witaminki w koszyczku B2LBLLKJH5D6DVWLFAFGGYIHHDHMP4ROIJ5KJNQ


Scenariusz zajęć dzieci 3 letnich

Temat: „Witaminki w koszyczku”

Cel ogólny- poznanie wartości odżywczych warzyw

Cele operacyjne - zna wartości witaminowe wybranych warzyw

- potrafi przeliczać w zakresie liczby 2 lub 3

- potrafi naśladować czynności gospodarcze

- przyporządkowuje sylwety zwierząt i warzyw

- potrafi określić smak - słodki, kwaśny

Liczba dzieci - 18 Metody - podająca, odkrywająca, badawcza, aktywizująca

Formy pracy- zbiorowa, indywidualna

Środki dydaktyczne- kosz z warzywami, sylwety zwierząt i warzyw, taśma z nagraniami piosenek

Przebieg zajęcia

1. Opowiadanie nauczycielki w oparciu o fragmenty wiersza J.Brzechwy „Na straganie”.

Dzieci siedzą na dywanie. Na stoliku leżą przygotowane sylwety warzyw- marchewka, kapusta, pomidor, buraki. Przy pomocy sylwet warzyw, nauczycielka opowiada własnymi słowami fragmenty wiersza.

2. Pokaz warzyw występujących w opowiadaniu.

Rozmowa- jakie warzywa wystąpiły, dzieci odszukują je wśród naturalnych okazów, nazywają i określają wygląd np. marchewka długa, kapusta okrągła.

- co jest podobne do kapusty?- Pomidor, buraki bo sa okrągłe

- co jest większe kapusta czy pomidor?- kapusta.

3. Rozmowa na temat wartości odżywczych wybranych warzyw

- do czego potrzebne sa nam warzywa, co z nich robimy?

- zupę, surówki

- dlaczego musimy jeść surówki?

Bo sa zdrowe, tam jest dużo witamin

- kto lubi jeść warzywa, czy tylko dzieci?

Nie, zwierzątka, zajączek.

4. Zabawa naśladowcza- tarcie marchewki, siekanie kapusty, krojenie pomidorów przy podkładzie muzycznym piosenki -Wielki rwetes

Dzieci podzielone na trzy grupy, każda otrzymuje emblemat warzywa:

I marchewki

II kapusta

III pomidor

Tańczą - swobodne poruszanie się w rytmie muzyki: „Wielki rwetes”, na zmianę melodii (Urodziny marchewki) dzieci, które maja emblematy danego warzywa, naśladują tarcie marchewki. Piosenka „Wielki rwetes”- siekają kapustę, krojenie pomidorów. Do Sali wchodzi zajączek- dzieci bawią się razem z nim.

5. Przyporządkowanie sylwet warzyw do sylwet zwierząt

Siadają na dywanie zajączek w środku, w koszyku leżą warzywa. Dzieci wybierają te warzywa, które lubi jeść zajączek. Zajączek potwierdza ich wybór

6. Przeliczanie warzyw w zakresie liczby 2 lub 3

Dzieci siadają do stolików. Na kartonie narysowany jest zajączek, obok leżą różne warzywa.

Dzieci wybierają i naklejają te, które lubi jeść zajączek.

Przeliczają liczbę marchewek lub kapustek zakresie l, 2 lub 3

7. Degustacja warzyw z określaniem smaku.

Po umyciu rak degustują warzywa, określają smak, pomidor kwaśny.

Scenariusz zabawy aktywizującej dzieci 3 - letnich

Temat: Co lubią zwierzątka

Cel ogólny: utrwalenie wiadomości nabytych w wcześniejszych doświadczeniach

Cel operacyjne- potrafi dopasować ruch do określonej sylwety zwierząt

Liczba dzieci - 18

Metody - odkrywania, aktywizowania, pożądanych zachowań

Forma pracy - w grupach

Środki dydaktyczne-świeże warzywa, sylwety, emblematy, kaseta z nagraniami

Przebieg zabawy:

1. Czynności przygotowawcze- przygotowanie materiałów do zabawy - sylwety zwierząt świeże warzywa, kasety z nagraniami ,emblematy

przedstawiające zwierzęta,

2. Czynności zasadnicze- podział dzieci na zajączki, niedźwiadki, wiewiórki, jeże- rozdanie emblematów. Na sygnał muzyczny i pokazaną sylwetę

dzieci reagują ruchem, np. muzyka skoczna - wesoło kicają zajączki. Wśród rozsypanych warzyw wyszukują te, które jedzą zwierzątka

z danej grupy.

3. Czynności finalizujące - za poprawnie wykonane zadania dzieci otrzymują uśmiechnięte słoneczka

4. Zakończenie - porządkowanie sali.

Opracowanie:

Dziubińska M.

Steczyńska M.


