czynnik wpływający na popyt na pracę.
b) czynnik wpływający na podaż pracy.
c) czynnik wpływający na podaż i popyt jednocześnie.
d) żadna odpowiedz nie jest prawidłowa.
16. Popyt na edukację
a) stanowią wszyscy chętni do pobierania nauki w różnych formach.
b) stanowią wszyscy chętni do pobierania nauki tylko w formach szkolnych.
c) stanowią wszystkie instytucje oświatowe, które zgłaszają swoją ofertę na rynku
edukacji
d) stanowią tylko szkoły, które zgłaszają swoją ofertę na rynku edukacji.
17. Kształcenie ustawiczne to
a) kształcenie tylko osób pracujących w celu podniesienia kwalifikacji.
b) kształcenie tylko osób bezrobotnych w celu zdobycia nowych kwalifikacji
c) kształcenia osób pracujących i nie pracujących umożliwiające zdobycie lub
podniesienie kwalifikacji
d) kształcenie ustawowe od 7 18 lat
18. Struktura klasyfikacji zawodów i specjalności obejmuje
a) grupy wielkie, grupy duże, grupy średnie i grupy elementarne.
b) grupy wielkie, grupy duże, grup średnie.
c) tylko grup wielkie i grup duże.
d) tylko grupy wielkie.
19. Zawód deficytowy to
a) zawód, na który występuje na rynku pracy niższe zapotrzebowanie niż liczba osób
poszukujących pracy w tym zawodzie.
b) zawód, na który występuje na rynku pracy wyższe zapotrzebowanie niż liczba osób
poszukujących pracy w tym zawodzie.
c) zawód, na który nie występuje na rynku pracy zapotrzebowanie.
d) zawód, który nie istnieje.
20. Egzamin potwierdzający kwalifikacje zawodowe jest formą oceny
a) poziomu opanowania wiadomości i umiejętności z zakresu danego zawodu.
b) poziomu opanowania wiadomości z zakresu danego zawodu.
c) poziomu opanowania umiejętności z zakresu danego zawodu.
d) poziomu opanowania wiadomości i umiejętności z zakresu ogólnego.
 Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
29
KARTA ODPOWIEDZI
Imię i nazwisko & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & ..
Planowanie kariery zawodowej
Zakreśl poprawną odpowiedz.
Nr
Odpowiedz Punkty
zadania
1
a b c d
2
a b c d
3
a b c d
4
a b c d
5
a b c d
6
a b c d
7
a b c d
8
a b c d
9
a b c d
10
a b c d
11 a b c d
12 a b c d
13 a b c d
14 a b c d
15 a b c d
16 a b c d
17 a b c d
18 a b c d
19 a b c d
20 a b c d
Razem:
 Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
30
7. LITERATURA
1. Herr E., Cramer S.: Planowanie kariery zawodowej (cz.1). Zeszyty informacyjno-
-metodyczne doradcy zawodowego 15. Krajowy Urząd Pracy, Warszawa 2001
2. Kierozalski G., Żywiec-Dąbrowska E., Bałos H., Żurek M. (red.): Poradnictwo
zawodowe w OHP i szkołach. Zeszyt nr 2. KG OHP, Warszawa 2006
3. Komosa A.: Szkolny słownik ekonomiczny. Ekonomik s.c., Warszawa 2002
4. Kwiatkowski S., Wozniak I. (red.): Krajowe standardy kwalifikacji zawodowych.
Kontekst europejski, Warszawa 2004
5. Kwiatkowski S., Wozniak I. (red.): Krajowe standardy kwalifikacji zawodowych.
MGPiPS, Warszawa 2003
6. Lelińska K., Sołtysińska G., Gruza M.: Zawody szkolnictwa zawodowego vademecum
informacyjne doradcy zawodowego. MEN Warszawa 2005
7. Musiałkiewicz J.: Podstawy przedsiębiorczości. Ekonomik, Warszawa 2005
8. Opracowanie i upowszechnienie krajowych standardów kwalifikacji zawodowych.
MPiPS, Warszawa 2006
9. Pietraszewski M.: Szansa dla przedsiębiorczych. Wydawnictwo eMPi2, Poznań 2002
10. Trzeciak W., Kreft W.: Plan kariery. Wydawca DCIZiKN, Wałbrzych 2006
11. Wasilewski A. (red.): Niezbędnik aktywnego na rynku pracy. Fundacja Rozwoju
Przedsiębiorczości, Suwałki 2005
12. Strony www:
a) www.mf.gof.pl
b) www.prawo.fin.pl
c) www.praca.gov.pl
d) strony wojewódzkich i powiatowych urzędów pracy.
 Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
31

