Ssaki i ptaki hodowlane, nauczanie zintegrowane, Konspekty kl. 2


Konspekt zajęć zintegrowanych w klasie II a

Data: 13.10.2009r.

Ośrodek tematyczny: Zwierzęta hodowane przez człowieka.

Temat dnia: Ssaki i ptaki hodowlane..

Cel główny: rozpoznawanie i nazywanie charakterystycznych ssaków i ptaków hodowlanych.

Cele operacyjne:

Uczeń:

-potrafi klasyfikować zwierzęta hodowlane na ptaki i ssaki
-rozumie pojęcia: zwierzęta jajorodne i żyworodne
-umie wykazać związek budowy ciała, sposobu poruszania się zwierząt ze środowiskiem, w którym żyją,
-pisze z pamięci i ze słuchu wyrazy ze spółgłoskami ,
-potrafi wypowiedzieć w kilku zdaniach się na dany temat ( np. wierszy i ilustracji),
-poprawnie udziela odpowiedzi na zadawane pytania po przeczytaniu tekstu, lub obejrzeniu ilustracji
-dobiera odpowiednie ilustracje do treści wiersza, czytanki
-rozwija pamięć
-uruchamia swoją twórczą wyobraźnię
-pracuje samodzielnie
-sprawdza swoje umiejętności dodawania i odejmowania liczb w zakresie 20

Metody pracy:

Formy pracy:

Środki dydaktyczne:

Przebieg zajęć:

  1. Uczniowie układają zagadki o zwierzętach hodowlanych.

  2. Uczniowie naśladują sposoby poruszania się zwierząt rozpoznanych na podstawie zagadek.

  3. Uczniowie zestawiają zwierzęta z ich głosami.

  4. Nauczyciel czyta wyraziście wiersz „Cielątko”.

  5. Uczniowie rozpoznają dorosłe i młode zwierzęta hodowlane na podstawie charakterystycznych cech wyglądu. Umieszczają nalepki ze zwierzętami, uzupełniają podpisy. Utrwalają pisownię ze spółgłoskami miękkimi.

  6. Nauczyciel zadaje pytania na temat zwierząt żyworodnych i jajorodnych.

  • W jaki sposób przychodzi na świat cielątko, a w jaki gąsiątko?

  • Wymieńcie nazwy zwierząt żyworodnych i jajorodnych.

  1. Dzieci zapisują wymyślone przez siebie zdania na temat zwierząt żyworodnych i jajorodnych.

  2. Zabawy na czworakach: Wyścigi koziołków.

  3. Uczniowie wypisują cechy charakterystyczne ptaków i ssaków hodowlanych. Wyróżniają związek budowy ciała z trybem życia.

  4. Uczniowie poznają ptaki pływające i grzebiące. Wypowiadają się na temat zaobserwowanych różnic w budowie nóg kury i kaczki i próbują znaleźć związek z trybem ich życia. Umieszczają nalepki z rysunkami zwierząt w odpowiednich miejscach, naklejają podpisy.

  5. Uczniowie układają zdania o ptakach i ssakach hodowlanych.

  6. Uczniowie utrwalają poznane wartości rytmiczne: półnuty, ćwierćnuty, ósemki. Zabawy naśladowcze: Bieg kurcząt do kwoki, Źrebak skaczący po łące. Koń ciągnący wóz.

  7. Liczby w zakresie 20. Dodawanie i odejmowanie liczb typu 6+7, 13-6.

  8. Podsumowanie dnia i samoocena.

Środki dydaktyczne:

K. 47 ćw. 1

P. s.48

K. 47 ćw. 2

Ilustracje ptaków i ssaków hodowlanych.

K. 48 ćw. 1

K. 48 ćw. 2

K. 48 ćw. 3

K. 48 ćw. 4, 5

K.M. 28


