Scenariusz zajęć zintegrowanych dla 6-latków (Przy wspólnym Stole), Przedszkole


SCENARIUSZ ZAJĘĆ ZINTEGROWANYCH

DLA 6-LATKÓW

GRUPA: 6 - latki

TEMAT BLOKU: Nasze rodziny

TEMAT DNIA: Przy wspólnym stole

CEL GŁÓWNY:

CELE OPERACYJNE:

Dziecko:

METODY PRACY:

FORMY PRACY:

ŚRODKI DYDAKTYCZNE:

PRZEBIEG ZAJĘĆ:

    1. Zabawy z wierszem J. Solińskiego Rodzina pięciolatka.

Dzieci:

Jestem sobie pięciolatkiem,

  • wskazują na siebie

mam brata bliźniaka,

  • wskazują na wybranego chłopca

starszą siostrę Małgorzatkę

  • wskazują na wybraną dziewczynkę

oraz psa Dziwaka.

  • ruszają dłońmi przy głowie jak pies

Piesek Dziwak kozły fika,

  • kręcą rękami młynek przed sobą

zjada kość starannie.

  • rysują w powietrzu kość

Czasem nagle w wodzie znika,

przykucają i ukrywają głowę
w dłoniach

gdy go kąpię w wannie.

Na parterze mieszka dziadek,

  • wskazują dłońmi parter

babcia, mama, tata.

  • wyliczają na palcach członków rodziny

Strych zajmuje kot Niejadek,

  • tworzą z rąk dach domu

On ma cztery lata.

  • pokazują cztery palce

Nas bliźniaków do przedszkola

  • wykonują w parach ukłon

odprowadza dziadek.

  • maszerują w miejscu

Żegna wszystkich babcia Jola,

machają dłońmi na pożegnanie

Dziwak i Niejadek.

Lubię zimą, wiosną, latem

  • trzymają ręce na biodrach
    i kołyszą się na boki

biegać z małą psiną,

  • biegają w miejscu

płatać figle z moim bratem,

  • przeciągają się w parach

razem być z rodziną.

  • przytulają się z partnerem z pary

  1. Ilustrowanie tekstu prostymi ruchami według opisu powyżej.

  1. Dopowiadanie fragmentów wiersza (wytłuszczone wyrazy) przez dzieci.
    W razie trudności nauczyciel wypowiada pierwszą sylabę danego słowa.

  1. Skłony tułowia Witamy gości.

Dzieci swobodnie poruszają się przy dźwiękach tamburynu. Podczas przerwy w muzyce wymyślają ukłony z niskim pochyleniem tułowia.

  1. Ćwiczenie reakcji na przerwę w muzyce Wróć do swojego koła.

Dzieci tworzą czteroosobowe koła, które poruszają się przy szybkim akompaniamencie. Zmiana akompaniamentu na wolny jest sygnałem
do swobodnego spaceru po Sali. Ponowne pojawienie się akompaniamentu szybkiego zaprasza dzieci do utworzenia kół.

  1. Zabawa rozwijająca reakcję na zmienny akompaniament Plastoludki
    do domu.

Dzieci (czyli plastoludki) poruszają się w dowolny sposób przy melodii zwrotki piosenki, omijając krążki (czyli domki) rozłożone na dywanie. Kiedy usłyszą melodię refrenu, musza się schować do domku (usiąść na krążku).

  1. Słuchanie wiersza J. Tuwima Stół.

Wyrosło w lesie drzewo potężne,

Twarde, wysmukłe i niebosiężne.

Raz przyszli drwale, drzewo zrąbali,

Bardzo się przy tym napracowali.

Potem je konie na tartak wlokły,

Tak się zziajały, że całe zmokły.

Na tym tartaku warczące piły

Tak drzewo cięły, aż się stępiły.

Kupił tre szorstkie listwy i deski

Stolarz warszawski, Adam Wiśniewski.

Mierzył, heblował, kleił, sposobił,

Zbijał, malował, wreszcie stół zrobił.

Tyle to trzeba było mozołu

Dla sporządzenia jednego stołu.

Poszukiwanie odpowiedzi na pytania:

  1. Praca w małych zespołach Rodzinne przyjęcie.

Określanie przez dzieci charakteru przyjęcia (uroczysty obiad, przyjęcie urodzinowe, kolacja przy świecach). Wymyślanie propozycji ciekawych dań
i rysowanie ich na kartonach. Prezentacja dań pozostałym zespołom. Wybór przez dzieci przyjęcia, na którym chciałyby się znaleźć.

  1. Zaprezentowanie przez nauczyciela prawidłowego sposobu nakrywania stołu. Ćwiczenia w małych zespołach w prawidłowym nakrywaniu stołu
    z wykorzystaniem serwisu obiadowego dla lalek, serwetek i obrusów.

  1. Zabawa ruchowa z elementem równowagi Jesteśmy kelnerami.

Dzieci poruszają się w różnych kierunkach trzymając na wyciągniętych dłoniach tacę z napojem (karton i plastikowy kubek). Poruszają się
w różnym tempie w zależności od usłyszanego akompaniamentu. Trzymają ręce raz na wysokości piersi, a raz nad głowa.

  1. Oglądanie różnych wzorów serwetek, papierowych i z tkanin. Zwrócenie uwagi na ich kształt, kolorystykę i wzornictwo. Określenie funkcji serwetki.

  1. Zabawa rozwijająca spostrzegawczość Ukryte serwetki.

Nauczyciel chowa w różnych częściach sali kilka serwetek. Zadaniem dzieci jest ich odszukanie i policzenie.

  1. Wykonanie pracy plastycznej Serwetka.


