scenariusze lekcji ( Wrzuć strach do kapelusza, Koleżanki dokuczanki)

"Wrzuć strach do kapelusza"

Zawsze kiedy dzieci rozpoczynają swoja edukację szkolną dzieci, rodzice i nauczyciele pragną jednego, aby klasa w której przecież przyjdzie im być razem przez pewien okres swojego życia była fajnym, zgranym zespołem. Jest to istotne z wielu względów. Dobra, koleżeńska grupa wpływa pozytywnie na wszechstronny rozwój dzieci. Sprawia, że szkoła to miejsce gdzie się po prostu chętnie przebywa i każdy nowy dzień jest przez to radośniejszy. Oczywiście jest z tym bardzo różnie, ale znów ma tu wiele do powiedzenia i zrobienia nauczyciel i jego postawa. Bardzo pomocne są tutaj wszelkie programy wychowawczo- profilaktyczne typu: "Spójrz inaczej". Proponuję właśnie scenariusz zajęć częściowo zmodyfikowany przeze mnie wg propozycji zawartych w tym programie, a zajmujący się właśnie samopoczuciem dziecka w grupie klasowej.

SCENARIUSZ ZAJĘĆ W KLASIE I WEDŁUG PROGRAMU
"SPÓJRZ INACZEJ "

Anna Tracz

BLOK TEMATYCZNY- Uczestnictwo w grupie.

Razem uczymy się i razem bawimy.



TEMAT : Jesteśmy klasą.


Cele :
* Uświadomienie sobie przez dzieci, że klasa to miejsce nauki i wspólnej zgodnej zabawy.
* Spostrzeganie siebie i innych w zespole klasowym.
* Integracja grupy.
* Uczenie akceptacji i wzajemnego poszanowania.
* Opanowanie swoich leków.



Metody: aktywizujące.

Formy :indywidualna, zbiorowa, grupowa.

Pomoce dydaktyczne : farby, kredki, papier pakowy, taśma klejąca, kapelusz.

PRZEBIEG ZAJĘĆ 1. Dzieci zajmują miejsce w kręgu.

Zabawa w skojarzenia: dzieci podają po jednym wyrazie przychodzącym im do głowy związanym z hasłem: KLASA.

2. Rozmowa o klasie np.:
" Co to znaczy, że jesteście klasą?
" Co najbardziej lubicie robić razem?
" Czym różnią się poszczególne klasy w szkole?
" Jak sobie pomagacie w różnych sytuacjach?
" Czy coś w waszej klasie chcielibyście zmienić?
3. .Rozdanie dzieciom kartek w celu dokończenia przez nich rozpoczętego zdania:



W tej grupie boję się, że.................

4. TECHNIKA -WRZUĆ STRACH DO KAPELUSZA

" Dzieci kończą rozpoczęte zdania.
" Wrzucenie wszystkich kartek do kapelusza i wymieszanie ich.
" Dzieci losują dowolne kartki, odczytują wszystkim ich treść i próbują przekazać, co czuł autor, wskazując swoje obawy.



5. Zabawa integrująca : Wszyscy ci, którzy.......

Jeden uczestnik zabawy jest bez krzesła i staje w środku kręgu. On podaje hasła, np.: wszyscy ci, którzy mają zielony sweterek.. Wstają te osoby, które maja tego koloru bluzki i muszą zmienić swoje miejsca. Osoba wydająca polecenia korzysta z okazji i w trakcie chwilowego zamieszania zajmuje wolne miejsce ( ilość haseł zależy od pomysłowości prowadzącego i czasu przeznaczonego na zabawę).


6. WSPÓLNY RYSUNEK.

Duże arkusze szarego papieru kładziemy na podłodze i prosimy, aby dzieci narysowały siebie lub inne osoby z klasy podczas wykonywania ulubionego zajęcia w szkole- praca w grupach ( lub indywidualna)

" Po skończonej pracy wspólne obejrzenie prac.
" Dzieci omawiają swoje prace i doświadczenia podczas ich wykonywania odpowiadając na następujące pytania :
" Czy rysowaliście wspólnie, czy każdy oddzielnie?
" Jak podzieliliście się pracą?
" Jak sobie pomagaliście?
" A może było wam trudno współpracować?


7. Zakończenie.
Nauczyciel kładzie na podłogę lub ławkę trzy kontury twarzy dziecka, o różnym zabarwieniu uczuciowym. Uczniowie wybierają tą, która odpowiada ich odczuciom po tych zajęciach.

Wróć do strony głównej

"KOLEŻANKI- DOKUCZANKI "

Rozwiązywanie problemów spornych, zachodzących pomiędzy członkami różnych grup społecznych ( taką grupą jest też każda klasa) wymaga czasami wiele wysiłku i jest przedmiotem ciągłej troski nauczycieli. Stosowanie upomnień, próśb , tłumaczenie w kółko tego samego, bardzo często nie daje porządanych rezultatów. Człowiek jest trochę przewrotną istotą. Im częściej słyszy- "Tego nie wolno, bo....." (i tu setki zakazów i nakazów) , tym bardziej próbuje je złamać. Uświadomienie, poznanie, przeżycie, doświadczenie skutków niewłaściwych zachowań , jest czasami jedynym sposobem na pozytywną zmianę i rozwiązanie problemów spornych. Przedstawiony poniżej scenariusz zajęć zintegrowanych jest próbą rozwiązania występującego bardzo często problemu dokuczania sobie, czyli kłótni koleżeńskich, w oparciu o program wychowawczo- profilaktyczny "Spójrz inaczej"

SCENARIUSZ ZAJĘĆ W KLASIE II

Blok tematyczny : Nasze uczucia


Temat : Dokuczanie


Cele ogólne:

* Uświadomienie sobie przez dzieci dlaczego ludzie sobie dokuczają.
* Poznanie sposobów rozwiązywania takich sytuacji.


Cele operacyjne :

* Uczeń zna znaczenie słowa dokuczanie.
* Wie, dlaczego ludzie sobie dokuczają.
* Zna skutki dokuczania.
* Potrafi znaleĽć sposób na kończenie sytuacji spornych.
* Umie wchodzić w role.


Metody:

* Słowna
* Aktywizująca- burza mózgów.
* Psychodrama


I. Część wstępna.

1. Przywitanie:
* Witam wszystkich, którzy są dzisiaj w dobrym humorze.
* Witam wszystkich, którzy są smutni.
* Witam też wszystkich, którym jest wszystko jedno.

II. Część główna.


2. Opowiadanie nauczyciela

Ala i Paweł chodzą do klasy drugiej. Chodzili ze sobą do tego samego przedszkola i kiedyś się bardzo lubili, ale któregoś dnia pokłócili się, teraz nie pamiętaj już nawet o co. Od tej pory zaczęli siebie nie lubić, a Ala zaczęła dokuczać Pawłowi, kiedy tylko go zobaczyła. "O, idzie ten grubas" mówiła głośno, kiedy tylko Paweł wchodził do klasy. Paweł nie bardzo wiedział, co robić. Chciał nawet pobić Alę, ale gdzieś usłyszał, że nie należy bić dziewczynek. Któregoś dnia schował teczkę Ali tak, że nie mogła jej znaleźć i śmiał się, kiedy Ala była zmartwiona. Ala domyśliła się kto to zrobił. "Tego mu nie daruję" pomyślała i ........................

3. Nauczyciel prosi dzieci o dokończenie opowiadania.
* Jak myślicie, co mogło być dalej?
* Jak się czuli bohaterowie opowiadania?
* Do czego takie sytuacje mogą doprowadzić?


4. Burza mózgów- podział klasy na cztery grupy ( przynależność do grupy jest losowa na podstawie koloru wylosowanej kartki), każda z nich ma w ciągu 10 minut przygotować swoje pomysły odpowiedzi na następujące pytania :

1. Grupa- ( zieloni ) Dlaczego ludzie sobie dokuczają?
2. Grupa -(niebiescy) Jakie są skutki dokuczania?
3. Grupa- ( czerwoni) Jakie są sposoby zakończenia kłótni?
4. Grupa- ( biali) W jaki sposób można pomoc osobom, które sobie nawzajem dokuczają?


5. Praca w grupach i zapisanie na kartkach szarego papieru przez lidera grupy wszystkich propozycji wypływających podczas wspólnej pracy w danym zespole. ( w tym czasie nauczyciel puszcza cichutko relaksującą muzykę)

6.Przedstawienie przez komentatora danej grupy wyników pracy.

7.Wybranie najciekawszych propozycji dotyczących poszczególnych pytań- problemów.

8. Uzupełnienie ( w razie potrzeby) odpowiedzi przez pozostałe dzieci.

9. Psychodrama

* Nauczyciel proponuje chętnym dzieciom przedstawienie za pomocą scenek sytuacji, w której jakieś osoby dokuczały sobie nawzajem i w końcu przestały to robić, oraz scenek pokazujących sposoby zakończenia kłótni.

III. Część końcowa.
11.Zakończenie zajęć rundką dokończenia zdań:

* "Dokuczanie to..."
* "Co czuje kiedy mi ktoś dokucza..."
* "Co czujesz kiedy Ty komuś dokuczasz..."

12. Podziękowanie i pożegnanie się z dziećmi.

Mgr Anna Tracz

Sprawdzian ze środowiska społeczno-przyrodniczego dla klasy III

1. Napisz nazwy czterech roślin zbożowych.
a)..............................................................................
b)..............................................................................
c)..............................................................................
d)..............................................................................

2. Podaj ogólną nazwę następującym grupom roślin:
a) rzepak , słonecznik, soja
..............................................................................
b) ziemniak, marchew, burak cukrowy
..............................................................................

3. Na polach spotykamy takie zwierzęta:
..............................................................................

4. Mieszkam w województwie:
..............................................................................

5. Wisła wypływa z:
a) Baraniej Góry
b) z morza
c) z Mazur

6. Wymień warstwy lasu i ich roślinność:
a)..............................................................................
b)..............................................................................
c)..............................................................................

7. Wawel znajduje się:
a) w Krakowie
b) Szczecinie
c) Tarnowie

8. Pierwsza stolica Polski to:
a) Łódź
b) Gniezno
c) Gdańsk

9. Zakopane leży:
a) w górach
b) nad morzem
c) na Mazurach

10. Największe Polskie rzeki to:
a) Wisła i Nil
b) Wisła i Odra
c) Odra i Soła

11. Morze Bałtyckie znajduje się na:
a) północy Polski
b) wschodzie Polski
c) zachodzie Polski

12.Niziny na mapie oznacza się kolorem:
a) żółtym
b) zielonym
c) brązowym

13. Warszawa leży:
a) w górach
b) na Pojezierzu Pomorskim
c) Nizinie Mazowieckiej

14.Na Pojezierzu Mazurskim jest:
a) dużo gór
b) dużo jezior
c) latarni morskich

15. Napisz swoje imię i nazwisko oraz adres zamieszkania
..............................................................................
..............................................................................
..............................................................................

16.Podaj nazwy trzech drzew iglastych
..............................................................................
..............................................................................
..............................................................................

17.Podaj nazwy trzech drzew liściastych
..............................................................................
..............................................................................
..............................................................................

18.Podaj nazwy trzech krzewów
..............................................................................
..............................................................................
..............................................................................

 Konspekt zajęć zintegrowanych w klasie III

Nauczyciel: mgr Alina Jabłonowska

Szkoła Podstawowa nr 1 im. Stanisław Jachowicza w Ostrołęce

 

Temat ośrodka: Sławni Polacy - Fryderyk Chopin.

Temat dnia: Życie i twórczość Fryderyka Chopina.

Tematyka: Życie i twórczość Fryderyka Chopina na podstawie zgromadzonych materiałów z wykorzystaniem utworów muzycznych.

Cele operacyjne:

Uczeń umie:

Uczeń rozumie:

Uczeń stosuje:

Metody: problemowa, pokazowa, podająca rozmowa kierowana, praktycznego działania

Formy pracy: zbiorowa, grupowa, indywidualna

Środki dydaktyczne: magnetofon, odtwarzacz płyt kompaktowych, taśma z nagraniami utworów Fryderyka Chopina, płyty CD, karty pracy, ilustracje, plansze, karty z informacjami dotyczącymi życia i twórczości Fryderyka Chopina, albumy, książki, mapy: Polski, Europy, blok rysunkowy, farby plakatowe, papier kolorowy, materiały włókiennicze, krzyżówki, zagadki, zestaw pytań.

RZECZOWNIKI

Przykłady rzeczowników Liczby rzeczowników Rodzaje rzeczowników
Rzeczowniki to nazwy : przedmiotów, osób, zwierząt i roślin, czynności i stanów, zjawisk atmosferycznych i przyrodniczych, państw, miast, rzek, gór, imiona i nazwiska.

Odpowiadają na pytania:

KTO? CO?



PRZYKŁADY

mama pies kwiatek telewizor
Polska Wisła deszcz lampa
szkoła Magdalena Kowalska Kraków

Przewiń do góry

Rzeczowniki występują w dwóch liczbach:

pojedynczej - np. kot drzewo lalka
mnogiej - np. koty drzewa lalki

Przewiń do góry

W liczbie pojedynczej rzeczowniki występują w jednym z trzech rodzajów:

męskim (ten) - np. chłopiec długopis żółw
żeńskim (ta) - np. dziewczynka lalka choinka
nijakim (to) - np. dziecko okno jajko

W liczbie mnogiej rzeczowniki występują w dwóch rodzajach:

męskoosobowym (ci) - np. chłopcy rolnicy murarze
niemęskoosobowym (te) -np. dziewczynki kwiaty żółwie

Przewiń do góry

CZASOWNIKI

Przykłady czasowników Odmiana przez osoby Czasy czasowników Rodzaje czasowników Formy czasowników
Czasowniki oznaczają czynności lub stany

Odpowiadają na pytania:

CO ROBI?

CO SIĘ Z KIMŚ LUB CZYMŚ DZIEJE?

PRZYKŁADY

myje rysuje rozmawia kwitnie
płynie budzi się myśli pisze
biegnie gotuje się dzwoni jedzie

Przewiń do góry

Czasowniki odmieniaja się przez osoby:

Liczba pojedyncza
1.osoba (ja) - np.
2.osoba (ty) - np.
3.osoba (on, ona, ono) - np.
Liczba mnoga
1.osoba (my) - np.
2.osoba (wy) - np.
3.osoba (oni, one) - np.

Przewiń do góry

Czas teraźniejszy Czas przeszły Czas przyszły

Czasowniki mają trzy czasy:

teraźniejszy, przeszły, przyszły

Przewiń do góry

Czasowniki w czasie teraźniejszym oznaczają czynności,

które odbywają się w chwili mówienia o nich

PRZYKŁADY

czytam piszę rysuje gotuje
biegniesz myślisz ogląda spaceruje

Wróć do czasów czasownika

Przewiń do góry

Czasowniki w czasie przeszłym oznaczają czynności,

które już się odbyły w przeszłości.

Czasowniki w czasie przeszłym mogą być dokonane lub niedokonane

PRZYKŁADY

Czas przeszły dokonany Czas przeszły niedokonany
wybrali wybierali
kupili kupowali
zjedli jedli
namalowali malowali
przeczytali czytali

Wróć do czasów czasownika

Przewiń do góry

Czasowniki w czasie przyszłym oznaczają czynności,

które dopiero odbędą się w przyszłości.

Czasowniki w czasie przyszłym mogą mieć formy proste lub formy złożone

PRZYKŁADY

Formy proste Formy złożone
napiszę będę pisał
zjem będę jadł
porozmawiam będę rozmawiał
namaluję będę malował

Wróć do czasów czasownika

Przewiń do góry

Czasowniki w czasie przeszłym w liczbie pojedynczej występują w jednym z trzech rodzajów:

męskim - np. siedział malował pływał
żeńskim - np. siedziała malowała pływała
nijakim - np. siedziało malowało pływało

Czasownikiw czasie przeszłym w liczbie mnogiej występują w dwóch rodzajach:

męskoosobowym - np. siedzieli malowali pływali
niemęskoosobowym - np. siedziały malowały pływały

Przewiń do góry

Czasowniki mogą występowaćw formie:

osobowej np. maluję, rysujesz

nieosobowej np. malowano, rysować

PRZYMIOTNIKI

Przykłady przymiotników Liczby przymiotników Rodzaje przymiotników Stopniowanie przymiotników
Przymiotniki to wyrazy oznaczające cechy osób,zwierząt, roślin, przedmiotów itd. Są określeniami rzeczowników

Odpowiadają na pytania:

JAKI? JAKA? JAKIE?

PRZYKŁADY

zielony mały troskliwy zabawny
kolorowa ciekawa duża wspaniała
słoneczne wysokie stare powolne

Przewiń do góry

Przymiotniki występują w dwóch liczbach:

pojedynczej - np. zabawna wesoła smutna
mnogiej - np. zabawne wesołe smutne

Przewiń do góry

W liczbie pojedynczej przymiotniki występują w jednym z trzech rodzajów:

męskim - np. ciekawy smaczny powolny
żeńskim - np. ciekawa smaczna powolna
nijakim - np. ciekawe smaczne powolne

W liczbie mnogiej przymiotniki występują w jednym z dwóch rodzajów:

męskoosobowym - np. zmęczeni zadowoleni dokładni
niemęskoosobowym - np. zmęczone zadowolone dokładne

Przewiń do góry

Przymiotniki stopniują się .
Mają trzy stopnie

stopień równy - np. ciekawy smaczny miły chory
stopień wyższy - np. ciekawszy smaczniejszy milszy bardziej chory
stopień najwyższy - np. najciekawszy najsmaczniejszy najmilszy najbardziej chory

PRZYSŁÓWKI

Przykłady przysłówków
Przysłówki to wyrazy oznaczające sposób wykonania czynności
Tworzy się je najczęściej od przymiotników
Przysłówki określają czasowniki

Odpowiadają na pytanie:

JAK?

PRZYKŁADY

słodko ładnie miło ciekawie
kolorowo powolnie wspaniale cicho
słonecznie dokładnie niestarannie zimno

LICZEBNIKI

Przykłady liczebników
Liczebniki to wyrazy oznaczające liczbę, ilość, kolejność.
Rozróżniamy liczebniki główne i liczebniki porządkowe.

Odpowiadają na pytanie:

ILE? KTÓRY Z KOLEI?

PRZYKŁADY

Liczebniki główne
jeden
dwanaście
Liczebniki porządkowe
pierwszy
dwunasty

Przewiń do góry

RODZAJE ZDAŃ

Zdania oznajmujące Zdania pytające Zdania rozkazujące Zdania wykrzyknikowe Zdania pojedyncze Zdania złożone

Zdanie oznajmujące powiadamia nas o kimś lub o czymś. Zakończone jest kropką.

PRZYKŁADY

Dzisiaj jest słoneczna pogoda.

Wczoraj byłam na zakupach.

Lubię żółwie.

Czytam bardzo ciekawą książkę.

Przewiń do góry

Zdanie pytające jest pytaniem o coś lub o kogoś. Zakończone jest znakiem zapytania.

PRZYKŁADY

Jak mają na imię twoi rodzice?

Kiedy do mnie przyjdziesz?

Jaką ocenę dostałeś dzisiaj w szkole?

Która jest teraz godzina?

Przewiń do góry

Zdanie rozkazujące wyraża rozkaz, polecenie, życzenie, prośbę. Zakończone jest kropką lub wykrzyknikiem.

PRZYKŁADY

Posprzątaj pokój!

Wyłącz ten telewizor!

Przynieś mi kapcie!

Sprawdź, kto dzwoni!

Przewiń do góry

Zdanie wykrzyknikowe wyraża uczucia mówiącego, np. radość, zniecierpliwienie, gniew. Zakończone jest wykrzyknikiem.

PRZYKŁADY

Ach, jakie pyszne ciasto!

Jaka dzisiaj jest piękna pogoda!

Cieszę się, że do mnie zadzwoniłaś!

Pospiesz się!

Przewiń do góry

Zdanie pojedyncze to zdanie, które zawiera tylko jeden czasownik.

PRZYKŁADY

Idę na spacer.

Kasia karmi psa.

Dyżurna podlewa kwiaty.

kiedy to skończysz?

Przewiń do góry

Zdanie złożone to zdanie, które zawiera dwa lub więcej czasowników.

PRZYKŁADY

Mama gotuje obiad i piecze ciasto.

Pies chodzi wokół domu i szczeka .

Po lekcjach biegałam po łące i zbierałam kwiatki.

Magda pięknie śpiewa, wspaniale rysuje i przepysznie gotuje.

PRZYKŁADOWE SPRAWDZIANY

Sprawdziany dla klasy II Sprawdziany dla klasy III

Sprawdziany dla klasy II

KLASA II

Sprawdzian numer 1

  1. Podane rzeczowniki i czasowniki zapisz w liczbie mnogiej:

chłopiec idzie -.. .. .. .. .. .. .. .. .. .. .. .. .. .. .. .. .. .. .. .. .. .. .. ..

słoń zapomina - .. .. .. .. .. .. .. .. .. .. .. .. .. .. .. .. .. .. .. .. .. .. ..

sąsiad zaprosił - .. .. .. .. .. .. .. .. .. .. .. .. .. .. .. .. .. .. .. .. .. .. ..

lekarz zbadał - .. .. .. .. .. .. .. .. .. .. .. .. .. .. .. .. .. .. .. .. .. .. .. ..

  1. Podane rzeczowniki i czasowniki zapisz w liczbie pojedynczej:

słonie ryczą - .. .. .. .. .. .. .. .. .. .. .. .. .. .. .. .. .. .. .. .. .. .. .. .. ..

krokodyle przychodzą - .. .. .. .. .. .. .. .. .. .. .. .. .. .. .. .. .. .. ..

słoniątka stoją - .. .. .. .. .. .. .. .. .. .. .. .. .. .. .. .. .. .. .. .. .. .. ..

żółwie pływają - .. .. .. .. .. .. .. .. .. .. .. .. .. .. .. .. .. .. .. .. .. .. ..

  1. Podane wyrazy podziel na sylaby:

surówki - .. .. .. .. .. .. .. .. .. .. .. .. .. .. .. ..

sałatki - .. .. .. .. .. .. .. .. .. .. .. .. .. .. .. ..

kaloryfery - .. .. .. .. .. .. .. .. .. .. .. .. .. .. ..

lampa - .. .. .. .. .. .. .. .. .. .. .. .. .. .. .. .. ..

  1. Uzupełnij zdania odpowiednimi wyrazami z ramki

lizało układali oglądały smarował szyła
  1. Beata.. .. .. .. .. .. .. .. .. .. sukienkę dla lalek.

  2. Monika i Grześ.. .. .. .. .. .. .. .. .. .. puzzle.

  3. Robert.. .. .. .. .. .. .. .. .. .. łańcuch do roweru.

  4. Dziecko.. .. .. .. .. .. .. .. .. .. lizak.

  5. Dziewczynki.. .. .. .. .. .. .. .. .. .. film.

Przewiń do góry

Przewiń do sprawdzianów dla klasy II

Sprawdzian numer 2

  1. Określ rodzaj podanych rzeczowników:

wróżka -.. .. .. .. .. .. .. .. .. .. .. .. .. .. .. .. .. .. .. .. .. .. .. .. .. .. .

dziecko - .. .. .. .. .. .. .. .. .. .. .. .. .. .. .. .. .. .. .. .. .. .. .. .. ..

las - .. .. .. .. .. .. .. .. .. .. .. .. .. .. .. .. .. .. .. .. .. .. .. .. .. .. .. ..

małpka - .. .. .. .. .. .. .. .. .. .. .. .. .. .. .. .. .. .. .. .. .. .. .. .. .. ..

kino - .. .. .. .. .. .. .. .. .. .. .. .. .. .. .. .. .. .. .. .. .. .. .. .. .. .. ..

  1. Napisz po trzy rzeczowniki:

Rodzaj męski - .. .. .. .. .. .. .. .. .. .. .. .. .. .. .. .. .. .. .. .. .. .. ..

Rodzaj żeński - .. .. .. .. .. .. .. .. .. .. .. .. .. .. .. .. .. .. .. .. .. ..

Rodzaj nijaki - .. .. .. .. .. .. .. .. .. .. .. .. .. .. .. .. .. .. .. .. .. .. ..

  1. Napisz zdanie:

Pytające - .. .. .. .. .. .. .. .. .. .. .. .. .. .. .. .. .. .. .. .. .. .. .. ..

Rozkazujące - .. .. .. .. .. .. .. .. .. .. .. .. .. .. .. .. .. .. .. .. ..

Oznajmujące - .. .. .. .. .. .. .. .. .. .. .. .. .. .. .. .. .. .. .. .. ..

Wykrzyknikowe - .. .. .. .. .. .. .. .. .. .. .. .. .. .. .. .. .. .. .. ..

Przewiń do góry

Przewiń do sprawdzianów dla klasy II

Sprawdzian numer 3

  1. Dopisz wyrazy o znaczeniu przeciwnym:

duży -.. .. .. .. .. .. .. .. .. .. .. .. .. .. .. .. .. .. .. .. .. .. .. .. .. .. ..

wysoki - .. .. .. .. .. .. .. .. .. .. .. .. .. .. .. .. .. .. .. .. .. .. .. .. .. ..

silny - .. .. .. .. .. .. .. .. .. .. .. .. .. .. .. .. .. .. .. .. .. .. .. .. .. .. ..

wąski - .. .. .. .. .. .. .. .. .. .. .. .. .. .. .. .. .. .. .. .. .. .. .. .. .. .. ..

chudy - .. .. .. .. .. .. .. .. .. .. .. .. .. .. .. .. .. .. .. .. .. .. .. .. .. .. ..

  1. Dopisz liczbę mnogą:

kolorowy długopis - .. .. .. .. .. .. .. .. .. .. .. .. .. .. .. .. .. .. .. .. ..

gumowa piłka - .. .. .. .. .. .. .. .. .. .. .. .. .. .. .. .. .. .. .. .. .. .. ..

złoty pierścionek - .. .. .. .. .. .. .. .. .. .. .. .. .. .. .. .. .. .. .. .. .. ..

  1. Określ rodzaj podanych rzeczowników:

pies - rodzaj.. .. .. .. .. .. .. .. .. .. .. .. .. .. .. ..

jabłko - rodzaj.. .. .. .. .. .. .. .. .. .. .. .. .. ..

dziewczynka -rodzaj.. .. .. .. .. .. .. .. .. .. .. .. ..

  1. Podane wyrazy wpisz w odpowiednie miejsce tabeli:

Agatka, okrągły, rysuje, mama, świeci, kolorowy

rzeczowniki czasowniki przymiotniki
.. .. .. .. .. .. .. .. .. .. .. .. .. .. .. .. .. .. .. .. .. .. .. .. .. .. ..
.. .. .. .. .. .. .. .. .. .. .. .. .. .. .. .. .. .. .. .. .. .. .. .. .. .. ..
  1. W miejsce kropek wpisz ch lub h

....erb, uśmie....nął się, ....odził, ....ania, ....oinka

Przewiń do góry

Przewiń do sprawdzianów dla klasy II

Sprawdzian numer 4

  1. Ułóż wyrazy w kolejności alfabetycznej:

rzeka, jeziora, morze, góry, wakacje, kajaki, grzyby, Ania, statki, żaglówka

.. .. .. .. .. .. .. .. .. .. .. .. .. .. .. .. .. .. .. .. .. .. .. .. .. ..

  1. Wpisz wyrazy w odpowiednie miejsce w tabeli:

wróbel, lekarz, porzeczka, kózka, kółko, król, morze, jarzębina

Wyrazy z ó wymiennym Wyrazy z niewymiennym Wyrazy z rz wymiennym Wyrazy z rz niewymiennym
.. .. .. .. .. .. .. .. .. .. .. .. .. .. .. .. .. .. .. .. .. .. .. .. .. .. .. .. .. .. .. ..
.. .. .. .. .. .. .. .. .. .. .. .. .. .. .. .. .. .. .. .. .. .. .. .. .. .. .. .. .. .. .. ..
  1. W miejsce kropek wpisz ch lub h

....erbata, ....leb, ....uśtawka, ....ata, ....usteczka, wa....adło

  1. Wpisz spółgłoskę miękką:

....ano, ....limak, ....ma, bo....an, ....rebak, ....arno, ba....ka,

  1. Podkreśl rzeczowniki jedną kreską a czasowniki dwiema kreskami

Słońce świeci jasno.

Wieje ciepły wiatr.

Jaskółka lata wysoko.

KLASA III

Sprawdzian numer 1

OZNACZENIE MIĘKKOŚCI SPÓŁGŁOSEK

Przed spółgłoskami Na końcu wyrazu Przed samogłoską

Przed spółgłoskami miękkość oznaczamy przez kreskę nad literą: ć, ń, ś, ź,dź

PRZYKŁADY

źrebię środa hańba Baśka
śpi ślad śliwka dźwig
wiśnia przebiśnieg goście liście

Przewiń do góry

Na końcu wyrazu miękkość oznaczamy przez kreskę nad literą: ć, ń, ś, ź,dź

PRZYKŁADY

Staś Krzyś jeleń robić
styczeń kąpać śledź struś
maszerować spaść paźie jechać

Przewiń do góry

Przed samogłoskami miękkość oznaczamy przez literę i : ci, ni, si, zi,dzi

PRZYKŁADY

kapcie Jadzia konie przysięga
prosięta ciastko dzięcioł bocian
dłonie zielony babcia ziemniak

DZIELENIE WYRAZÓW PRZY PRZENOSZENIU

Podział na sylaby Dwie jednakowe spółgłoski Nie dziel

Przenosimy wyrazy zgodnie z podziałem na sylaby

PRZYKŁADY

kom-pu-ter or-to-gra-ficz-ny te-le-wi-zor Ja-kub
Ko-wal-ska te-le-fon ka-len-darz kla-wisz

Przewiń do góry

Rozdzielamy dwie jednakowe spółgłoski występujące obok siebie

PRZYKŁADY

pan-na lek-ki man-na kon-ny
wa n-na An-na lek-ko fon-tan-na

Przewiń do góry

NIE DZIEL:

Wyrazów jednosylabowych, np.

stok, płot, wół, kot, dom, mysz, stół

Dwugłosek au, eu wymawianych jednosylabowo, np.

Eu-ropa, au-to-ry-tet, au-tor

Połączeń ia, ie, io, oraz ch, cz, sz, dz, dź, dż, rz oznaczających jedną spółgłoskę, np.

pia-sek, dziec-ko, cio-cia, cho-wać, dzwo-nek

PISOWNIA WYRAZÓW WIELKĄ LITERĄ

Wiersz Imiona i nazwiska Nazwy zwierząt Nazwy planet Nazwy państw Nazwy geograficzne Nazwy mieszkańców Nazwy dzielnic Dni świateczne Zwroty grzecznościowe

Wielka Litera


Ja, wielka Litera kłaniam ci się nisko
napisz mnie, gdy piszesz imię i nazwisko.
Napisz mnie w tytule, po kropce mnie napisz...
bo gdy nie napiszesz, powiem, że się gapisz.
Bo: mają swe nazwisko miasta, mają morza głębokie,
kraje, maleńkie wioski, rzeki i góry wysokie,
mają nazwy ulice, nawet zaułki ciasne
-pisane wielka literą, bo to ich imię własne.

WIELKĄ LITERĄ PISZEMY:

PRZYKŁADY

Maria Magdalena Piotr Jakub
Kowalska Nowak Mickiewicz Szymborska
Łokietek Chrobry Lwie Serce Krzywousty

PRZYKŁADY

Burek Azor Pikuś Dżeki
Hektor Reksio Amor Madera

nazwy planet, gwiazd, konstelacji

PRZYKŁADY

Mars Jowisz Uran Ziemia
Wielki Wóz Panna Gwiazda Polarna Mała Niedźwiedzica

PRZYKŁADY

Polska Włochy Stany Zjednoczone Wielkopolska
Małopolska Warszawa Paryż Mokotów
Saska Kępa Anin Nowa Huta Bronowice

PRZYKŁADY

Ocean Atlantycki Morze Bałtyckie Wisła Odra
Góry Świętokrzyskie Kasprowy Wierch Nizina Mazowiecka Puszcza Białowieska
Pustynia Błędowska Sahara Wezuwiusz Wolin

PRZYKŁADY

Polak Amerykanin Europejczyk Rosjanin
Małopolanin Mazowszanin Ślązak Japonka

PRZYKŁADY

Praga Planty Łazienki Wawel
Zamek Królewski Powązki Barbakan Cmentarz Rakowicki

PRZYKŁADY

Nowy Rok Boże Narodzenie Wielkanoc Wszystkich Świetych
Popielec Dzień Matki Dzień Nauczyciela Trzeci Maja

WIELKĄ LITERĄ MOŻEMY NAPISAĆ:

PISOWNIA PARTYKUŁY "NIE" Z RÓŻNYMI CZĘŚCIAMI MOWY

"Nie" pisane rozdzielnie "Nie" pisane łacznie

"NIE" piszemy ROZDZIELNIE:

Z czasownikami Z liczebnikami Z przymiotnikami i przysłówkami w stopniu wyższym i najwyższym

PRZYKŁADY

nie życzy nie zjem nie piła nie rządzi
nie marzyć nie zdjąć nie wziąć nie śpiewa
nie kopie nie pracuje nie myśli nie uważa

WYJĄTKI

niedomagać, niepokoić, niewolić, nienawidzę, niedosłyszę

PRZYKŁADY

nie pierwsza nie sto nie jeden (ale dwóch)

WYJĄTKI

niejeden, niejedna (wielu, wiele), niemało (niewiele, niedużo)

PRZYKŁADY

nie krótszy nie mniejszy nie krócej nie mniej
nie najwyższy nie najlepszy nie najwyżej nie najlepiej

"NIE" piszemy ŁĄCZNIE:

Z rzeczownikami Z przymiotnikami w stopniu równym Z przysłówkami w stopniu równym

PRZYKŁADY

nieposłuszeństwo nieprzychylność niepokój nieszczęście

WYJĄTKI

gdy rzeczownik jest częścią wyraźnego przeciwstawienia

nie samochód (ale wrak), nie przyjaciel (lecz wróg)

PRZYKŁADY

niemały niegruby niewysoki

WYJĄTKI

gdy przymiotnik jest częścią wyraźnego przeciwstawienia

nie ładny (ale brzydki), nie mądry (ale głupi)

PRZYKŁADY

nieładnie nieciekawie niemądrze niegrzecznie

WYJĄTKI

gdy przysłówek jest częścią wyraźnego przeciwstawienia tekstowego

nie źle (ale świetnie)

PISOWNIA WYRAZÓW Z "u"

Wiersz W cząstkach czasowników W cząstkach wyrazów Na początki i końcu wyrazów Inne

Zapamietaj


zawsze tu pisz otwarte, zwykłe u
w słowach: skuwka i zasuwka gdyż wyjątkiem są te słówka;
w cząstkach: -unka, -un, i -unek,opiekunka, zdun, pakunek.
Pisz je także: w cząstce -ulec, więc: budulec i hamulec
w ulu, dwu, gdzie u litera wyraz kończy i otwiera.

LITERĘ "u" PISZEMY:

PRZYKŁADY

prasuje gotuje maluje
próbują wachlują smarują
rachujesz pakujesz maszerujesz
spaceruję pruję ratuję

ZAPAMIĘTAJ! -uje nigdy sie nie kreskuje!

PRZYKŁADY

leciutki kruchutki wesolutka cichutka
króciutkie malutkie babunia lalunia
paluszek maluszek pakunek rachunek
serduszko poiekun piastun matula
brzydula hamulec budulec córusia
kłamczuch córuchna dziadunio dzidziuś

PRZYKŁADY

umywalka ustawić uczynny
(o) kotku (przy) mrowisku (do) zamku

WYJĄTKI

ów, ówczesny, ówdzie, ósemka,ósmy

PRZYKŁADY

nauczyciel chmura lustro
bluzka biurko komputer
chustka cukier budowa

PISOWNIA WYRAZÓW Z "ó"

Wymiana na o, e, a W zakończeniach wyrazów W cząstkach -ów Na początku wyrazów Niewymienne

LITERĘ "ó" PISZEMY:

PRZYKŁADY

parowóz - parowozy bródka - broda
zaniósł - zanieść pióro - pierze
przeróbka - przerabiać wrócić - wracać

PRZYKŁADY

kolegów baranów dzbanów Holendrów

PRZYKŁADY

Kraków kwiatów grzybów
pocztówka złotówka widokówka
Kowalczykówna Nowakówna Gilówna

WYJĄTKI

skuwka, okuwka, podkuwka, zasuwka

(zostały one utworzone za pomocą cząstki -ka czasowników skuwać, okuwać, podkuwać, zasuwać),

ale podkówka (mała podkowa)

PRZYKŁADY

ów ówczesny ówdzie ósemka ósmy

PRZYKŁADY

jaskółka królewna ogórek
żarówka wkrótce włóczęga
różnica północ kłótnia

DZIELENIE WYRAZÓW PRZY PRZENOSZENIU

Podział na sylaby Dwie jednakowe spółgłoski Nie dziel

Przenosimy wyrazy zgodnie z podziałem na sylaby

PRZYKŁADY

kom-pu-ter or-to-gra-ficz-ny te-le-wi-zor Ja-kub
Ko-wal-ska te-le-fon ka-len-darz kla-wisz

Rozdzielamy dwie jednakowe spółgłoski występujące obok siebie

PRZYKŁADY

pan-na lek-ki man-na kon-ny
wa n-na An-na lek-ko fon-tan-na

NIE DZIEL:

Wyrazów jednosylabowych, np.

stok, płot, wół, kot, dom, mysz, stół

Dwugłosek au, eu wymawianych jednosylabowo, np.

Eu-ropa, au-to-ry-tet, au-to

Połączeń ia, ie, io, oraz ch, cz, sz, dz, dź, dż, rz oznaczających jedną spółgłoskę, np.

pia-sek, dziec-ko, cio-cia, cho-wać, dzwo-nek

PISOWNIA WYRAZÓW Z "ą, ę, om"

Wiersz Zakończenia Zdrobnienia
Litera ą Litera ę
Zabawiono się raz grą Staś powiedział:-A ja chcę
Kto wynajdzie słówko z "ą". znaleźć słówka z samym "ę"
Jaś napisał słówek rząd, a więc: Więc w zeszycie pisać będę:
mąka, łąka, prąd, Bęc, bęc, bęc, bęc, bębni bęben.
kąt, sąsiadka, bąk, bąbelek. Co to będzie, co to będzie,
Nie dał się zawstydzić Felek... gdy się zlęknie gęś na grzędzie?
Tak napisał: Mądry zając Gęś przysiędzie grzędę tę,
przed pogonią uciekając, będzie gęgać gę, gę, gę
krążył, krążył pod dąbrową, Udały się rymy gęsie,
w głąb jej umknął z całą głową... klasa się ze śmiechu trzęsie.
Roman Pisarski

Zakończenia -ą mają rzeczowniki w liczbie pojedynczej, ale w liczbie mnogiej mają zakończenie -om

PRZYKŁADY

Liczba pojedyncza rzeczowników Liczba mnoga rzeczowników
książką książkom
szkołą szkołom
wychowawcą wychowawcom
matką matkom
różą różom

Tworząc wyrazy zdrobniałe do danego wyrazu -ę zamienia się na -ą

PRZYKŁADY

ręka - rączka zęby - ząbki
gołębie - gołąbki księga - książka
wstęga - wstążka gałęzie - gałązki

PISOWNIA WYRAZÓW Z "ch"

Wiersz Wymiana na sz Po literze s Na końcu wyrazu

Litera "ch"


Mieszkam w lesie w Częstochowie,
bywam także w Andrychowie.
Jestem w chlebie i grochówce,
lecz nie szukaj mnie w stołówce.
W chórze śpiewam oczywiście.
Czym ja jestem? Odgadliście?

LITERĘ "ch" PISZEMY:

PRZYKŁADY

mucha - musze kożuch -kożuszek
fartuch - fartuszek ruch - ruszyć
suchy - susza brzuch - wybrzuszyć
słuch - słyszeć kielich - kieliszek

PRZYKŁADY

schłodzić schronisko schowek pascha
schemat wschód schody schab

PRZYKŁADY

pech dach kożuch
orzech brzuch uśmiech

WYJĄTEK

Druh to jedyny wyraz z h na końcu wyrazu

PISOWNIA WYRAZÓW Z "h"

Wiersz H wymienne Imiona z h W środku wyrazu Inne

Litera "h"
Kłopotliwe samo h,
dość szczególną skłonność ma,
lubi hałaśliwe słowa:
hak, harmider, hałasować,
heca, hurmem, hej, hop,
hura, hola, horda, hejnał,
hulać, hasać, halo, hop, wataha...

W tych wypadkach się nie wahaj.

LITERĘ "h" PISZEMY:

PRZYKŁADY

wahać - waga
błahy -błazen
druh - drużyna

PRZYKŁADY

Hania Helena Heniek Halinka
Honorata Hilary Bohdan Hubert

PRZYKŁADY

bohater czyhać ohydny
juhas wahadełko alkohol

PRZYKŁADY

hamulec hamak hulajnoga
hodowla hymn helikopter
herbata hasło harcerz

PISOWNIA WYRAZÓW Z "ż"

Wiersz Wymiana Po literach W cząstkach -aż Po spółgłosce g Inne

Litera "ż"


Ma ją żołnierz, pasażerka
ale nie chce mieć kelnerka.
Ma ją żmija, żuraw, wąż,
każda żona, każdy mąż.

jakaż to literka mała,
w tych wyrazach się schowała?

LITERĘ "ż" PISZEMY:

PRZYKŁADY

potężny - potęga dróżka -droga
mosiężny - mosiądz drużyna - druh
mażę - mazać wożę - woźnica
mężczyzna - męski wyżej - wysoko

PRZYKŁADY

mżawka mży odwilż lżejszy
małżeństwo małżowina sierżant szarża

PRZYKŁADY

angaż pejzaż bandaż
sprzedaż bagaż garaż

piegża (ptak), gżegżółka (kukułka)

PRZYKŁADY

żegnać życzenia pożywienie
odzież ponieważ wąż
pasażer kożuch łyżka

PISOWNIA WYRAZÓW Z "rz"

Wiersz Wymiana na r W cząstkach -arz W zakończeniach wyrazów Po spółgłoskach Niewymienne

Dwuznak "rz"
Rosnę na wierzbie, rosnę w brzozie
lubię burzę, kocham morze.
Jesz mnie z chrzanem i grzybkami
z czerwonymi porzeczkami.
Ma mnie orzech, chrzan i perz
Czym ja jestem? Czy już wiesz?

DWUZNAK "rz" PISZEMY:

PRZYKŁADY

morze - morski mierzyć -miara
powtórzyć - powtórka mądrze - mądry
dobrze - dobry podwórze - podwórko

PRZYKŁADY

tragarz murarz blacharz kucharz
harcerz kołnierz nietoperz żołnierz

WYJĄTKI

instruktaż (instruowanie, szkolenie kogoś)

masaż (masowanie), kradzież, młodzież, odzież

PRZYKŁADY

kapelmistrz ogniomistrz zegarmistrz
kątomierz kroplomierz Kazimierz

PRZYKŁADY

przebiśnieg przynieś brzydal brzask trzepak
drzewo drzazga krzyk grzejnik Grzegorz
chrząstka chrzan spójrz dojrzeć wrzawa

WYJĄTKI

W nielicznych wypadkach piszemy -sz

* bukszpan, kształt, pszenica, pszczoła, wszystko, zawsze, Pszczyna, pszczelarz, wszyscy, *w stopniu wyższym i najwyższym przymiotników np. lepszy, najlżejszy

PRZYKŁADY

jarzębina porządek warzywa
rzodkiewka korzeń porzeczka
korzystać burza rzepa
