SCENARIUSZ ZAJĘĆ ZINTEGROWANYCH-
NA PODSTAWIE LEKTURY DOKTOR DOLITTLE
Temat bloku: Niezwykłe życie doktora Dolittle.
Temat dnia: Podróż do Afryki.
Klasa: II
Cele:
Utrwalenie wiadomości na temat poznanej lektury „Doktor Dolittle i jego zwierzęta”.
Doskonalenie umiejętności pracy z mapą.
Uczeń:
Wie, gdzie na mapie leży Anglia i Afryka.
Zaznacza drogę morską z Anglii do Afryki.
Potrafi powiedzieć, do czego służy atlas, kompas, globus.
Wykonuje prace plastyczną.
Dodaje i odejmuje liczby w zakresie 20.
Śpiewa utwór „Piosenka o mapie”.
Metody:
Czynna
Słowna
Oglądowa
Formy:
Indywidualna jednolita
Zbiorowa
Grupowa
Przebieg:
Przywitanie się z dziećmi. Wprowadzenie do zajęć; nauczycielka odczytuje list
do dzieci od Doktora Dolittle.; pierwsze zadanie- nauczycielka czyta zagadki związane z treścią omawianej książki. (załącznik 1) Dziecko, które poprawnie odpowiedziało, podchodzi do biurka i odnajduje kopertę ze swoją odpowiedzią.
W kopercie znajduje się literka, którą uczeń zawiesza na tablicy. Po odgadnięciu wszystkich zagadek powstają hasła: ANGLIA i AFRYKA. Nauczycielka nawiązuje do tematu dnia (zadaje pytania: Gdzie mieszkał Doktor Dolittle? Odp. W miasteczku Puddleby w Anglii; W jakim celu Doktor Dolittle wybrał się do Afryki?
Odp. W celu uleczenia chorych małpek; Jakie zwierzęta Doktor Dolittle zabrał ze sobą w podróż? Odp. Zabrał krokodyla, małpkę Czi-Czi, psa Jipa, papugę Polinezję, kaczkę Dab-Dab, sowe Tu-Tu, prosię Gep-Gep.) Nauczycielka zaprasza uczniów na dywan.
Uczniowie siadają w kręgu, nauczycielka pokazuje im „tajemniczy worek”.
Chętne dzieci losują z worka przedmioty (atlas, globus, kompas), które starają się opisać: Co to są za przedmioty? Do czego można je wykorzystać?
(Pogadanka na temat podróży)
Kolejnym zadaniem dla uczniów jest zaśpiewanie wcześniej poznanej
„Piosenki o mapie”. (załącznik 2).
Nauczycielka dzieli dzieci na cztery grupy. Każda grupa otrzymuje mapę świata, kartoniki z kierunkami świata, kartoniki z nazwami Anglia, Afryka. (załącznik 3). Dzieci uzupełniają mapę świata kierunkami geograficznymi, w odpowiednim miejscu przykładają nazwę „ Anglia” i „Afryki”. Za pomocą okrętu wskazują i opisują drogę Doktora Dolittle z Anglii do Afryki. Nauczycielka podchodzi kolejno do grup
i sprawdza poprawność wykonania zadania.
Dzieci powracają do ławek. Nauczycielka przypomina dzieciom, że jednym
ze zwierząt, które Doktor Dolittle zabrał ze sobą w podróż była papuga- Polinezja, dzięki rozwiązaniu kilku działań matematycznych dowiemy się jakie barwy miała
jego papuga. (załącznik 4).
Zabawa dramowa „Jakie to zwierze?”. Każde dziecko losuje karteczkę z liczbą
(każda osoba ma inną liczbę). Nauczycielka podaje przykład działania, dzieci
za pomocą rachunku pamięciowego obliczają wynik; osoba, która ma karteczkę
z wynikiem wychodzi na środek i dostaje od wychowawczyni kartkę z nazwą zwierzęcia, jego zadaniem jest pokazanie go przed klasą za pomocą gestu,
ruchu lub odgłosu.
W celu utrwalenia wiadomości na temat poznanej lektury, dzieci otrzymują karty pracy. (załącznik 5).
Ostatnim zadaniem do wykonania jest narysowanie portretu najsympatyczniejszej postaci z lektury- technika dowolna. Po wykonaniu pracy każdy uczeń prezentuje swoje dzieło i mówi, dlaczego wybrał akurat tę postać.
Na podsumowanie zajęć nauczycielka chwali wszystkich swoich wychowanków
i tak jak obiecał Doktor Dolittle w liście rozdaje nagrody- w postaci dyplomu „Wspaniałego podróżnika”. (załącznik 6).
Załącznik 1.
Witajcie Drogie dzieci!
Piszę do was ten list, ponieważ dowiedziałem się, że zainteresowałyście się moją historią. Z tej okazji przygotowałem dla was kilka ciekawych zadań, po ich poprawnym wykonaniu wasza wychowawczyni wręczy wam przygotowane przeze mnie nagrody.
Życzę powodzenia i pozdrawiam.
Doktor Dolittle.
Załącznik 3.
Załącznik 4.
Załącznik 5.
Uzupełnij luki w zdaniach wyrazami z tabelki.
Polinezja to................................. , która mieszkała z Doktorem
......................... Przyjaźniła się z kaczką......................... prosiątkiem
......................... i sową............................ W Afryce przechytrzyła
murzyńskiego................................. Uratowała życie Doktorowi i jego…………
papuga, Dolittle, Dab-Dab, Geb-Geb, Tu-Tu, króla, zwierzętom |
Załącznik 6.