SCENARIUSZ ZAJEĆ
dn. 29.04.2013
Temat: Na majowej łące.
Cele:
Dziecko:
- rozpoznaje i nazywa drobne zwierzęta oraz porównuje je;
- wskazuje prawidłowo zwierzęta na rysunku i nazywa je;
- potrafi naśladować odgłosy oraz ruch owadów mu znanych;
- potrafi zaśpiewać piosenki oraz skupić swoją uwagę;
- potrafi poruszać się w określonym przez prowadzącego rytmie i tempie;
- ma poczucie wyjątkowości, bez rywalizacji.
Metody pracy: ćwiczeń, odtwarzania, słowna, przykładu, obserwacji i pokazu przedmiotów, wg. C. Orffa.
Formy pracy: praca zbiorowa.
Pomoce: książka z ilustracjami przyrody, sylwety zwierząt łąkowych oraz roślin, tekst wiersza, płyta z muzyką, książka z bajką.
Przebieg zajęć:
Dzieci siadają w półokręgach (tak by wszystkie widziały prowadzącą). Powoli oglądają ilustracje w książce, która przedstawia przyrodę (łąkę oraz jej mieszkańców).
Po obejrzeniu wszystkich ilustracji prowadząca zapoznaje dzieci z nazwami drobnych zwierząt żyjących na łące lub prosi dzieci o ich podanie. Następnie dzieci próbują zestawić zwierzęta i porównać opisując ich wygląd.
Dzieci słuchają wiersza „Wiosenna Łąka”.
WIOSENNA ŁĄKA |
---|
Zbigniew Baryła Wiosenna łąka w promieniach słońca Rosną na łące białe stokrotki, Żółte kaczeńce na łące kwitną, Słoneczko grzeje, stopniały śniegi, |
---|
Następnie podają nazwy występujących w wierszu zwierząt i roślin oraz wskazują je na rysunkach ( tablica ze zwierzętami w sali).
Dzieci stają w rozsypce, prowadząca włącza odtwarzacz z muzyką Nikoaja Rimsky-Korsakowa „Lot Trzmiela”, dzieci naśladując ruchy lub odgłosy owadów ( ważki, muchy, pająki, osa, świerszcz).
Dzieci uczą się piosenki „Nad brzegiem rzeki”.
1. Nad brzegiem rzeki żabki siedziały
i coś do ucha sobie szeptały.
Kum, kum, kum, kum, kum, kum, kum, kum, kum,
kum, kum, kum, kum, kum, kum, kum, kum (2x)
Zabawy ruchowe przy muzyce-„ Stonoga”, „Lambada”, „Och Zuzanno”.
„Świniopas”- bajka do snu.