Scenariusz lekcji wychowawczej dla klasy V poprawiony

Paulina Paczkowska

Scenariusz lekcji wychowawczej

Temat: Co znaczy być dobrym przyjacielem?

Klasa: V

Cel ogólny: Uświadomienie sobie przez uczniów cech dobrego przyjaciela.

Cele szczegółowe: Budowanie zaufania w grupie; Rozwój umiejętności komunikowania się i pracy w zespole; Dostrzeganie wartości pozytywnych postaw w życiu człowieka; uświadomienie uczniom znaczenia przyjaźni w życiu; kształtowanie wrażliwego, szanującego inną osobę człowieka, który wie jak żyć z innymi i dla innych

Pomoce i materiały: duże arkusze papieru, pisaki, długopisy

Metody i techniki: praca w grupach, dyskusja

Czas zajęć: 45 minut

Przebieg zajęć:

  1. Burza mózgów – Pogadanka na temat przyjaźni i jej znaczenia w życiu

    • Czym jest przyjaźń dla człowieka ?

    • Czy przyjaźń jest tym samym co koleżeństwo ?

    • Kogo możemy nazwać przyjaciółką /przyjacielem?

    • Dlaczego jedni ludzie są lubiani i mają przyjaciół , a inni nie ?

    • Które czynniki warunkują odczuwanie sympatii i antypatii wobec określonych osób ?

Po wysłuchaniu spostrzeżeń uczniów, nauczyciel podsumowuje wypowiedzi encyklopedyczną definicją przyjaźni.

przyjaźń «bliskie, serdeczne stosunki z kimś oparte na wzajemnej życzliwości i zaufaniu; też: życzliwość, serdeczność okazywana komuś»

  1. Praca w grupach – Po ustaleniu czym jest przyjaźń, uczniowie dzielą się na 4 grupy. Spośród siebie wybierają lidera, który będzie koordynował pracę zespołu. 2 grupy mają za zadanie stworzyć plakat idealnego przyjaciela, pozostałe plakat złego przyjaciela.

  2. Prezentacja – po wykonaniu zadania, lider zespołu prezentuje wyniki pracy grupy. Po prezentacji wszystkich prac, uczniowie z pomocą nauczyciela ustalają, jakie cechy powinien mieć dobry przyjaciel, a jakich powinien się wystrzegać.

Cechy dobrego przyjaciela:
prawdomówny, miły, pomocny, opiekuńczy, wrażliwy, sympatyczny, konsekwentny, odpowiedzialny, szlachetny, uczciwy, lojalny, wierny, życzliwy, wyrozumiały, tolerancyjny, dotrzymujący tajemnic, obietnic, pełen zaufania, serdeczny, wyjątkowy, niepowtarzalny

  1. Test – uczniowie rozwiązują test „Jakim jesteś przyjacielem?” ułożony przez nauczyciela.

  2. Podsumowanie – na zakończenie zajęć następuje odczyt wyników testu. Uczniowie mogli usłyszeć jakimi są przyjaciółmi i co powinni w sobie zmienić, by być lepszymi przyjaciółmi.

Jakim jesteś przyjacielem?

1. Przyjaźń jest dobra na :

A. Na nudę

B. Własne problemy

C. Wszystko

2. Z którym zdaniem najmniej się zgadzasz :

A. Nie ma takiego czegoś jak przyjaźń damsko - męska

B. "Umiesz liczyć - licz na siebie"

C. "Prawdziwych przyjaciół poznaje się w biedzie"

3. Na urodziny wybierasz filiżankę, którą kupisz :

A. Tą, która na pewno jej się spodoba

B. Tą, która mi się podoba

C. Coś abstrakcyjnego

4. Pożyczyłeś kumplowi swoją ulubioną płytę, powiedziałeś mu przy tym by na pewno tą Ci oddał nie inną. Oddaje, ale płyta jest inna, co w tedy sobie myślisz?

A. Kumpel nie rozumie na czym polega interakcja między ludźmi

B. Tak zawsze jest, że ludzie olewają innych

C. Przez pomyłkę

5. Ile razy warto dawać drugą szansę?

A. Wiele razy

B. Jedna to i tak za dużo

C. Zależy od okoliczności

6. Gdy się z kimś witasz podajesz mu rękę lecz poza tym czy lubisz jak ktoś przypadkowo Cię dotknie?

A. Ne

B. Czasami

C. Wcale

7. Który z napisów pasuje do obrazka ?
A. Szkoda, że wcześniej nie pomyślałem
B. Raz zaufałem komuś i o to gdzie jestem
C. W niewygodzie byle w zgodzie

8. Oto dwie osoby:
1. Pewny siebie, gadatliwy, zarozumiały, zmienny, niepewny
2. Cichy, spokojny, wierny, stały, solidny
A. Mogą się zaprzyjaźnić mimo różnic
B. Pasuje do siebie w sam raz
C. Nie dogadają się

9. Gdyby przyjaźń porównać z owocem co byś wybrał?
A. Aromatyczne awokado
B. Poczciwą gruszkę
C. Niedojrzałe winogrono

10. Jak duże znaczenie w życiu ma posiadanie przyjaciela?
A. Przereklamowane
B. Duże
C. Ogromne

11. Masz problem i musisz komuś się wygadać jednak Twój kumpel się właśnie zakochał i też chce pogadać. Jak to pogodzić?
A. Nie do pogodzenia
B. Niech się wygada - do zakochanego i tak nic nie dotrze
C. Raz Ty będziesz mówił raz on.
Korzystając z tabeli - podlicz ile punktów uzyskałeś :










Wiele osób chce z Tobą utrzymywać kontakt, Twoja otwartość w stosunku do innych, robi na wszystkich wrażenie lecz oni szukają wyłączności. Nikt nie chce mieć przyjaciela, który tak samo traktuje cały świat. Nie ustalasz granic znajomości, nie stosujesz stopniowalności znajomych. Rzucasz się na nowych ludzi, chcesz ich uszczęśliwić,a co ze starymi przyjaciółmi?

Nie każdego lubisz od razu. Jesteś wierny i lojalny. Nie kierujesz się emocjami, jesteś prawdziwą podporą. Problem przyjaciół w zasadzie Ciebie nie dotyczy tylko możliwe, że masz za duże aspiracje w tej dziedzinie dlatego może nie doceniasz tego co posiadasz.

Jesteś do ludzi uprzedzony, boisz się, że ktoś może Cię skrzywdzić lub wykorzystać jak pokażesz swoje prawdziwe oblicze. Odczuwasz lęk przed głębokimi związkami. Nie ufasz nikomu i zawsze pilnujesz by dostać tyle ile dajesz. I ten egoizm. Pozbądź się go wreszcie, a zobaczysz, że będzie Ci łatwiej w życiu. Jeżeli czasem coś zrobisz dla kogoś to naprawdę nie umrzesz od tego.

