konspekt 9

  1. Konspekt nr 9

  2. Temat: Ćwiczenia w rozpoznawaniu znaczeń emocjonalnych i kontekstowych

  3. Cele: jw., rozwój słownictwa z zakresu sfery emocjonalnej, doskonalenie umiejętności rozpoznawania emocji na podstawie prozodycznych cech wypowiedzi, podział emocji na pozytywne i negatywne, rozwijanie umiejętności łączenia emocji z sytuacją

  4. Pomoce (w załączniku)

  5. Czas trwania zajęć: 60 minut

  6. Forma pracy: indywidualna

  7. Przebieg zajęć:

Czas trwania Rodzaj ćwiczenia Sposób realizacji Uwagi:
5 minut Przywitanie, swobodna rozmowa na temat ostatnich wydarzeń. Terapeuta wita się z Pacjentem. Pyta, co przydarzyło mu się ciekawego od ostatnich zajęć, zadaje dodatkowe pytania żeby wymusić jak najdłuższą i szczegółową wypowiedź. Terapeuta mobilizuje Pacjenta, zadaje dużo pytań.
10 minut Sprawdzenie i omówienie pracy domowej przygotowanej samodzielnie przez Pacjenta. Terapeuta prosi Pacjenta żeby przeczytał/ wygłosił na głos samodzielnie wykonane przez siebie zadanie, zadane na ostatnich zajęciach. Terapeuta poprawia ewentualne błędy, chwali sukcesy, dopytuje. Tę część zajęć traktuje się jako przypomnienie treści ostatnich zajęć, daje Terapeucie wiedzę, jak został opanowany ostatni materiał, czy trzeba wrócić do tych zagadnień, coś wytłumaczyć raz jeszcze, czy można ruszyć dalej z materiałem.
8 minut Nazywanie emocji

Terapeuta pokazuje Pacjentowi zdjęcia osób. Zadaniem Pacjenta jest nazywanie emocji widocznych na tych zdjęciach i podzielenie tych emocji na 2 grupy: emocje pozytywne i negatywne.

(POMOC NR 1)

8 minut Dopasowywanie sytuacji do emocji.

Terapeuta kładzie przed Pacjentem kartki z napisanymi nazwami emocji. Zadaniem Pacjenta jest odczytać napisy oraz do każdej emocji wymyśleć po kilka możliwych sytuacji, w jakich je odczuwamy.

(POMOC NR 2)

8 minut Nazywanie stanów emocjonalnych

Terapeuta pokazuje Pacjentowi zdjęcia osób. Zadaniem Pacjenta jest nazwanie stanów emocjonalnych poszczególnych osób, argumentacja, dlaczego tak Pacjent myśli, wprowadzenie w sytuację.

(POMOC NR 3)

8 minut Inscenizowanie Terapeuta wraz z Pacjentem odgrywają krótkie scenki. Terapeuta tak wybiera sytuacje, by jak najdokładniej były widoczne w nich emocje. Zadaniem Pacjenta jest przekazywanie emocji w swoich wypowiedziach przez ton głosu, mimikę i dobór słownictwa.
8 minut Opowiadanie dowcipu. Terapeuta prosi Pacjenta, by ten opowiedział jakiś dowcip, a następnie wytłumaczył jego treść. Jeżeli Pacjent ma trudność z samodzielnym opowiedzeniem dowcipu, żart opowiada Prowadzący, tłumacząc dokładnie jego treść i sens, zwracając uwagę na kontekst.
5 minut Zadanie pracy domowej, podsumowanie zajęć.

Zadaniem domowym dla Pacjenta jest napisanie w swoim zeszycie 4 dowcipów oraz wytłumaczenie ich komizmu.

Terapeuta dokładnie tłumaczy polecenie. Jest to także czas przeznaczony na podsumowanie zajęć, dostrzeżenie sukcesów oraz trudności.

