Konspekt 1 gim Lodowce i lądolody


KONSPEKT ZAJĘĆ

Temat: Lodowce i lądolody.

Zakres treści: Powstanie i ruch lodowca; formy polodowcowe; działalność lodowców.

Cel główny: Poznanie różnić pomiędzy lodowcem a lądolodem oraz cech krajobrazu polodowcowego.

Cele Operacyjne:

I Wiadomości:

A - Uczeń potrafi:

B - Uczeń potrafi:

II Umiejętności

C- Uczeń potrafi:

D- Uczeń potrafi:

Typ lekcji: przeznaczona na realizację nowego materiału

Forma nauczania: zajęcia edukacyjne w klasie

Forma organizacyjna: indywidualna

Strategie: O

Metody nauczania: słowne (pogadanka, burza mózgów), praca z mapą, praca z podręcznikiem, aktywizujące (praca w z kartą pracy).

Środki dydaktyczne: tablica, podręcznik, słowniczek, karta pracy, ścienna mapa fizyczna świata, atlas.

PRZEBIEG LEKCJI

FAZY LEKCJI

CZYNNOŚĆI PROWADZĄCEGO

CZYNNOŚCI UCZNIA

ŚRODKI DYDAKTYCZNE

Uwagi

Przygotowawcza

- Przygotowuje się do lekcji;

- Sprawdzenie listy obecności;

- Przygotowują się do lekcji;

Tablica, podręcznik, zeszyt przedmiotowy;

Czas trwania:

4 min

Realizacyjna

- Podaje temat lekcji:

Lodowce i lądolody;

- Wprowadza uczniów w tematykę zajęć;

-Zadaje pytanie: Co to jest lodowiec ?;

- Prosi o odczytanie poprawnej definicji i lodowca górskiego i lądolodu z słowniczka;

-Wyjaśnia: różnice pomiędzy lodowcem i lądolodem oraz powstawanie i ruch lodowca. Wyjaśnia następujące pojęcia: firn, pole firnowe, granica wiecznego śniegu, jęzor lodowcowy;

- Prosi o przeanalizowanie ryciny ze strony 153 znajdującej się w podręczniku;

- Prosi o wskazanie na mapie fizycznej świata obszary gdzie granica wiecznego śniegu osiąga najniższy, a gdzie najwyższy poziom;

- Zaleca wykonanie zadania 1 z karty pracy;

- Sprawdza zadanie 1 z karty pracy i koryguje błędy;

- Prosi o przeanalizowanie ryciny ze strony 154-155 znajdującej się w podręczniku;

- Zdaję pytanie jakie formy polodowcowe ukazane są na rycinie znajdującej się w podręczniku na stronie 154-155;

- Wyjaśnia w jaki sposób powstaje morena czołowa, boczna i denna.

- Zaleca wykonanie zadania 2 z karty pracy;

- Sprawdza zadanie 2 z karty pracy i koryguje błędy;

- Wspólnie z uczniami omawia w jaki sposób powstaje dolina U-kształtna;

- Prosi o przeanalizowanie ryciny ze strony 156 w podręczniku ;

- Wyjaśnia jak wyglądała rzeźba terenu w trakcie zlodowacenia, wyjaśnia definicję pradoliny i stożka sandrowego ;

- Zaleca wykonanie zadania 3 z karty pracy;

- Sprawdza zadanie 3 z karty pracy i koryguje błędy;

- Wyjaśnia, iż krajobraz powstający w wyniku działania lądolodu charakteryzuje się obecnością licznych form polodowcowych.

- Prosi o przeanalizowanie ryc. rzeźba terenu po ustąpieniu lądolodu z podręcznika str. 157;

-Wyjaśnia wspólnie z uczniami w jaki sposób powstały poszczególne formy polodowcowe ;

- Pokazuje fotografie wybranych form polodowcowych;

- Zaleca wykonanie zadania 4 z karty pracy;

- Sprawdza zadanie 4 z karty pracy i koryguje błędy;

-Zadaje pytanie: Gdzie współcześnie na kuli Ziemskiej występują lądolody? Wskaż na mapie fizycznej ich położenie;

- Wyjaśnia jaki zasięg miało zlodowacenie w plejstocenie;

- Zapisują temat lekcji do zeszytów;

- Słuchają:

- Burza mózgów; uczniowie zgłaszają swoje pomysły. Oczekiwana odpowiedz: Lodowiec to znaczne i trwałe nagromadzenie lodu na powierzchni terenu powstałego w wyniku nagromadzenia śniegu, poruszające się bezustannie, choć powoli, w dół.;

- Odczytują definicję lodowca górskiego i lądolodu ze słowniczka;

- Słuchają;

- Analizują rycinę i omawiają wspólnie z prowadzącym poziom granicy wiecznego śniegu w różnych szerokościach geograficznych;

- Wskazują na mapie fizycznej świata obszary gdzie granica wiecznego śniegu osiąga najniższy, a gdzie najwyższy poziom;

- Wykonują zadanie;

- Sprawdzają i dokonują ewentualnych poprawek;

- Analizują rycinę;

- Oczekiwana odpowiedz: Morena boczna, środkowa, czołowa;

- Słuchają;

- Wykonują zadanie 2 z karty pracy;

- Sprawdzają i dokonują ewentualnych poprawek;

-Wspólnie z prowadzącym na podstawie ryciny z podręcznika omawiają w jaki sposób powstaje dolina U-kształtna;

- Analizują rycinę;

- Słuchają;

- Wykonują zadanie 3 z karty pracy;

- Sprawdzają i dokonują ewentualnych poprawek;

- Słuchają;

- Analizują rycinę;

- Wspólnie z prowadzącym próbują określić w jaki sposób powstały poszczególne formy polodowcowe;

- Oglądają fotografie wybranych form polodowcowych;

- Wykonują zadanie 4 z karty pracy;

- Sprawdzają i dokonują ewentualnych poprawek;

- Oczekiwana odpowiedz:

Obecnie na kuli Ziemskiej występują dwa lądolody na Grenlandii i Antarktycznie;

- Uważnie słuchają;

- Tablica, podręcznik, zeszyt przedmiotowy;

Słowniczek;

Podręcznik;

Podręcznik;

Karta pracy, podręczniki;

Podręcznik;

Podręczniki;

Podręcznik, Słowniczek;

Karta pracy, podręczniki;

Podręcznik, Słowniczek;

Podręcznik, Słowniczek;

Karta pracy;

Podręcznik;

Słowniczek, podręcznik;

Fotografie;

Karta pracy, słowniczek

podręcznik;

Atlas, mapa ścienna;

Czas trwania:

1 min

1 min

1 min

2 min

1 min

1 min

11 min

2 min

1 min

2 min

3 min

1 min

1 min

2 min

2 min

2 5 min

1 min

1 min

5 min

1 min

6 min

2 min

41 m

2 min

1 min

Podsumowująca

- Podaje pracę domową: Wykonaj zadanie 5 i 6 z karty pracy;

- Dziękuje za uwagę.

- Zapisują polecenie pracy domowej.

Zeszyt przedmiotowy.

1 min

KARTA PRACY

ZADANIE 1

Na podstawie ilustracji zamieszczonych w podręczniku, wpisz w odpowiednie miejsca podane poniżej nazwy.

jęzor lodowca, szczeliny, pole firnowe, czoło lodowca,

0x08 graphic

A - plan lodowca górskiego B- przekrój podłużny lodowca górskiego.

ZADANIE 2

W zadaniu przestawiono etapy powstawania doliny U-kształtnej, napisz co dzieje się w poszczególnych etapach.

0x01 graphic

1……………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………..

2……………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………...3…………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………….

ZADANIE 3

Rozpoznaj jakie formy terenu oznaczone są literami A, B, C.

A-…………………………………………………………………………………………..……

B-………………………………………………………………………………………………..

C-………………………………………………………………………………………………..

0x08 graphic

0x08 graphic
ZADANIE 4

Wykonaj poniższe polecenia.

  1. Rysunek przestawia elementy rzeźby polodowcowej. Wpisz nazwy odpowiednich form polodowcowych oznaczonych na rysunku cyframi 1-10.

1………………………………….…….. 6………………………………………….

2………………………………….…….. 7………………………………………….

3………………………………….…….. 8………………………………………….

4………………………………….…….. 9………………………………………….

5………………………………….……..

  1. Uzupełnij tabele, wpisując w odpowiednie rubryki przykłady form rzeźby przedstawionych na rysunku

  2. Powstałe w wyniku

    Formy rzeźby terenu

    budującej działalności lodowca i wód pochodzących z topniejącego lodu

    niszczącej działalności lodowca i wód pochodzących z topniejącego lodu

    ZADANIE 5

    Oznacz literą P zadania prawdziwe, zaś literą F zdania fałszywe.

    1. Doliny U-kształtne powstają w wyniku przekształcania przez lodowce górskie V-kształtnych dolin rzecznych. ……….

    2. Lodowce górskie zajmują dużo większą powierzchnię od lądolodów. ………….

    3. Pradoliny odprowadzały wody z topniejących lądolodów. . ………….

    4. Obecnie zasięg lądolodów jest taki sam jak w plejstocenie. …………

    5. Pola firnowe tworzą się powyżej granicy wiecznego śniegu. ……………

    6. Granica wiecznego śniegu osiąga najwyższy poziom na biegunach. …………..

    ADANIE 6

    Rysunek przedstawia formy rzeźby występujące na obszarze, na którym był lądolód plejstoceński. Na rysunku oznacz strzałką kierunek nasuwania się lądolodu.

    0x08 graphic

    Lodowce i Lądolody

    Słowniczek

    Firn - śnieg pokrywy śnieżnej, przekrystalizowany, ziarnisty, wskutek powtarzających się procesów odmarzania i zamarzania oraz nacisku warstw górnych.

    Granica wiecznego śniegu (linia wiecznego śniegu) - umowna linia, powyżej której normalnie więcej śniegu przybywa w ciągu roku niż go topnieje. Granica ta w zależności od szerokość geograficznej przebiega na różnej wysokości.

    Jęzor lodowcowy- wydłużona, dolna część lodowca w obrębie doliny, poniżej granicy wiecznego śniegu, gdzie przeważa proces topnienia lodowca.

    Lodowiec górski - nagromadzenie dużej masy lodu powstałe w obniżeniach śródgórskich powyżej granicy wiecznego śniegu, poruszającej się bezustannie (ciągle), powili w dół.

    Lądolód (lodowiec kontynentalny) - w odróżnieniu od lodowców górskich zajmują bardzo duże powierzchnie. Jest to rozległ pokrywa lodowa, poruszająca się szerokim frontem we wszystkich kierunkach od największego wzniesienia jej powierzchni.

    Pole firnowe - pokrywa śnieżna powyżej granicy wiecznego śniegu, składająca się ze śniegu przekrystalizowanego, ziarnistego zasilającego najwcześniej lodowiec.

    Formy polodowcowe:

    Dolina U-kształtna - dolina polodowcowa o przekroju w kształcie litery U, o stromych zboczach i szerokim dnie powstająca w wyniku niszczącej działalności lodowca spływającego doliną górską w dół.

    Jezioro morenowe - jezioro, którego misa powstała w zagłębieniu pomiędzy pagórkami morenowymi.

    Jezioro rynnowe - jezioro, którego misa jest rynną polodowcową.

    Kemy- garby lub pagórki o liczące od kilkudziesięciu metrów wysokości i kilkuset metrów długości, powstające z materiału naniesionego przez wody lodowcowe w szczelinach i przestrzeniach lodowca.

    Morena boczna- kamienisto-żwirowy wał znajdujący się z boku jęzora lodowca górskiego, w miejscu styku jego krawędzi ze ściana skalną.

    Morena czołowa - kamienisto-żwirowy wał znajdujący się na przedpolu jęzora (przed czołem lodowca), powstały w wyniku usypania podczas postoju materiału skalnego niesionego przez lodowiec u jego czoła. 

    Morena środkowa - kamienisto-żwirowy wał powstały w wyniku połączenia moren bocznych dwóch lodowców przylegających do siebie.

    Oczko - zagłębienia miskowatego kształtu o średnicy nie przykracającej 100 m i głębokości kilku metrów, zwykle wypełnione wodą, powstałe na skutek wytopienia się brył martwego lodu pozostawionych przez ustępujący lądolód.

    Ozy - długie, wąskie, faliste piaszczysto-żwirowe pagórki lub wały o długości do kilkudziesięciu kilometrów, prostopadłe do czoła lodowca, powstające w wyniku osadzenia się materiału skalnego w szczelinach lodowca, którymi płynęła woda.

    Pradolina - dawna dolina, powstała równolegle do czoła lądolodu wskutek erozyjnej działalności rzeki odprowadzającej niegdyś wody roztopowe oraz wody rzek płynących ku czołu lądolodu.

    Rynna polodowcowa - długie i wąskie zagłębienia o stromych brzegach i nierównym dnie, utworzone przez wody płynące pod lądolodem lub w jego szczelinie. Rynny są zazwyczaj zajęte przez jeziora rynnowe.

    Stożek sandrowy - na ogół płaskie i rozległe stożki zbudowane z piasków i żwirów, utworzone przez wody roztopowe na przedpolu lodowca podczas jego postoju. Z połączenia kilku stożków tworzą się równiny sandrowe.

    Zagłębienia wytopiskowe - zaokrąglone zagłębienia w morenie dennej powstałe po wytopieniu lodu znajdującego się pod materiałem morenowym


