Zimowe zabawy (scenariusz zajęć)

Scenariusz zajęć

Prowadząca: Elżbieta Kozakiewicz

Data: 15.01.2013

Grupa: oddział przedszkolny (4-, 5-, 6-latki)

Temat kompleksowy: „Bezpiecznie i zdrowo podczas zabaw zimowych”

Prowadzący: Elżbieta Kozakiewicz

Temat: „Zimowe zabawy”

Cele ogólne:

- stwarzanie sytuacji sprzyjających aktywizowaniu myślenia,

- rozumienie niebezpieczeństw i zagrożeń dla zdrowia wynikających z niewłaściwego wyboru miejsca zabawy,

Cele operacyjne:

Dziecko potrafi:

Formy pracy: zajęcia z całą grupą

Metody:

Środki dydaktyczne: płyta Cd z podkładami muzycznymi; kostka do gry; sylwety gwiazdek z cyframi i sylabami; rysunek niebezpiecznych zabaw zimowych z puzzlami; sylwety śniegowych gwiazdek z obrazkami do sylabizowania; ilustracje do wiersza z kartonikami w 7 kolorach oraz napisy z nazwami dni tygodnia; hula hop; sylwety „bałwankowych przyjaciół”; sylwety bałwanków z imieniem dzieci; klamerki; sylwety bałwanków z czapeczkami; drewienka, ilustracje sportów letnich i zimowych; laski gimnastyczne; chusta Klanzy; kartki z gazety, mina wesoła i smutna.

Przebieg zajęć:

  1. Zabawa integracyjna na powitanie do muzyki. Dzieci ilustrują słowa piosenki ruchem.

Hej, kolego, koleżanko! (dzieci stają w kole)

Ustaw ze mną krąg.

Podaj rękę prawą, lewą – (najpierw podają sobie rękę prawą następnie lewą)

Dwoje swoich rąk (unoszą do góry obie ręce)

Tupnij nogą prawą, lewą, (tupią nogą prawą, następnie lewą)

Zatańcz ze mną wraz – (kołyszą się na boki)

Przecież wiele różnych osób

Może być wśród nas!

Taki duży, taki mały – może być wśród nas! (podnoszą ręce wysoko nad głowę a następnie opuszczają nisko do podłogi)

I odważny i nieśmiały – może być wśród nas! (wskazują odważnego i nieśmiałego)

Taki gruby, taki chudy – może być wśród nas! (odsuwają ręce daleko od siebie a następnie przyciągają je do brzucha)

Piegowaty oraz rudy – może być wśród nas! (wskazują na policzkach piegi, a następnie na swoje włosy).

  1. Zabawa z kostką, na tablicy jest przypiętych 6 kartoników oznaczonych kolejnymi cyframi od 1 do 6, z drugiej strony kartonika zapisana jest sylaba. Dzieci rzucają kostką; zgodnie z ilością wyrzuconych oczek odwracają odpowiedni kartonik; odczytują całe hasło: zi-mo-we za-ba-wy.

  2. Zabawa dydaktyczna, na tablicy przypięty jest obrazek zakryty puzzlami. Dzieci odsłaniają po kolei puzzle (określając ich kolor), obrazek odsłaniamy do końca. Krótka pogadanka, oceniamy zachowanie dzieci na obrazku.

  3. Zagadka:

„Białe płatki lecą z nieba,

któż policzyć zdoła je,

tutaj tylko podać trzeba

jak ten puch nazywa się?”

  1. Pląs „Śnieżynki” do utworu „Bułka z masłem” W. A. Mozarta.

  2. „Śniegowe gwiazdki” – umieszczanie ilustracji 2 i 3-sylabowych w odpowiedniej śnieżynce.

  3. Wiersz pt. „Co robią zimą dni tygodnia?” Teresy Fiutowskiej ilustrowany obrazkami.

"Gdy tylko słono na niebie lśni,

bawią się zimą tygodnia dni.

Poniedziałek – zjeżdża na sankach,

Wtorek – lepi bałwanka

Środa - narty przypina

Czwartek - kije jej trzyma

Piątek jedzie na ślizgawce

ciągnięty przez dwa latawce

Sobota rzuca śnieżkami

i woła niedzielę

„Hej baw się z nami!

A niedziela choć zdrowa,

pod pierzynę się chowa."

Omówienie treści wiersza:

Przedstawienie podanego rytmu za pomącą kartoników w ustawieniu kołowym.

  1. Zagadka:

„Choć niezgrabny, ale miły

Dzieci same go lepiły,

Lepiły go cały ranek,

To ze śniegu jest….”

  1. Zabawa inscenizacyjna do piosenki „Mały bałwanek”. Nauczycielka rozdaje wszystkim dzieciom laski gimnastyczne, które podczas tej zabawy będą pełniły funkcję miotełek.

Mały bałwanek miotełkę ma (dzieci stojąc w szeregu wyciągają do przodu rączkę w której trzymają laskę gimnastyczną)

Zamiata nią kurze (przedszkolaki poruszają rączką w powietrzu naśladując zamiatanie)

Raz i dwa (wszyscy wykonują trzy stuknięcia laska o podłogę)

Zamiata w prawo, zamiata w lewo (dzieci pochylają się do przodu i naśladują zamiatanie podłogi najpierw w prawą, a następnie w lewą stronę)

Podłoga lśni dzisiaj (dzieci wskazują podłogę)

Jak lustrzane niebo (dzieci wskazują niebo).

  1. „Bałwankowi przyjaciele” – dzieci poznają imiona bałwanków. Nauczycielka rozkłada sylwety bałwanów, dziecko wybiera jedną z nich i ma za zadanie przegłosować jego imię. Następnie nauczycielka umieszcza napis z imieniem na bałwanku.

  2. „Muzyka bałwanków” – wystukiwanie rytmu muzyki na miotełkach (klawesach).

  3. Odnajdywanie bałwanków ukrytych na sali z imionami dzieci.

  4. „Bałwankowe liczenie” – dodawanie i odejmowanie za pomocą klamerek. Dzieci przyczepiają do swoich bałwanków odpowiednią liczbę miotełek (klamerek) i ustalają wynik dodawania i odejmowania, następnie nakładają na sylwetę bałwanka czapkę z poprawną odpowiedzią.

  5. Zabawa ruchowa: „Sporty zimowe”. Gdy gra muzyka dzieci biegają, na przerwę powtarzają sylabizowanie za nauczycielką.

  6. „Sporty zimowe” – dzieci losują po jednym obrazku z ilustracji przedstawiających letnie i zimowe sporty, mają za zadanie wskazać, które to sporty zimowe.

  7. Siadamy na chuście Klanzy w kole, dzieci w parach siadają w „fotelik” – masażyk relaksacyjny pt. "Świeci gwiazdka" z wykorzystaniem wiersza Z. Makowskiej.

„Świeci gwiazdka (rozcieranie palcami pleców sąsiada od środka do boków, promieniście)

Gwiazdek sto (stukanie opuszkami palców po całych plecach)

Skaczą dzieci, hop, hop, hop! (dłonie złożone w łódeczki oklepują całe plecy sąsiada)

Tu choinka, tam choinka. (palcami rysują choinkę od góry do dołu)

A tu uśmiechnięta minka. (zataczanie całą dłonią półkola od jednego boku do drugiego boku)

W białym śniegu (dłonie złożone w piąstki zataczają duże koła na plecach)

Suną sanki (energiczne głaskanie pleców otwartymi dłońmi z góry na dół)

A w tych sankach, dwa bałwanki (wszystkie palce złączone w „dzióbek” wystukują kółka).

  1. Zabawa relaksacyjna do muzyki. Nauczycielka prosi dzieci, aby rwały kartki gazety na paseczki, a następnie ulepiły z nich kulę, z której można ulepić bałwana, mówiąc słowa „Moja kula jest okrągła, moja kula piękna jest. Wnet ulepię ci bałwana, bo to łatwa rzecz.”

  2. Ocena zajęć przez dzieci. Nauczycielka umieszcza na środku chusty wesoła i smutną twarz. Dzieci po kolei umieszczają swoje kule na wybranej twarzy w zależności od tego czy zajęcia się im podobały czy nie.

  3. Podziękowanie za wspólną zabawę i pożegnanie.

