SCENARIUSZ ZAJĘCIA (zajęcie koleżeńskie)
1. Temat kompleksowy: „Szary nasz przyjaciel”
2. Temat zajęcia: „Goście w karmniku”.
3. Data: 19.01.2007
5. Metody: pokaz, rozmowa, ćwiczenie praktyczne.
6.Cele:
Dziecko:
- rozpoznaje niektóre ptaki (wróbel, sikorka, gołąb, gawron);
- przelicza w zakresie czterech (liczebniki główne i porządkowe)
- rozumie potrzebę dokarmiania ptaków podczas zimy;
- trafnie określa czynności, które przedstawia nauczycielka za pomocą ruchu;
- potrafi dokładnie naśladować czynności wykonywane przez ptaki;
- doskonali umiejętność przyklejania elementów na kartkę.
7. Środki dydaktyczne:
- fragment opowiadania M. Kownackiej „Zima”;
- sylwety: karmnik, ptaki ( wróbel, sikora, gołąb, gawron);
- duże obręcze;
- tamburyn;
- sylwetki ptaków;
- karta pracy „Karmnik”;
- klej;
8. Przebieg:
Rozmowa - dzieci siedzą na dywanie.
Nauczycielka umieszcza na tablicy sylwetkę karmnika i opowiadając przypina przy „karmniku” sylwety ptaków.
Bartek umieścił za oknem karmnik, nasypał do niego nasion i okruchów, zawiesił też na gwoździku słoninkę. Schował się za firanką i obserwował, co się dzieje.
Pierwszy przyleciał ciekawy wróbel, porozglądał się, poćwierkał i zaczął jeść okruszki. Druga przyleciała sikorka i zaczęła skubać słoninkę. Trzeci przyleciał gołąbek i zaczął dziobać ziarenka słonecznika. A ostatni, czwarty, przyleciał duży gawron, który nie zmieścił się w karmniku i usiadł na jego dachu. Gdy się schylił, to dostał dziobem do ziarenek. W ten sposób żaden ptak nie pozostał głodny
Ø Dzieci odpowiadają na pytania zadawane przez nauczyciela
- Który ptak przyleciał do karmnika pierwszy? (wróbel)
- Który ptak przyleciał do karmnika drugi (sikora)
- Który ptak przyleciał do karmnika trzeci (gołąb)
- Który ptak przyleciał do karmnika czwarty (gawron)
Ø Wspólne liczenie ptaków w karmniku
Ø Chętne dzieci liczą ptaki znajdujące się w karmniku.
Zagadki ruchowe – „Co robią ptaki?” - dzieci stoją w kole.
Nauczycielka naśladuje czynności wykonywane przez ptaki:
- picie wody
- zbieranie ziaren
- podskoki
- fruwanie
Po rozpoznaniu i nazwaniu czynności dzieci powtarzają je wspólnie z nauczycielką.
Zabawa ruchowa „Głodne ptaszki”.(dzieci stoją w gromadce)
Nauczycielka rozkłada na dywanie duże obręcze karmniki.
- Dzieci biegając po sali przy dźwięku tamburyna, naśladują głodne ptaszki.
- Na znak nauczyciela zbiegają się do karmnika (po czworo w jednym karmniku) i palcem naśladują dziobanie ziaren.
- Wspólne sprawdzenie przeliczenie ptaszków w każdym karmniku.
Praca indywidualna z wykorzystaniem kart pracy ( przy stolikach )
- dzieci otrzymują karty pracy z narysowanym karmnikiem, oraz sylwetki ptaków
- nakleją po cztery ptaki, przeliczają i określają ile jest ptaków
- wspólne sprawdzenie i omówienie prac
Po skończeniu zadania dzieci pomagają porządkować miejsce pracy i podejmują zabawy dowolne.