Jak rozwiązywać konflikty konspekt

Kamil Gołdowski

Praktykant języka polskiego

w SP w Łojkach im. Kornela Makuszyńskiego

14.09.2012

Konspekt lekcji języka polskiego w szkole podstawowej, klasa VI

TEMAT: Uczymy się rozwiązywać konflikty – scenki rodzajowe.

Cele ogólne:

Uczeń:

Cele operacyjne:

Uczeń:

Metoda nauczania:

Przebieg lekcji:

  1. Faza wstępna:

  1. Czynności porządkowo-administracyjne.

  2. Zapisanie tematu lekcji.

  3. Rozdzielenie uczniów na 5 grup: (4 x 4 osoby, 1 x 3 osoby) poprzez odliczanie uczniów od 1 do 5.

  4. Wyznaczenie przestrzeni w klasie dla każdej z grup.

  1. Faza właściwa:

  1. Rozdanie uczniom kartek na której mają przedstawioną sytuację konfliktową. Zadaniem uczniów jest przygotowanie i odegranie scenek rodzajowych, w których konflikt ostatecznie zostaje rozwiązany w sposób pokojowy. Uczniowie powinni pamiętać o poznanych dzień wcześniej słowach – agresor i mediator. Uczniowie mają 15 min na przemyślenie swojej scenki. Scenki:

Sytuacja 1: Chłopcy grali na podwórku w piłkę. Przypadkowo jeden z nich kopnął piłkę za mocno i ta wybiła sąsiadowi / sąsiadce okno. Teraz chłopcy muszą iść do sąsiada / sąsiadki rozstrzygnąć ten konflikt i odzyskać utraconą piłkę. – Role: 2-3 chłopców, 1-2 sąsiadów

Sytuacja 2: Rodzeństwo próbuje przekonać swoich rodziców do weekendowego wyjazdu do Krakowa. Rodzice nie chcą wyrazić zgody na tej wyjazd, tłumacząc się brakiem czasu w tym i złymi wynikami w nauce swoich pociech. Role: dwoje rodziców, dwoje dzieci.

Sytuacja 3: Podczas szkolnej przerwy grupka uczniów postanowiła pożartować sobie z innego ucznia. Zabrali mu plecak i zaczęli rzucać nim między sobą, tak by dręczony chodził z miejsca na miejsce. W pewnym momencie plecak rozpruł się… - Role: grupka, dręczony

Sytuacja 4: Klasa źle zachowywała się na lekcji. Nauczyciel postanowił ich ukarać, robiąc karny sprawdzian. Klasie nie poszło najlepiej. Samorząd klasowy idzie po lekcji do nauczyciela, by załagodzić sytuację.

Sytuacja 5: Grupka uczniów postanowiła spędzić czas u swojej koleżanki / swojego kolegi. Czas płynął miło, do czasu gdy nie zepsuli oni przypadkiem biurka kolegi / koleżanki…

  1. Grupy kolejno prezentują swoje scenki. Po każdej pojedynczej scence jest chwila na refleksję nauczyciela i uczniów: Jak inaczej byłoby można jeszcze rozwiązać ten konflikt? Co pomogło w rozwiązaniu konfliktu? Co przeszkadzało? Uczniowie na bieżąco uzupełniają tabelkę:

Rozwiązywanie konfliktów
Co pomaga?

- słuchanie

- szacunek dla zdania innych

- empatia

- pokora

- dążenie do kompromisu

(przykładowe)

  1. Dokończenie tabelki – w sytuacji, gdyby scenki nie ukazały wszystkich aspektów rozwiązywania konfliktu.

  1. Faza końcowa:

  1. Podsumowanie lekcji – samodzielne zebranie wniosków przez uczniów, poproszenie uczniów o wyrażenie opinii.

  2. Zapowiedź kolejnej lekcji – przypomnienie o zabraniu podręcznika na najbliższą lekcję.

