Matematyka konspekt kl I


KONSPEKT ZAJĘĆ

Z ZAKRESU EDUKACJI MATEMATYCZNEJ

DLA KLASY I a

 

Opracowanie: Krystyna Dziekońska

Temat: Dodawanie i odejmowanie liczb w zakresie 20 - zadania różne.

Cele operacyjne:

Uczeń:

- Sprawnie dodaje i odejmuje liczby w zakresie 20;

- Umie porządkować liczby jedno i dwucyfrowe;

- Porównuje liczby w zakresie 20;

- Rozwiązuje proste zadania tekstowe;

- Układa zadanie tekstowe do ilustracji;

- Potrafi współpracować w zespole na rzecz wspólnego dobra;

- Aktywnie uczestniczy w zajęciach.

Metody pracy: problemowa, oglądowa, słowna, ćwiczeń praktycznych.

 

Formy pracy: praca zbiorowa, indywidualna jednolita i zróżnicowana, praca w grupach.

 

Środki dydaktyczne: różne karty pracy do pracy indywidualnej i grupowej, „lizaki” do przyznawania punktów, znaczki dla uczniów.

Przebieg zajęć:

1.Uczniowie pracują w grupach. Rozwiązują graf. Każdy uczeń wykonuje jedno działanie z karty pracy i przekazuje ją koledze. Dzieci przekazują sobie kartę pracy, aż do momentu wykonania wszystkich działań (KARTA PRACY 1).

2.Uczniowie pracują samodzielnie zadanie zróżnicowane. Obliczają działania następnie wpisują rosnąco wyniki wraz z literami do tabeli. Po zakończeniu pracy odczytują hasło - temat zajęć (KARTA PRACY 2).

3.Na tablicy przedstawione są pary liczb. Z każdej grupy losowo wybrany uczeń porównuje liczby i wpisuje odpowiedni znak <, >, =.

Przerwa śródlekcyjna.

4.Uczniowie pracują w grupach, rozkład liczby na składniki. (KARTA PRACY 3).

5.Rozwiązywanie zadania tekstowego na dodawanie i odejmowanie w zakresie 20. Uczniowie samodzielnie rozwiązują zadanie zróżnicowane(KARTA PRACY 4).

6.Układanie zadania do ilustracji. Uczniowie pracują w grupach (KARTA PRACY 5).

7.Praca z łamigłówką (zadanie dodatkowe).

8.Podsumowanie.

Rysując smutną lub wesołą buźkę pokażcie czy lekcja Wam się podobała?

Nauczyciel liczy punkty każdego zespołu, następnie wyróżnia wszystkich uczniów

Znaczkami „Dobrze liczę!” (mogą wkleić do zeszytu)

KARTA PRACY 1

Zadanie

Wykonaj jedno działanie i wpisz wynik w odpowiednie miejsce, następnie zadanie przekaż koledze.

0x08 graphic

0x08 graphic
0x08 graphic
0x08 graphic
0x08 graphic
0x08 graphic
0x08 graphic
0x08 graphic
0x01 graphic

+12 +6

0x08 graphic
0x08 graphic
0x08 graphic
- 4

0x08 graphic

0x08 graphic
0x08 graphic
-1

0x08 graphic
0x08 graphic
+3 -7

0x08 graphic

0x08 graphic
0x08 graphic
0x08 graphic
0x08 graphic
0x08 graphic
+8

0x08 graphic
+6 -5

META

KARTA PRACY 2

I poziom

0x08 graphic

0x08 graphic
20 - 9 = Z 12 + 2 = D

0x08 graphic
0x08 graphic

17 - 1 = A 1 7 + 3 = A

0x08 graphic
0x08 graphic

15 + 2 = N 20 - 7 = A

0x08 graphic

19 + 0 = I

LICZBY

LITERY

KARTA PRACY 2

II poziom

0x08 graphic
0x08 graphic

8 + 11 + 1 = A 14 + 3 + 2= I

0x08 graphic
0x08 graphic

10 + 6 - 3 = A 9 + 4 - 2 = Z

0x08 graphic
0x08 graphic

2 + 3 + 2 = N 13 + 2 + 1 = A

0x08 graphic

18 - 5+0 = D

LICZBY

LITERY

KARTA PRACY 3

Na tej karcie pracy, należy uzupełnić działania odpowiednimi liczbami tak, aby działania były prawdziwe.

18 = __ + __

20 = __ + __ + __

15 = __ + __

19 = __ + __ + __

17 = __ + __ + __

12 = __ + __

20 = __ + __ + __ +__

KARTA PRACY 4

Ania miała 4 jabłka, Maciek miał 8 gruszek, a Halinka 3 śliwki.

Ile owoców miały dzieci razem?

Wykonaj rysunek

Odp.: Dzieci miały razem ___ owoców.

0x08 graphic

Jurek włożył do koszyka15 gruszek. Ola dołożyła 4 gruszki. Michał zabrał 1 gruszkę.

Ile gruszek jest w koszyku?

Wykonaj rysunek

Odp.: W koszyku jest _ gruszek.

KARTA PRACY 5

Ułóż zadanie do ilustracji, działanie i podaj odpowiedź na pytanie zawarte w zadaniu.

0x08 graphic
0x08 graphic
0x08 graphic
0x08 graphic
0x08 graphic
0x08 graphic
0x08 graphic
0x08 graphic
0x08 graphic
0x08 graphic
0x08 graphic
0x08 graphic
0x08 graphic

0x08 graphic
0x08 graphic
0x08 graphic
0x08 graphic
0x08 graphic
0x08 graphic
0x08 graphic

………………………………………………………………………………

Pytanie:……………………………………………………………………

+

=

Odp:………………………………………………………………………..

Ułóż zadanie do ilustracji, działanie i podaj odpowiedź na pytanie zawarte w zadaniu.

0x08 graphic
0x08 graphic
0x08 graphic
0x08 graphic
0x08 graphic
0x08 graphic
0x08 graphic
0x08 graphic
0x08 graphic
0x08 graphic
0x08 graphic
0x08 graphic

0x08 graphic
0x01 graphic

………………………………………………………………………………

Pytanie:……………………………………………………………………

+

=

Odp:………………………………………………………………………..

0x08 graphic
0x08 graphic
0x08 graphic
Ułóż zadanie do ilustracji, działanie i podaj odpowiedź na pytanie zawarte w zadaniu.

0x08 graphic
0x08 graphic
0x08 graphic
0x01 graphic
0x01 graphic
0x01 graphic
0x01 graphic
0x01 graphic
0x01 graphic
0x01 graphic
0x01 graphic
0x01 graphic

……………………………………………………………………………..

Pytanie:……………………………………………………………………

+

=

Odp:………………………………………………………………………..

0x08 graphic
0x08 graphic
0x08 graphic
0x08 graphic
0x08 graphic
0x08 graphic
Ułóż zadanie do ilustracji, działanie i podaj odpowiedź na pytanie zawarte w zadaniu.

0x08 graphic
0x08 graphic
0x08 graphic
0x08 graphic
0x08 graphic
0x08 graphic
0x01 graphic
0x01 graphic
0x01 graphic
0x01 graphic

………………………………………………………………………………

Pytanie:……………………………………………………………………

+

=

Odp:………………………………………………………………………..

0x08 graphic
0x01 graphic

0x08 graphic
0x01 graphic

0x08 graphic
0x01 graphic

2

START

22121212


