T 8 (3)


ZATWIERDZAM

ZEZWALAM NA UŻYCIE

.......................................

(stopień, imię, nazwisko)

.......................................

(data)

PLAN KONSPEKT

Do przeprowadzenia zajęć przedmiotu REGULAMINY

TEMAT: 5/1 Musztra indywidualna bez broni

CEL: W wyniku realizacji zajęć szkolony powinien umieć:

METODA (FORMA): Praktyczna

CZAS:

MIEJSCE: Plac musztry

ZAGADNIENIA:

  1. Występowanie i wstępowanie do ugrupowania rozwiniętego

  2. Podchodzenie do przełożonego

  3. Zdejmowanie nakrycia głowy

  4. Marsz krokiem zwykłym i defiladowym

LITERATURA:

ŚRODKI DYDAKTYCZNE:

ZAGADNIENIA NA SAMOKSZTAŁCENIE: Doskonalić wstępowanie i występowanie z szyku oraz podchodzenie do przełożonego, w codziennej żołnierskiej służbie.

TREŚĆ ZAGADNIENIA

CZAS

WSKAZÓWKI

Organizacyjno-metodyczne

CZĘŚĆ WSTĘPNA

-przyjęcie meldunku

-sprawdzenie wyglądu zewnętrznego

-podanie tematu i celu zajęć

-pytania kontrolne

-zapoznanie z przebiegiem i organizacją zajęć

ROZPOCZĘCIE

ZAJĘĆ

-przyjmuje meldunek o pomocnika d-cy plut.

-sprawdzam wygląd zewnętrzny żołnierzy, niedociągnięcia nakazuję usunąć

-podaję temat, oraz cel zajęć

-zadaję pytania kontrolne z poprzednich zajęć

-zapoznaję z przebiegiem i organizacją zajęć

-rozprowadzam drużyny do

wyznaczonych miejsc ćwiczeń

podając komendy: „Pluton na moją komendę-ROZEJŚĆ SIĘ”, „Dowódcy drużyn do wyznaczonych miejsc ćwiczeń-ODMASZEROWAĆ”.

Po czym podaję: „Wykonać zbiórki w drużynach”

CZĘŚĆ ZASADNICZA

1. Występowanie i wstępowanie do ugrupowania rozwiniętego

57. Żołnierz wywołany z pierwszego szeregu, np.: „Szeregowy Wierzbicki”, przyjmuje postawę zasadniczą i odpowiada głośno „Jestem”. Na komendę „WYSTĄP” występuje trzy kroki na wprost i staje w postawie zasadniczej.

Na jego miejsce wstępuje natychmiast stojący za nim żołnierz z drugiego szeregu (stawiając dwa kroki).

1) Żołnierz wskazany bez podania nazwiska wymienia swój stopień wojskowy i nazwisko.

2) Żołnierz wywołany z drugiego szeregu (również skrzydłowy) występuje pięć kroków, dwa kroki - krokiem zwykłym, trzy następne zaś - krokiem defiladowym w następujący sposób: robi wykrok lewą nogą, lewą ręką dotyka lewego ramienia swojego poprzednika, po czym cofa lewą nogę do prawej. Na ten znak żołnierz pierwszego szeregu robi prawą nogą krok w prawo w skos do przodu. Po przejściu wywołanego wraca na swoje miejsce, dając lewą nogą krok w lewo w skos do tyłu. Postępuje podobnie, gdy wywoływany wraca na swoje miejsce. Uważa przy tym, aby krok w prawo w skos zrobić równocześnie z wykonaniem zwrotu w tył przez powracającego żołnierza.

3) Na komendę „WSTĄP” wywoływany robi w tył zwrot, wraca na swoje miejsce w taki sam sposób, jak podczas występowania i przyjmuje taką postawę, jak pododdział. Natomiast żołnierz, który zajmował jego miejsce, wraca do drugiego szeregu, robiąc dwa kroki do tyłu (bez zwrotu i wymachu rąk).

4) Komendy „WYSTĄP” i „WSTĄP” podaje się również grupie żołnierzy.

Jeżeli komenda „WYSTĄP” dotyczy kilku żołnierzy stojących w pierwszym szeregu, występują oni jednocześnie. Stojący obok siebie w drugim szeregu występują kolejno, zaczynając od prawego; natomiast żołnierze, którzy nie stoją w tym szeregu obok siebie - jednocześnie.

Na komendę „WSTĄP” wywołani żołnierze robią w tył zwrot i wracają na swoje miejsce jednocześnie lub w kolejności występowania z szyku.

5) W wypadku ustawienia pododdziału w wąskim miejscu (korytarz itp.) wywoływany żołnierz (grupa) występuje krok przed szyk.

58. 1) Żołnierz wywołany z trzeciego szeregu lub z kolumny w miejscu, na komendę „WYSTĄP” przechodzi za plecami żołnierzy swojego szeregu na prawą stronę kolumny lub na stronę wskazaną przez dowódcę. Następnie - maszerując wzdłuż skrzydła trójszeregu lub wzdłuż kolumny - występuje trzy kroki przed front szyku. Żołnierz wywołany z czoła kolumny również występuje trzy kroki przed front szyku, a na jego miejsce wstępuje żołnierz kryjący go. Natomiast żołnierz wywołany z drugiego szeregu kolumny występuje w sposób podany dla dwuszeregu.

Na komendę „WSTĄP” żołnierz postępuje w sposób opisany w pkt. 57 ust. 3.

A. Występowanie i wstępowanie do ugrupowania marszowego

58. 2) Żołnierz wywołany z kolumny w marszu przechodzi za plecami żołnierzy swojego szeregu na prawą stronę kolumny i maszeruje na wysokości swojego szeregu w odstępie jednego kroku od prawoskrzydłowego.

Wywołany w marszu do przełożonego podchodzi do niego z lewej strony. Jeżeli przełożony nie zatrzyma się, maszeruje obok niego (na tej samej wysokości) i po oddaniu honorów melduje siew marszu.

Na komendę „WSTĄP” oddaje honory, zatrzymuje się i po zwrocie w miejscu w odpowiednim kierunku wraca na swoje miejsce w szyku.

2. Podchodzenie do przełożonego

56. Żołnierz, przed którym przechodzi przełożony (starszy), oraz jego sąsiedzi (jeden z prawej i jeden z lewej strony) przyjmują postawę zasadniczą. Powracają do postawy swobodnej, gdy przełożony minie prawego (lewego) sąsiada.

59. Na komendę „DO MNIE” lub np.: „Do kapitana Mrozowskiego” żołnierz nie znajdujący się w szyku idzie krokiem zwykłym najkrótszą drogą do wzywającego, zatrzymuje się trzy kroki przed nim w postawie zasadniczej, oddaje honory i melduje się np.: „Panie kapitanie, melduję się na rozkaz”

Żołnierz z szyku w miejscu opuszcza go jak przy występowaniu. Dalsze czynności wykonuje jak żołnierz wywołany spoza szyku.

Na komendę „WSTĄP” oddaje honory, robi zwrot w miejscu we właściwym kierunku i krokiem zwykłym wraca najkrótszą drogą na swoje miejsce.

60. Żołnierz z bronią wywołany z szyku nie zmienia jej położenia bez rozkazu dowódcy. W wypadku zmiany położenia broni - na rozkaz dowódcy - po powrocie na miejsce przenosi je w takie położenie, w jakim trzyma ją pododdział. Żołnierz, który chce wystąpić z szyku, np. aby zabrać głos w czasie uroczystości itp. postępuje tak samo jak wywołany.

3.Zdejmowanie nakrycia głowy

4. Marsz krokiem zwykłym i defiladowym

Następnie podaję: Dowódcy drużyn przystąpić do realizacji pierwszego zagadnienia”

Podchodzę do dowódcy drużyny i kontroluję sposób nauczania przez niego występowania i wstępowania.

Obserwuję jak szkoleni zapamiętują przedstawione elementy, jeżeli popełniają błędy a instruktor nie reaguje wzywam go do siebie i pouczam aby uważniej przypatrywał się szkolonym.

Po zakończeniu pierwszego zagadnienia nakazuję dowódcom drużyn: Uwaga instruktorzy kończyć zagadnienie.

Podaję: „Dowódcy drużyn przystąpić do realizacji drugiego zagadnienia”

Zwracam uwagę na prawidłowe szkolenie przez dowódców drużyn.

Obserwuję czy szkoleni prawidłowo wykonują zadane czynności i czy instruktorzy reagują prawidłowo jeżeli szkoleni źle wykonują wstępowanie lub występowanie do ugrupowania marszowego.

Jeżeli zachodzi potrzeba osobiście przedstawiam prawidłowe wykonanie określonej czynności.

Podaję komendę do zakańczania drugiego zagadnienia.

Podaję: „Dowódcy drużyn przystąpić do realizacji trzeciego zagadnienia”

Przy tym zagadnieniu zwracam szczególnie uwagę na prawidłowe pokazywanie przez instruktorów czynności podchodzenia do przełożonego będącego w marszu

Jeżeli błędnie pokazują natychmiast reaguję i nakazuję poprawny ponowny pokaz. W czasie ćwiczenia praktycznego przez szkolonych przechodzę od grupy do grupy i obserwuję wykonywane czynności, doraźnie udzielam wskazówek.

Podaję komendę do zakończenia zagadnienia i zajęć.

CZĘŚĆ KOŃCOWA

Podsumowanie zajęć

-odpowiedzi na pytania szkolonych

-postawienie zadań na samokształcenie

-podanie tematu następnych zajęć

OMÓWIENIE I PODSUMOWANIE ZAJĘĆ

Przejmuję dowodzenie podając: „Pluton na moją komendę w dwuszeregu zbiórka” a po wyjściu przed front szyku „SPOCZNIJ” po czym

Dokonuję podsumowania zajęć. Odpowiadam na pytania szkolonych. Stawiam zadania na samokształcenie. Podaję temat następnych zajęć.

OPRACOWAŁ


