SCENARIUSZ ZAJĘĆ(1), matematyka w kształceniu zintegrowanym


SCENARIUSZ ZAJĘĆ

Temat dnia: Dzielenie pisemne

Cel ogólny: Kształtowanie umiejętności dzielenia pisemnego.

Cele szczegółowe:

Uczeń:

Tok zajęć:

  1. Dzielenie z resztą. Nauczyciel podaje treść zadania. Zadaniem dzieci jest rozwiązanie go i zapisanie wyniku w zaszycie.

Treść zadania:

Nasza klasa chciałaby pojechać na wycieczkę pociągiem. Jest nas 27. Ile potrzebujemy przedziałów 6-osobowych?

27 : 6 = 4 r. 3

sprawdzenie: (6 ∙ 4) + 3 = 24 + 3 = 27

  1. Nauczyciel podaje definicję dzielenia pisemnego.

Dzielenie pisemne polega na wielokrotnym powtarzaniu operacji dzielenia z resztą.

  1. Dzielenie bez reszty. Nauczyciel podaje treść zadania. Zadaniem dzieci jest rozwiązanie zadania i zapisanie działania w zaszycie.

Treść zadania:

Komitet rodzicielski postanowił podzielić kwotę 963 zł na równe części, aby dofinansować wycieczki klasy I a, I b i I c. Ile pieniędzy dostanie każda klasa?

  1. rozwiązywanie na pieniążkach (najpierw całą sumę bierze, a następnie tą sumę rozdziela na 3 części),

  2. zapisanie na tablicy,

963 : 3 = (900 : 3) + (60 : 3) + (3 : 3) = 300 + 20 + 1 = 321

  1. Nauczyciel zadaje pytanie: Czym różni się Polska od Anglii? (odp: kierownica jest z prawej strony, jeździ się lewą częścią jezdni). Wyjaśnia dzieciom, że dzielenie też chce być wyjątkowe, ponieważ zaczynamy rozwiązywać do początku (dodawanie, odejmowanie i mnożenia zaczynaliśmy od końca).

  1. Rozwiązywanie ostatniego zadania pisemnie.

321 dzielenie

963 : 3 mnożenie

9 odejmowanie

0x08 graphic
06 spisywanie

0x08 graphic
- 6

0x08 graphic
03

- 3

0x08 graphic
0

Sprawdzenie: 321

∙ 3

963

  1. Dzielenie pisemne z resztą. Nauczyciel podaje treść zadania. Zadaniem dzieci jest rozwiązanie go i zapisanie działania w zeszycie.

Treść zadania:

Dyrektor szkoły przeznaczył dla 7 klas 1532 złote. Ile dostały klasy?

0x08 graphic
218

1532 : 7

0x08 graphic
-14

013

0x08 graphic
- 7

062

0x08 graphic
- 56

06

Sprawdzenie: 218

∙ 7

0x08 graphic
1526

+ 6

0x08 graphic
1532


