Imie nazwisko
Konspekt
1.Data 23-11.2010 r.
2. Liczba uczestników- 1 osoba-
3. Formy pracy- indywidualna w pracowni aktywizacji zawodowej
4.Niepełnosprawność- Zespół Downa
5. Czas trwania zajęć- 1 godzina
6.Temat zajęcia – „Stroik świąteczny”
7. Środki dydaktyczne- gotowe projekty stroików , obręcze z siana , Kleje na gorąco , pistolety do klei , gazety , podkładki pod klej , Cynamon , bombki , brokat , krzesła , stoliki , szyszki czyste , szyszki w różnych brokatach , kwiaty-gwiazdy betlejemskie i inne , suszone owoce- pomarańcze mandarynki cytryny , suszone inne owoce , malowane orzechy , czyste orzechy , szyszki malowane sprayem zloty i srebrnym , szyszki modrzewiowe , skrzyneczki , pudełka na ozdoby , jabłka , łódeczki , magnetofon z muzyką , tasiemki , listki sztuczne kwiatki sztuczne, nożyczki , kosz na śmieci na nienadające się materiały . szyszki malowane sprayem .
8. Metoda pracy – opis , praktyka , słowo
9.Główne zasady stosowane w pracy- zasada aktywnego uczestnictwa , zasada poglądowości
10.Adaptacja stanowiska- zorganizowanie miejsca pracy i potrzebnych środków do wykonywania zajęcia.
11.Cele zajęć
Ogólne:
Doskonalenie koordynacji wzrokowo-ruchowej
Rozwijanie posiadanych umiejętności
Aktywizowanie do zajęć
Szczególowe
Zachęcenie podopiecznej do wykonywania pracy poprzez ciekawe przedstawienie tematu pracy
Pobudzanie wyobrażni
Rozwijanie własnych pomysłów
Zwiększenie poczucia własnej wartości
Zachęcenie podopiecznej do wykazywania własnych emocji oprzez np. dobór materiałów do stroika
Wzmacnianie samooceny
Nabywanie nowych doświadczeń
12.Przebieg zajęć z podziałem na etapy:
Etap I
1.Przywitanie się z podopieczną.
2.Przygotowanie stanowiska pracy.
3. Przygotowanie środków do wykonywania zajęcia.
4. Przedstawienie tematu zajęć.
5.Omówienie Zasad BHP.
Etap II
1.Wybór obręczy z sianem.
2. Wybranie pistoletu i kleju i podłączenie do gniazdka.
3.Wybranie gazety do podłożenia pod klej.
4.Dopasowanie równo jabłek względem siebie na obręczy i przyklejenie ich.
5. Wybieranie i dobieranie kolorowych szyszek i ich nanoszenie an obręcz.
6. dobieranie kształtnych mniejszych szyszek oraz orzechów w celu ozdobiania.
7. Nanoszenie na stroik Kawałków owoców i przyklejanie tóż przy jabłkach.
8. tworzenie krzyżujących się kawałków cynamonu i przyklejanie na stroik.
9. ozdabianie brokatowymi szyszkami górę stroiku.
10. Nanoszenie mniejszych szyszek i orzechów w dobranym kolorze na dolne miejsca stroika by wypełnić puste miejscai ich doklejanie do obręczy.
11. czekanie an wyschnięcie całkowite kleju.
Etap III
Sprzątnięcie stanowiska pracy
Lużna rozmowa dotycząca samopoczucia i wykonywanej pracy.
Podziękowanie za udział w zajęciach.
13. Uwagi- podczas pracy iwonka potrzebowała krótkich przerw.
14 Podsumowanie konspektu- Potrafiłam zmobilizować Iwonkę do pracy. Iwonka sprawnie wykonywała etapy zaproponowanego zajęcia przeze mnie. Wykonywała wszystkie polecenia jakie wydawałam. Im bliżej dochodziło końca zajęcia tym bardziej Iwonka mobilizowała się do zajęcia i bardziej podobał jej się stroik . w niektórych momentach musiałam pomóc Iwonce przy doklejaniu elementów. Iwonka sama starała się komponować wygląd stroika.