Scenariusz zajęć negocjacje

Aneta Kołecka

Konsultacja: mgr Joanna Grzelewska

SCENARIUSZ ZAJĘĆ EDUKACUJNYCH

TEMAT: Sztuka negocjacji.

TYP SZKOŁY/KLASA: Klasa 3 Technikum

PRZEDMIOT/MODUŁ: Organizacja i zarządzanie przedsiębiorstwem samochodowym.

CZAS TRWANIA ZAJĘĆ: 45 minut

CEL OGÓLNY: Uczeń potrafi prowadzić proste negocjacje.

CELE SZCZEGÓŁOWE:

Uczeń potrafi:

METODY KSZTAŁCENIA:

- pogadanka;

- burza mózgów;

- scenka sytuacyjna;

- mapa mentalna.

ŚRODKI DYDAKTYCZNE: kartki i mazaki, schemat , materiały przygotowane przez nauczyciela.

PRZEBIEG ZAJĘĆ EDUKACYJNYCH:

  1. Wprowadzenie – nauczyciel prosi o zgłoszenie się ochotnika, który za pomocą komunikatów werbalnych i niewerbalnych przedstawia 2 hasła. Zadaniem pozostałych jest odgadnąć przekazywane hasła. Nauczyciel zwraca uwagę na charakterystykę odczytywanych komunikatów.

  2. Nauczyciel prosi uczniów o podanie skojarzeń ze słowem: „negocjacje” i zapisuje je na tablicy. Zwraca uwagę, że negocjacje to taki sposób rozwiązywania konfliktów, który opiera się na zasadzie uwzględniania interesów wszystkich stron. Znajduje zastosowanie nie tylko w rozmowach z partnerami handlowymi, ale także w rozwiązywaniu konfliktów między grupami (pracownicy i pracodawcy, partie polityczne dążące do utworzenia koalicji, uczniowie i dyrekcja szkoły), czy  między dwojgiem ludzi (dyrektor i pracownik, rodzic i dziecko).

  3. Nauczyciel omawia krótko trzy style rozwiązywania konfliktów.

  4. Nauczyciel zwraca uwagę, że inną formą konstruktywnego rozwiązywania sporów jest mediacja. W tym przypadku w próbie porozumienia się stron pośredniczy mediator. Działalność takiego neutralnego arbitra ma ogromne znaczenie, szczególnie w przypadku bardzo zaognionych konfliktów międzynarodowych. Nawet jednak i w sprawach mniejszej wagi jego obecność może być pomocna. Mediator pomaga uczestnikom mediacji w uświadomieniu sobie swoich interesów, w określeniu granic kompromisu i wskazaniu płaszczyzny porozumienia.

  5. Nauczyciel przedstawia podstawowe zasady negocjacji. Wypisuje je na tablicy i prosi, aby uczniowie każdą zilustrowali przykładami.

  6. Nauczyciel prosi uczniów o podanie kilku przykładów mogących stanowić przeszkody w negocjacjach.

  7. Podsumowanie – nauczyciel jeszcze raz przypomina definicję negocjacji, następnie prosi o zapisanie pracy domowej: Zapisz w zeszycie 3 przykłady sytuacji, w których uczestniczysz na co dzień będących negocjacjami.

