instrumenty 7XBOXDJXKFQHKFCQBE7KQ2XWQOOIZ4AKCG2LUCA


SCENARIUSZ DLA DZIECI 5-6 LETNICH

Cel:
Rozwijanie kreatywności muzycznej dzieci poprzez improwizacje ruchowe, słuchanie muzyki i grę na
instrumentach.


1. Muzyczne powitanie

2. Słuchanie przez dzieci Piosenki o instrumentach (sł. D. Gellner, muz. A. Pałac) granej i śpiewanej
przez nauczyciela (lub nagranej na płycie CD; wydawnictwo MAC)
Ukierunkowanie ich uwagi na występujące w tekście nazwy instrumentów muzycznych (puzony, trąbki, gitary,
flety, bębenki, fortepiany, skrzypce). Po wysłuchaniu piosenki podanie przez dzieci nazw zapamiętanych
instrumentów.

To jest taki dom zaklęty.
W domu grają instrumenty.
Grają, grają wciąż od nowa,
jakby ktoś je zaczarował!

Ref.:
Chodźmy prędko,
chodźmy tam,
puzon drzwi otworzy nam!
Chodźmy prędko raz i dwa
tam, gdzie koncert
ciągle trwa!

Czary-mary, czary-mary,
grają skrzypce i gitary,.
kran w łazience jest popsuty,
kapią z niego złote nuty.
Ref.: Chodźmy

Grają w domu fortepiany,
okna ściany i dywany,
grają flety i bębenki,
wszędzie kręcą się piosenki.
Ref.: Chodźmy

3. Zabawa Czarodziejskie instrumenty
Przed rozpoczęciem zabawy dzieci uczą się na pamięć fragmentu tekstu piosenki: To jest taki dom zaklęty.
W domu grają instrumenty .

Przebieg zabawy:
Dzieci recytują chórem fragment tekstu piosenki. Po jego zakończeniu wskazane przez nauczyciela dziecko
naśladuje ruchami rąk grę na wybranym przez siebie instrumencie, np. pianinie. Dziecko, które jako pierwsze
poda prawidłową nazwę instrumentu, będzie naśladowało grę w dalszej części zabawy. Za każdym razem
przed zmianą ról następuje recytacja tekstu.

4. Słuchanie nagrania utworu J. Straussa " Marsz Radetzkiego"
Rozmowa na temat ogólnych wrażeń, jakie mają dzieci po wysłuchaniu utworu.

5. Zabawa instrumentalna " Przedszkolna orkiestra"
Dzieci muzycy, ustawione w półkolu, otrzymują różne instrumenty perkusyjne (z zestawu dziecięcych
instrumentów perkusyjnych np. bambuski, tonblok, kołatki, trójkąty, grzechotki, tarkę Guiro, blok chiński,
janczarki). Na ich czele stoi dyrygent początkowo nauczyciel, później rolę dyrygenta może przyjąć dziecko.
Dyrygent kieruje grą, wskazuje poszczególne grupy instrumentów, które w danym momencie maja grać.
Dzieci grają rytmicznie puls utworu J. Straussa.

6. Muzyczne pożegnanie.


