Scenariusz obserwacji ranka21 10 2010

Scenariusz obserwacji ranka

DATA: 21.10.2010r.

PROWADZĄCY: mgr Barbara Banaś-Nowak

GRUPA: 3-4 lat „Kaczuszki”

TEMATYKA PRACY WYCHOWAWCZO-DYDAKTYCZNEJ W RANKU:

  1. PRACA Z CAŁĄ GRUPĄ: prezentacja grupy; zabawy udoskonalające spostrzegawczość wzrokową- rozwiązywanie zagadek obrazkowych o warzywach; zgadywanie, który obrazek z sylwetą warzywa został schowany; utrwalanie nazw warzyw; ćwiczenia poranne.

  2. PRACA INDYWIDUALNA: korygowanie niewłaściwych zachowań, pomoc dzieciom wykazującym trudności.

  3. PRACA W MAŁYCH ZESPOŁACH: „Warzywny karmik”- układanie puzzli warzyw.

CELE OGÓLNE:

- utrwalenie darów jesieni-rozróżnianie i nazywanie warzyw

- rozwijanie umiejętności współdziałaniu w grupie

-rozwijanie spostrzegawczości wzrokowej

CELE OPERACYJNE:

- dziecko potrafi podać nazwę warzywa rozpoznając go na ilustracji

- powiedzieć jaki obrazek z warzywem został schowany

- ułożyć puzzle z sylwetkami warzyw (puzzle 2 lub 3 elementowe)

- dokonać autoprezentacji grupy- nazwa, taniec, wiersz

- kolejno wypowiadać się podczas rozmów z całą grupą, słuchać wypowiedzi swoich kolegów, spokojnie oczekiwać na swoją kolej

-zgodnie współdziałać w zespole

LITERATURA: ”Moje 4 lata”- przewodnik metodyczny do pracy z dziećmi czteroletnimi MAC Edukacja

PRZEBIEG ZAJĘĆ:

Lp. Sytuacje edukacyjne (czynności wychowawczo-dydaktyczne) Środki dydaktyczne
1.

Powitanie:

-dokonanie prezentacji nazw grupy

-recytacja krótkiego wierszyka o grupie

- zaprezentowanie tańca

Płyta CD, magnetofon
2.

Rozwiązywanie zagadek obrazkowych o warzywach.

Nauczyciel zasłania kawałkami kartki obrazki kilku warzyw. Odsłania obrazki, próbują odgadnąć, co to za warzywo.

-przypomnienie zasad zabierania głosu, oczekiwanie na swoją kolej

Ilustracje warzyw; marchewka , ogórek, pomidor, cebula, burak
3. Zgadywanie. Który obrazek został schowany. Nauczyciel układa serię obrazków z warzywami. Dzieci przyglądają się im. Po chwili jedno dziecko wybrane przez prowadzącą odwraca się. W tym czasie nauczyciel chowa jeden obrazek. Zadaniem wybranego dziecka jest powiedzenie, który obrazek został schowany. Ilustracje warzyw: marchewka, ogórek, pomidor, cebula, burak
4. „Karmik warzywny”- układanie puzzli w małych zespołach -zwrócenie uwagi na zgodne współdziałanie

Zabawka edukacyjna

„Karmik warzywny”

5. Ćwiczenia poranne
6.

Filtr poranny, zabiegi higieniczne

-ustawienie w pary

-wejście do łazienki

- zabiegi higieniczne w toalecie- przypomnienie kolejności wykonywania poszczególnych czynności( załatwianie się, spuszczanie wody, mycie rąk, zakręcenie kranu, wycieranie rąk)

7. 777Śniadanie- przypomnienie zasad kulturalnego jedzenia

Scenariusz ćwiczeń porannych

TEMAT: Zestaw ćwiczeń porannych nr V wg przewodnika „Moje 4 lata”

Cele:

-zorganizowanie i zdyscyplinowanie grupy

- wytworzenie dobrej atmosfery sprzyjającej dalszemu, aktywnemu działaniu dzieci w ciągu całego dnia.

Cele operacyjne: dziecko potrafi

-prawidłowo wykonać poszczególne ćwiczenia i zabawy, respektując zasady bezpieczeństwa

- współpracować z partnerem podczas zabawy zespołowej

- właściwie koordynować pracę rąk i nóg

Metody: indywidualna, zespołowa, z całą grupą

Literatura: K. Wlaźik „Wychowanie fizyczne w przedszkolu”

Przewodnik „Moje 4 lata” MAC

Lp. Rodzaj ćwiczenia (zabawy)

Przebieg ćwiczenia

(zabawy)

Cel zdrowotny ćwiczenia(zabawy) Uwagi organizacyjne
1. Ćwiczenie orientacyjno-porządkowe „idziemy na działkę” dzieci maszerują po obwodzie koła Kształtowanie nawyku prawidłowej postawy
2. Ćwiczenia dużych grup mięśniowych „Wyrywanie marchewki” dzieci naśladują wyrywanie marchewki, potem prostują się, rozglądają i znowu naśladują wyrywanie Wzmocnienie mięśni grzbietu- prostownika grzbietu
3. Ćwiczenia tułowia „Grabienie opadłych liści” dzieci naśladują grabienie liści leżących przed nimi z obu boków, wykonując skręty tułowia Zwiększenie ruchomości kręgosłupa
4. Biegi „Jadące wózki z marchewką” Dzieci dobierają się parami, stają jedno z drugim i podają sobie ręce. Biegi w różnym tempie: wolno-wózki pełne marchewki, szybko- wózki puste Doskonalenie wytrzymałości, nabywanie umiejętności prawidłowej współpracy i ruchów nóg i ramion
5. Marsz Marsz po kole przy piosence „Smaczne warzywa” Wyciszenie, odprężenie

UWAGI WŁASNE O PRZEBIEGU ZAJĘĆ:

Wyżej wymienione cele zostały w pełni zrealizowane przez prowadzącego grupę „Kaczuszki”. Wszystkie postawione założenia zostały wykonane. Dwoje dzieci wykazały niewłaściwe zachowanie: pierwsze z nich zostało upomniane za złe zachowanie względem drugiego kolegi (musiało przeprosić za swoje niegrzeczne zachowanie), druga dziewczynka nie wykazywała chęci do wykonywania poleceń nauczyciela i bawienia się razem z innymi dziećmi. Grupa dzieci bawiła się i doskonaliła swoje umiejętności fizyczne. Wszystko odbywało się w miłej i przyjemnej atmosferze.

