Scenariusz zaj臋膰 w klasie II na temat緕piecznego i racjonalnego wykorzystania energii elektrycznej


Scenariusz zaj臋膰 w klasie II na temat bezpiecznego i racjonalnego wykorzystania energii elektrycznej "Przyjazna energia"


Cele og贸lne:
-u艣wiadomienie uczniom potrzeby racjonalnego korzystania z urz膮dze艅 elektrycznych w 偶yciu codziennym zgodnie z zasadami bezpiecze艅stwa,
wdra偶anie uczni贸w do oszcz臋dzania elektryczno艣ci.

Cele operacyjne:
Ucze艅:
- rozumie, 偶e technika zmienia 偶ycie ludzi,
- zna i respektuje zasady bezpiecze艅stwa podczas korzystania z urz膮dze艅 elektrycznych,
- wypowiada si臋 pe艂nymi zdaniami na okre艣lony temat,
- umie wsp贸艂dzia艂a膰 w zespole,
- dokonuje samooceny.

Za艂o偶one efekty:
w zakresie wiedzy:
-podniesienie poziomu wiedzy na urz膮dze艅 elektrycznych stosowanych w codziennym 偶yciu,
-podniesienie poziomu wiedzy na temat racjonalnego i bezpiecznego korzystania z urz膮dze艅 elektrycznych,
w zakresie umiej臋tno艣ci:
-wzrost bezpiecze艅stwa w czasie u偶ytkowania urz膮dze艅 elektrycznych,
w zakresie postaw ucznia:
-wyrabianie prawid艂owych nawyk贸w podczas obs艂ugi urz膮dze艅 elektrycznych,
-wyrabianie konieczno艣ci zachowania bezpiecze艅stwa podczas korzystania z urz膮dze艅 elektrycznych,
-zwi臋kszenie zaanga偶owania w racjonalne u偶ytkowanie energii elektrycznej.

Forma pracy: indywidualna, zbiorowa, grupowa.

Metody i techniki pracy:
-podaj膮ce: rozmowa kierowana, wyja艣nienie;
-poszukuj膮ce: metoda sytuacyjna (scenki);
-operatywne: praktycznego dzia艂ania, 膰wiczenia;
- gra dydaktyczna“prawda - fa艂sz”.

Czas trwania: 45 minut

艢rodki dydaktyczne- wiersz „Kr贸l i jego elektryczni s艂udzy”, papierowe lizaki z napisami - czysto艣膰 i porz膮dek, przyrz膮dzanie i przechowywanie, zabawa, nauka, kaseta z d藕wi臋kami urz膮dze艅 elektrycznych, ilustracje urz膮dze艅 elektrycznych, odkurzacz z instrukcj膮 obs艂ugi, 3 arkusze szarego papieru, zestaw kart zwi膮zanych tematycznie z gr膮 “Prawda - fa艂sz”, plansze:“Karty”, “Prawda”, “Fa艂sz”, “Nie Wiem”.

Pytania i 膰wiczenia utrwalaj膮ce: utrwaleniem i podsumowaniem lekcji jest gra „Prawda - fa艂sz”.

Materia艂y pomocnicze dla uczni贸w: papierowe lizaki, gra dydaktyczna „Prawda - fa艂sz”, karta pracy.

Uzupe艂niaj膮ce 藕r贸d艂o informacji dla nauczyciela:
-M. Krogulec - Sobowiec, M. Bednarska; Puzzle. Gra “Prawda - fa艂sz” w cyklu Szko艂a Metod Aktywizuj膮cych 艢CN, Kielce 2003.
-„Jak bezpiecznie korzysta膰 z energii elektrycznej i urz膮dze艅 elektrycznych”; wydawnictwo oparte na materia艂ach Polskiego Towarzystwa Przemys艂u i Rozdzia艂u Energii Elektrycznej.
-„Jak oszcz臋dza膰 energi臋 elektryczn膮?”; Wydzia艂 Marketingu ZEORK S.A.
-„Poradnik. Jak oszcz臋dza膰 energi臋 w domu?”; Polskie Towarzystwo Przemys艂u i Rozdzia艂u Energii Elektrycznej.


Przebieg zaj臋膰:

Cz臋艣膰 wprowadzaj膮ca (7 - 10 min.)
1.Recytacja przez nauczyciela wiersza Danuty Graj pt: „Kr贸l i jego elektryczni s艂udzy”. (za艂膮cznik 1)
2.Rozmowa na temat znaczenia urz膮dze艅 technicznych w 偶yciu codziennym.
Urz膮dzenia elektryczne wykorzystywane w domu.
3.S艂uchanie z kasety d藕wi臋k贸w wydawanych przez r贸偶ne urz膮dzenia elektryczne (np. odkurzacz, suszark臋, radio, mikser). Ucze艅, kt贸ry jako pierwszy odgad艂 zagadk臋 wiesza na tablicy ilustracj臋 urz膮dzenia elektrycznego.

Cz臋艣膰 w艂a艣ciwa (20 - 25 min.)
4.Opracowanie i odczytanie zasad bezpiecze艅stwa koniecznych przy korzystaniu z urz膮dze艅 elektrycznych (praca w zespo艂ach 4- osobowych).
5.Obs艂uga i stosowanie odkurzacza. Czytanie instrukcji obs艂ugi. Odkurzanie sali lekcyjnej pod kierunkiem nauczyciela.
6.Co do czego s艂u偶y? - Nauczyciel wiesza na tablicy 3 arkusze szarego papieru z napisami: UTRZYMUJ膭 CZYSTO艢膯 I PORZ膭DEK, PRZECHOWYWUJ膭 LUB POMAGAJ膭 PRZYRZ膭DZI膯 呕YWNO艢膯, S艁U呕膭 DO ROZRYWKI, ZABAWY, NAUKI, a nast臋pnie prezentuje kartki z napisanymi urz膮dzeniami elektrycznymi. Uczniowie podnosz膮 do g贸ry lizaki z napisami (czysto艣膰 i porz膮dek, przyrz膮dzanie i przechowywanie, zabawa, nauka) przyporz膮dkowuj膮c urz膮dzenie do odpowiedniej grupy. Kartki z napisami nauczyciel umieszcza na szarym papierze. (za艂膮cznik 2)

Cz臋艣膰 podsumowuj膮ca (zako艅czenie) - (10 min.)
7.Gra “Prawda - fa艂sz” jako technika ewaluacji.
- przydzia艂 zespo艂om materia艂贸w do gry (opis gry, plansze: “Karty”, “Prawda”, “Fa艂sz”, “Nie Wiem”, zestaw kart zwi膮zanych tematycznie z gr膮 (za艂膮cznik 3).
-po sko艅czonej pracy liderzy z poszczeg贸lnych zespo艂贸w zamieniaj膮 si臋 miejscami, sprawdzaj膮 poprawno艣膰 wykonania zadania.
8. Ocena umiej臋tno艣ci uczni贸w:
-samoocena uczni贸w,
-ocena pracy uczni贸w na zaj臋ciach.
9. Praca domowa.
- Narysuj fantastyczne urz膮dzenie elektryczne i napisz instrukcj臋 jego obs艂ugi.
Za艂膮cznik 1

„Kr贸l i jego elektryczni s艂udzy” - Danuta Graj

W dzisiejszym 艣wiecie
jak kr贸l 偶y膰 mog臋 -

odkurzacz czy艣ci
moj膮 pod艂og臋,
zmywarka myje
za mnie talerze,
pralka mi brudne
ubrania pierze,
toster mi grzanki
przypieka smacznie,
a na m贸j rozkaz
radio gra膰 zacznie.

Lecz, gdy brak pr膮du
-przyznaj臋 z b贸lem -
zaraz przestaj臋
by膰 wielkim kr贸lem.


Za艂膮cznik 2

UTRZYMUJ膭 CZYSTO艢膯 I PORZ膭DEK

ODKURZACZ
PRALKA
ZMYWARKA


PRZECHOWYWUJ膭 LUB POMAGAJ膭 PRZYRZ膭DZI膯 呕YWNO艢膯

KUCHENKA MIKROFALOWA
EKSPRES DO KAWY
CZAJNIK
M艁YNEK
MIKSER
TOSTER
LOD脫WKA
ZAMRA呕ALKA
SOKOWIR脫WKA


S艁U呕膭 DO ROZRYWKI, ZABAWY, NAUKI
ODTWARZACZ P艁YT KOMPAKTOWYCH
MAGNETOWID
RADIO
TELEWIZOR
KOMPUTER
MAGNETOFON

Za艂膮cznik 3
Karty nale偶y po艂o偶y膰 na polu oznaczonym “KARTY” odwrotn膮 stron膮. Uczestnicy kolejno losuj膮 po jednej karcie i odczytuj膮 zapisane na nich zdanie. Zesp贸艂 decyduje, czy przeczytane zdanie jest “prawd膮” czy “fa艂szem”, w贸wczas karta w臋druje odpowiednio na pole “PRAWDA” lub “FA艁SZ”. Je艣li zesp贸艂 w okre艣lonym czasie nie udzieli odpowiedzi odk艂ada kart臋 na pole “NIE WIEM”.

Przyk艂adowe KARTY DO GRY

Marek b臋dzie parzy艂 herbat臋 w zamra偶alce.
Ola wysuszy w艂osy suszark膮.
Zenek musi zawiadomi膰 rodzic贸w, 偶e wr贸ci do domu nieco p贸藕niej, wi臋c u偶yje telefonu.
Bartek ma wymi臋t膮 koszul臋, wi臋c u偶yje suszarki.
Beata powinna upra膰 bluzk臋 w pralce.
Karol ma ochot臋 na deser z bitej 艣mietany, wi臋c u偶yje miksera.
Ania sprz膮tnie za艣miecony dywan odkurzaczem.
W kuchence mikrofalowej Krzy艣 zaparzy mamie kaw臋.Tata Ma膰ka w膮sy zgoli maszynk膮 do golenia.
Nie wolno zbli偶a膰 si臋 do urz膮dze艅 i budynk贸w z napisem: „Nie dotyka膰! Urz膮dzenie elektryczne!”
Wolno puszcza膰 latawce w pobli偶u linii energetycznych.
Nie wolno zbli偶a膰 si臋 do uszkodzonych, zerwanych, lu藕no zwisaj膮cych przewod贸w elektrycznych.
Nie dotykaj uszkodzonych kabli i wtyczek.
Nale偶y oszcz臋dza膰 energi臋 elektryczn膮 i racjonalnie z niej korzysta膰.
Do gniazdka nie wolno wk艂ada膰 偶adnych przedmiot贸w, np. 艣rubokr臋t贸w czy drut贸w.


