Kl. V katecheza Żyć w Duchu, Konspekt szczegółowy katechezy z dodatkami i poprawiany, Konrad Cygan


Rok IV

KONSPEKT KATECHEZY DLA KLASY V

Temat katechezy: Żyć w Duchu

  1. Cele katechezy:

  1. Cel ogólny - uczeń rozumie, pamięta i uznaje za swoją prawdę, że Duch Święty, który jest sprawcą naszego nowego narodzenia, mieszka w nas i uzdalnia nas do utrzymania i rozwijania w sobie Bożego życia

  2. Cele operacyjne:

  1. Kerygmat: J 3, 1 - 6; Ga 5, 22 - 23a

  2. Forma organizacji zajęć:

  1. Praca frontalna

  2. Praca w dwójkach

  3. Praca w grupach

  4. Praca indywidualna

  1. Metody pracy:

  1. Metoda priorytetów

  2. Krzyżówka

  3. Metoda „gwiazdy”

  1. Środki dydaktyczne:

  1. Karteczki z określeniami Ducha Świętego + magnesy

  2. Pismo Święte

  3. Kartki z tekstem kerygmatu J 3, 1 - 6

  4. Kartki z krzyżówką

  5. Tablica i kreda

  6. Arkusz z narysowanym człowiekiem + pisak „marker” + kartki z owocami Ducha z Ga 5, 22 - 23a

  7. Gitara + kartki z tekstem piosenki

Przebieg katechezy

Pierwszy człon katechezy

Witam was wszystkich bardzo serdecznie. Niech będzie pochwalony Jezus Chrystus. Jestem ksiądz Konrad i będę dzisiaj prowadził waszą katechezę.

Zaczniemy nasze spotkanie od wspólnej modlitwy. Powstańcie. Zakończmy wszelkie rozmowy, bo w ciszy mówi do nas Pan Bóg i w ciszy możemy Mu odpowiedzieć.

W Imię Ojca i Syna i Ducha Świętego. Amen. Panie Jezu, wierzymy że jesteś tutaj z nami, bo jeśli kilka osób gromadzi się w Twoje imię to Ty zawsze jesteś pośród nich. Prosimy Cię o potrzebne dary Ducha Świętego, ponieważ o Nim chcemy dzisiaj mówić. Pomóż nam lepiej poznać Ducha Świętego, abyśmy mogli bardziej otworzyć się na Jego działanie. W Imię Ojca i Syna i Ducha Świętego. Amen. Możecie usiąść.

Czyje imię wzywamy, gdy czynimy znak krzyża? Ojciec Syn i Duch Święty to Trójca Święta. Dziś zastanowimy się nad tym, kim jest Duch Święty, w jaki sposób działa On w naszym życiu i co to znaczy żyć w Duchu Świętym.

Na początku proponuję wam pewną zabawę. Do tej zabawy będzie wam potrzebne to, co wam teraz rozdam. Katecheta rozdaje uczniom karteczki z określeniami Ducha Świętego. Jak zauważyliście na kartkach, które otrzymaliście znajdują się różne określenia Ducha Świętego. Teraz chciałbym, abyście porównali swoje określenie z tym, które otrzymał kolega lub koleżanka z ławki. Jeżeli ktoś siedzi sam, to niech dołączy się do innej pary, najlepiej do tej, która jest przed nim lub za nim. Wybierzcie wspólnie to określenie, które według was jest ważniejsze.

Uczniowie porównują swoje określenia Ducha Świętego i wybierają ważniejsze. Jeżeli już zdecydowaliście się i wybraliście jedno określenie, to porównajcie je z tym, które wybrała inna dwójka. Możecie w tym celu wyjść z ławki. Jeżeli jest co najmniej 24 uczniów w klasie, to 4 - osobowa grupa zwraca się jeszcze do innej grupy i wybierają 1 określenie. Teraz proszę aby z każdej grupy wyszła na środek jedna osoba niosąc ze sobą wybrane przez całą grupę określenie. Pozostali mogą usiąść na swoich miejscach. Jakie określenia Ducha Świętego wybraliście? Proszę, powieście wasze kartki na tablicy.

Drugi człon katechezy

Na pewno te określenia, które wybraliście, pomogły wam trochę lepiej zrozumieć kim jest Duch Święty. Ale musimy się teraz zastanowić w jaki sposób działa On w naszym życiu. Odpowiedzi na to pytanie będziemy szukali w Piśmie Świętym. Za chwilę przeczytam fragment z Ewangelii, ale zanim to uczynię, to musimy się wszyscy przygotować. Ten fragment mówi o pewnym faryzeuszu. Czy ktoś z was wie, kto to jest faryzeusz? Faryzeusze to pobożni Żydzi, którzy żyli w czasach Pana Jezusa i tworzyli razem ugrupowanie religijne. Byli oni znani z tego, że zachowywali wszystkie przepisy Prawa żydowskiego (mycie rąk przed posiłkiem, zakaz pracy w dniu szabatu, posty w określone dni itd.). Usłyszycie w za chwilę także słowo Rabbi. Słowo to w języku hebrajskim oznacza: nauczyciel.

Następnie katecheta zwraca się do uczniów: Teraz przeczytamy fragment o którym mowa. Ale musimy wszyscy przybrać odpowiednią postawę. Pismo Święte to nie jest zwykła książka. Kiedy czytamy Ewangelię, albo inne księgi Pisma Świętego, to sam Pan Bóg mówi do nas. Dlatego usiądźcie wszyscy prosto, nie rozglądajcie się na boki i w skupieniu posłuchajmy, co Pan Bóg chce do nas powiedzieć. Katecheta, stojąc na środku z Pismem Świętym, czyta powoli, uroczystym tonem fragment z Ewangelii J 3, 1 - 6.

Po przeczytaniu katecheta zwraca się do klasy: Jakie osoby występują w tym opowiadaniu? Kim był Nikodem (narodowość, ugrupowanie religijne, pozycja społeczna)? Kto to jest dostojnik (ktoś kogo inni ludzie bardzo szanują)? O jakiej porze dnia Nikodem przyszedł do Pana Jezusa? Do czego Pan Jezus zachęcał Nikodema? Gdzie nie może wejść człowiek, który się powtórnie nie narodził?

Za chwilę rozdam wam kartki na których zapisany jest ten fragment Ewangelii, o którym mówimy. Proszę aby każdy z was przeczytał go sobie w ciszy. Proszę abyście także podkreślili długopisem, ołówkiem, albo kredką te zwroty, których nie zrozumiał Nikodem. Katecheta rozdaje uczniom kartki z tekstem, które oni czytają i podkreślają. Po 3 minutach katecheta zwraca się do uczniów: Proszę, abyście teraz przeczytali te zwroty, których nie zrozumiał Nikodem i które podkreśliliście. Następnie katecheta tłumaczy i wyjaśnia niezrozumiałe zwroty. Jeśli pytań jest niewiele, to katecheta sam zadaje kilka istotnych i ewentualnie odpowiada: Pan Jezus powiedział Nikodemowi, że musi narodzić się z wody i z Ducha. Czy ktoś z was wie kiedy dokonują się te narodziny z wody i z Ducha? Czym różnią się narodziny z ciała od narodzin z wody i z Ducha? Jeżeli narodziny z wody i z Ducha to inaczej chrzest, to czy możemy powiedzieć, że od momentu chrztu świętego mieszka w nas Duch Święty?

Teraz, kiedy już znacie znaczenie każdego słowa i zwrotu z tego fragmentu Ewangelii, możemy przystąpić do rozwiązywania krzyżówki. Lubicie rozwiązywać krzyżówki? Rozdam wam teraz kartki z jedną z nich .

Ten, kto pierwszy ją rozwiąże i odkryje hasło, dostanie piątkę do dziennika. Katecheta rozdaje uczniom kartki z krzyżówką.

KRZYŻÓWKA

  1. Nazywamy tak ludzi tej samej narodowości, co Nikodem.

  2. Ugrupowanie religijne, do którego należał Nikodem.

  3. Pan Jezus powiedział do Nikodema, że musi się powtórnie...

  4. Miejsce, do którego wejdzie człowiek gdy się powtórnie narodzi, to Boże...

  5. Był nim Nikodem ze względu na szacunek, jakim darzyli go inni ludzie.

  6. Imię Tego, z którym rozmawiał Nikodem.

  7. Pora dnia, w której Pan Jezus spotkał się z Nikodemem.

  8. Narodziny z wody i z Ducha to inaczej...

  9. Rabbi to inaczej...

Ż

Y

D

Z

I

F

A

R

Y

Z

E

U

S

Z

E

N

A

R

O

D

Z

I

Ć

K

R

Ó

L

E

S

T

W

O

D

O

S

T

O

J

N

I

K

J

E

Z

U

S

N

O

C

C

H

R

Z

E

S

T

N

A

U

C

Z

Y

C

I

E

L

Uczniowie rozwiązują krzyżówkę, a gdy ktoś skończy, zapisuje hasło na tablicy i otrzymuje piątkę. Następnie uczniowie czytają na głos kolejno pytania z krzyżówki, a ochotnicy podają odpowiedzi.

Czy trudna była ta krzyżówka? Skoro już wiemy, że od momentu chrztu świętego mieszka w nas Duch Święty, to zastanówmy się teraz, czym powinien charakteryzować się człowiek, który prowadzi życie w Duchu Świętym, czyli ten kto pozwala aby Duch Święty kierował jego życiem. Katecheta rozwiesza na widocznym miejscu arkusz z narysowanym człowiekiem i strzałkami wokół niego. Jaki powinien być człowiek, który prowadzi życie w Duchu? Uczniowie podają swoje propozycje i właściwe zapisują kolejno drukowanymi literami na arkuszu. Gdy skończą się pomysły lub zabraknie miejsca na arkuszu, katecheta zwraca się do uczniów: Zobaczmy co na ten temat mówi Pismo Święte. Kto chciałby przeczytać na głos fragment z Listu do Galatów? Ochotnik wychodzi na środek i czyta Ga 5, 22 - 23a. Po przeczytaniu siada na miejsce, a katecheta zwraca się do wszystkich: Czy powinniśmy coś dodać po przeczytaniu tego fragmentu? Jaki jeszcze powinien być człowiek prowadzący życie w Duchu? Kolejne osoby zawieszają na arkuszu kartki z owocami Ducha z Ga 5, 22 - 23a.

W każdym z nas od momentu chrztu mieszka Duch Święty. Powinniśmy więc tak żyć, aby te wszystkie określenia były także naszymi cechami. Jeżeli tak postępujemy, to znaczy że prowadzimy życie w Duchu czyli pozwalamy, aby Duch święty kierował naszym życiem. Jeżeli będziemy starali się tak postępować, to Duch Święty, który mieszka w nas od momentu chrztu, na pewno nam w tym pomoże. Możemy go też o to prosić, kiedy się modlimy.

Trzeci człon katechezy

To wszystko co do tej pory powiedzieliśmy pomogło wam z pewnością lepiej poznać Ducha Świętego. Wiecie już, że jest On trzecią Osobą Trójcy Świętej, Pocieszycielem (podać określenia wybrane przez uczniów w pierwszym członie). Wiecie także, że od momentu chrztu mieszka w nas Duch Święty i kieruje naszym życiem, jeśli mu na to pozwalamy. Wiecie jakie owoce sprawia Duch Święty w tych, którzy narodzili się z Ducha.

Skoro więc wiecie tak dużo, to nauczymy się teraz pewnej piosenki. Rozdam wam teraz kartki ze słowami. Słowa tej piosenki mówią o tych, którzy narodzili się z wody i z Ducha i którzy pozwalają, aby Duch Święty kierował ich życiem. Katecheta rozdaje uczniom kartki z tekstem piosenki.

Bo tak jest z tymi, którzy z Ducha narodzili się

Nikt nie wie dokąd pójdą za wolą Twą /x2

  1. Maryjo, Matko mojego wezwania

Chcę i pragnę, idąc za Twym słowem

Czynić wszystko co powie mi Jezus, miłować Jego wolę

A wszystko inne ze względu na niego samego

Bo tak jest z tymi, którzy z Ducha narodzili się

Nikt nie wie dokąd pójdą za wolą Twą /x2

  1. Chcę słuchać Słowa całym sercem

I w Duchu Świętym je wypełniać. Amen, amen, amen. /x2

Posłuchajcie teraz jaka jest melodia. Następuje prezentacja piosenki. Podoba się wam ta piosenka? To spróbujmy się jej nauczyć.

Ale najpierw odpowiedzmy sobie na kilka pytań. W refrenie tej piosenki będziemy śpiewać, że ci, którzy narodzili się z Ducha pójdą za wolą Twą. Za czyją wolą oni idą? W pierwszej zwrotce pisze, że Maryja jest Matką naszego wezwania. Czy wiecie kto nas wzywa i do czego? Wzywa nas Pan Jezus, tak samo jak Nikodema w Ewangelii, abyśmy pozwolili Duchowi świętemu kierować naszym życiem. W drugiej zwrotce będziemy śpiewać, że chcemy słuchać Słowa. O czyim Słowie jest tutaj mowa? Gdzie te Słowa są zapisane?

Nauczmy się zatem śpiewać tę piosenkę. Uczniowie uczą się śpiewać. Kiedy załapią już mniej więcej melodię, katecheta zwraca się do klasy: Skoro znamy już melodię, to pomódlmy się teraz tą piosenką na zakończenie naszej katechezy. Powstańcie. Następuje modlitwa śpiewem. Po odśpiewaniu całej piosenki katecheta kończy modlitwę: W Imię Ojca i Syna i Ducha Świętego, Amen.

Niech będzie pochwalony Jezus Chrystus.


