Elżbieta Tchorowska
Scenariusz lekcji
Temat: Pole grawitacyjne.
Cele lekcji:
poznanie pola grawitacyjnego
samodzielne zmierzenie wartości przyspieszenia ziemskiego
poznanie zjawiska „rozcieńczonej grawitacji”
Po lekcji uczeń potrafi:
przedstawić związek między przyłożoną masą a siłą
nazwać zależność między masą a siłą
określić wartość przyspieszenia w różnych punktach brył obrotowej używając sformułowań „większe”, „mniejsze”, „równe”.
pokazać doświadczalnie różnicę w przyspieszeniu punktów na bryle obrotowej
pokazać doświadczalnie przyspieszanie spadających kropel wody oraz wyjaśnić zasadę tego doświadczenia
samodzielnie wyznaczyć wartość przyspieszenia ziemskiego wykonując doświadczenie pomiarowe
pokazać doświadczalnie rzut poziomy w warunkach „rozcieńczonej grawitacji”
Czas pracy: 45min.
Materiały:
karta pracy, stojak, siłomierz, odważniki, dwie deski, dwa pojemniki, lekka kulka, stroboskop, gąbka, naczynie na wodę, nieruchomy bloczek, nitka, dwa pisaki, gramofon, dwie płachty białego papieru, gramofon, zapałki, roztwór wody z barwnikiem
Wiadomości niezbędne do przystąpienia do lekcji:
znajomość charakterystyki ruchu przyspieszonego
Metody dydaktyczne:
praca samodzielna
pogadanka
dyskusja
Przebieg lekcji:
Czas | Faza lekcji | Działania nauczyciela | Działania ucznia | Kształcone umiejętności |
---|---|---|---|---|
3’ | Zaangażowanie | Wykonuje czynności organizacyjne przed rozpoczęciem lekcji | ||
3’ | Zaangażowanie | Wprowadza do tematu lekcji. Zadaje kontrolne pytania. „Czy jest grawitacja?” „Jakie jest przyspieszenie ziemskie?” „Czym jest bryła obrotowa?” |
Odpowiadają na pytania zadane przez nauczyciela. „Przyciąganie się dwóch ciał posiadających masę.” „10m/s2” Bryła powstała poprzez obrót wzdłuż osi figury płaskiej.” |
|
5’ | Badanie | Wykonują doświadczenie 1. | Po lekcji uczeń potrafi przedstawić związek między przyłożoną masą a siłą, nazwać zależność między masą a siłą. |
|
5’ | Badanie | Wykonują doświadczenie 2. | Po lekcji uczeń potrafi określić wartość przyspieszenia w różnych punktach brył obrotowej używając sformułowań „większe”, „mniejsze”, „równe”, pokazać doświadczalnie różnicę w przyspieszeniu punktów na bryle obrotowej |
|
5’ | Badanie | Wybiera ochotnika do wykonania doświadczenia 3. | Obserwują i biorą czynny udział w wykonaniu doświadczenia 3. | Po lekcji uczeń potrafi pokazać doświadczalnie przyspieszanie spadających kropel wody oraz wyjaśnić zasadę tego doświadczenia. |
10’ | Badanie | Wybiera ochotnika do wykonania doświadczenia 4. | Obserwują doświadczenie 4. | Po lekcji uczeń potrafi samodzielnie wyznaczyć wartość przyspieszenia ziemskiego wykonując doświadczenie pomiarowe. |
5’ | Badanie | Wybiera ochotnika do wykonania doświadczenia 5. | Obserwują doświadczenie 5. | Po lekcji uczeń potrafi pokazać doświadczalnie rzut poziomy w warunkach „rozcieńczonej grawitacji”. |
6’ | Prezentacja | Pokazuje na tablicy sposób obliczenia przyspieszenia ziemskiego wg pomiarów z doświadczenia 4. | Samodzielnie wykonują obliczenia i prezentują swoje wyniki. | Po lekcji uczeń potrafi samodzielnie wyznaczyć wartość przyspieszenia ziemskiego wykonując doświadczenie pomiarowe. |
5’ | Refleksja | Podsumowuje lekcję i przeprowadzone doświadczenia. Zadaje pytania podsumowujące. „Od czego zależy wielkość siły jaką musimy przyłożyć do ciała, by je podnieść?” „Jakim ruchem ciała spadają na ziemię?” |
Odpowiadają na pytania. „Od masy ciała.” „Jednostajnie przyspieszonym.” |
|
3’ | Refleksja | Zadaje zadanie domowe. Znajdź przykłady wykorzystywania pola grawitacyjnego w ułatwianiu czynności codziennych człowiekowi. |
Sposób sprawdzenia, czy założone cele operacyjne lekcji zostały osiągnięte:
zebranie i sprawdzenie pracy domowej
pytania kontrolne na następnej lekcji
praca z zadaniami na następnej lekcji