Po co uczymy się historii dla I TI

Konspekt dla I „TI”

Temat: Po co uczymy się historii (temat realizowany w klasie I „TI” i I „TO”)

Cel ogólny: Zapoznanie uczniów z źródłami historycznymi i czasem w historii

Cele:

I. Wiadomości

A. Zapamiętanie wiadomości

Uczeń pamięta:

Pojęcia: era, tysiąclecie, wiek, półwiecze, stulecie, chronologia, oś czasu

Skróty: p.n.e., n.e.

sposób zapisania określonego wieku za pomocą cyfr rzymskich

różne (umowne) zasady podziału czasu

sposób określania wieku podanego wydarzenia

B. Rozumienie wiadomości

Uczeń rozumie:

Pojęcia: era, tysiąclecie, wiek, półwiecze, stulecie, chronologia, oś czasu

jak zapisujemy i dzielimy czas

II. Umiejętności

C. Stosowanie wiadomości w sytuacjach typowych

Uczeń potrafi:

narysować oś czasu

lokalizować wieki na osi czasu

obliczyć upływ czasu pomiędzy datami.

D Stosowanie wiadomości w sytuacjach problemowych

Uczeń potrafi:

Określić znaczenie kalendarza dla współczesnego człowieka

Pokazać jakich zmian dokonał on w życiu człowieka

III. Postawy i Przekonania

E. Stosunek do przeszłości i teraźniejszości

Przekonać o aktywnym uczestniczeniu w lekcji

Przekonać do koleżeństwa i współpracy

F. Potrzeby i aspiracje

Zainteresowanie ucznia tematem lekcji a w konsekwencji samą historią.

Aktywizowanie uczniów podczas omawiania tematu.

Przekonanie uczniów do zgłębiania wiedzy historycznej na omawiany temat.

Metody Pracy: dyskusja, rozmowa nauczająca, wykład

Środki dydaktyczne: , Teksty źródłowe-„ Na tabliczce, papirusie i pergaminie” pod redakcją Anny Paner, podręcznik M. Węcowski, J. Czubaty.

Tok lekcji:

Czynności nauczyciela Czynności ucznia

I. Czynności organizacyjno – porządkowe:

sprawdzenie listy obecności

I. Przygotowanie podręczników, zeszytów przedmiotowych

II. Rekapitulacja wtórna: zadanie uczniom pytań, sprawdzających ich wiedzę z poprzedniego tematu lekcyjnego:

1.Co to jest wiedza ?

2. Do czego służy wiedza współczesnemu człowiekowi ?

II. Uczniowie odpowiadają na pytania:

Odp. Wiedza jest zbiór wiadomości którymi dysponuje człowiek w danej chwili

Odp. Do skutecznego działania, umiejętnego wypowiadania się, komunikacji ze światem, selekcji potrzebnych informacji z Internetu i mediów, wykonywania zawodu.

III. Wprowadzenie do tematu Po co uczymy się historii

Omówienie czasu w historii

Zadanie pytań uczniom

Podanie roku i uczniowie określają wiek np.

785 r., 1301, 1410, 1614

Zadanie pytań uczniom z skąd czerpiemy wiedzę historyczną

Tworzenie grafu na tablicy

Źródło historyczne

pisane niepisane(materialne)

- aktowe - narracyjne źródła ikonograficzne

- epistolarne

- historiograficzne źródła statystyczne

- hagiograficzne

źródła kartograficzne

Analiza przykładowych źródeł list papieża Grzegorza II do cesarza bizantyjskiego Leona III

Wspólne porównywanie dokumentów pisanych poprzez krytykę zewnętrzną i wewnętrzną

Analiza 95 tez Marcina Lutra

Podanie notatki:

Krytyka źródeł polega na stwierdzeniu autentyczności i właściwego sensu śladów pewnej działalności ludzkiej, po czym – objaśnieniu ich w świetle poznanych przyczyn i warunków działalności ludzkiej. Dzięki niej dochodzi się do poznania i przebiegu minionej działalności ludzkiej i jej wytworów. Narzędziami w stwierdzaniu autentyczności śladów i celem ustalenia właściwego ich znaczenia jest szereg metod pomocniczych historii.

krytykę zewnętrzna, która polega na określeniu czasu, miejsca powstania danego źródła historycznego oraz jego autora;

krytykę wewnętrzna, która polega na analizie treści źródła historycznego oraz na zbadaniu wiarygodności autora.

III. Uczniowie zapisują temat lekcji

Uczniowie słuchają

Uczniowie podchodzą kolejno do tablicy i określają wiek

Odp. VIII wiek, XIV wiek, XV, XVII

Uczniowie podają swoje propozycję

Uczniowie przerysowują graf do zeszytu

Uczniowie podają przykłady źródeł materialnych i określają jakich informacji one nam dostarczają

Uczniowie słuchają

Uczniowie porównują dokumenty pisane

Uczniowie analizują źródła

Uczniowie zapisują notatkę do zeszytu

IV. Rekapitulacja pierwotna:

Rozdanie tekstu Święci i błogosławieni we Wrocławiu.

Określ wiek następujących dat 1550, 1457, 1772, 1876, 1968, 1346.

IV. Uczniowie odpowiadają na pytania

Uczniowie analizują tekst

V. Podanie pracy domowej:

Podaj daty początku i końca epok historycznych : Starożytności, Średniowiecza, Nowożytności, Czasów współczesnych

Odpowiedz na pytanie po co uczysz się historii?

V. Uczniowie zapisują prace domową do zeszytu
