12 X scenariusz klasa II

SCENARIUSZ ZAJĘĆ ZINTEGROWANYCH

KLASA II

  1. DATA: 12.10.2011r.

  2. KLASA: druga

  3. PROWADZĄCY:

  4. LICZBA GODZIN: 5

PODSTAWOWE HASŁO PROGRAMOWE: Odkrywamy prawdę o sobie.

TEMAT DNIA: Dobro jest w nas.

Cele ogólne:

- Definiowanie pojęcia dobro.

- Kształtowanie umiejętności uzasadniania własnego zdania.

- Utrwalanie pisowni wyrazów z ż i ó.

- Dodawanie i odejmowanie liczb w zakresie drugiej dziesiątki bez przekroczenia progu dziesiątkowego.

- Rozwiązywanie zadań tekstowych.

Cele operacyjne:

- dziecko potrafi czytać wyrazy, zdania, pytania i polecenia,

- dziecko potrafi ustnie odpowiadać na pytania do tekstu,

- dziecko potrafi pisać imiona w kolejności alfabetycznej,

- dziecko potrafi uzupełnić opis,

- dziecko zna zasady pisowni wyrazów z ż i ó,

- dziecko potrafi pisać wyrazy z ż i ó,

- dziecko potrafi dodawać i odejmować liczby w zakresie 20,

- dziecko wie, jakie cechy ma dobry kolega/dobra koleżanka.

FORMY ORGANIZACYJNE:

- zbiorowa, jednolita,

- indywidualna, jednolita.

METODY:

- słowna – rozmowa,

- czynna – naśladowcza, samodzielnych doświadczeń.

POMOCE I ŚRODKI DYDAKTYCZNE:

- plakat,

- nalepki,

- Podręcznik z ćwiczeniami,

- Zeszyt,

- piłki.

PRZEBIEG ZAJĘĆ:

1. Definiowanie pojęcia Dobro. Nauczyciel zapisuje na plakacie lub na tablicy wyraz DOBRO i pyta: Co to jest dobro? Dzieci podają swoje propozycje, następnie zapisują je na plakacie lub na tablicy. Po wyczerpaniu pomysłów dzieci dokonują ich oceny według podanego kryterium i za pomocą punktów, wskazują te, które są najbardziej trafne.

2. Słuchanie tekstu H. Sienkiewicza „Bajka”. Dzieci swobodnie wypowiadają się na temat treści opowiadania. Odpowiadają na pytania nauczyciela.

3. Sprawdzanie stopnia zrozumienia tekstu „Bajka”, uzupełnianie nalepek. Argumentowanie odpowiedzi.

4. Podanie propozycji darów dla księżniczki. Rysowanie ich.

5. Czytanie wyrazów i uzupełnianie nimi zdań.

6. Czytanie zdań i ocenianie postępowania dzieci

7. Utrwalanie pisowni wyrazów z ż i ó niewymiennym. Przepisywanie wyrazów. Uzupełnianie słowniczka.

8. Układanie i uzupełnianie zdań.

9. Dodawanie i odejmowanie liczb w zakresie 20 – zadanie z hasłem.

10. Rozwiązywanie zadania tekstowego.

11. Przeliczanie liter w zdaniach i porównywanie ich liczb.

12. Ilustrowanie i uzupełnianie treści zadania i rozwiązywanie go.

13. Dodawanie i odejmowanie liczb w zakresie 20 – grafy liczbowe.

14. Przepisywanie działań do zeszytu i wykonanie ich.

15. Zabawa „Imiona”. Dzieci zapisują na kartonikach swoje imiona. Wspólnie wymawiają kolejne głoski alfabetu i jednocześnie umieszczają na tablicy swoje kartoniki w kolejności alfabetycznej.

16. Praca domowa: do wyboru nauczyciela ćwiczenia w Zeszycie 2.

Edukacja motoryczna:

1. Zbiórka, sprawdzenie gotowości do zajęć, powitanie, podanie zadań.

2. Zabawa ożywiająca „Reakcja na sygnał”.

Dzieci poruszają się w luźnym biegu. Na sygnał nauczyciela uczniowie przyjmują podaną pozycje startową: siad skrzyżny, klęk, leżenie przodem/tyłem.

3. Ćwiczenia z piłką – zabawa „Kto potrafi tak, jak ja?”.

Nauczyciel wykonuje ćwiczenia, uczniowie starają się naśladować:

- doganianie piłki toczącej się w marszu,

- stanie w rozkroku: toczenie piłki wokół stopy,

- w pozycji na czworakach toczenie piłki głową,

- siad skrzyżny: toczenie piłki wokół siebie raz w prawą, a raz w lewą stronę,

- siad skulny: wyrzut piłki umieszczonej między stopami i chwyt oburącz.

4. Ćwiczenia w parach z piłką:

- odbicie oburącz piłki od podłogi, chwyt oburącz przez partnera,

- w ustawieniu w niewielkiej odległości rzut oburącz od dołu, chwyt oburącz przez partnera,

- rzut oburącz zza głowy z odbiciem o podłogę, chwyt po koźle przez partnera.

5. Ćwiczenia rozluźniające, uspokajające, wyprostne.

- Zabawa „Wyścig piłek”. Nauczyciel dzieli klasę na dwie drużyny. Przedstawiciele drużyn otrzymują piłkę. Na sygnał nauczyciela, przedstawiciele drużyn podają piłki w ustalonym kierunku tylko zawodnikom ze swojej drużyny. Wygrywa ta drużyna, której piłka dogoniła piłkę przeciwnika.

- Marsz po obwodzie koła ze zmianą tempa, na palcach, na całych stopach.

- Marsz po obwodzie koła ze wznosem ramion – wdech, opuszczaniem ramion – wydech.

6. Zbiórka. Podsumowanie zajęć.

ZAPIS PRÓBNY DO DZIENNIKA:

  1. Temat zajęć: Dobro jest w nas.

Dobro jest w nas. Słuchanie tekstu H. Sienkiewicza „Bajka”. Czytanie ze zrozumieniem „Bajki” i wyróżnianie w niej wskazanych fragmentów tekstu. Definiowanie pojęć: dobro, dobroć. Utrwalanie pisowni wyrazów z ż i ó niewymiennym. Dodawanie i odejmowanie liczb w zakresie 20. Zabawa „Imiona”.

  1. Edukacja motoryczna – doskonalenie chwytów piłki.

………………………… …………………………

(podpis praktykanta) (podpis opiekuna)

