KONSPEKT LEKCJI Z PIŁKI RĘCZNEJ nr doskonalenie już poznanych elementów

KONSPEKT LEKCJI Z PIŁKI RĘCZNEJ

Temat: Doskonalenie już poznanych elementów.

Data: 24.04.2013r

Miejsce : Sala gimnastyczna

Klasa: VI SP

Płeć ćwiczących: Mieszana

Liczba Ćwiczących : 18

Cele główne lekcji:

  1. Umiejętności: uczeń doskonali poznane wcześniej elementy gry w piłkę ręczną.

2. Motoryczność: uczeń rozwija cechy motoryczne poprzez ćwiczenia specjalistyczne, siła, szybkość, zręczność, celność, orientacja przestrzenna.

3.Wiadomości: uczeń posiada podstawowe informacje o przepisach gry

Przybory i przyrządy : piłki ręczne, szarfy, pachołki, bramki, plastrony.

Tok lekcji Nazwa i opis ćwiczenia. Czas. Uwagi organizacyjno- metodyczne.

Część wstępna

1. Ćwiczenia porządkowo- dyscyplinujące

2.Zabawa ozywiająca.

3. Rozgrzewka

Część główna.

1.Realizacja tematu głównego.

2.Gra drużynowa.

Część końcowa

1.Ćwiczenia korekcyjno- rozciągające.

2. Zabawa porządkowa.

3. Ćwiczenia porządkowo-wychowawcze

Zbiórka w dwuszeregu, podanie tematy lekcji, policzenie cwiczących i nie ćwiczących.

„Lawina” Jedno z dzieci otrzymuje szarfe i stara się dotknać inne dzieci. Po dotknięciu kolejne dziecko otrzymuje szarfe i pomoga łapać pozostałe dzieci.

Z piłkami w truchcie:

-Krążenie LR w przód, powrotem w tył

-krązenie PR w przod, powrotem w tył

- krażenie RR w przód z przeskokiem, podajemy piłkę w górze z LR do PR

- wymachy RR w przod i w tył z przełożeniem piłki.

-w marszu krążenie piłki wokół : Kolan,bioder,głowy – powtórzyć

-wykroki z przekładaniem piłki pod kolanami

- skip A (kolana wysoko)

-Skip C (piety o pośladki)

- wyrzut piłki zza pleców chwyt z przodu

- co 3 krok skłon do nogi zakrocznej

- naprzemienne wyskoki

-naprzemienne wyskoki ze skrętem bioder

W miejscu :

-Pajacyk

- krążenie bioder

- skłon i wyprost

-rozgrzanie stawu skokowego

- kilka przysiadów

Uczniowie w rozsypce twarzą do nauczyciela z piłkami w ręce.

Ćwiczenia tułowia w płaszczyźnie strzałkowej:

- skłon tułowia w przód z pogłębieniem

Ćwiczenia tułowia w płaszczyźnie czołowej:

-skłon tułowia w bok z pogłębieniem.

Ćwiczenia nóg :

Przysiady z piłką chwycona przed sobą na wyprostowanych rękach.

1.Ćwiczący ustawiają się w rzędzie naprzeciwko bramki, każdy ma piłkę. Wyznaczamy jednego „podającego” , który stoi na wysokości linii bramkowej. Pierwszy z rzędu podaje podaniem półgórnym do „podającego” biegnie kierunku bramki, otrzymuje podanie powrotem i wykonuje rzut z biegu na bramkę.

2. Jw. Tylko kończymy rzutem z wyskoku

3. Jw. Tylko kończymy rzutem z przeskoku.

4. Jw. tylko ustawiamy pachołek obok „podającego” i po otrzymaniu podania ćwiczący wykonuje naskok przed pachołkiem zwód pojedynczy w lewą stronę i dowolny rzut na bramkę

5. Jw. tylko, że wykonujemy zwód w prawą

stronę.

Następnie dobieramy uczniów w pary.

1.Pary stoją w dwóch rzędach biegnąc w stronę bramki wykonują podanie półgórne do siebie, bieg zakończony jest rzutem bieżnym

2. Jw. bieg zakończony rzutem z wyskoku

3.jw. bieg zakończony rzutem z przeskoku

4. Jw. ale dodajemy przed linią bramkową dwa pachołki po jednej stronie i po drugiej, przed pachołkiem ćwiczący wykonuję naskok i zwód w dowolnym kierunku , a następnie dowolny rzut na bramkę.

5. Jw. ale zwód w przeciwno niż wcześniej stronę.

6.Ćwiczący ustawiają się parami w rzędzie jedna para za drugą. Uczniowie biegną w kierunku bramki jeden przodem, drugi tyłem wymieniając podania półgórne, gdy pierwszy dotrze do linii bramkowej zatrzymuje się, a a drugi ćwiczący wykonuję nad nim rzut z wyskoku. Po wykonaniu ćwiczenia zmiana kolejności.

7. Jw. tylko przed rzutem ćwiczący wykonuje naskok i zwód pojedynczy przed współćwiczącym i kończy dowolnym rzutem na bramkę.

Gra z ogólnymi zasadami rozgrywki.

Rozciąganie barków z pogłębieniem:

- R ugięta w łokciu pionowo do góry, druga ręka popycha łokieć w dół

- R skierowana poziomo do przeciwnego barku, druga R oplata pierwsza poniżej łokcia i chwytając się za głowe dociągamy ręke do KP.

Rozciąganie pleców :

-W leżeniu na brzuchu RR na karku na sygnał wznos głowy razem z rękoma w góre, przytrzymac i na sygnał opuścić.

- Koci grzbiet

Rozciąganie nóg:

-w leżeniu na plecach nogi oderwane od ziemi zgięte w kolanach pod katem prostym. Wyprost nóg w stawie kolanowym.

-w leżeniu na plecach nogi proste w kolanach skierowane ku górze, przyciąganie palców stóp to spodu.

„Minutka” dzieci maszerują w ciszy po wpływie minuty dzieci wykonują siad skrzyżny, wygrywa dziecko, które było najbliżej wyznaczonej minuty.

Zbiórka w dwuszeregu, omówienie i ocena lekcji, wyróżnienie uczniów, pożegnanie klasy

15min

1min

5min

9min

25 min

15min

10min

5 min

2 min

2 min

1 min

N

XXXXXXXXXXXX

XXXXXXXXXXXX

Koniecznie wyznaczyc linie pola po którym można się poruszac.

Uczniowie w truchcie ustawieni w szeregu do konca sali w jednym kierunku powrót w drugim

Xxxxxxxxxxxxxxxxxxxxx N

____________________

N

Xx x x x xx xx x

X x x x x

X x x xx x

Jedna R na biodrze druga R z piłka w łuk nad głową

Uczniowie w rzędzie:

X

X

X

X

X

X

P

! !

!_________!

Nauczyciel aby utrwalić kontakt wzrokowy ucznia z bramką musi wyznaczyć miejsce w bramce, w które uczniowie mają celować poprzez np. ustawienie pachołków.

Każdy z pary musi wykonać jeden raz każdy z rzutów.

Ćwiczenie można urozmaicić np. podaniami po koźle, lub „krzyżówką” w połowie długości.

Nauczyciel pilnuje, aby nie popełniono błędu „kroków”

Nauczyciel musi wyznaczyć czas zbierania piłki z bramki aby nie dopuścić do uderzeń piłką.

Dzielimy grupę na 2-3 drużyny. Rozdajemy zawodnikom plastrony.

Uczniowie stoją w rozsypce twarzą do nauczyciela.

N

Xx x x x xx xx x

X x x x x

X x x xx x

Należy wyznaczyć pole do poruszania i odliczać dokładnie czas jednej minuty.

N

XXXXXXXXXXXX

XXXXXXXXXXXX

„czołem klasa” uczniowie odpowiadają „czołem!”

