Kozłowanie piłki ze zmianą tempa i kierunku


KONSPEKT Z LEKCJI WYCHOWANIA FIZYCZNEGO

PROWADZĄCY: Krzysztof Stefański

KLASA: VI

MIEJSCE ĆWICZEŃ: SALA GIMNASTYCZNA

DZIAŁ PROGRAMU: KOSZYKÓWKA

ZADANIA GŁÓWNE: Kozłowanie piłki ze zmianą tempa i kierunku

.

ZADANIA DODATKOWE : - doskonalenie podań chwytu piłki oburącz

- doskonalenie umiejętności współdziałania w zespole

- doskonalenie refleks, koncentrację, podzielność uwagi

-doskonalenie kozłowania prawą i lewą ręką

CELE OPERACYJNE:

UMIEJĘTNOŚCI: - Uczeń zastosuje poznane elementy w grach i zabawach

- Uczeń potrafi poprawnie wykonać dwutakt z kozłowania z prawej i lewej strony

- Uczeń wie jak kozłować piłkę prawą i lewą ręką

PSYCHOMOTORYCZNOŚĆ: - Uczeń kształtuje sprawność specjalną do koszykówki,

- Uczeń poprawia skoczność, szybkość i zwinność.

WIEDZA: - Uczeń wie, jaki jest wpływ ruchu gier i zabaw na samopoczucie

- Uczeń zna zasady „fair play”

-Uczeń zna zasady podawania i chwytów piłki oburącz w miejscu i ruchu

WYCHOWAWCZE: - Uczeń współdziała w zespole

- Uczeń współdziała w zespole, wspiera kolegów w pokonywaniu

trudności podczas gier i zabaw.

- Uczeń stosuje zasady bezpieczeństwa oraz podporządkowuje się

przepisom

- Uczeń posiada odpowiedni strój

METODY REALIZACJI ĆWICZEŃ:

FORMY ORGANIZACYJNE: - Forma zgodna z zasadami zabaw; rząd, szereg, koło.

SPRZĘT I PRZYBORY: - piłki koszykowe, szarfy, stojaki, gwizdek

Tok lekcji

Czynności ucznia

Czynności nauczyciela

Ocena, uwagi

Docelowe

Zadania

1

2

3

4

5

I

Cześć wstępna

-Czynności organizacyjno porządkowe

- Zabawa ożywiająca „Berek z zasłoną”

- Uczeń wita się z

nauczycielem.

- U. Słucha

informacji

nauczyciela.

- U. Przygotowuje się do świadomego i aktywnego udziału w lekcji

-drogą losowania wybieramy trzech berków, Na sygnał prowadzącego berek rozpoczyna gonitwę Zawodnik złapany zmienia berka Pozycją ochronną przed złapaniem jest wykonanie przez innego gracza zasłony Berek nie może łapać obu zawodników Wygrywa zawodnik który ani razu nie był berkiem.

- Sprawdzenie

obecności i

gotowości

ucznia do lekcji

- Podanie zajęć

lekcji

-Wyjaśnia zabawę

-Daje sygnał początku

II A

Część główna

II B

Część główna

III

Część końcowa

-Ćwiczenia kształtujące z piłkami, pobudzające organizm

-Ćwiczenia kondycyjno-sprawnościowe

-Doskonalenie umiejętności technicznych niezbędnych w grze w koszykówkę

Gra drużynowa” piłka do kapitana”

-Porządkuje sprzęt, rozluźnia mięśnie, uspokaja organizm

-Uczniowie tworzą dwa rzędy, wykonują ćw. w parach wzdłuż sali:

-Uczniowie stają twarzą do siebie, w odległości 5 m Podania i chwyty z przed klatki piersiowej poruszając się krokiem dostawno-dostawnym wzdłuż sali powrót w miarę w lekkim biegu

-Uczniowie biegną wzdłuż sali w dwóch rzędach na przeciwko podają piłkę kozłem

-Uczniowie dobierają się w pary i stają twarzą do 2 m od ściany ćw. polega na odbiciu piłki o ścianę kozłem lub oburącz z przed klatki piersiowej zadanie drugiego jest złapanie piłki zanim odbije się o ziemię

ustawiają się w dwóch rzędach, kozłują piłkę po slalomie na końcu slalomu stoi obrońca zadaniem obrońcy jest przechwycenie piłki kozłującemu Po przechwyceniu obrońca wraca na koniec rzędu a kozłujący zastępuję obrońcę

- U ustawiają się w 3 rzędach na sygnał kozłują piłkę do 1 pachołka wolno, do 2 szybko a do 3 znów wolno powrót w slalomie.

- U w szeregu jeden za drugim

kozłowanie po wyznaczonej trasie ze zmianą kierunku i tempa .

„Piłka do kapitana” w grze uczestniczą dwie drużyny po 8 osób po obu stronach boiska Ustawiamy strefę kapitana w odległości ok. 2 m od linii końcowej boiska Drużyna ma za zadanie podać piłkę do swego kapitana za podanie z bliższej połowy 2 punkty za podanie z dalszej 1 pkt. Zadaniem przeciwnej drużyny jest przechwycić piłkę.

Gra właściwa - o zwiększonej liczbie zawodników.

-Trucht dookoła sali

-Uczniowie w siadzie w skrzyżnym kółku wykonują skłony w przód i ćw. oddechowe

-Uczniowie siadają w dowolny sposób i omawiają lekcję

-Ustawia uczniów

-Kontroluje pobieranie piłek z kosza

-Demonstruje pokaz ćwiczenia

-Omawia przebieg ćwiczenia poprzez pokaz

Omawia przebieg ćwiczenia i demonstruje je

N objaśnia trasę i zadania na niej.

-Dzieli na cztery zespoły omawia przebieg zabawy

Wyznacza ucznia do sędziowania meczu.

- Zachęca uczniów do rozmowy.

-nie mogą poradzić sobie same w zabawie


