SCENARIUSZ ZAJ臉膯跘M O ZDROWIE I UROD臉

SCENARIUSZ SYTUACJI EDUKACYJNEJ

Data:26.02.2010r.

Temat kompleksowy: Dbam o zdrowie i urod臋

Temat zaj臋膰: Dbam o swoje zdrowie.

Grupa: 3 i 4-latk贸w

Cele g艂贸wne:

- utrwalenie odpowiednich nawyk贸w i umiej臋tno艣ci dotycz膮cych higieny osobistej,

- u艣wiadomienie potrzeby przestrzegania higieny osobistej.

- kszta艂towanie mowy dziecka poprzez sytuacje sprzyjaj膮ce rozwojowi mowy,

-rozwijanie umiej臋tno艣ci wsp贸lnej zabawy,

Cele szczeg贸艂owe-dziecko:

-potrafi poda膰 zasady higieny osobistej,

- wie, jak przestrzega膰 zdrowego stylu 偶ycia,

-rozumie, jak wa偶ny dla zdrowia jest w艂a艣ciwy dob贸r odzie偶y i obuwia,

-rozumie znaczenie higieny osobistej dla funkcjonowania organizmu.

- jest 艣wiadomy nieustannego kontaktu z drobnoustrojami oraz zagro偶e艅 z tego wynikaj膮cych,

- potrafi wyja艣ni膰, czym grozi niew艂a艣ciwe od偶ywianie i niehigieniczny tryb 偶ycia,

-potrafi stosowa膰 zasady higieny w codziennym 偶yciu.

- potrafi wypowiedzie膰 si臋 na okre艣lony temat,

-odczuwa rado艣膰 z ta艅ca, wsp贸lnej zabawy,

Metody : s艂owna, pokazowa, 膰wiczenia praktyczne,

Formy organizacyjne: indywidualna, grupowa, zbiorowa,

Przestrze艅 edukacyjna: wiersz S. Kossuth 鈥濩hory mi艣 鈥, zabawki do jego inscenizacji, sylweta ch艂opca wy颅ci臋ta z kartonu, pud艂o, zestaw odzie偶y letniej i zimowej, szaliki, muzyka o zr贸偶nicowanym nat臋偶eniu, rekwizyty zwi膮zane z zawodem lekarza, kartki z rysunkami postaci ubranych odpowiednio i nieodpowiednio, karteczki ze schematycznymi rysunkami, s艂omki, pi艂eczki ping颅pongowe.

Przebieg sytuacji edukacyjnej:

Lp. Moment edukacyjny Czynno艣ci nauczyciela Czynno艣ci dzieci Osi膮gni臋cia dzieci
I.
1. Zabawa orientacyjno -porz膮dkowa 鈥漌itamy si臋鈥 Nauczyciel: obja艣nia zabaw臋 Dzieci: swobodnie biegaj膮 po sali, na has艂o Witamy si臋-chodz膮 po sali i witaj膮 si臋 przez podanie r臋ki

Dzieci:

-uczestnicz膮 w zabawie,

2. Zabawy tematyczne. -obserwacja - bawi膮 si臋 - zgodnie bawi膮 si臋
3. Zestaw zabaw ruchowych 鈥搉r XXI (ksero materia艂u) - wydaje polecenia w jaki spos贸b dzieci maj膮 wykona膰 膰wiczenie - bior膮 udzia艂 w zabawie ruchowej - s膮 sprawne ruchowo
II.
1. Zabawa Czy mo偶na ochroni膰 si臋 przed chorobami? Nauczyciel rozdaje kartki z rysunkami, na kt贸rych postacie poubierane s膮 odpo颅wiednio i nieodpowiednio do warunk贸w pogodowych i p贸r roku. Zach臋ca dzieci do wypowiedzi, czy dzieci na rysunkach post臋puj膮 dobrze i co nale偶y robi膰, aby nie zachorowa膰. Zadaniem dzieci jest przekre艣lenie rysunk贸w, na kt贸rych dzieci 藕le post臋puj膮, a doko艅czenie kolorowania tych, na kt贸rych zachowuj膮 si臋 dobrze - zach臋canie do uzasadniania wyboru. -ch臋tnie uczestnicz膮 w zabawie,
2. S艂uchanie wiersza S. Kossuth 鈥濩hory mi艣 鈥瀒nscenizowanego zabawkami.

-m贸wi wiesz: Chory jestem dzi艣, chory jest m贸j mi艣: poszli艣my do lasu, w g贸ry, wr贸cili艣my - zmok艂e kury!

Przyszed艂 do nas kot, zwie si臋 M膮dry Prot. - O, J臋drusiu, tak nie mo偶na, to wyprawa nieostro偶na!

Chorujemy dzi艣...

To wam m贸wi kot!

Cicho, Procie, sza! Mi艣 gor膮czk臋 ma. Zachorowa艂 ci臋偶ko mo偶e... Bardzo przezi臋bi艂 si臋 dzisiaj w borze! 艢pi misiulek 鈥 sza!

-siedz膮 w kole, - uwa偶nie s艂uchaj膮, obserwuj膮
3. Rozmowa na temat zachowania bohater贸w wiersza.

鈥 Zach臋canie do wypowiedzi o tym, jakie mog膮 by膰 oznaki choroby.

鈥 Podkre艣lenie znaczenia zachowania ciszy i spokoju w pobli偶u os贸b, kt贸re si臋 藕le czuja

-siedz膮 w kr臋gu na dywanie potrafi膮 opowiedzie膰 o swoich spostrze偶eniach odpowiadaj膮 na zadawane pytania,
4. Zabawa ruchowa rozwijaj膮ca spostrzegawczo艣膰 鈥濷dszukaj sw贸j szalik鈥. - Nauczyciel prosi, aby dzieci przynios艂y z szatni swoje szaliki, dok艂adnie si臋 im przyjrza艂y i zapami臋ta艂y, jak wygl膮daj膮, a nast臋pnie po艂o偶y艂y w dowolnym miej颅scu na dywanie. - Dzieci poruszaj膮 si臋 w rytmie granym na tamburynie. Podczas przerwy w grze odszukuj膮 sw贸j szalik i podnosz膮 go nad g艂ow臋, prezentuj膮c po颅zosta艂ym dzieciom. -potrafi膮 odszuka膰 sw贸j szalik
5. 膯wiczenia logopedyczne: Zabawy ze s艂omk膮.

-obja艣nia 膰wiczenia:

1. Poszukiwania.

2. Zabawy w parach. 3.膯wiczenia buzi. 4.Nak艂adanie obrazk贸w.

5.Piosenka.

6.Domek.

1. Poszukiwania.

Dzieci wchodz膮 do sali, a nauczyciel wr臋cza im karteczki ze schematycznymi rysunkami (ka偶dy inny). Dzieci maj膮 za zadanie odnale藕膰 miejsce, kt贸re b臋dzie oznaczone takim samym schematem, i usi膮艣膰 na nim.

2. Zabawy w parach.

Schematy zosta艂y roz艂o偶one w taki spos贸b, by dzieci siedzia艂y parami naprzeciwko siebie. Dzieci dostaj膮 po s艂omce i jednej pi艂eczce pingpongowej na par臋. Maj膮 za zadanie przedmuchiwa膰 do siebie pi艂eczk臋 w parach za pomoc膮 s艂omek tak, by nie spad艂a na pod艂og臋 (trzeba wy膰wiczy膰 odpowiedni膮 si艂臋 i czas trwania wydechu).

3.膯wiczenia buzi.

呕eby rozrusza膰 troch臋 buzi臋 zm臋czon膮 膰wiczeniami, dzieci odk艂adaj膮 s艂omki i po颅wtarzaj膮 za nauczycielem nast臋puj膮ce 膰wiczenia: lu藕ne ruszanie z艂膮czonymi war颅gami we wszystkich kierunkach, parskanie (wibracyjne ruchy warg), kl膮skanie (j臋颅zykiem o podniebienie), przet艂aczanie powietrza z jednego policzka do drugiego, szybkie dotykanie czubkiem j臋zyka raz do jednego, a raz do drugiego k膮cika ust. 4.Nak艂adanie obrazk贸w.

Dzieci zn贸w bior膮 s艂omki w d艂onie i wykonuj膮 nast臋puj膮ce 膰wiczenie: k艂ad膮 przed sob膮 na stoliku dwa identyczne schematy, kt贸re otrzyma艂y wcze艣niej, przyk艂adaj膮 s艂omk臋 do ust i staraj膮 si臋 przenie艣膰 jeden rysunek na drugi (na wdechu przykleja si臋 on do s艂omki, a na wydechu - odkleja). To 膰wiczenie mo偶e by膰 trudne dla niekt贸rych dzieci i trzeba im po艣wi臋ci膰 wi臋cej czasu. 5.Piosenka.

Dzieci odk艂adaj膮 s艂omki i 艣piewaj膮 dowoln膮 piosenk臋 wybran膮 przez nauczyciela. 6.Domek.

Dzieci przenosz膮 si臋 ze s艂omkami na pod艂og臋 i wsp贸lnymi si艂ami pr贸buj膮 u艂o偶y膰 ze wszystkich s艂omek kontury domu. (Jedno dziecko zaczyna, nast臋pne dochodz膮 i dok艂adaj膮 s艂omki. Mo偶na w trakcie zabawy zmienia膰 u艂o偶enie s艂omek tak, by dom mia艂 w艂a艣ciwe proporcje). Oczywi艣cie S艂omki nie nadaj膮 si臋 ju偶 do nast臋pne颅go u偶ycia.

-prawid艂owo wykonuj膮 膰wiczenia,
6. Zabawa 鈥濩o si臋 zmieni艂o?鈥 -uk艂ada na stoliku rekwizyty zwi膮zane z zawodem lekarza, -ogl膮daj膮 je, nazywaj膮 i zapami臋tuj膮. Nast臋pnie zas艂aniaj膮 oczy, a nauczyciel chowa jeden rekwizyt. Dzieci otwieraj膮 oczy, patrz膮 i ogl膮daj膮, kt贸rego rekwizytu brakuj -odczuwa rado艣膰 z zabawy
III.
1. Podsumowanie zaj臋膰. -rozdaje naklejki za rzeteln膮 prac臋, -wypowiadaj膮 si臋 na temat zaj臋膰 -potrafi膮 wypowiedzie膰 si臋 na temat zaj臋膰
2. Wyj艣cie na plac przedszkolny. -uczestniczy w zabawach -swobodne zabawy dzieci na 艣wie偶ym powietrzu, 艣niegu -dotleniaj膮 organizm, uczestnicz膮c w zabawach na 艣niegu
3. Zabawy dowolne. -obserwuje dzieci - uk艂adaj膮 puzzle, rysuj膮 -dbaj膮 o porz膮dek w sali, doskonal膮 czynno艣ci porz膮dkowo 鈥 gospodarcze
4. CA艁A POLSKA CZYTA DZIECIOM -czyta bajk臋 wybran膮 przez dzieci -s艂uchaj膮 -przejawiaj膮 wra偶liwo艣膰 s艂uchow膮
