Zabawa dydaktyczna Czy mnie znasz Wprowadzenie liczby i cyfry 9, scenariusze, edukacja matematyczna


SCENARIUSZ ZAJĘĆ

  1. DATA: 7.04.2008

  2. GRUPA WIEKOWA: 6 -LATKI

  3. ZAGADNIENIE PROGRAMOWE:

Kształtowanie umiejętności liczenia:

4)TEMAT ZAJĘĆ: Zabawa dydaktyczna „Czy mnie znasz?”. Wprowadzenie liczby i cyfry 9.

  1. CELE ZAJĘĆ:

        1. Dziecko rozpoznaje cyfrę 9 wśród innych cyfr

        2. Dziecko przelicza zbiory 9- elementowe

        3. Posługuje się liczebnikami głównymi i porządkowymi

        4. Dziecko wskazuje miejsce elementu w zbiorze 9-cio elementowym.

  2. METODY PRACY:

          1. Słowne:

- rozmowa

- zagadka

          1. Oglądowe:

- pokaz

          1. Praktycznego działania

- metoda ćwiczeniowa

- metoda zadaniowa

  1. ŚRODKI DYDAKTYCZNE:

  1. LITERATURA:

- Cyrański, Kwaśniewska „Moje przedszkole”. Program wychowania przedszkolnego DKW-4013-3/01

- Stucki E, „Metodyka nauczania matematyki w klasach niższych”, Część I, B-szcz 1992

- Gruszczyk - Kolczyńska E., Zielińska E. „Dziecięca matematyka”, Warszawa 1997

SZCZEGÓŁOWY PRZEBIEG ZAJĘĆ:

TOK ZAJEĆ

CZYNNOŚCI NAUCZYCIELA

CZYNNOŚCI DZIECI

I Czynności organizacyjne- powitanie

Przywitanie się różnymi częściami ciała

Dzieci witają się, każdy z każdym:

-plecami,

-czołem,

-kolanem prawym,

-kolanem lewym

II Wprowadzenie do tematyki zajęć

a) rozpoznanie liczb i cyfr w zakresie 8

b) porządkowanie liczb w ciągu wzrastającym, określanie miejsca liczby w ciągu liczbowym

c) powtarzanie, skalanie działań zgodnie ze

liczbą

Nauczycielka czyta zagadki, których odpowiedziami są cyfry (1-8)

1.Ta cyfra krzesełkiem była?

2.Gdyby chciało zażartować to jak E by wyglądało?

3.Jechał Grześ rowerem i przednie koło mu się skrzywiło, do czego było podobne?

4.Czy to cyfra czy to ptak to jest nasze…?

5.Jedni mówią że to kosa?

6.Ogonek, pałeczka i brzuszek tyle masz palców u ręki i nogi?

7. W dole brzuszek okrągły ma?

8. Jak bocian ma nogę?

- Ułóż cyfry od największej do najmniejszej.

- Odczytaj uporządkowanie.

- Przeczytajcie wszyscy razem.

- Jak myślicie ile jest pór roku?

- Ile macie palców u jednej ręki?

- Jakich sąsiadów po lewej
i prawej stronie ma liczba 4?

- Jakich sąsiadów po lewej
i prawej stronie ma liczba 6?

- Jakich sąsiadów po lewej
i prawej stronie ma liczba 2?

- Jakich sąsiadów po lewej
i prawej stronie ma liczba 5?

Nauczyciel pokazuje „lizaki” z liczbami.

- Ile razy podskoczycie?

- Ile razy wyklaśniecie?

- Ile razy przytupniecie?

Dzieci podnoszą odpowiedni kwadracik z cyfrą.

4

3

8

2

7

5

6

1

Dzieci układają kartoniki z liczbami i odczytują uporządkowanie.

- 1 2 3 4 5 6 7 8

- 4

- 5

- 3 i 5

- 5 i 7

- 1 i 3

- 4 i 6

Dzieci głośno liczą z nauczycielką jednocześnie podskakując, klaszcząc lub przytupując.

- 6

- 5

- 8

- 7

- 4

- 2

- 1

III Uświadomienie celu

- Jak myślicie co będziemy dzisiaj robić?

- Na dzisiejszych zajęciach poznamy kolejną liczbę i zobaczymy jak ją zapisujemy

- Poznamy nową cyfrę

IV Realizacja tematu - wprowadzanie liczby i cyfry 9

a) przeliczanie zbiorów i określanie ich liczebności

b) wprowadzenie liczby 9 poprzez zwiększenie zbioru o jeden

c) tworzenie zbiorów 9-cio elementowych - aspekt kardynalny

d) rozpoznawanie cyfr od 1-9 - aspekt symboliczny

e) ustalenie kolejności elementów - aspekt porządkowy

f) badanie składu 9- aspekt algebraiczny

Nauczyciel odsłania plansze na tablicy.

- Co widzicie w pętlach?

- Ile jest parasoli?

- Przelicz.

- Wybierz odpowiedni kartonik z cyfrą i przypnij szpileczką na plansze.

- Ile jest chmurek?

- Przelicz chmurki.

- Wybierz właściwy kartonik z cyfrą i przypnij szpileczką.

Ile jest kwiatków?

- Przelicz.

- Wybierz właściwy kartonik z cyfrą i przypnij szpilką.

- Przypomnijcie, w jakiej pętelce jest najwięcej elementów?

- Co to jest za przedmiot? Nauczycielka wskazuje na parasolkę.

- Kiedy używamy tego przedmiotu?

- gdzie możemy kupić?

- Ile razem było parasolek w sklepie. Przelicz.

W trakcie mówienia doczepiamy jeden parasol.

- Co teraz trzeba zrobić?

- Co trzeba zrobić, żeby chmurek było tyle samo co parasoli?

- Co trzeba zrobić, żeby kwiatów było tyle samo co parasoli i chmurek?

- Policz wszystkie parasolki w pętli.

- Ile jest teraz chmurek w pętli?

- Ile jest kwiatków?

- Zobaczcie jak wygląda cyfra 9.

- Do czego jest podobna?

- Dobierz liczbę do ilości w pętelkach.

Po kolei dzieci wyjmują z foli parasole tak jak mówi nauczycielka:

Czerwony

Zielony

Czarny

Pomarańczowy

Fioletowy

Żółty

Ciemnozielony

Różowy

Niebieski

Który z kolei parasol jest:

Jasnozielony

Ciemnozielony

Pomarańczowy

Fioletowy

Niebieski

-Pierwszy to?

-czwarty to?

-zostaw 2 parasole resztę schowaj.

Nauczycielka rozdała kropelki

Ile jest kropelek?

Nauczyciel pyta dzieci, kiedy nosimy ze sobą parasole oraz rozdaje koperty z kroplami deszczu.

- Ile mamy kropelek deszczu?

- Proszę rozłóżcie krople tak, aby były żaden parasol nie był bez kropelek.

- Ile masz kropelek deszczu masz na pierwszym parasolu, a ile na drugim?

- parasolki, chmurki, kwiatki

- 8

- 1 2 3 4 5 6 7 8

- 8

- 7

- 6

- 1 2 3 4 5 6

- 6

- 7

- 1 2 3 4 5 6 7

- 7

parasolka

kiedy pada deszcz

w sklepie

- Zmienić podpis

- Dołożyć chmurkę i zmienić zapis.

- Dołożyć kwiatki i zmienić zapis.

- 1 2 3 4 5 6 7 8 9

- 9

- 9

- Do cyfry sześć, gdyby była odwrotnie

- Do konewki

- Do parasola

- Do litery O

Dzieci podpisują cyfrą pętelki.

- Drugi

- Siódmy

- Czwarty

- Piąty

- Dziewiąty

czerwony

pomarańczowy

- Dzieci unoszą odpowiednie parasole do góry.

- Kiedy pada deszcz.

- 9

- Dzieci rozkładają krople.

- 1 i 8, 4 i 5, 3 i 6, 2 i 7, 8 i 1, 6 i 3

V Ćwiczenia utrwalające - karta pracy

Nauczycielka rozdaje dzieciom karty pracy.

Dzieci wypełniają kartę pracy utrwalając nową cyfrę.

VI Podsumowanie

- Co dzisiaj robiliśmy?

- Co nowego dowiedziałyście się na zajęciach?

- Poznaliśmy cyfrę 9

1


