Konspekt lekcji bibliotecznej w klasie IV


Konspekt lekcji bibliotecznej w klasie IV

Temat lekcji: Dzieje książki

Cel ogólny : Zapoznanie uczniów z historią książki.

Cele operacyjne: Uczeń zna pojęcia: pismo obrazkowe, papirus, pergamin, zwój papirusowy,

tabliczka gliniana, kodeks, druk, a także różne materiały i narzędzia pisarskie.

Uczeń umie: zaznaczyć na taśmie czasu najważniejsze wydarzenia z dziejów książki, wymienić

i opisać różne etapy rozwoju książki, czytać ze zrozumieniem.

Metody: podział na grupy, ćwiczenia praktyczne w wyszukiwaniu informacji, prezentacja,

taśma czasu, informacja zwrotna.

Pomoce: wizytówki, tablice prezentujące kolejne etapy rozwoju książki, wystawka eksponatów i wydawnictw nt. historii książki, plansze z linią czasu, tekst do uzupełnienia dla uczniów, plansze z podziałem funkcji w grupie, wydruki z Internetu.

Tok zajęć

Szatnia:

Uczniowie losują wizytówki z pojęciami dotyczącymi tematu ( np. zwój, papirus, druk itp.), wchodzą do czytelni i tam, na ustawionych chronologicznie tablicach dotyczących historii pisma i książki, szukają pojęcia ze swojej wizytówki. Zostają przy tablicy, na której znaleźli to pojęcie. W ten sposób utworzą się 4 grupy do pracy na lekcji. Nauczyciel sprawdza, czy uczniowie zajęli prawidłowe miejsca.

Grupa I - PRAKSIĄZKA( człowiek-książka, rysunki naskalne, kipu, karby, wampum )

Grupa 2 - KS. RĘKOPIŚMIENNA - tab. l (tabliczki gliniane, tabliczki drewniane, papirus, stożek gliniany, zwój papirusowy )

Grupa 3 - KS. RĘKOPIŚMIENNA - tab. 2 (pergamin, kodeks, rękopis, inicjał, miniatura )

Grupa 4 - KS. DRUKOWANA ( papier, Gutenberg, druk, czcionka, biblia Gutenberga ).

Podanie tematu

Prowadzący zapoznaje uczniów z celami i tematem lekcji i wyjaśnia na czym będzie polegała

praca w grupach. O przydzielonych funkcjach decyduje kolor wizytówki:

Kolor żółty - lider ( czuwa nad sprawnością i całością wykonywanej pracy)

Kolor zielony - sekretarz ( zapisuje wybrane przez wszystkich informacje ).

Kolor czerwony - asystent ( wybiera i przynosi odpowiednie eksponaty z wystawki).

Kolor niebieski - prezenter ( przedstawia wyniki pracy całej grupy ).

Praca w grupach:

Każda grupa wyszukuje informacje korzystając z tablic, encyklopedii, wydruków z Internetu, wystawki. Uczniowie po odnalezieniu odpowiednich informacji, uzupełniają tekst, nauczyciel czuwa nad poprawnością wykonywanej pracy.

Prezentacja

Przedstawienie wyników pracy. Prezenterzy odczytuj ą tekst uzupełniony o brakujące informacje, pokazują odpowiednie eksponaty. Nauczyciel uzupełnia wypowiedzi uczniów o różne ciekawostki i informacje związane z opracowanym tekstem.

Li nią czasu

Zaznaczenie na linii czasu kilku ważnych etapów rozwoju piśmiennictwa:

Malowidła naskalne - 20.000 lat przed n.e.

Tabliczki gliniane - 4.000 lat p.n.e.

Stożek gliniany- 3.000 lat p.n.e.

Papirus - 3,000 lat p.n.e.

Pergamin - II wiek p.n.e.

Papier - II wiek n. e.

Wynalazek druku - XV wiek n.e.

Ewaluacja

Ewaluację stanowią, prawidłowo wypełnione przez uczniów, karty pracy.

Grupa I______PRĄ KSIĄŻKA

Pierwsza książka rozpadła się w proch wiele tysięcy lat temu. Niczym nie przypominała naszych książek. Miała ręce i nogi, nie leżała nigdy na półce, umiała mówić, a nawet śpiewać. Była to żywa książka, ..................-....-książka.

W owych czasach, gdy ludzie nie umieli jeszcze czytać, ani pisać, gdy nie znali liter ani papieru, atramentu ani długopisu, to stare podania, prawa i wierzenia przechowywano w ludzkiej pamięci. Ludzie umierali, ale podania, przekazywane z ust do ust, pozostawały.

Z czasem ludzie zaczęli poszukiwać sposobu, aby móc przechowywać informacje i przesyłać wiadomości. Z początku rysowali zamiast pisać. Ludzie pierwotni pokrywali tymi rysunkami ściany jaskiń, w których mieszkali. Są to tak zwane

W jaskiniach Francji i Hiszpanii znaleziono mnóstwo takich rysunków, które powstały ............lat przed naszą erą. Mówią one o życiu ludzi pierwotnych.

W czasach, gdy ludzie nie umieli jeszcze pisać mieszkańcy Peru w .Ameryce Południowej wymyślili pismo.......................................zwane ........................

Inne szczepy indiańskie, np. Irokezi z Ameryki Północnej, stosowali pismo....................... wykorzystując muszle, koraliki, które nawlekali na sznurki,

rzemienie. Taki kolorowy pas do czytania nazywał się .....;....,...............;.,

Nasi przodkowie Słowianie stosowali tak zwane ........................... czyli

nacięcia na kiju, które służyły im między innymi do liczenia.

Grupa III KSIĄŻKA RĘKOPIŚMIENNA Tablica II

Jeszcze w czasach, gdy papirus był w powszechnym użyciu, zaczęto produkować nowy materiał piśmienniczy. Produkowano go z odpowiednio przygotowanej (wyprawionej i oczyszczonej) skóry owczej, jagnięcej lub koźlęcej. Po raz pierwszy użyto tego materiału w........................przednasząerąw

Pergamonie, dlatego nazwano go..............................

Początkowo z pergaminu robiono zwoje, ale ponieważ dawał się łatwo krajać,

zaczęto ciąć go na kawałki, które zszywano.

W ten sposób w ......................wieku naszej ery powstała wreszcie pierwsza

prawdziwa książka - w formie .............................

Na pergaminie pisano trzcinowym lub ptasim piórem. Przepisywaniem ksiąg zajmowali się klasztorni mnisi, zwani..............................

Ich praca była bardzo mozolna, na przepisanie tomu o 500 stronach potrzeba było roku czasu.

Księgi te były za to bardzo bogato zdobione. Każda strona rozpoczynała się wielką bogato zdobioną literą, tak zwanym........................

W tekście zamieszczano maleńkie, kolorowe ilustracje, zwane.......................................

Posiadały oprawę wykonaną z drewna, obciągniętego skórą, często zdobioną drogimi kamieniami.

Takie książki były bardzo drogie, posiadali je tylko mnisi, królowie i bardzo bogaci ludzie. Powstawały pierwsze biblioteki, ale były one dostępne tylko dla możnych tego świata. W bibliotekach książki przymocowywane były do stołów

łańcuchami, żeby nikt nie mógł ich ukraść.

Grupa II KSIĄŻKA RĘKOPIŚMIENNA Tablica l

Po rysunkach i malowidłach naskalnych przyszła kolej na rysunki wykute na kamiennych płytach.

Kamienne książki były jednak ciężkie, bardzo trudne było także rycie znaków w kamieniu.

Trwały więc nieustanne poszukiwania wygodniejszego, lecz równie trwałego sposobu zapisywania i przechowywania informacji.

Posłużono się w tym celu gliną. W starożytnej Babilonii sporządzano z gliny............................a także gliniane.................................................................

t

na których pisarz kreślił znaki-kliny zaostrzoną pałeczką. Pismo nazywało się klinowe. Pierwsze tabliczki gliniane powstały......................lat przed naszą erą, a

stożki ...«..•*:*...................lat przed naszą erą."

Z czasem zaczęto poszukiwać czegoś praktyczniejszego i taniego. I Rzymianie wymyślili drewniane.......................:.,...........................................................

Robiono je z deseczek z drewnianą ramką, wypełnionych woskiem. Do pisania na tabliczkach służyła stalowa pałeczka.

Ludzie wykorzystywali różne materiały piśmiennicze, w zależności od tego

jakie zamieszkiwali tereny na Ziemi.

Na przykład w Egipcie, nad Nilem rośnie roślina, zwana .-t.-..........................

która okazała się bardzo dobrym materiałem do pisania. Z rośliny tej sporządzano arkusze, które sklejano w długie wstęgi zakończone drewnianymi pałeczkami. Były to tak zwane ...................................papirusowe. Pismo

zastosowane przez Egipcjan zwane hieroglifami to szereg znaków trudnych dla nas do rozczytania. Na papirusie pisano atramentem sporządzanym z sadzy, wody i gumy arabskiej, za pomocą trzcinowego pióra. Było to ..................lat

przed nasza erą.

Grupa IV KSIĄŻKA DRUKOWANA

Tak jak pergamin odniósł zwycięstwo nad papirusem, podobnie sam został zwyciężony przez dobrze nam znany papier.

Papier wynaleźli....................................w ..................... roku naszej ery.

Do jego produkcji na początku używano włókien bambusowych, niektórych gatunków traw i szmat. Na gotowych arkuszach papieru pisano atramentem za pomocą ptasiego pióra, a dopiero później stalówki.

Papier używany jest jako materiał pisarski do czasów obecnych, chociaż bardzo zmieniła się technika jego produkcji, a i sam papier wygląda teraz zupełnie inaczej, niż 2000 lat temu.

Wielkim przewrotem w dziejach książki był wynalazek................. dokonany

przez Niemca z Moguncji, który nazywał się.......................................................

Około 1450 roku, a więc w połowie ............... wieku wpadł on na pomysł,,aby .

składać tekst z ruchomych, pojedynczych liter, które nazwał...........................

Czcionki odlewano z ołowiu, układano je w ramkach wielkości strony, a

następnie odbijano w dowolnej liczbie.

Drukowanie odbywało się za pomocą prasy drukarskiej, wymyślonej również

przez Gutenberga.

Za pierwszą książkę drukowaną uznaje się......................... wydrukowaną przez

Gutenberga.

Wynalazek druku obniżył koszt książki i spowodował, że stała się ona dostępna dla wszystkich ludzi, bez względu na ich pochodzenie i stan maj ątkowy.


