Konspekt zaj臋膰 z韚kacji matematycznej dotycz膮cy monograficznego opracowania liczby 9 w klasie I


Magdalena Dudkiewicz,

Ewelina Grzeszek,

Justyna Gul,

Marta J臋drysiak

Konspekt zaj臋膰 z edukacji matematycznej dotycz膮cy monograficznego opracowania liczby 9 w klasie I

Temat zaj臋膰: Monografia cyfry 9.Monografia pisania cyfry 9.

Cele operacyjne:

Ucze艅:

- tworzy zbiory dziewi臋cioelementowe i przelicza zbiory w zakresie 9

-u偶ywa liczebnik贸w porz膮dkowych do okre艣lania kolejno艣ci zbior贸w

-pos艂uguje si臋 jednostk膮 miarow膮 przy mierzeniu d艂ugo艣ci i szeroko艣ci wybieranych przedmiot贸w stosuj膮c dwie metody mierzenia: przez odk艂adanie i uk艂adanie kilku jednostek miarowych na mierzonej d艂ugo艣ci lub szeroko艣ci

- rozk艂ada cyfr臋 9 na sk艂adniki w aspekcie kardynalnym oraz algebraicznym, pos艂uguj膮c si臋 znakiem „+”

-por贸wnuje liczby w zakresie 9, stosuj膮c znaki: „<”, „>”, „=”

-rozwi膮zuje i uk艂ada na podstawie rysunku tre艣ci zada艅 tekstowych

Metody:

-s艂owne: rozmowa, obja艣nienia, praca z ksi膮偶k膮

-ogl膮dowe: pokaz, obserwacja

Formy: zbiorowa, indywidualna

rodki dydaktyczne: szablony kwiat贸w, kartoniki z cyframi, naturalne okazy kwiat贸w, klocki Cuisenaire'a, plansza z zestawem do monografii liczb

Przebieg zaj臋膰:

  1. Powstanie cyfry 9

Nauczyciel przypina na tablicy szablony o艣miu kwiatk贸w.

- policzcie ile kwiatk贸w zosta艂o przypi臋tych do tablicy? Przypnijcie obok kartonik z odpowiedni膮 cyfr膮.

2.Aspekt kardynalny cyfry 9

Nauczyciel prezentuje uczniom wystawk臋 „kwiaty wiosny”. W wazonikach, doniczkach i s艂oikach znajduj膮 si臋 kwiatki: 9 tulipan贸w, 9 stokrotek, 9 sasanek, 9 mak贸w, 9 偶onkili, 9 r贸偶, 9 chabr贸w, 9 s艂onecznik贸w, 9 go藕dzik贸w

- ile zbior贸w mo偶na wyr贸偶ni膰 w naszej wystawce?

- ile element贸w liczy zbi贸r tulipan贸w?

- u艂贸偶cie na 艂awce przed sob膮 tyle fasolek ile liczy zbi贸r go藕dzik贸w

- poka偶cie na palcach liczb臋 zbior贸w

3. Aspekt porz膮dkowy cyfry 9

Nauczyciel rozk艂ada na stole 9 wazonik贸w w jednym rz臋dzie, jeden obok drugiego

-policzcie ile jest wazonik贸w. Zacznijcie od wazonu najbli偶ej drzwi. Teraz zacznijcie od strony przeciwnej.

- w艂贸偶cie do wazonu pierwszego z prawej strony tulipana, a do dziewi膮tego z prawej r贸偶臋

- Czy w trzecim wazonie od prawej jest kwiatek?

4. Aspekt miarowy cyfry 9

Nauczyciel rozdaje uczniom klocki Cuisneire'a

- Wyjmijcie z pude艂ka klocek, kt贸ry oznaczamy cyfr膮 1

-- u艂贸偶cie przed sob膮 9 klock贸w, jeden ko艂o drugiego w r贸wnym rz臋dzie

- sprawd藕cie, kt贸ry z pozosta艂ych klock贸w ma tak膮 sam膮 d艂ugo艣膰 jak 9 tych klock贸w razem?

- jak膮 cyfr膮 mo偶emy go okre艣li膰?

- zmierzcie klockiem, kt贸ry oznaczamy cyfr膮 9 d艂ugo艣膰 zeszytu, poprzez odk艂adanie tego klocka. Ile razy go od艂o偶y艂e艣?

5. Nauka pisania cyfry 9

Nauczyciel prezentuje plansz臋 z zestawu dotycz膮cego monografii liczb.

- Jak wygl膮da cyfra 9?

- Gdzie znajduje si臋 „g艂贸wka” cyfry 9?

- Narysujcie w zeszytach zbi贸r 9 kwiatk贸w. Jak膮 cyfr膮 go podpiszemy?

Nauczyciel prezentuje spos贸b pisania cyfry 9 w du偶ym i ma艂ym formacie oraz w „kratkach” zeszytu. Ka偶demu uczniowi pisze wz贸r w zeszycie. Nast臋pnie uczniowie samodzielnie pisz膮 cyfr臋 9 w p[powietrzu, p贸藕niej w zeszytach i kartach pracy.

6. Rozk艂ad liczby 9 na sk艂adniki

Nauczyciel przypina na tablicy 9 tulipan贸w oraz rysuje dwie p臋telki.

- Roz艂贸偶cie te 9 tulipan贸w do tych p臋telek na r贸偶ne sposoby. Za ka偶dym razem zapisujcie pod ka偶d膮 z p臋telek cyfr臋, kt贸ra oznacza liczb臋 kwiatk贸w w tej p臋telce. Uczniowie przypinaj膮 wewn膮trz p臋telek szablony tulipan贸w, a nast臋pnie pisz膮 pod nimi odpowiednie cyfry, kt贸re mog膮 艂膮czy膰 przy pomocy litery „i”. Powstaj膮 pary liczb: 8 i 1, 7 i 2, 6 i 3, 5 i 4, 4 i 5, 3 i 6, 2 i 7,1 i 8

- Zapiszcie te cyfry, za艣 liter臋 „i” zast膮pcie znakiem „+”. Przed ka偶d膮 par膮 zapiszcie cyfr臋 9

7. Por贸wnanie cyfry 9 z innymi liczbami wcze艣niej poznanymi

-U艂贸偶cie kartoniki z cyframi w jednym rz臋dzie, w szeregu rosn膮cym. Pomi臋dzy nimi wstawcie odpowiednie znaki: mniejszo艣ci, mi臋kszo艣ci i r贸wno艣ci. Uczniowie uk艂adaj膮 cyfry i znaki w nast臋puj膮cy spos贸b 1<2<3<4<5<6<7<8<9

- kt贸ra liczba jest najmniejsza a kt贸ra najwi臋ksza?

- jaka cyfra poprzedza 9?

-o ile wzrastaj膮 kolejne liczby?

- o ile cyfra 9 jest mniejsza od cyfry 8?

8. Zastosowanie cyfry 9 w rozwi膮zywaniu zada艅

Kasia kupi艂a mamie 7 kwiatk贸w. Jej brat Jacek kupi艂 jeszcze 2. Ile kwiatk贸w dosta艂a mama?

Analiza tre艣ci zadania

-ile kwiatk贸w kupi艂a Kasia?

-Ile kwiatk贸w kupi艂 Jacek?


