Scenariusz zaj臋膰 z韚kacji matematycznej

Scenariusz zaj臋膰 z edukacji matematycznej

Data: 01.12.2010r.

Klasa: I A

Prowadz膮cy: Angelika Czarnecka, Justyna Mi艣kiewicz, Patrycja Pietrzak, Karina S艂owikowska

Temat: Wprowadzenie formu艂y matematycznej na dodawanie.

Cele operacyjne:

Metody pracy: (wg W. Okonia)

Formy pracy:

艢rodki dydaktyczne:

Przebieg zaj臋膰:

Zadania Aktywno艣膰 nauczyciela Aktywno艣膰 uczni贸w
Moment mobilizuj膮cy. Przygotowanie si臋 dzieci do zaj臋膰. Nauczyciel prosi dzieci o przygotowanie si臋 do zaj臋膰, wyj臋cie podr臋cznik贸w. Uczniowie przygotowuj膮 si臋 do zaj臋膰.
Sprawdzenie pracy domowej. Nauczyciel sprawdza prac臋 domow膮 w zeszycie przedmiotowym. Uczniowie pokazuj膮 nauczycielowi prac臋 domow膮.

Wprowadzenie do tematu lekcji przez zadanie tekstowe:

Ania mia艂a w koszyku 4 艣liwki. Mama do艂o偶y艂a do kosza jeszcze 2 艣liwki. Ile 艣liwek w koszyku ma teraz Ania?

Nauczyciel odczytuje dzieciom ca艂膮 tre艣膰 zadania. Nast臋pnie czytaj膮c zadanie fragmentami obrazuje uczniom jego tre艣膰 na tablicy za pomoc膮 sylwet 艣liwek. Ania mia艂a w koszyku 4 艣liwki.(przypi臋cie na tablicy 4 sylwet 艣liwek)

Mama do艂o偶y艂a jeszcze do kosza 2 艣liwki.(dosuni臋cie jeszcze dw贸ch sylwet 艣liwek na tablicy do pozosta艂ych)

Ile 艣liwek w koszyku ma teraz Ania? (po艂膮czenie dw贸ch zbior贸w)

Uczniowie s艂uchaj膮 tre艣ci zadania, kt贸re odczytuje im nauczyciel za pomoc膮. Dzieci za pomoc膮 patyczk贸w obrazuj膮 tre艣膰 zadania na swoich 艂awkach.
Zilustrowanie tre艣ci zadania za pomoc膮 schematu graficznego. Nauczyciel rysuje na tablicy koszyk. Nast臋pnie rysuje w nim 4 艣liwki i otacza je p臋tl膮. Kolejno dorysowuje z boku 2 艣liwki, otaczaj膮c je r贸wnie偶 p臋tl膮. Nauczyciel zapisuje liczb臋 艣liwek w obydwu zbiorach, kt贸re podaj膮 mu dzieci. Nast臋pnie ca艂o艣膰 艂膮czy 1 p臋tl膮 i pyta si臋 dzieci: ile jest wszystkich 艣liwek. Po uzyskaniu odpowiedzi wynik zapisuje nad ca艂o艣ciow膮 p臋tl膮. Uczniowi przerysowuj膮 do zeszyt贸w przedmiotowych z tablicy lustracje do zadania. Odpowiadaj膮 na pytania zadane przez nauczyciela.
Ujmowanie w s艂owa wykonanych czynno艣ci.

Nauczyciel pyta si臋 dzieci: Ile 艣liwek w koszyku mia艂a Ania?

Ile 艣liwek do艂o偶y艂a mama?

Ile 艣liwek obecnie ma Ania w koszyku?

Dzieci odpowiadaj膮 na pytania.

Przedstawienie drugiego zadania tekstowego.

Na parkingu sta艂y 3 samochody. Po pewnym czasie dojecha艂y jeszcze 4 rowery. Ile pojazd贸w jest teraz na parkingu?

Nauczyciel przedstawia zadanie na tablicy za pomoc膮 schematu graficznego. Rysuje 3 samochody , otacza je p臋tl膮. Nast臋pnie rysuje 4 rowery, r贸wnie偶 otacza je p臋tl膮. Pyta dzieci ile pojazd贸w jest w poszczeg贸lnych p臋tlach. Po uzyskaniu odpowiedzi otacza p臋tl膮 obydwa zbiory i pyta si臋 dzieci : Ile jest wszystkich pojazd贸w? Uczniowie ilustruj膮 na 艂awce za pomoc膮 patyczk贸w tre艣膰 zadania. Odpowiadaj膮 na pytania nauczyciela.

Uj臋cie czynno艣ci w s艂owa.

Zapisanie na tablicy liczby przedstawiaj膮cej samochody, obok liczb臋 pokazuj膮c膮 rowery i liczb臋 przedstawiaj膮c膮 sum臋 pojazd贸w oraz odpowiadaj膮ce im s艂owa.

By艂y dojecha艂y s膮

3 4 7

Nauczyciel zapisuje na tablicy za pomoc膮 pojedynczych wyraz贸w i liczb tre艣膰 zadania. Uczniowie 艣ledz膮 zapis nauczyciela na tablicy.
Zapis czynno艣ci za pomoc膮 symboli matematycznych w postaci formu艂y: trzy 鈥瀌oda膰鈥 cztery 鈥瀝贸wna si臋鈥 siedem. Nauczyciel zapisuje na tablicy za pomoc膮 wyraz贸w dzia艂anie, a nast臋pnie za pomoc膮 symboli matematycznych. (3+4=7) Uczniowie zapisuj膮 dzia艂anie za pomoc膮 wyraz贸w i symboli w zeszytach przedmiotowych.
