Wioleta Bahrynowska
Konspekt lekcji języka polskiego
klasa I gimnazjum
Temat: Kiedy dwa, a kiedy dwoje - liczebnik - bardzo ważna część mowy.
Cele zajęć
Cel ogólny:
sprawne posługiwanie się liczebnikami w odpowiedniej formie fleksyjnej,
umiejętne określanie rodzajów liczebników.
Cele szczegółowe:
a) uczeń będzie wiedział:
co to są liczebniki,
jakie są rodzaje liczebników,
b) uczeń będzie pamiętał:
podział liczebników na: główne, zbiorowe, ułamkowe, nieokreślone,
przez co odmieniają się liczebniki,
które liczebniki są nieodmienne,
do czego odnoszą się liczebniki zbiorowe,
c) uczeń będzie potrafił:
odróżniać liczebniki i nazywać je,
odmieniać liczebniki przez przypadki, rodzaje i liczby.
Cele wychowawcze:
przestrzeganie sprawnej organizacji pracy na lekcji,
rozwijanie pozytywnych relacji koleżeńskich.
Dominująca metoda nauczania: ćwiczenia gramatyczne,
Wspomagająca metoda nauczania: pogadanka.
Formy pracy: zbiorowa, indywidualna.
Pomoce dydaktyczne: plansza, podręcznik: Z. Czarnecka-Rozik Gramatyka i stylistyka, kolorowe kartony liczebnikami.
Klasa I gimnazjum
Czas: 45 min.
Przebieg zajęć:
Ogniwa lekcji |
Czynności nauczyciela |
Czynności ucznia |
Uwagi |
Część wstępna |
Sprawdzenie listy obecności. |
|
|
|
Sprawdzenie pracy domowej. |
|
|
|
Przypomnienie tematyki ostatniej lekcji. |
Przypominają zagadnienia o przymiotniku. |
|
Część właściwa |
Przedstawienie celów i tematyki lekcji. |
|
|
|
Zaprezentowanie planszy z wiadomościami o liczebniku. Przypomnienie informacji na temat liczebników: Liczebniki - główne (dwa, osiem, sto) - porządkowe (pierwszy, drugi) - ułamkowe (pół, półtora) - zbiorowe (dwoje, ośmioro) - nieokreślone (kilka, wiele) Liczebniki porządkowe odmieniają się tak jak przymiotniki. Liczebniki pozostałych typów odmieniają się przez przypadki (dwa, dwóch, dwoma, swoje, dwojga, dwojgu).
Liczebniki zbiorowe łączą się z: - rzeczownikami będącymi nazwami młodych istot (dwoje dzieci) - rzeczownikami, które mają tylko liczbę mnogą (dwoje sań) - rzeczownikami odnoszącymi się do grup, w skład których wchodzą mężczyźni i kobiety (czworo studentów).
Uczniowie korzystają z podręcznika i planszy. |
|
|
|
Przeprowadzenie ćwiczenia w odgadywaniu typów liczebnika - nauczyciel prezentuje kolorowe kartony z różnymi rodzajami liczebników. |
Odgadywanie przez uczniów rodzajów liczebnika, zapisanych na kolorowych kartonach (uczniowie odgadują indywidualnie). |
|
|
Prośba o odmianę przez przypadki liczebników: dwoje, trzej w liczbie mnogiej. |
Wybrany uczeń odmienia liczebniki na tablicy, pozostali wykonują polecenie w zeszytach. |
|
|
Pomoc w realizacji poleceń zawartych w ćwiczeniach z zakresu wiedzy o liczebniku. |
Wykonywanie ćwiczeń z podręcznika. Ćw. 1 str. 45 (dotyczy użycia odpowiednich form i rodzajów liczebników). Ćw. 9 str. 48 (dotyczy użycia odpowiednich form liczebników zbiorowych). Ćw. 10 str. 49 (dotyczy innych form użytych już liczebników zbiorowych). Ćw. 6 str. 47 (dotyczy form liczebników nieokreślonych). |
|
Rekapitulacja |
Podsumowanie pracy na lekcji. |
Odpowiedzi uczniów na pytania zadane przez nauczyciela. |
|
|
Zadanie pracy domowej: Ćw. 3 str. 46 (przytoczone związki frazeologiczne uzupełnić odpowiedniki wyrazami z ramki). Ćw. 7 str. 48 (w podanym przepisie na lekkostrawne pączki należy wpisać słownie liczebniki). Ćw. 11 str. 49 (należy dostosować formy czasowników i rzeczowników do podanych liczebników).
|
Zapisanie pracy domowej do zeszytów. |
|
|
Ocena pracy uczniów. |
|
|
3