Scenariusz zajęć otwartych, Język polski i szkoła podstawowa


Scenariusz zajęć otwartych

na Zespole Kształceniowym Nauczania Zintegrowanego

autorstwa Agnieszki Szkurłat.- wychowawcy kl. III „a”.

 

Temat: Obowiązki członka rodziny.

 

I. Cele zajęć:

1. Poznanie roli rodziny w życiu człowieka,

2. Uświadomienie dzieciom problemów związanych z życiem rodziny,

3. Zwrócenie uwagi na własną sytuację w rodzinie,

4. Wykształcenie przekonania, że wymagania rodziców wynikają z miłości i troski o dzieci,

5. Uczenie wdzięczności,

6. Potrzeba świadomego kształtowania swoich stosunków z poszczególnymi członkami rodziny.

 

II.Metody:

1. Dyskusja.

2. Pogadanka.

3. Praca w zespołach.

4. Anonimowa ankieta dla uczniów.

 

Realizacja

 

I. Nawiązanie.

1. Odpowiedź na pytanie: Co to jest rodzina i że założenie jej niesie nie tylko obowiązki ale i prawa.

2. Przedstawienie definicji rodziny: podstawowa grupa społeczna złożona z małżeństwa i dzieci oraz ogółu krewnych każdego małżonków.

Istotą rodziny są więzi społeczne:

a) małżeńska

b) rodzicielska.

Rodzina występuje we wszystkich społecznościach i epokach. (Encyklopedia)

 

II. Tok lekcji: - problemy do omówienia.

1.Omówienie składu rodziny - pogadanka- ( rodzice, rodzeństwo, dziadkowie).

2. Podział dzieci na dwie grupy.

3. Przydzielenie zadań dla poszczególnych grup:

- grupa I - zastanowienie się i wypisanie listy obowiązków rodziców,

- grupa II - zastanowić się i wypisać listę obowiązków dzieci.

4. Wspólne ułożenie listy obowiązków poszczególnych członków rodziny (dzieci z poszczególnych grup podają przykłady, które wypisywaliśmy na specjalnie przygotowanych do tego celu arkuszach szarego papieru).

5. Wspólne ułożenie listy praw dzieci z rozgraniczeniem rodzaju potrzeb:

- związane z potrzebami psychicznymi:

☺ do miłości,

☺ do opieki,

☺ do szacunku,

☺ do bezpieczeństwa,

☺ do zaufania,

☺ do życzliwości,

☺ do uznania.

- związane z potrzebami fizycznymi:

♥ do zaspakajania podstawowych potrzeb,

♥ do prawidłowego odżywiania,

♥ do dostatecznej ilości snu,

♥ do potrzebie ruchu na świeżym powietrzu,

♥ do zaspakajania głodu,

♥ do stworzenia prawidłowych warunków do nauki,

♥ do ubierania,

♥ do dostarczania zabawek, rozrywek.

 

6. Sformułowanie wniosku, że

prawa przysługujące dzieciom, są jednocześnie obowiązkami rodziców”.

7. Wskazanie, co może wpływać na prawidłowe relacje pomiędzy członkami rodziny, a co może przeszkadzać w realizowaniu obowiązków poszczególnych członków rodziny ( trudnych momentów).

8. Rozdanie dzieciom anonimowych ankiet.

9. Zabawa inscenizacyjno-ruchowa na tle piosenki „Pomogę mamusi”.

10. Wyznaczenie zadania domowego dla dzieci tj. narysowanie ilustracji zatytułowanej: „Pomagam w domu”.

 

III. Ocena zajęć otwartych w formie dyskusji.

 

IV. Analiza ankiety.

Ankietę pisało 22 dzieci. Z analizy przeprowadzonej ankiety wynikało, że:

►na ogół wszyscy czują się dobrze w rodzinie i są szczęśliwi ( 21 pozytywnych odpowiedzi na 22)

►wady rodziców, które najbardziej przeszkadzają dzieciom to:

- papierosy ( 8 wskazań)

- kłótliwość ( 7)

- nerwowość (4),

- częsta nieobecność rodziców (3),

- alkohol (2).

- spóźnianie się (1),

- nie ma wad ( 3),

- brak czasu (5),

- kłamstwo (1),

►moje wady, które przeszkadzają rodzicom:

- bałaganiarstwo (7),

- lenistwo (2),

- granie na komputerze (6),

- kłócenie się z rodzeństwem (9),

- nie wywiązywanie się z umów (3),

- oglądanie telewizji (4),

- kłamstwo(1),

- gubienie różnych rzeczy (3)

- zapominanie (4).

Rozdanie wyników ankiety zainteresowanym nauczycielom.


